اگر از دریچه وسیع تری به اکوسیستم DeFi نگاه کنید ، می بینید که پروژه های مالی غیرمتمرکز تقریباً در دوازده جهت در حال کار و توسعه هستند. تلاش برای تغییر شکل تقریباً غیرمتمرکز تقریباً در هر چیزی که مربوط به سیستم مالی سنتی است نیز به معنای تلاش برای حرکت در اسرع وقت به سمت انواع جدید تعاملات با ابزارهای مالی و عدم تمرکز این تعاملات است..

در مقاله امروز ، ما در مورد حوزه وام های اعمال شده توسط فناوری بلاکچین ، قراردادهای هوشمند و پول های ثابت صحبت خواهیم کرد. بازارهای مالی غیرمتمرکز امکان ایجاد معاملات p2p بین وام گیرندگان و وام دهندگان را فراهم می کنند ، جایی که یک قرارداد هوشمند به عنوان واسطه عمل می کند. در حال حاضر این یکی از سریعترین رشد و محبوب ترین حوزه های مالی غیرمتمرکز است.

وام های غیرمتمرکز و وام های دارایی رمزنگاری شده

پروتکل ها و سیستم عامل ها در زمینه وام و وام دارایی های رمزنگاری گزینه های مختلفی را برای کاربران آن ارائه می دهند. در عین حال ، درخواست تجدیدنظر از برنامه های غیرمتمرکز این است که شرکت کنندگان کنترل کامل کلیدهای خصوصی خود را حفظ می کنند و نیازی به اعتماد به هیچ مرجع مرکزی ندارند..

دارندگان می توانند از طریق نرخ بهره از وام گیرندگان درآمد منفعلانه کسب کنند. برنامه ها و پروتکل ها در اکوسیستم DeFi به هر کاربر امکان دسترسی به ابزارهای مالی را می دهد که در بازار مالی سنتی موجود نیست. کاربران می توانند با اعطای وام از دارایی های خود بهره بگیرند و وام گیرندگان می توانند با نرخ بهره کمتری وام دریافت کنند. 

در زمینه اعطای وام ، نمونه بارز استفاده از سیستم عامل های وام غیرمتمرکز ، معاملات حاشیه ای مانند تجارت در موقعیت کوتاه یا استفاده از اهرم برای معاملات است. به طور کلی ، سیستم عامل های وام غیرمتمرکز برای شروع وام به وثیقه اضافی وام گیرندگان و همچنین قوانین تصمیم گیری در مورد بستن وام متکی هستند..

در زمان نگارش این مقاله ، میزان کل وجوه مسدود شده در سیستم عامل های مربوط به وام و وام تقریباً به 5 میلیارد دلار رسیده است که 45 درصد آن در محبوب ترین پلت فرم وام MakerDAO مسدود شده است.

سازنده DAO

پیشرو در تعداد وجوه مسدود شده ، بالغ بر 2.2 میلیارد دلار ، یک سازنده وام غیرمتمرکز است. این پلت فرم متشکل از قراردادهای هوشمند مبتنی بر Ethereum است که از طریق یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) و با پشتیبانی دارایی های یک تثبیت ثبات غیرمتمرکز DAI در بلاک چین Ethereum فعالیت می کنند. توسعه MakerDAO آغازگر سیستم مالی غیرمتمرکز مبتنی بر Ethereum بود.

علاوه بر DAI ، این سیستم از توکن سازنده Maker (MKR) بهره می برد که هنگام رأی دادن ، پرداخت هزینه های استفاده از قراردادهای هوشمند و همچنین هنگام مدیریت سیستم عامل مورد استفاده قرار می گیرد..

سازنده به هر کاربر این امکان را می دهد تا اعتباری را که از طریق قراردادهای هوشمند توسط دارایی های دیگر مانند ETH تأمین می شود ، از طرف DAI دریافت کند. با انتشار نسخه چند مالیاتی Dai (MCD) در سال 2019 ، تهیه وثیقه برای چندین نوع دارایی مانند ETH ، BAT ، WBTC و USDC با یک دارایی واحد (SAI) امکان پذیر شد. رابط Oasis Borrow برای ذخیره وثیقه نیز راه اندازی شد و Oasis Save برای قفل کردن سکه های پایدار DAI با علاقه ارائه شد..

ترکیب

کامپاند در Ethereum در سال 2018 به عنوان یک پروتکل الگوریتمی تاسیس و مستقر شد که دسترسی به بازارهای وامهای رمز ارز را فراهم می کند ، جایی که نسبت عرضه و تقاضا قیمت ها و نرخ بهره را تشکیل می دهد. ویژگی این پروتکل این است که از یک مجموعه نقدینگی استفاده می کند ، در آن بودجه ای برای وام گرفتن ارائه می شود. قراردادهای هوشمند وام گیرندگان را با دارایی های موجود مقایسه می کند و بر این اساس سود را توزیع می کند.

این پروتکل فرض می کند که محدودیت زمانی وجود ندارد ، به این معنی که وجوه واریزی شده از طریق پروتکل در هر زمان قابل بازپرداخت است. برای به دست آوردن فرصت های اعتباری ، لازم است که پول را در پروتکل مسدود کنید ، در عوض cTokens دریافت کنید.

در آوریل سال 2020 ، مدیریت کامپوند بین دارندگان رمز توزیع شد. این پروتکل از دارایی هایی مانند BAT ، DAI ، SAI ، ETH ، REP ، USDC ، WBTC ، ZRX و غیره پشتیبانی می کند. در زمان نوشتن این مقاله ، بیش از 1.3 میلیارد دلار در پروتکل قفل شده است و این دومین پروژه بزرگ در لیست است.

فرار کردن

سومین مقدار وجوه مسدود شده پروتکل وام غیرمتمرکز است – Aave. آوا ، مانند اکثر پروتکل های اعتباری دیگر ، از مجموعه نقدینگی استفاده می کند که دارایی را برای قرض گرفتن با سود فراهم می کند. برداشت در هر زمان امکان پذیر است ، و هر مجموعه مقدار مشخصی از بودجه را برای جلوگیری از خطرات ذخیره می کند.

Aave حدود 20 دارایی برای وام و وام در دسترس دارد: LINK ، USDC ، USDT ، ETH ، DAI ، SNX ، WBTC ، KNC ، BAT و سایر موارد. اصول عملیاتی Aave مشابه پروتکل مرکب است. خود را در ارائه طیف وسیع تری از ابزارها و فرصت ها مانند معرفی وام های مدت دار بدون وثیقه ، نرخ بهره ثابت و شناور و ایجاد خطوط اعتباری برای استفاده به عنوان اعتبار p2p جایگاه خود را حفظ کند..

BlockFi

با پرداختن به موضوع وام ها و ارزهای رمزپایه ، لازم به ذکر است که سیستم عامل سرمایه BlockFi ، به شما امکان می دهد با استفاده از دارایی های رمزپایه به عنوان وثیقه ، وام بگیرید و وام دهید. این شرکت بیش از 60 میلیون دلار از ConsenSys Ventures ، Kenetic Capital ، SoFi ، Galaxy Digital و Fidelity جذب کرده است..

این پلت فرم گزینه های وثیقه ای مانند BTC ، ETH ، LTC و GUSD را ارائه می دهد. BlockFi به کاربران امکان می دهد سود پیچیده سپرده ها را بدست آورند و ارزهای رمزپایه را به عنوان وثیقه ارائه دهند. اعتبارات موجود در این سیستم عامل با نرخ بهره حدود 4.5٪ در سال موجود است. و ارائه اطلاعات شخصی جهت دریافت وام الزامی است.

بدیهی است که BlockFi یک پروژه غیرمتمرکز نیست ، اما فرصتی را برای سرمایه گذاران نهادی و شرکت های تجاری عمومی فراهم می کند تا دارایی های رمزنگاری شده خود را با خیال راحت و ایمن سرمایه گذاری کنند.

dYdX

dYdX یک پروتکل غیرمتمرکز است که از مشتقات مالی ، قراردادهای دائمی و تجارت حاشیه دارایی مانند ETH ، DAI و USDC پشتیبانی می کند..

عملکرد وام ، اجاره و تجارت در سیستم عامل موجود است. با dYdX ، کاربران مبلغ وثیقه ای را برای اجرای سفارش خارج از زنجیره ای در دفتر سفارش واریز می کنند که این اطمینان را می دهد که فقط سپرده یا برداشت دارایی پرداخت می شود. یکی دیگر از ویژگی های سیستم عامل این است که هر دارایی که به سیستم عامل واریز می شود به طور خودکار سود جمع می کند. با وجود این واقعیت که این پروژه کاملاً جوان است ، اما بیش از 35 میلیون دلار در حال حاضر در سیستم عامل مسدود شده است. فرصت های ارائه شده توسط این پلت فرم معامله گران بیشتری را به سمت سیستم عامل جذب می کند و باعث محبوبیت پروژه می شود.

نتیجه

پروتکل های غیرمتمرکز می توانند ابزارهای مالی مشابه اسناد سنتی را با مزایایی مانند شفافیت ، سرعت ، سادگی ، تمرکززدایی ، بی اعتمادی ارائه دهند..

و اگرچه پروتکل ها و برنامه های غیر حضوری در مقایسه با خدمات متمرکز دارای مزایایی هستند ، اما نقاط ضعف خود را دارند. عمده ترین مشکلات بازار غیرمتمرکز مالی ، نقدینگی کم ، امنیت ضعیف و مقیاس پذیری است. اما فراموش نکنید که DeFi فقط در مرحله ظهور و گسترش مرزهای خود است. مالی غیرمتمرکز و به ویژه وام های غیرمتمرکز ، به کاربران اجازه می دهد کنترل کامل دارایی های خود را حفظ کنند و دسترسی به همه بازارها و سیستم عامل های اکوسیستم را فراهم می کند..

سلب مسئولیت: محتوای این مقاله به عنوان توصیه مالی در نظر گرفته نشده است و نباید به این ترتیب با آنها رفتار شود. 3commas و نویسندگان آن پس از خواندن این مقاله هیچ گونه مسئولیتی در قبال سود یا زیان شما ندارند. این مقاله برای ارائه اطلاعات عمومی به خوانندگان ارائه شده است. در اینجا فقط یک تجربه شخصی شرح داده شده است. کاربر باید تحقیقات مستقل خود را انجام دهد تا در مورد سرمایه گذاری رمزنگاری خود آگاهانه تصمیم بگیرد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me