تاریخچه Ethereum (قسمت 1)

مقاله سفید که مکانیسم های پلتفرم Ethereum برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را بر اساس قراردادهای هوشمند توصیف می کند ، در سال 2013 منتشر شد. از همان ابتدای پروژه ، ایده ایجاد یک بستر برای معرفی فناوری بلاکچین به سومین پروژه پروژه های مهمانی توسط تعداد زیادی از استارتاپ ها و شرکت ها پذیرفته و انتخاب شد.

امروز ، اتریوم دومین ارز رمزنگاری شده از نظر سرمایه است. Ethereum در زمان رونق ICO در سال 2017 به پلتفرم پیشرو برای صدور بیش از 6 هزار رمز مختلف تبدیل شد. Ethereum از نظر تعداد کاربران و کل هزینه معاملات dApps از TRON و EOS عبور می کند … امروز Ethereum شماره یک پلتفرم است برای موج جدیدی از اعتیاد به مواد مخدره – DeFi.

در این مجموعه ، ما در مورد مراحل شکل گیری شبکه ، عمده به روزرسانی ها و تغییراتی که در طول انتقال به الگوریتم Proof of Stake اتفاق می افتد صحبت خواهیم کرد و مهمترین رویدادهایی را که هم برای جامعه Ethereum نقش داشتند یادآوری می کنیم و کل جامعه رمزنگاری به عنوان یک کل.

اولین قدم ها

ایده ایجاد این پلت فرم متعلق به یک برنامه نویس کانادایی با ریشه روسی ، ویتالیک بوترین است. در سال 2013 ، مجله Bitcoin ، با تأسیس و ویرایش Vitalik ، قطعه ای را در توصیف مفهوم پلت فرم Ethereum منتشر کرد. در مراحل اولیه ، ایده اصلی ایجاد بستری برای توسعه dApps با ادغام در شبکه بیت کوین بود. اما این پیشنهاد توسط جامعه بیت کوین رد شد. ایجاد و توسعه زنجیره بلوکی جداگانه برای استفاده از قراردادهای هوشمند بعداً به هدف اصلی پروژه تبدیل شد.

طبق گفته ویتالیک ، نام “Ethereum” از ویکی پدیا گرفته شده است و مخفف “رسانه ای است که در جهان نفوذ می کند و به نور اجازه حرکت می دهد”.

اطلاعیه پروژه آینده در 23 ژانویه 2014 در مقاله “Ethereum: اکنون عمومی می شود“، که شامل شرح پلت فرم ، قراردادهای هوشمند ، ارز رمزنگاری شده و DAO بود.

در ژوئن 2014 ، بنیاد Ethereum ، یک بنیاد غیر انتفاعی ، برای حمایت از توسعه پلت فرم رمزنگاری Ethereum تاسیس شد.

ICO این پروژه از 20 ژوئیه تا 2 سپتامبر 2014 انجام شد که در آن توسعه دهندگان توانستند حدود 31،500 BTC جمع کنند که معادل 18،450،000 دلار بود. در هنگام پیش فروش ، 1 BTC می تواند 2000 ETH برای شما بدست آورد.

این پلت فرم از اوایل فوریه 2014 ، از زمان معرفی Proof of Concept Ethereum ، آزمایش شده است.

Proof of Concept (PoC) نمونه اولیه کاربردی است که برای آزمایش اینکه برخی مفاهیم یا نظریه ها پتانسیل کاربرد واقعی را دارند طراحی شده است..

اولین آزمایش عمومی در بهار 2015 راه اندازی شد و المپیک نامگذاری شد. کاربران با تراکنش شبکه را اسپم می کنند ، گره ایجاد می کنند و سعی می کنند شبکه را مختل کنند. به خاطر تلاشهایشان ، کاربران پاداشهای پرداخت شده در ETH توسط بنیاد را دریافت کردند. المپیک آخرین مرحله در توسعه Ethereum قبل از راه اندازی پیاده سازی شبکه اولیه – Frontier بود.

تشکیل اکوسیستم

مرحله اصلی توسعه Ethereum به بخشهایی تقسیم شده است ، بنابراین روند توسعه به آرامی و به طور مداوم انجام می شود. 30 ژوئیه 2015 ، از آنجا که در آن روز بود “اولین نسخه شبکه ، شبکه Frontier” راه اندازی شد ، روز راه اندازی شبکه در نظر گرفته می شود.

ویژگی مهم این نسخه این بود که توسعه دهندگان ایمنی و قابلیت اطمینان پلت فرم را تضمین نمی کنند. Frontier عمدتاً به توسعه دهندگان و کاربران باهوش فناوری مبتنی بود. این کاربران اولیه بودند که باید یک اکوسیستم فعال را تشکیل می دادند. با استفاده از این نسخه ، کاربران می توانند معاملات ، معاملات ، ایجاد و آزمایش قراردادهای هوشمند و dApps را آغاز کنند.

ویژگی جالب دیگر در این نسخه اصطلاحاً “قراردادهای قناری” بود. این قراردادها بین مقادیر 1 و 0 جابجا می شوند. هر قرارداد توسط اعضای تیم توسعه کنترل می شد. در واقع ، در طول زندگی Frontier ، توسعه دهندگان توانسته اند عملکرد کاربران را در شبکه لغو کنند.

گام بعدی برای به دست آوردن محبوبیت سیستم عامل ، ICO مبتنی بر Ethereum بود. مفهوم ICO (پیشنهاد اولیه سکه) در سال 2013 هنگام جمع آوری کمک برای پروژه MasterCoin (بعداً به OmniLayer تغییر نام یافت) ، یک راه حل معامله امن برای بیت کوین 2.0 ، ارائه شد. Ethereum یک پلتفرم مهندسی شده برای تبدیل شدن به پایگاه قراردادهای هوشمند با قابلیت ایجاد رمز ارزهای رمزپایه است. به شما امکان می دهد با استفاده از پروتکل ERC-20 نشانه های جدیدی در زنجیره بلوک آن ایجاد کنید. اولین ICO Ethereum در 17 آگوست 2015 برگزار شد و پایه ای برای پروژه بازار پیش بینی غیرمتمرکز آگور شد. در طول ICO ، نشانه های REP بیش از 5 میلیون دلار درآمد کسب کرده اند. این رویداد انگیزه ای برای رونق ICO در بستر Ethereum داد.

در بهار سال 2016 ، Homestead ، اولین نسخه پایدار پروتکل ، منتشر شد. در این نسخه از شبکه ، “قراردادهای قناری” غیرفعال شد و تغییراتی در EIP (پیشنهاد بهبود Ethereum) ایجاد شد ، که باعث بهبود محافظت در برابر حملات هرزنامه و سازگاری شبکه با تغییرات بعدی در پروتکل شد.

EIP پیشنهادهایی برای بهبود عملکرد Ethereum در خارج از شبکه است ، مشابه BIP (پیشنهاد بهبود Bitcoin) در شبکه Bitcoin.

تمام به روزرسانی های بعدی از زمان Homestead با هدف بهبود سیستم عامل بسیار سخت بوده است.

شکاف جامعه

یکی از احتمالات بلاکچین ایجاد سازمانهای ناشناس متمرکز (DAO) است. این نوع جدیدی از سازمان است که مبتنی بر یک قرارداد هوشمند است که بر نحوه تصمیم گیری یک سازمان نظارت می کند. نشانه های DAO حق رأی و کنترل را به صاحبان خود ارائه می دهند.

تیم توسعه Ethereum به همراه گروهی از شرکت راه اندازی Slock.it “DAO” را تشکیل دادند ، یک سازمان غیرمتمرکز که بر روی بلاک چین Ethereum ساخته شده است. برای اولین بار در تاریخ ، سازمانی ایجاد شد که اعضای آن می توانستند بودجه سرمایه گذاری شده را در زمان واقعی ردیابی کنند. فرآیند مدیریت با استفاده از سیستم های خودکار انجام می شود. اساساً ، یک شرکت دیجیتال با مدیریت جامعه ایجاد شد. پس از اینکه DAO فروش گسترده خود را در تاریخ 30 آوریل 2016 مشاهده کرد ، حدود 150 میلیون دلار از 20 هزار سرمایه گذار جمع آوری شد.

اما در 17 ژوئن ، این پروژه مورد حمله قرار گرفت. 3.5 میلیون ETH به سرقت رفته است. مهاجمان از یک آسیب پذیری مکالمه بازگشتی استفاده کردند ، که بسیاری از اعضای جامعه حدود یک هفته قبل از هک هشدار داده بودند ، اما تیم Slock.it این اظهارات را جدی نگرفت ، که هزینه پروژه 50 میلیون دلار بود (تقریباً 15 درصد از کل ETH در گردش خون) و منجر به فروپاشی DAO شد.

آسیب پذیری فراخوانی بازگشتی به کاربر قرارداد هوشمند اجازه می دهد دو برابر بیشتر از سرمایه گذاری شده اتر را برداشت کند و وجوه را به کودک DAO منتقل کند. این امر به دلیل یک اشتباه تایپی در کد رخ داده است. وجوه سرقت شده به دلیل وجود پنجره 27 روز موجود هنگام ایجاد DAO های کودک ، قابل برداشت نیستند. توسعه دهندگان این زمان را صرف یافتن راه حل برای این مشکل کردند. تنها کاری که سازندگان می توانستند برای بازیابی وجوه مسروقه انجام دهند این بود که به سراغ یک چنگال سخت بروید.

بزرگترین استخرهای معدن رای دادند که آیا آماده اجرای سخت فورک هستند یا خیر. بیشتر کارگران استخراج موافقت کردند ، بنابراین تصمیم بر این شد که ETH سرمایه گذاری شده را به کاربران برگردانند. تمام نشانه های DAO منجمد شده و به آدرس جدیدی ارسال شده اند که به افراد امکان می دهد وجوه سرمایه گذاری شده را برداشت کنند.

انشعاب در جامعه دقیقاً به دلیل تصمیم اکثریت برای انجام یک چنگال سخت رخ داد. تصمیم بر این شد که قبل از ایجاد DAO سیستم به دولت برگردانده شود ، بدین ترتیب ETH سرقت شده غیر معتبر اعلام شود. این یک تصمیم بحث برانگیز به عنوان بخشی از گروهی بود که با این تصمیم مخالف بود و اعلام کرد که این اصل عدم تمرکز را نقض نمی کند زیرا زنجیره بلوک باید تغییرناپذیر باشد و قراردادهای هوشمند باید خودکفا بمانند. بنابراین ، جامعه رمزنگاری با دو بلاکچین مستقل به پایان رسید – Ethereum که سرمایه را به سرمایه گذاران بازگرداند و Ethereum Classic که بلاکچین اصلی را حفظ کرد.

شایان ذکر است که جامعه Ethereum Classic در تلاش است تا قابلیت همکاری بین این دو بلاکچین را بهبود بخشد و دارای تاریخچه توسعه خود است..

پس از هک شدن پروژه DAO ، قیمت Ethereum تقریبا 50٪ کاهش یافت و در حدود 11 دلار نوسان داشت.

در مقاله های بعدی ، ما در مورد مشکلاتی که پس از رویدادهای “DAO” ، مهمترین به روزرسانی های انجام شده در شبکه و رویدادهای مرتبط با تغییر جهت به سمت الگوریتم PoS در انتظار توسعه دهندگان صحبت خواهیم کرد..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map