עליית כספי הכמיהה והתיעוש של חקלאות התשואה

בתוך פחות משלושה חודשים, Yearn Finance צמח מצטבר אשראי סתום יחסית לאחד הכוחות המניעים העיקריים מאחורי שוק ה- DeFi בסך 670 מיליון דולר (שיא של למעלה ממיליארד דולר) והוא עומד במרכז המגמה החמה ביותר בענף כיום, התשואה. חקלאות. השתוקקות שלטה בחקלאות בתשואות בצורה כה משכנעת, עד כי חלקם הציג האסימון שלה, YFI, כמדד חקלאות התשואה (מדד חקלאות התשואה). אך עם עלייה כה פתאומית, כדאי להרהר בנושאים המורכבים של ערך, השפעה, סיכון והזדמנות ל- Yearn בעתיד. הגיע הזמן לחשוף את אחד מפרוטוקולי ה- DeFi המורכבים ביותר בשוק.

לידתו ופריחתו של YFI

עד ה- 16 ביולי, Yearn היה צובר הלוואות פשוט של DeFi שנועד לייעל את החזרות המשתמשים. היו לו נכסים בניהול של 8 מיליון דולר, ומאז השקה בינואר הוא הרוויח 10.58% לשנה יחד מרווחי ספקי הנזילות שלו. אבל הכי חשוב, לא היה לו אסימון.

כל זה השתנה למחרת, 17 ביולי, כאשר מייסד מימון הכספים אנדרה קוגנייה פרסם פוסט בבלוג ידוע לשמצה שכותרתו. “YFI”. במאמץ להעביר את השליטה על פרוטוקול ה- yearn.finance למשתמשיה, Cronje פיתחה תוכנית למשתמשים לנהל את YFI על ידי מתן נזילות לבריכות Curve ו- Balancer. יתכן שזו הייתה ההשקה הכנה באמת מזה שנים רבות שקרוג’ה לא הקצה לעצמו אסימונים של YFI, ויתר על כל סבב מימון, אסימונים ליועצים, מוקדמים או כל דבר אחר. כל אסימוני YFI הופצו למשתמשים בפרוטוקול yearn.finance.

כעבור כמה חודשים שווה “האסימון חסר התועלת” כביכול 670 מיליון דולר ומפעיל “מכונה חקלאית בקנה מידה תעשייתי” בגודל של 770 מיליון דולר (בשיאו כמעט מיליארד דולר). והוא מדפיס כסף למחזיקי אסימונים ששווים בערך 20 מיליון דולר בשנה.

חקלאות תשואה בתעשייה

לפני זמן רב (למעשה לפני כשלושה חודשים) מתחם השיק את תוכנית כריית הנזילות שלה והשיק את התחביב הספקולטיבי שרבים כינו אותו המהפכה החקלאית של DeFi. במילים פשוטות, כריית נזילות מתייחסת לתהליך הפצת אסימונים למשתמשים לשימוש בפרוטוקול. המטרה של כריית נזילות היא להפיץ את השליטה בפרוטוקול ולהניע אותו. הקהילה טבעה את המונח “חקלאות תשואה” בהקבלה בין משתמשים שמשקיעים בפרוטוקול להשגת אסימונים עם חקלאים העובדים בשדות לקציר..

בשבועות שלאחר כריית מתחם, חקלאות התשואה הייתה די פשוטה. אתה משקיע את ההון שלך באחד מכמה פרוטוקולים המציעים תמריצים תמורת נזילות ומתחיל להרוויח אסימונים. שלב ראשון זה של חקלאות תשואה היה דומה לזה של חקלאים ידניים. המשתמשים היו צריכים להגדיר ולהבין כל אסטרטגיה לפני כניסה ידנית של הון. אך ככל שפרוטוקולים נוספים השיקו תוכניות כריית נזילות וחקלאות תשואה הפכה מורכבת יותר, התהליך הלך וגדל זמן רב יותר עבור משתתפים רבים. בנוסף, כאשר מחירי הדלק עלו בצורה חדה עקב העומס בבלוקצ’יין את’ריום, “חקלאים” רבים הפסיקו לעשות חקלאות. כל זה השתנה עם השקת yearn.finance v2 (גרסה שנייה) לפרוטוקול שלו, המציג את yVaults.

הדרך היעילה ביותר לחשוב על yVaults היא לדמיין שוק דו צדדי עם ספקי הון בצד אחד וקובעי מדיניות מצד שני. מחברי אסטרטגיה מקצים הון למשתמשים, וספקי הון בוחרים באסטרטגיות שהם רוצים להשתמש בהם. אסטרטגיות הופכות חקלאות אוטומטיות למשתמשים. עם השקת ה- yVaults, החקלאים הפוטנציאליים יכולים כעת פשוט להפקיד את כספם ב- yVault וההון שלהם יוקצה אוטומטית לאסטרטגיות הטובות ביותר שיש. הכספות לא רק מפחיתות את הסיכון העומד בפני המשתמשים בניסיון להבין את האפשרויות השונות של חקלאות תשואה, אלא גם הרגיעו את חששותן מחיובי הגז על ידי שיתוף עם ספקי הון אחרים בבריכה. כתוצאה מכך, Yearn.finance הפך למיזם החקלאות הגדול ביותר בענף תשואות, ועשה מה שהיה פעם עסק שרק משתמשים מנוסים יכולים להשתתף בו. לקח לאנושות יותר מעשרת אלפים שנה לעבור ממנה חַקלאַי לעידן התעשייתי. זה לקח DeFi כמה שבועות.

מכונת תזרים מזומנים

YFI הוא פרויקט לא קל. יש לה מוצרי ליבה הרווח (אופטימיזציה להלוואות) וכספות (אופטימיזציה לחקלאות תשואה), כמו גם מוצרים רבים ושונים במפת הדרכים שלה בביטוח, סחר במניות, מינוף, הון סיכון ופירוק. בנוסף, המודל האסימוני הזה עדיין נמצא שלב הפיתוח בעזרת חברות הייעוץ דלפי דיגיטל וגאונטלט. עם זאת, חשוב להבין כיצד YFI מרוויח כרגע כסף משני המוצרים העיקריים שלו, Earn ו- Vaults, מכיוון שהם יכולים לספק תובנה לגבי עתידו (מבחינה כלכלית)..

הכלכלה פשוטה. YFI גובה עמלת סבסוד גז (פרודוקטיביות) של 5% מההון שהיא מנהלת, ודמי משיכה של 0.5% אם משתמשים מושכים את הונם. דמי משיכה חלים גם על מוצרי הרווח וגם הכספת, ואילו דמי הביצוע חלים רק על מוצרי הכספת. בפרט, בקמרונות, גובה עמלת ביצוע בכל פעם שמתרחש “קציר” (מכירת נכס מעובד בחזרה עבור נכס הבסיס). לאחר האימוץ YIP-36, שקבע ש- Yearn ישתמש בחלק מתגמולי המערכת (עמלות) כהון תפעולי, 100% מתגמולי המערכת נשלחו לאוצר שלו עם חתימות מולטי-סיג. YIP מציין כי על האוצר לשמור חיץ בסך שווה ערך של 500,000 $, כאשר כל תגמול עודף שיוקצה ל- YFI יונח בבריכת ניהול..

בתוך שבוע מיום הביצוע, האוצר כבר צבר הכנסות של מעל 463,000 דולר, שהם קצת יותר מ -21 מיליון דולר במונחים שנתיים. עם שווי שוק של 390 מיליון דולר באותה תקופה, הדבר מרמז על יחס מחיר למכירה פי 20, אשר לכל דבר ועניין ניתן לראותו גם כיחס מחיר לרווח, בהתחשב בכך שיש לפרוטוקול אין עלויות מעבר למה שמקבל מהאוצר שלהם.

היחס הפוך למחיר YFI הפוך פירושו שאם כל בעלי YFI יתערבו, הם יקבלו תשואה שנתית של ~ 5% (רק בעלי YFI המשתתפים במאגר הממשל התאגידי מקבלים תזרימי מזומנים). מאז הבריכה מארחת כרגע בערך 12% YFI (אחוז גדול YFI ממוקם בבריכות אחרות), חברי YFI מקבלים ~ 40% תשואה שנתית, מה שמרמז על יחס PE של פי 2.4. עדיף להבין את היחסים הללו כטווח. נכון לעכשיו, מחזיקי YFI המשתתפים במאגר הניהול מקבלים ~ 40% תשואה שנתית, אך אם כולם יתמודדו, הם יקבלו ~ 5% תשואה שנתית. ניתן לראות 5% כמכסה בהתבסס על המחיר והרווח הנוכחי לאסימון.

תנועת שוק

אסטרטגיות החקלאות של תשואת הכספים היו כה מוצלחות שהחלו להזיז את השווקים ברצינות. חשוב להבין כי הכספות של Yearn לא רק ממכנות אסטרטגיות משתמשים, אלא גם מיישרות אסטרטגיות אלה. לכן, במקום שמשתמשים מסוימים ימכרו אסימונים כאשר הם מעבדים אותם, וחלק מהמשתמשים מחזיקים אסימונים מכיוון שהם מעדיפים למנוע או לא לשלם עבור דלק, כל משתמשי yVault עושים דבר אחד. וכשדבר אחד זה מכירה שיטתית של אסימונים מותססים, זה יכול להשפיע באופן משמעותי על האסימונים המותססים הבסיסיים בהתחשב בנכסי Yearn המנוהלים. הדוגמה האחרונה היא CREAM, פרוטוקול הלוואות מבוזר שנבנה על גבי מתחם, שהשיק לאחרונה כריית נזילות. מהרגע לְהַשִׁיק קמרונות YFI, הכספת הגדילה באופן שיטתי CREAMs ומכר רווחים עבור YFI נוספים. בעיקרו של דבר, האסטרטגיה מרוויחה מספקולנטים של CREAM שרושמים אסימוני CREAM שנרכשו לאחרונה ומפנים אותם ל- YFI..

מאגר ה- yCRV שלהלן מדגים כיצד נראה תהליך זה מבפנים. ישנם כמה הבדלים ממאגר זה, אך ההיגיון הכללי זהה. החלף את yCRV ב- YFI ו- YFII ב- CREAM והדמות תיראה דומה מאוד.

ככל שאימוץ ה- yVaults יגדל, יאסוף Yearn אחוז גדל והולך מהרווח הכולל מכל “ההזדמנויות החקלאיות” הרווחיות ביותר כל עוד המגמה נמשכת. ואז השאלה היא, האם זה בר קיימא.

קיימות

הסיבה העיקרית ש- Yearn יכול לייצר תזרים מזומנים כה גדול כרגע היא מכיוון שהתשואה מאוד גָבוֹהַ. התשואות גבוהות מסיבה. זה גבוה כי הוא נתמך על ידי קסם ספקולטיבי לפרוטוקולים עם תוכניות כריית נזילות. הסיבה ש”חקלאים “יכולים לקבל” תשואות “באחוזים תלת ספרתיים או יותר היא מכיוון שספקולנטים ממשיכים לקנות אסימונים חדשים בבורסות. במילים פשוטות, ספקולנטים משלמים עבור ה”גידולים “שמקבלים” החקלאים “.

לא ברור כמה זמן יימשך שיגעון חקלאות התשואה. זה בהחלט יכול להימשך מעבר לשנה הבאה, או שהוא עלול להסתיים בן לילה. עם זאת, לאחר שהריבית פוחתת, בעלי האסימונים יצטרכו למצוא מקורות כסף נוספים. זה יכול להיות בגלל עלייה ב- AUM כדי לפצות על “תשואות” נמוכות יותר או מוצרים נוספים כדי לספק מקורות הכנסה חלופיים למערכת Yearn. לא פחות חשוב עבור מחזיקי אסימון YFI הוא שיעור השימוש הנוכחי של Yearn. דמי ביצוע 5% של Yearn פירושם השימוש הגבוה ביותר מבין כל פרוטוקולי DeFi. בהחלט ניתן להצדיק את העמלה בהתחשב בערך ש- Yearn מספק לספקי הון, אך זו אינה ערובה. אפילו קרונייר עצמו סבור כי מחזיקי אסימון YFI אינם יכולים פשוט לקבל שכר דירה מספקי הון.. 

בנוסף, על פי המערכת הנוכחית, Yearn אינו משלם עבור מחברי אסטרטגיה. כאילו חברת ניהול הנכסים לא שילמה למנהלי התיקים שלה. במידה ש- Yearn משמש כפלטפורמה לניהול נכסים מבוזרת (אשר כמה בהשוואה לפלטפורמת בקרה אוטומטית מונעת כיוונית / ארביטראז ‘) היא תצטרך בסופו של דבר לפצות את מקבלי האסטרטגיה, מה שיוביל לעלויות גבוהות יותר.

נקודות מבט של YFI 

יכול להיות שלא יהיה פרויקט אחד, יותר מתאים כדי לשקף את הצמיחה של חקלאות תשואה מאשר YFI. השוק המשותף לטווח הקצר של YFI הוא השוק המשותף לחקלאות תשואות, המספק כיום תגמולי נזילות של 7.3 מיליון דולר על בסיס יומי. משמעות הדבר היא שיעור שנתי של 2.6 מיליארד דולר ורוח הזנב החזקה ביותר עבור YFI..

עם זאת, בעוד YFI הוא כיום המוביל בחקלאות תשואה, אך הוא לא היחיד שנלחם על עוגת התשואה. לא רק כמה מזלגות YFI (מפוקפקים לעתים קרובות) יצאו לשוק, אלא גם אגרגטורים חדשים של חקלאות תשואה כגון APY. מימון, ופלטפורמות ניהול נכסים כגון הגדר V2, מה שיגביר את התחרות. בנוסף, כאמור קודם, התמורה הנוכחית מחקלאות תשואה לא תחזיק לנצח. ספקולנטים יפסיקו בסופו של דבר לקנות כמה שיותר אסימונים חדשים, מה שיוביל לתשואות נמוכות יותר. בעוד שההשקה המוצלחת של ביטוח מתוכנן של Yearn, מוצרים הנסחרים בבורסה, מינוף ופירוק עשויים לגוון את זרמי ההכנסות של YFI ולספק ערך אופציות לבעלי YFI.

YFI נותר אחד הניסויים המרתקים ביותר בממשל מבוזר עד כה. ההשקה הוגנת של YFI יצרה קהילה גדולה, מגוונת ונלהבת של אנשים שמעוניינים מאוד בהצלחת הפרוטוקול. בזכות המקצועיות והמנהיגות של קרונייר, שיעורי השקת המוצרים של Yearn מרשימים. ישנם מעט מאוד פרוטוקולים המשיקים מוצרים חדשים במהירות כמו Yearn. עם זאת, בעוד ש- Yearn מצליח יחסית בשלב זה, המתמודדים נכנסים לשוק, ו- Yearn עומד להשיק מוצרים חדשים רבים, אך הסיכון הוא רחוק מאפס. החודשים הקרובים יראו אם הקהילה המתהווה הזו יכולה להמשיך בקסמיה ולהועיל לכל בעלי העניין.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map