“מסחר הוא צורה ארגונית המספקת הזדמנות לחופש בחירה”

ג’ון רוסקין

Blockchain אינו שם נרדף לקריפטוגרפיה. מטבעות קריפטו הם עצמם שוק הפועל ברשתות מבוזרות בטכנולוגיית בלוקצ’יין. זו הבחנה חשובה בשל העובדה שסוכנויות ידיעות מסורתיות מרבות להשתמש במונחים אלה מבלי להבין אותם. עבור אנשי מקצוע של FinTech, blockchain היא קבוצת טכנולוגיות. 

מה זה בלוקצ’יין

Blockchain, המכונה לפעמים טכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת (DLT), הופך את ההיסטוריה של כל נכס דיגיטלי לבלתי משתנה ושקוף באמצעות ביזור וחשיפה קריפטוגרפית.

אנלוגיה פשוטה להבנת טכנולוגיה זו היא Google Docs. כשאנחנו יוצרים מסמך ומשתפים אותו עם קבוצה של אנשים, המסמך מופץ במקום מועתק או מועבר. כך נוצרת שרשרת הפצה מבוזרת המעניקה לכולם גישה למסמך בו זמנית. איש אינו נעול בהמתנה לשינויים מהצד השני, בעוד שכל השינויים במסמך מוקלטים בזמן אמת, מה שהופך את השינויים לשקופים לחלוטין.

כמובן שבלוקצ’יין מורכב יותר מ- Google Docs, אך האנלוגיה מתאימה מכיוון שהיא ממחישה שלושה רעיונות קריטיים לטכנולוגיה:

 1. רשתות חסימות מופצות, לא מועתקות או מועברות.
 2. הנכס מבוזר, מה שמספק גישה מלאה בזמן אמת.
 3. ספר שינויים שקוף שומר על שלמות המסמך, הבונה אמון בנכס.

אך היתרון העיקרי של הבלוקצ’יין הוא בכך שהוא מאפשר לך לשמר את הייחודיות של נכס דיגיטלי, למעט אפשרות לשימוש חוזר ובכך ליצור מהפכה בחילופי סחורות דיגיטליות ואלקטרוניות שאין להן מדיום פיזי. זה מקטין את הסיכון, מונע הונאות ומספק שקיפות באופן מדרגי למגוון שימושים..

מה זה DeFi

מימון מבוזר, או DeFi, הוא מונח כללי לקהילה הכולל פרויקטים של שירותים פיננסיים כגון הלוואה, הלוואות ומסחר..

מה זה DeFi

במבט ראשון, DeFi עשוי להיראות דומה לטכנולוגיה פיננסית, או בקיצור Fintech, שמטרתה גם להשתמש בטכנולוגיה דיגיטלית לשיפור השירותים הפיננסיים. עם זאת, ההבדל העיקרי בין DeFi לפינטק הוא שפינטק מסתמכת על תשתית פיננסית מסורתית, בעוד שדפי יוצר חדש המבוסס על העקרונות:

 1. תאימות וקוד קוד פתוח
 2. נוחות ונגישות לשימוש
 3. שקיפות פיננסית לכל המשתתפים

דוגמה לשירות Fintech פופולרי הוא Transferwise, שירות תשלומים בינלאומי. בעוד ש- Transferwise גובה פחות עמלות מרוב הבנקים וחברות המרת מטבע, היא עדיין משתמשת בחשבונות בנק ובתשתיות פיננסיות מדור קודם..

ההבדל עם Transferwise הוא שבמקום להעביר כסף מעבר לגבול ודרך מתווכים אחרים (כמו בנקים), ל- Transferwise יש חשבונות בנק במדינות שונות..

כך, למשל, כשאתה שולח דולרים אמריקאים למישהו באיחוד האירופי, Transferwise לוקח את הדולרים שלך ואז לוקח כסף מחשבון הבנק האיחוד האירופי שלהם כדי להעביר לנמען. זה מאפשר להם לגבות פחות עמלות ולעבד עסקאות מהר יותר..

עכשיו התאם את זה למוצר DeFi – ה- stablecoin של Dai שנבנה על בלוקצ’יין את’ריום.

עם דאי אינך צריך לסמוך על חברות מתווך או על בנקים שיאשרו וישלמו על עסקה. במקום זאת, טכנולוגיית הבלוקצ’יין תאפשר לך להעביר כספים למקבל ישירות, עם השקעה מינימלית של כספים וזמן.

פרויקטים של DeFi

למרות העובדה ש- DeFi החל להתפתח רק בשנת 2019, ישנם פרויקטים רבים ושונים .

הלוואות והלוואות

כלי הלוואות והשאלות כמו Maker ו- Compound הם הפופולריים ביותר בקרב פרויקטים של DeFi. פלטפורמות אלה מאפשרות לכל אחד להלוות או ללוות כל עוד יש לו נכסי קריפטו מתאימים להלוואות או לשימוש כבטוחות.

יישום מעניין נוסף לפלטפורמות DeFi כאלה הוא ארביטראז ‘, או ניצול הפרשי מחירים בשווקים שונים. במקרה זה, הפרש מחירים זה יהיה ההפרש בין העמלות ששילמת עבור הלוואת דאי ממייקר לבין האחוז שאתה מקבל מהגשת דאי למתחם..

הלוואות והלוואות

אם שיעור ההלוואות נמוך משיעור ההלוואה, אתה יכול להפקיד טכנית ETH ב- Maker, לקבל דאי, ללוות דאי על מתחם, לקבל ריבית והפרש כרווח (או אפילו להשקיע אותו מחדש במקום אחר).

Maker and Compound מהווים 465 מיליון דולר מתוך 650 מיליון דולר (71.5%) מסך הערך שעליו סוכמים חוזים חכמים של DeFi.. 

בורסות מבוזרות (DEX)

מרכזיות מבוזרות, או DEX, מנסות לחקות שירותי חילופי מרכזים בצורה מבוזרת. במקום לבטוח בבורסה, להחזיק את הכסף שלך ולבצע עסקאות, DEX תומך בניהול כספים באמצעות סדרה של חוזים חכמים מורכבים.

באמצעות DEX, המשתמשים שומרים על השליטה על הנכסים שלהם ללא מתווך של מי מנהל ההחלפה.

בורסות מבוזרות (DEX)

DYDX הוא דוגמה ל- DEX שצבר פופולריות במהירות. הוא מציע תכונות שונות כמו מסחר בשוליים, הלוואות והלוואות.

פלטפורמות מסחר פתוחות

שווקים מבוזרים כמו OpenSea הם סוג אחר של פרויקט DeFi המנצל את הרעיון הוותיק של שוק בו אנשים יכולים להחליף מוצרים ושירותים באמצעות טכנולוגיית בלוקצ’יין..

ב- OpenSea תוכלו לקנות ולמכור פריטי אספנות קריפטו, המכונים גם NFTs, או אסימונים שאין להם תחליף כמו כרטיסי מסחר נדירים מבוססי בלוקצ’יין. כל הרכישות והמכירות מתבצעות באמצעות חוזים חכמים המבוססים על Ethereum. 

במובן מסוים, שווקים פתוחים כמו OpenSea מחזירים את הרעיון של שווקים מסורתיים ומסחר עמית לעמית אמיתי..

שוקי חיזוי

שווקי חיזוי הם מכשירים פיננסיים פופולריים שניתן להשתמש בהם לחיזוי אירועים כמו תוצאות בחירות.

לשווקי חיזוי מבוזרים יש כמה יתרונות על פני ריכוזים, כולל התנגדות לצנזורה. לדוגמא, הימורים על אירועי ספורט בתחומי שיפוט שבהם זה אסור יכולים להתאפשר על ידי שוקי החיזוי של DeFi..

מלבד הימורים, ניתן להשתמש בשווקי חיזוי גם למטרות הבאות:

 • תחזית מזג אוויר (אוניברסיטת פנסילבניה מצאה ששווקי התחזיות מדויקים בחיזוי מזג האוויר כמו שירותים מקצועיים).
 • הגנה מפני סיכונים פיננסיים או ממשיים (לדוגמא, אתה חושב שעבר הברקזיט ישפיע לרעה על כלכלת בריטניה).

דוגמה לשוק תחזיות מבוזר פופולרי הוא Augur ו- Gnosis..

פלטפורמות פליטה וניהול נכסים

פלטפורמות הנפקה מבצעות דברים כמו הנפקה או יצירת ניירות ערך, שבדרך כלל דורשים מתווכים כמו בנקאי השקעות.

המקבילה לשוק ניירות הערך של DeFi הוא שוק אסימון האבטחה. פלטפורמות הנפקת אסימון אבטחה כמו Polymath מספקות למנפיקים פתרונות ליצירה, הנפקה וניהול ניירות ערך דיגיטליים.

ניהול נכסים במערכת הפיננסית הקלאסית (Fidelity Investments, אחד ממנהלי הנכסים הגדולים בעולם, מונה 2.46 טריליון דולר בניהול בלבד) הוא תחום נוסף בו DeFi עומד לחולל מהפכה…

הסימן הראשון לכיוון זה הוא פרויקט מלון, המציע פתרונות מבוזרים לניהול נכסים..

ארגונים אוטונומיים מבוזרים (DAO)

DAOs מאפשרים לאנשים ליצור ארגונים עם כללים ועסקאות שמתועדות בבלוקצ’יין. במקום להוביל את הארגון, כללי הארגון יקודדו בקושי וייאכפו אוטומטית באמצעות חוזה חכם. לדוגמא, כלל כמו “להפריש 10% מהרווח מדי חודש לעתודות החברה” יבוצע אוטומטית כאשר מתקיימים תנאים כמו רווח..

דוגמה נוספת ל- DAO היא MakerDAO, האחראית על הפרוטוקול של Maker והלוואותיו ב- Dai. מחזיקי סמלי MKR משתתפים ב- MakerDAO, שתפקידם העיקרי הוא לוודא שדאי ישמור על ערך הדולר שלו. 

פיקדון מבוזר

ארוון היא דוגמה לפרויקט DeFi למתן שירותי נאמנות למשתמשים בו.

עם ארוון, סוחרים יכולים לסחור בבורסות מרכזיות מבלי להפקיד בפועל כספים בבורסה עצמה. זה חשוב מכיוון שבורסות ריכוזיות נושאות את הסיכון לפריצה ולאבד את כספי המשתמשים שלהן..

עם זאת, בניגוד לחשבונות נאמנות מסורתיים כמו חשבון מתווך, ארוון אינה מחזיקה בפועל בכספי משתמשים. הבלוקצ’יין עצמו משמש כ”נאמנות “אשר מבטלת את הסיכון של הצד הנגדי.

יתרונות DeFi

אז מלבד ביטול מתווכים, מה שמקטין את עלויות העסקים וזמניהם, מה היתרונות האחרים של DeFi?

 • כל אדם יכול להיות משתתף

“מימון נדחה” הוא יותר מסתם מילת מפתח. DeFi מאפשר לאנשים חסרי גישה לשירותים פיננסיים להשתתף בכלכלה העולמית.

הבנק העולמי אומר כי ל- 1.7 מיליארד אנשים אין גישה לבנק או לחשבון נייד.

MakerDAO, DeFi Dapp הפופולרי ביותר (יישום מבוזר), מאפשר לכל אחד לקחת הלוואה אם ​​יש לו איזה Ethereum (ETH) שישמש כבטוחה..

 • להרוויח כסף בכסף שלך

בנוסף לשמירת יציבות נכסי הצפנה שלך, DeFi מאפשר לכסף שלך לעבוד בשבילך. לדוגמה, דפי דאפי כמו מתחם ודהרמה מאפשרים לך להציב נכסים כמו DAI ו- USDC, אשר מושאלים אז ללווים ומקבלים ריבית על ההפקדות..

להרוויח כסף בכסף שלך

דרך נוספת להשתמש ב- DeFi Dapps היא באמצעות חשבונות חיסכון בריבית גבוהה. לכן, אנשים במדינות כמו ארגנטינה לא יכולים רק להגן על עושרם מפני אינפלציה, אלא גם להגדיל אותו..

 • אתה שולט בכספיך.

אף אחד לא יכול פתאום לאסור אותך מאחד מהדאפים, להקפיא את החשבון שלך, לקחת את הכסף שלך וכו ‘. פרוטוקול בלוקצ’יין הוא חוק ועובד אותו דבר עבור כולם.

 • צור בקלות מוצרים משלך 

אחד היתרונות העיקריים של DeFi הוא שרוב הפרוטוקולים כמו Ethereum הם קוד פתוח, כלומר כל אחד יכול לגשת ולהשתמש בהם לפרויקטים משלו..

 • שקיפות מוגברת

מידע חיוני זמין ב- DeFi, המאפשר לך למצוא בקלות את שירותי DeFi הטובים ביותר ולהיות מודע לכל השינויים. לדוגמה, מידע על פרוטוקולי אשראי כגון Compound הוא נגיש ושקוף בקלות..

 • פיננסים ללא גבולות.

אמנם נכס כמו ביטקוין כבר פרץ גבולות, אך DeFi מתבסס על הנחת יסוד זו בתוספת שירותים פיננסיים כגון הלוואה.

חסרונות וסיכונים

בעוד ש- DeFi מספק מספר יתרונות על פני מוצרים ושירותים פיננסיים מסורתיים, ישנם חסרונות וסיכונים שיש לקחת בחשבון..

 • פריצת חוזים חכמים 

אמנם אינך צריך לבטוח באדם כשמדובר בחוזים חכמים מבוססי DeFi, אך עדיין עליך לסמוך על קוד החוזה החכם שנכתב על ידי אדם..

חוזים חכמים הם בדרך כלל קוד פתוח ומאפשרים לאחרים להציג אותם. ואכן, במקרה של Maker, החוזים החכמים שלהם אומתו שוב ושוב על ידי חברות מחקר אבטחה.. 

עם זאת, עד מהרה הצליחו האקרים לנצל פגיעות ב- DAO, שאפשרה להם לגנוב כשליש מהכספים, באותה עת כ -70 מיליון דולר..

עם עליית הפופולריות של DeFi, ניסיונות פריצה עלולים להטריד. ליצרן בלבד יש 1.8 מיליון ETH, או 1.66% מכלל ה- ETH בחוזה החכם שלו, מה שהופך אותו ליותר מפיתיון האקרים ענק..

 • ריכוז עדכון הנתונים

ל- Blockchains אין גישה לנתונים מחוץ לרשת, דבר המגביל מאוד את התועלת שלהם. כדי לפתור בעיה זו, רשתות חסימות משתמשות באורקלים המספקים גישה לנתונים כגון זרמי מחירים בפורמט תואם, אולם ניתן להטיל ספק באיכות הנתונים הנכנסים ובביזור מקורותיהם..

 • חוסר יעילות הון של הלוואות DeFi

הלוואות DeFi זמינות לכולם (אם יש להם נכסי קריפטו שיכולים לשמש כבטוחה).

עם זאת, הן אינן יעילות מבחינת ההון בהשוואה להלוואות פיננסיות מסורתיות, שכן סכום ההלוואה שאתה מקבל ביחס לביטחונות שלך אינו מועיל כמו הסכום שאתה מקבל בהלוואה מסורתית..

תְפוּקָה

אדם אינו חופשי באמת אם אין לו חופש כלכלי. DeFi מציע פתרונות להחזרת כוח כלכלי לאנשים על ידי יצירת מערכת פיננסית במחיר סביר, יעיל ושקוף. זוהי התפתחות מרגשת בתחום הבלוקצ’יין המספקת שירותים פיננסיים אמיתיים ומתגמלים כמו הלוואה, הלוואות, הוצאות נכסים, שווקי חיזוי ועוד, לכל אחד, בכל מקום. למרות כל החסרונות והפופולריות הנמוכה, DeFi יכול להיות תחילתה של מהפכה פיננסית עולמית בעתיד..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me