“להרוויח הרבה כסף זה אומץ; להציל אותם – חוכמה, אבל לבזבז במיומנות – אומנות.”

אורבך ברתולד

במהלך 18 החודשים האחרונים התמודדה קהילת הקריפטו עם שוק דובים משמעותי. נכסים דיגיטליים גדולים כמו ביטקוין ואת’רום חוו צניחה של 70-80%, בעוד ששאר שוק האלטקוין נראה הרבה יותר גרוע. למרבה המזל, שנת 2019 הוכיחה שהיא שנה מבטיחה יותר עבור הנכסים הדיגיטליים, מכיוון שביטקוין ואת’רום עלו ב 55.45% וב 48.69% בשלושת החודשים האחרונים. ככל שהתחזיות הופכות חיוביות יותר, הקהילה מצפה לאירוע אחד גדול שיגיע בשנה הבאה – מחצית הביטקוין.

מה מחצית

במרחב המטבע הקריפטוגרפי, המונח “חצוי” מתייחס לתהליך שמאט את קצב הנפקת המטבעות החדשים. ליתר דיוק, חצוי הוא הפחתה תקופתית בסבסוד החסימה שניתן לכורים. קיצוץ לחצי מבטיח כי נכס הקריפטו עוקב אחר שחרור יציב עד שיגיע בסופו של דבר להיצע המרבי שלו..

כשמדובר בביטקוין, מטבעות חדשים נוצרים ברציפות כחלק מתגמול החסימה (שמורכב מסבסוד החסימה בתוספת עמלות העסקה). לכן, בכל פעם שכורה “מזהה” בהצלחה ובודק בלוק חדש, הוא מרוויח מטבעות שנוצרו לאחרונה כפיצוי על עבודתו..

לפיכך, תהליך הכרייה מכניס למערכת ביטקוינים חדשים וזה קורה בקצב צפוי ומבוקר. בלוקים של ביטקוין חדשים ממוקשים, בממוצע, כל עשר דקות, עם סבסוד חסימות בעקבות שיעור ריקבון מבוקר. לפיכך, הפחתה בערבויות שסובסידיות חסומות תפחת ב -50% בכל 210,000 (בערך כל ארבע שנים).

החל מבלוק ג’נסיס – הבלוק הראשון של הרשת, סבסוד החסימה של ביטקוין נקבע במקור על 50 BTC. לאחר מכן הוא צומצם ל- 25 BTC בשנת 2012 ול- 12.5 BTC בשנת 2016. המחצית הבאה בחודש מאי 2020 צפויה לקצץ את סובסידיות הבלוק ל -6.25 BTC. לאחר התרחשות 64 מחציות, התהליך ייפסק ו- MTC כבר לא ייווצר. תושג אספקה ​​מרבית של 21 מיליון BTC.

למה חצוי חשוב

כפי שאמרנו, אחד המאפיינים החשובים ביותר של ביטקוין הוא שיש לו היצע קבוע של 21 מיליון מטבעות. משמעות הדבר היא כי לאחר קבלת כולם, מיצוי נוסף שלהם יהפוך לבלתי אפשרי. זה הופך את כדור הרמז לנדיר מטבעו עם אפקט דפלציוני לאורך זמן..

זאת בניגוד מוחלט למטבע הפיאט, שמודפס באופן קבוע כרצונו, מה שמקטין את ערכו לבעליו..

אם לביטקוין לא היה היצע מוגבל, כוח הקנייה שלו היה יורד בהדרגה עם הזמן, כמו שקורה במטבעות פיאט. על ידי הגבלת ההיצע, בעלי ביטקוין לעולם לא יצטרכו להתמודד עם בעיה זו, מה שהופך אותה ואת מטבעות הקריפטוגרפיים האחרים למאגר ערך טוב..

הכיווץ והמחסור המשובץ מגדילים גם את יחס המניה לזרימה של הביטקוין. יחס המניה לזרימה הוא סכום הנכס המוחזק ברזרבות חלקי הסכום המיוצר מדי שנה. ככל שיחס המניה לזרימה גבוה יותר, כך האינפלציה השנתית לנכס נמוכה יותר. לסחורות כמו זהב יש יחס מלאי לזרימה גבוה מאוד מכיוון שיש מעט ממנה. המשמעות היא שעוד פחות ממנו מיוצר לאורך זמן..

לביטקוין יש כיום יחס מניות-לזרימה נמוך משמעותית מזהב. עם זאת, חצוי מגדיל את יחס המניות לזרימה של נכס לאורך זמן, מה שהופך אותו לחזק ויקר יותר. זו גם הסיבה שבגללה ביטקוין מושווה לעתים קרובות לזהב או מכונה “זהב דיגיטלי”. אנשים רבים משוכנעים שיחס המניות לזרימת הביטקוין יגדל עם הזמן וכי גם מחירו יעלה..

דינמיקה כלכלית של חצוי

היסטורית, חציית הביטקוין הראתה השפעה חיובית ביותר על שינויים במחירים. למי שלא יודע, הביטקוין מתחלק לשניים כאשר קצב השחרור של הרשת (או שיעור האינפלציה) יורד ב -50% כל ארבע שנים. קיצוץ האינפלציה במחצית לא רק מצמצם את מספר המטבעות החדשים שנכנסים למחזור מדי יום, אלא גם מעלה את עלויות הכרייה כדי להגן על הרשת. זה היה אחד הגורמים המניעים את פעולות הביטקוין הקודמות בעבר.

לפני שנצלול להשלכות ההיסטוריות של דעיכת הביטקוין, ראשית אנו רוצים להתוות את הדינמיקה הכלכלית של ירידתו.. 

לוח הזמנים להנפקה קובע כי תגמול החסימה יקטן ברציפות ב -50% בכל 210,000 חסימות, מה שמקטין למעשה את הנפקת הביטקוין לאפס לאורך זמן..

ביטקוין התחיל בתגמול חסום של 50BTC. נתונים היסטוריים הראו שחסימה חדשה נוצרת בערך כל עשר דקות. עם זאת בחשבון, אנו יכולים להניח כי תגמול החסימה יפחת בערך פי שניים כל 4 שנים. המתמטיקה נראית כך:

210,000 חסימות x 10 דקות לחסימה / 60 דקות לשעה / 24 שעות ביממה / 365 ימים בשנה.

הנה מבט כיצד זה קרה בעבר:

דינמיקה כלכלית של חצוי

אחד היתרונות הגדולים ביותר של ביטקוין הוא השקיפות והמדיניות המוניטרית האלגוריתמית שלו – מאפיין שחסרה המערכת הפיננסית הנוכחית. נכון לעכשיו, כ -1,800 נכסי קריפטו חדשים משוחררים מדי יום. לאחר אירוע החציון השלישי בשנת 2020, שיעור ההנפקות היומי יירד לכ- 900 BTC ליום, מה שגרם לשער הביטקוין השנתי לרדת מ- 3.70% ל- 1.79%. זו התפתחות מעניינת שכן שחרורם של ביטקוינים יהיה כעת מתחת לשיעור האינפלציה ברוב המדינות המפותחות. לשם השוואה, שיעור האינפלציה בארצות הברית הוא 1.9% תוך 12 חודשים. עם זאת, ההבדל העיקרי הוא שביטקוין הוא נכס למשלוח קבוע ואילו הדולר האמריקאי אינו..

ההשפעה ההיסטורית של חצוי על מחיר

עבור אלה מאיתנו שראו נכסים דיגיטליים ככלי להשקעה, תנועת המחירים ההיסטורית של ביטקוין בתגובה לאירועי מחצית הייתה מעניינת מאוד עבור המשקיעים הפוטנציאליים. אמנם ביצועי העבר אינם מעידים על ביצועים עתידיים, אך רצינו לנתח חלק מביצועי העבר ממחצית קודמת כדי להבין מה עשוי להיות לפנינו. להלן טבלה המתארת ​​חלק מהנתונים הסטטיסטיים הללו..

ההשפעה ההיסטורית של חצוי על מחיר

ההפחתה הרשמית הראשונה (הקטנת תגמול החסימה ל- 25 BTC) התרחשה ב- 28 בנובמבר 2012. נתונים היסטוריים מראים כי לאחר המשאבה הגדולה ביוני 2011, החלה להיווצר מגמת עלייה בנובמבר 2011, כשנה לפני המחצית..

מגמת עלייה זו הביאה לעלייה של +341.90% במחירי הביטקוין, ונסחרה בממוצע ב- $ 12.31 ל- BTC בנובמבר 2012.

מחצית ראשונה

המחצית הראשונה הורידה את שער הנפקת הביטקוין היומי מ ~ 7200 BTC ל ~ 3600 BTC ליום. כמעט מיד, ביטקוין המשיך לייצר רווחים היסטוריים, וזינק בכמעט 8,000% במהלך השנה והגיע לסביבות 1,000 $ בסוף נובמבר 2013 (תלוי בנתוני המניות).

למרבה הצער, זה לא לקח הרבה זמן. בדצמבר 2013 החל ביטקוין בשוק דובי רב שנתי (בעיקר בזכות הפריצה הידועה לשמצה של הר גוקס). כתוצאה מכך צנח הנכס ביותר מ- 80%. לאחר מכן, המהפך החל רק כעבור שנתיים, באוקטובר 2015.

מחצית שנייה

הקיצוץ הרשמי השני (הקטנת תגמול החסימה ל- 12.5 BTC) התרחש ב- 9 ביולי 2016. חשוב לציין כי הזמן שבין הירידה הראשונה לשנייה היה 1316 יום, או 3.6 שנים. יחד עם זאת, הנתונים מראים כי מגמת העלייה החלה להיווצר באוקטובר 2015, כ- 9 חודשים לפני המחצית.

מגמת העלייה הביאה לעלייה של 112.0% בביטקוין במהלך תקופה של 9 חודשים ולמחיר מסחר ממוצע של 650 דולר ל- BTC במהלך התכווצות ביולי 2016 (פי 52 ממחיר הירידה האחרון). המחצית השנייה הורידה את שיעור הנפקת הביטקוין היומי מ ~ 3600 BTC ל ~ 1800 BTC הנוכחי ליום. בסופו של דבר זה דחף את BTC למגמת השור האחרונה של 2017, שם הנכס התגייס ל -2,800% במהלך 18 החודשים הבאים. השיא הגיע לבסוף באמצע דצמבר 2017 עם תג מחיר של כ -20,000 דולר ל- BTC.

מחצית שנייה

בדומה לשוק הדובים הקודם בהנהלת שוורים בשנת 2013, הביטקוין צנח בכמעט 80% על פני תקופה של 12 חודשים, והגיע לסכום של כ -3,200 דולר בדצמבר 2018..

מחצית שלישית

הקיצוץ הרשמי השלישי (הקטנת תגמול החסימה ל- 6.25 BTC) מתוכנן לכ -57,455 בלוקים (בהתבסס על גובה הבלוק 572,545) ב -20 באפריל 2019. בהתבסס על ההנחה של 10 דקות לחסימה, תאריך החציון המשוער אמור להתרחש בסוף מאי – תחילת יוני 2020.

אם נתונים היסטוריים מהווים אינדיקטור טוב להצלחה קודמת, ניתן לצפות ש- BTC יציג תוצאות חיוביות. ייתכן שבתחילת ינואר, הביטקוין עשוי להיסחר ברבע משווי השיא, אך בחודשים מאי-יולי המחיר יעלה. על פי ההערכות השמרניות ביותר, בסביבות 10,000 דולר עבור 1 BTC. עם ATH צפוי חדש (כל הזמנים) תוך 12-18 חודשים לאחר המחצית.

מחצית שלישית

תְפוּקָה

כמובן שהשאלה היא על השפתיים של כולם: האם המחצית הקרובה של 2020 תשפיע באותו מחיר על מחיר הביטקוין? אם אתה מסתכל על קיצוצים קודמים כראיה, זה בהחלט נראה סביר שהמחצית העתידית עשויה להעלות משמעותית את מחיר ה- BTC. וחשוב מכך, לאחר שני האירועים הקודמים, מחירו של מטבע הקריפטו הראשון מעולם לא ירד מערכו לפני שהחלוף חל..

לאלו מאיתנו שנמצאים יחסית חדשים בנכסים דיגיטליים, אנו מקווים שמאמר זה יכול לספק ביטחון מסוים כי עתידו של שוק הקריפטו עדיין בהיר למדי.. 

עם זאת, כדאי לזכור שאי אפשר לחזות בוודאות כיצד ביטקוין יגיב בעתיד..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me