האם כדאי להשתמש בבלוקצ’יין כשירות?

“אם הטכנולוגיה לא משחררת אנשים משגרה כדי שיוכלו לחפש את המטרות הגבוהות יותר של האנושות, אזי כל ההתקדמות הטכנולוגית חסרת משמעות.” 

ז’אק פרסקו

שוק טכנולוגיית הבלוקצ’יין יגיע עד 2024 ל -7.7 מיליארד דולר. עם זאת, גורמים רבים בתעשייה מאמינים שהוא יהיה גבוה משמעותית. במיוחד בהתחשב בעלייה הפנומנלית בפופולריות של טכנולוגיות מבוססות בלוקצ’יין כתוצאה מהצמיחה הנפוצה של מטבעות קריפטוגרפיים בשנת 2017. 

מה זה בלוקצ’יין כשירות (BaaS)

רוב המומחים מסכימים שטכנולוגיית הבלוקצ’יין עומדת לשבש את המצב הקיים כמעט בכל ענף. עם זאת, ההשפעה של הבלוקצ’יין הייתה מוגבלת למדי עד כה, שכן המשאבים והמומחיות לפיתוח טכנולוגיות חדשות היוו מכשול מרכזי עבור עסקים המעוניינים לאמץ בלוקצ’יין..

מה זה בלוקצ'יין כשירות (BaaS)

כדי לטפל בבעיה זו, כמה חברות טכנולוגיה מובילות השיקו פלטפורמות Blockchain-as-a-Service המאפשרות לחברות לבנות פתרונות בלוקצ’יין באמצעות אדריכלות ענן ותמיכה טכנית..

על מנת להציע את היתרונות של בלוקצ’יין לקהילה העסקית הרחבה יותר, חברות כמו מיקרוסופט החליטו להביא את טכנולוגיית הבלוקצ’יין דרך המודל העסקי של שירותי ענן..

Blockchain-as-a-Service הוא פתרון ענן בשירות מלא המאפשר למפתחים, יזמים ועסקים לפתח, לבדוק ולפרוס יישומי בלוקצ’יין וחוזים חכמים שיתארחו בפלטפורמת BaaS. יתרה מכך, פלטפורמת BaaS תספק את כל התשתית הדרושה ותמיכה תפעולית בכדי לשמור על יישומים חלקים..

רוב האנשים מודעים ל- IaaS, PaaS ו- SaaS בהתחשב בכך שרובנו משתמשים ביישומי ענן או באחסון בצורה כזו או אחרת. מודל BaaS פועל באופן דומה זהה, ומאפשר לעסקים בכל הצורות והגדלים לגשת לטכנולוגיה מבוססת בלוקצ’יין מבלי להשקיע מלכתחילה בפיתוחו. לפיכך, BaaS תאפשר לחברות לגשת לשירותיו של ספק בלוקצ’יין, שם יוכלו לגשת ואז לפתח יישומים מבוססי בלוקצ’יין..

IaaS, PaaS ו- SaaS

הקריטריונים הבאים יכולים להיחשב כיתרונותיו של מודל AS Service:

 • גישה בעלות נמוכה לטכנולוגיה.
 • מציע לחברות מדרגיות.
 • אבטחת נתונים משופרת.
 • תְאִימוּת.
 • גישה לכל מקום.
 • התוכנה הטובה ביותר.

החיסרון היחיד במודל BaaS הוא בכך שהוא דורש מידה מסוימת של ריכוזיות שכן תצטרך לנתב עסקאות דרך שירותי הבלוקצ’יין של הפלטפורמה המארחת. מכיוון שביזור הוא אחד מתכונות המפתח שהופכות את הבלוקצ’יין לכל כך שימושי, חברות יצטרכו לחשוב זמן רב על האם זה הפיתרון הנכון לבעיה שלהן..

כיצד ניתן להשתמש בבלוקצ’יין כשירות

כל אחד, החל מסטארט-אפים ועד חברות רב-לאומיות גדולות, יוכל בסופו של דבר להשתמש ב- Blockchain-as-a-service כדי לפתור בעיות שונות:

 1. שיפורים במלאי.
 2. הגנה על רשומות לקוחות חסויות. 
 3. רישום נכס.
 4. יצירת ICO משלך. 

בלוקצ’יין יכול לספק לפחות מענה חלקי לבעיות העומדות בבסיס המספר העצום של עסקאות ותהליכים של כלכלת העולם כולה..

כיצד ניתן להשתמש בבלוקצ'יין כשירות

לדוגמה, בלוקצ’יין הבריאות ישמש בסופו של דבר לספק רשומות בריאות אלקטרוניות לחלוטין, להזמין ולרשום רמות מלאי תרופות, לשפר את פיתוח התרופות, ולפשט את הטיפול בתביעות..

הבלוקצ’יין בענף הביטוח נועד להעריך במדויק את הסיכון של הלקוחות בזמן אמת. זה יאפשר ליישם את “תוכניות הביטוח החכמות” הראשונות בעולם, מה שעשוי לפשט את תשלום הפוליסות בהתאם לצורך. טכנולוגיה זו תסייע גם לייעל תהליכים פנימיים, להפחית הונאה ואף לשפר את שירות הלקוחות..

חידוש זה יכול גם להפוך לחלוטין ענפים כגון:

 • פִּרסוּם
 • תעשיית הבידור
 • קמעונאות
 • מגזר אנרגיה
 • תעשייה פיננסית
 • מֶמְשָׁלָה

עם הגישה האסטרטגית הנכונה, חברות יכולות להפיק תועלת לטווח הארוך

דוגמאות להפעלת עסקים עם Blockchain כשירות

הפוטנציאל של Blockchain as a Service (BaaS) כבר הוכר על ידי חברות התוכנה הגדולות בעולם. שלוש ספקיות ענן, אמזון, מיקרוסופט ו- IBM פיתחו פלטפורמות BaaS שכבר זמינות ללקוחותיהן. גוגל רוכשת חברות טכנולוגיה של בלוקצ’יין כמו Firebase כדי לנסות להשיג דריסת רגל במה שעומד להיות שוק רווחי מאוד.

שירות AWS של אמזון

אמזון הייתה ספקית הענן הגדולה בעולם מזה מספר שנים. בשנת 2017 הוא קיבל מעל 6 מיליארד דולר משירותי האינטרנט שלו. הוא ספק שירותי IaaS, SaaS ו- PaaS מוביל שחבר לאחרונה עם חברת ההשקעות Digital Currency Group (DCG) כדי ליצור את סביבת BaaS שהוא מציע כעת באמצעות פלטפורמת AWS שלו..

מטרת סביבת BaaS זו היא לאפשר לספקי הבלוקצ’יין המסונפים של DCG לעבוד עם לקוחותיהם בסביבת בלוקצ’יין מאובטחת בכדי לסייע לצמיחה. גישה למוסדות פיננסיים, חברות טכנולוגיה ארגוניות וחברות ביטוח יסייעו למפתחי הפרויקט להבין מה הצרכים האמיתיים של עסק הבלוקצ’יין, שיאפשר להם לפתח את BaaS בכיוון זה..

זהו אותו מודל עסקי של לולאת משוב בה השתמשה אמזון לפיתוח יישומים כמו IaaS בעבר. כתוצאה מכך, בפני גורמים רבים אין ספק כי אסטרטגיית AWS יכולה למעשה לקדם את BaaS ולהבטיח אימוץ מהיר..

שירות תכלת

Microsoft Azure היא ספקית הענן השנייה בגודלה בעולם כיום. בעוד שמיקרוסופט נתפסה על ידי AWS, היא ניצלה במהירות את המומחיות והמשאבים שלה לבניית פלטפורמת ענן משלה בשם Azure..

מיקרוסופט עקבה אחר ההובלה של AWS בכך שהוסיפה לאחרונה מודולי BaaS לפלטפורמת הענן הקיימת שלה. עם זאת, התאגיד החליט למקד את פיתוח BaaS בקוד הפתוח של Ethereum. לאלו מכם שלא יודעים על פרויקט את’ריום, זה אולי הפרויקט המהפכני ביותר המבוסס על טכנולוגיית בלוקצ’יין. היא מתמקדת בשימוש בחוזים חכמים כדי להקל על מגוון עצום של הסכמים הכוללים החלפת מוצרים ושירותים בין הצדדים.

שירות תכלת

Microsoft Azure BaaS נועד להניע את החדשנות של תהליכים וטכניקות חדשות באמצעות בלוקצ’יין. בדומה לאמזון, מיקרוסופט מתכננת לאפשר פיתוח של מערכות חדשות במרחב זה, שבסופו של דבר יגלגל לשוק העסקים הרחב יותר..

על ידי שילוב הכישורים של מפתח בלוקצ’יין עם הפלטפורמה העצומה שלהם, מיקרוסופט מציעה מדרגיות שאמורה להאיץ את פיתוח הפתרונות המבוקשים. התאגיד מחויב כל כך לנצח במירוץ הזה שהם אפילו לקחו אחריות על שירותי הבינה המלאכותית שלהם, פרויקט שמטפח ניתוח וניהול נתונים חזקים ויעילים יותר..

בלוקצ’יין כשירות של יבמ

יבמ נמצאת גם בספקיות הענן “שלוש הגדולות”. זהו ספק ענן שמתמקד במתן שירותים לעסקים. זה גם נתפס על ידי AWS בימיו הראשונים של הענן, אך עבד קשה להתעדכן בשנים שחלפו מאז..

יבמ פיתחה שירות BaaS משלה על בסיס מערכת Hyperledger BaaS. המערכת שלהם גם מספקת למפתחים ועסקים סביבה לבנות פתרונות בלוקצ’יין. מטרתה העיקרית היא לספר את זרימת העבודה של עסקאות באמצעות ספר חשבונות משותף וליצור רשתות בלוקצ’יין מאובטחות.

בלוקצ'יין כשירות של יבמ

כמו אמזון ומיקרוסופט, יבמ מקווה שאסטרטגיה זו תסייע לקידום טכנולוגיית הבלוקצ’יין עד לנקודה בה היא יכולה להחליף רבים מהפתרונות הקיימים הנמצאים בשימוש כיום. מכיוון שעסקי הליבה של יבמ כבר מתמקדים במגזר העסקי, היא יכולה להפיק תועלת רבה אם היא יכולה לסייע בפיתוח טכנולוגיות בלוקצ’יין מאובטחות, אמינות ומתאימות..

שירות Ardor 

ארדור היא הפלטפורמה שענקי הענן מנסים להקדים. זו אחת מכמה חברות דינמיות שיכולות לתרום עצום לעתיד שוק BaaS..

ארדור היא פלטפורמת בלוקצ’יין קוד פתוח המאפשרת לחברות למנף את טכנולוגיית הבלוקצ’יין NXT. טכנולוגיה זו מסתמכת על מה שמכונה “רשתות ילדים”, שהן רשתות חסימות נפרדות המתארחות בבלוקצ’יין ההורה המתוחזק על ידי ארדור..

שירות Ardor

לכל אחת מרשתות הילדים הללו יכולות להיות פונקציות שונות לחלוטין, מה שמאפשר לארדור להציע ללקוחות מגוון רחב של שירותי BaaS. אתר האינטרנט שלהם מפרט כיצד החברה הולכת להשתמש בטכנולוגיה זו ואילו יתרונות היא תביא ללקוחותיה. שימוש ברשתות ילדים אלו הוא גישה חדשה להתגברות על כמה חסרונות מהם סובלת טכנולוגיית הבלוקצ’יין..

תְפוּקָה

כיום איש אינו יודע כמה גדול יהיה BaaS. מכיוון שמהפכת הבלוקצ’יין רק מתחילה, היא עדיין מתקשה לעמוד בקצב עם כל הרעיונות והכיוונים השונים שמפתחים מנסים לחקור..

השאלה האמיתית היא לא האם יש ביקוש, או אפילו אם חברות באמת זקוקות לטכנולוגיית בלוקצ’יין. מדובר בשאלה האם פיתוח BaaS יכול להתגבר על המגבלות שמהן סובלת טכנולוגיית הבלוקצ’יין הנוכחית.?

על התעשייה למצוא פתרונות לבעיות כמו נפיחות בבלוקצ’יין ודרישות אנרגיה עצומות כדי לעבד אותה. מכיוון שבלוק-שרשראות גדלות, הן בהכרח מכילות יותר ויותר מידע. יש לשלוח ולקבל זאת במהלך כל עסקת בלוקצ’יין, וכתוצאה מכך כמות עצומה של קיבולת רשת הנדרשת לעיבודם.

יש לקוות שהתעשייה תוכל למנף פתרונות כגון רשתות ילדים בכדי להתגבר על אתגרים אלה ולהפוך את הבלוקצ’יין לחלופה בת קיימא לחלוטין לפתרונות קיימים. ברגע שזה יקרה, בוודאי נראה צמיחה מהירה ביישומם שתשחרר באמת את כוחה של מהפכת הבלוקצ’יין..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map