مشتقات مانند گزینه ها ضمن محدود کردن ضررهای احتمالی ، به شما امکان می دهند سود نامحدود بدست آورید. گزینه ها به عنوان یکی از پیچیده ترین ابزارهای مالی ، همچنین یکی از محبوب ترین ابزارهای کسب درآمد در هر بازار هستند. در یکی از مقالات قبلی خود ، تمام مزایای تجارت گزینه ها ، انواع گزینه ها و برخی از استراتژی های اساسی تجارت را شرح دادیم. 

در مقاله امروز ، ما در مورد پروتکل های تجارت غیرمتمرکز گزینه ها بحث خواهیم کرد و ویژگی ها و فرصت های اصلی بازارهای غیرمتمرکز را به کاربران خود ارائه می دهیم.

ویژگی های بازارهای گزینه های غیرمتمرکز

با رشد اکوسیستم DeFi و میزان وجوه قفل شده ، اعضای آن به طور فزاینده ای به مکانیسم های غیرمتمرکز برای مدیریت خطرات خود نیاز دارند.

ابزارهای معاملات گزینه ها به تازگی وارد فضای رمزنگاری شده اند. صرافی های اصلی مانند Binance ، OKEx و BitMEX دارای بسترهایی برای سرمایه گذاران خرده فروشی با ابزارهای معاملات Options هستند. Deribit و FTX همچنین محصولات Options را به کاربران خود ارائه می دهند. از نظر پول مردم و فرصت های مالی جدید ، اشکال اصلی روش های اجباری KYC و ضرورت اعتماد به شخص ثالث با بودجه شخص است. 

ایجاد راه حل های غیرمتمرکز برای معاملات گزینه ها و ریسک های پوششی کلید جذب کاربران جدید و جریان وجوه نقد به DeFi است. رویکردهای نوآورانه و امکانات قرارداد هوشمند به هر کاربر امکان دسترسی به طیف وسیعی از ابزارهای مالی و سود اضافی را می دهد.

هگی

Hegic یک پروتکل زنجیره ای برای تجارت گزینه ها است که در شبکه Ethereum ساخته و راه اندازی شده است. این پلتفرم از قراردادهای تامینی استفاده می کند – این قراردادها مبتنی بر Ethereum هستند که نقدینگی را به روشی غیر از حق نگهداری دارند ، قراردادهایی را به دارندگان می فروشند و پاداش هایی را به ارائه دهندگان نقدینگی توزیع می کنند. از قراردادهای پرچین برای محافظت از ارزش دارایی ها در یک بازه زمانی استفاده می شود. رویکرد غیرمتمرکز با نقدینگی قید شده در قراردادها و تمبرهای زمانی تضمین و تضمین می شود.

ویژگی منحصر به فرد Hegic در این واقعیت نهفته است که قراردادهای پرچین خطر از دست دادن وجوه را از یک فروشنده خاص به تمام تأمین کنندگان نقدینگی منتقل می کند. به عبارت دیگر ، با اطمینان از سودآوری کلیه تأمین کنندگان نقدینگی ، خطر از دست دادن وجوه کاهش می یابد. 

هزینه قراردادهای گزینه در Hegic به دلیل استفاده از گزینه های به اصطلاح آمریکایی به جای گزینه های اروپایی ، بالاتر از سیستم عامل های جایگزین است. این روش برای کاربران Hegic سودمند است زیرا به آنها امکان می دهد قراردادها را هر زمان که بخواهید به جای انتظار برای انقضا آنها ، اجرا کنند.

معاملات ETH و WBTC با بسترهای زمانی از 1 روز تا 4 هفته در سیستم عامل موجود است. برای فروش گزینه ها ، باید وارد استخر ETH یا DAI شوید ، جایی که ETH برای فروش گزینه های تماس استفاده می شود ، و DAI برای فروش گزینه های Put است. Hegic اجازه می دهد گزینه ها با هر قیمت ، حتی مبهم و ناگهانی ایجاد شود و بازار را برای خریداران گزینه انعطاف پذیرتر کند ، بنابراین این پارامتر را برای فروشندگان گزینه کاهش می دهد. در عین حال ، هزینه خرید یک گزینه را افزایش می دهد اما بازده بیشتری را برای فروشندگان ارائه می دهد.

Hegic با 80 میلیون دلار قفل شده در سیستم عامل ، رتبه سوم را در لیست سیستم عامل های مشتق دارد.

به عنوان مثال ، در تاریخ 20 نوامبر ، اگر کاربری یک گزینه تماس 2 هفته ای را به قیمت 7،500 ETH در سیستم عامل Hegic خریداری کند ، چیزی بیش از 774 ETH را مسدود می کند. سپس در تاریخ 4 دسامبر ، گزینه با 485 دلار اجرا شد ، به شما اجازه می دهد تا 1،337 ETH درآمد کسب کند. 

Opyn

Opyn یک پلت فرم گزینه های باز و غیرمتمرکز در Ethereum است که به کاربرانش امکان می دهد گزینه هایی را با استفاده از oToken ایجاد کنند.

به منظور ایجاد یک گزینه ، کاربران باید با ارسال وثیقه به قرارداد هوشمند ، دریافت عوض قرارداد تحقق یافته ، پشتیبانی کامل را انجام دهند. هر قرارداد هوشمند oToken پارامترهایی مانند زمان انقضا ، دارایی اساسی ، قیمت ، دارایی اعتصابی ، نوع وثیقه ، نوع گزینه و غیره را مشخص می کند..

توکن های گزینه ای که پارامترهای یکسانی دارند قابل تعویض هستند. پس از ایجاد گزینه ها ، آنها می توانند به هر آدرس Ethereum ارسال شوند و یا در صرافی Uniswap معامله شوند. قیمت گذاری توکن ها با توجه به قیمت بازار در Uniswap و با توجه به عرضه و تقاضای بازار oToken در هر زمان تعیین می شود.. 

Opyn به مبتکران گزینه ها اجازه می دهد تا با فروش مستقیم گزینه ها به کاربران ، حق بیمه دریافت کنند و به دارندگان ETH اجازه می دهد موقعیت دارایی خود را ایجاد کنند. این پلتفرم بیمه دارایی هایی مانند USDC ، DAI ، UNI ، WBTC ، YFI و سایر موارد را ارائه می دهد. 

ACO

پروتکل گزینه های غیرمتمرکز ACO از Auctus مبتنی بر Ethereum است و عملکردی مشابه پروتکل Opyn دارد. سازگار با نشانه های ERC-20 ACO برای ایجاد گزینه ها از طریق قراردادهای هوشمند خود طراحی شده اند. گزینه ها با قابلیت اجرا قبل از انقضا قرارداد در سیستم عامل در دسترس هستند. برای دریافت پاداش ، فروشندگان گزینه باید قراردادهای Options را در ETH یا USDC به طور کامل پس بگیرند.

ACO برای تعیین قیمت دارایی های اساسی از Chainlink به عنوان یک سخنرانی استفاده می کند. ACO همچنین امکان ایجاد استخرهای نقدینگی منفرد را فراهم می کند و به سازندگان گزینه اجازه می دهد دامنه قیمت اعتصاب و تاریخ انقضا را تعیین کنند. در آینده ، Auctus قصد دارد یک خزانه با استراتژی های خودکار سرمایه گذاری برای ایجاد عرضه و تقاضای پایدار در سیستم عامل توسعه دهد.

PlotX

PlotX یک پروتکل پیش بینی غیرمتمرکز است که به جای کتاب سفارش ، از مدل سازنده بازار خودکار (AMM) استفاده می کند. استخرهای نقدینگی برای هر بازار ایجاد می شوند و بدیهی است که از تجارت در این بازارها پشتیبانی می کنند.

این پلت فرم در حال حاضر در مرحله آزمایش بتا در شبکه اصلی Ethereum است و دو جفت معاملاتی در دسترس دارد: BTC-USDT و ETH-USDT.

برای دسترسی به بازارها ، باید Metamask یا هر کیف پول دیگری را که از Wallet Connect پشتیبانی می کند متصل کنید. در PlotX سه بازه زمانی وجود دارد: 4 ساعته ، روزانه و هفتگی. همچنین کاربران می توانند رفتار قیمت آینده را پیش بینی کرده و پیش بینی کنند.

بازارهای موجود در سیستم عامل به مرور زمان چندین مرحله را طی می کنند: دریافت پیش بینی ها ، انتظار برای نتایج ، ثبت نتایج ، توزیع جوایز. این به هر شرکت کننده این امکان را می دهد تا پیش بینی کرده و روند وقایع را دنبال کند. فرض کنید در مرحله ثابت شدن نتایج ، هر یک از شرکت کنندگان با نتایج مخالف باشند. در این صورت ، آنها فرصت دارند یک اختلاف را باز کنند ، که به نوبه خود مکانیسم حل و فصل را فعال می کند.

در تمام بازارهای پیش بینی PlotX ، شما باید اهرم را در هر نقطه بین 1X و 5X انتخاب کنید ، جایی که حداقل ضرر در صورت پیش بینی اشتباه 20٪ از مبلغ تعیین شده است و حداکثر کل سپرده است.

گزینه های معاملاتی به دارایی های اساسی متصل است ، بنابراین تعیین قیمت دارایی ها توسط یک اوراکل انجام می شود. PlotX راه حل های یکپارچه ای از Chainlink و Provable برای استفاده از نقل قول های خارجی در پردازش پیش بینی ها دارد.

توسعه دهندگان سیستم عامل در حال کار بر روی یک راه حل مقیاس پذیر برای افزایش سرعت معاملات با استفاده از شبکه Matic هستند. این امر همچنین امکان ایجاد بازارهایی با بازه های زمانی کوتاهتر از طریق استفاده از زنجیرهای جانبی را فراهم می کند. 

PlotX همچنین نمونه اولیه ای از بازارهای خود را با استفاده از بلاکچین Elrond راه اندازی خواهد کرد که باعث کاهش هزینه های کمیسیون و افزایش پهنای باند شبکه می شود..

افسون مالی

پروتکل گزینه های غیرمتمرکز Charm Finance اکنون در مراحل اولیه آزمایش بتا عمومی است. به گفته توسعه دهندگان ، آنها موفق به ایجاد سازوکار جدیدی برای ایجاد گزینه های بازار شدند که برای کاربران مایع و ارزان خواهد بود. 

این یک سیستم AMM است که توانایی خرید و فروش گزینه های کاربران را بدون تکیه بر مجموعه جداگانه ای از تأمین کنندگان نقدینگی و نقدینگی برای قرار دادن دارایی های معاملاتی فراهم می کند. علائم ایجاد شده توسط AMM ، می توانند تولید و سوزانده شوند و قیمت گزینه ها نیز منحصراً بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می شود.

به گفته توسعه دهندگان ، پیش بینی AMM و سازگاری گزینه ها امکان ایجاد بازارهای گزینه های مایع و کارآمد را فراهم می کند.

مالی بدوی

Primitive یک پروتکل برای ایجاد گزینه ها در Ethereum با مکانیزم هایی است که هم در سیستم عامل Opyn و هم در سیستم عامل ACO کار می کند. رمز گزینه ها در سیستم عامل Prime است و نقدینگی توسط ابتدای گزینه ها تأمین می شود. Primitive برای گزینه ها از یک مدل قیمت گذاری ساده استفاده می کند.

در حال حاضر ، توسعه توکن گزینه ها و مدل جمع آوری نقدینگی به عنوان وسیله مبادله در حال انجام است.

دریسوپ

در 23 نوامبر ، بنیانگذار yEarn.Finance ، آندره کرونیر ، از راه اندازی پروتکل غیرمتمرکز Deriswap خبر داد ، که ترکیبی از سوآپ ، گزینه ها و وام های موجود در سیستم عامل را به صورت یک قرارداد منفرد در اختیار کاربران قرار می دهد که به کاربران امکان تعامل با انواع دارایی ها را می دهد. گزینه های تماس / قرار دادن آمریکا با وثیقه کامل در Deriswap در دسترس خواهد بود. مطابق اظهارات کرونیر ، جمع کردن مبادله و گزینه ها منجر به جبران ضررهای ناشی از نوسانات جفت انتخابی خواهد شد.

این پلت فرم در مرحله ممیزی است و برنامه ریزی آن برای نزدیکترین آینده برنامه ریزی شده است.

گزینه های غیرمتمرکز مشکلات تجارت

مشکلاتی که بازارهای غیرمتمرکز گزینه های تجاری با آن روبرو هستند پهنای باند کم ، هزینه های بالای معامله ، رابط کاربری پیچیده ، امکان تقلب ، امنیت نسبتاً ضعیف و موارد دیگر است..

مقیاس های مقیاس پذیری و هزینه های معامله در حال حاضر با استفاده از پروتکل های لایه دوم رفع شده است. نمونه بارز چنین تحولاتی همکاری PlotX با Matic و Elrond است.

مشکل امنیتی از این واقعیت ناشی می شود که پروژه های حوزه مالی غیرمتمرکز نوآورانه هستند و تجربه ایجاد راه حل های ایمن در این زمینه هنوز ناکافی است. این منجر به مسدود شدن 28000 دلار ~ در پروتکل Hegic حتی پس از عبور از ممیزی و انتشار پلت فرم در شبکه اصلی Ethereum شد. خطایی به دلیل اشتباه تایپی در کد ایجاد شد و پس از آن سیستم عامل مجدداً راه اندازی شد و وجوه آن به کاربران بازگردانده شد.

گزینه ها ابزارهای تجاری پیچیده اما مفیدی هستند که توسط بسیاری از معامله گران استفاده می شود. با رشد بازار سرمایه های غیرمتمرکز ، ابزارهای سنتی مالی به یک قالب غیرمتمرکز تبدیل می شوند و موارد استفاده بیشتر و بیشتری پیدا می کنند.

سلب مسئولیت: محتوای این مقاله به عنوان توصیه مالی در نظر گرفته نشده است و نباید به این ترتیب با آنها رفتار شود. 3commas و نویسندگان آن پس از خواندن این مقاله هیچ گونه مسئولیتی در قبال سود یا زیان شما ندارند. این مقاله برای ارائه اطلاعات عمومی به خوانندگان ارائه شده است. در اینجا فقط یک تجربه شخصی شرح داده شده است. کاربر باید تحقیقات مستقل خود را انجام دهد تا در مورد سرمایه گذاری رمزنگاری خود آگاهانه تصمیم بگیرد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me