פרטיות במערכת האקולוגית של DeFi

בניית מוסדות פיננסיים מבוזרים ומערכת פיננסית עצמאית היא רעיון מהפכני באמת. בלוקצ’יין, חוזים חכמים ויכולת ליצור dApps מאפשרים לכל אחד ממשתתפיו לקבל שליטה מלאה על כספיו. מימון מבוזר נועד לספק גישה לשירותים ופעולות פיננסיות, כגון: הלוואות, הלוואות, מתן נזילות, מסחר, שחרור נכסים, ומאפשר לך לבנות אמון ללא צורך באמון ככזה..

ברגע שמדובר בכספים, אל תשכח את סודיות הנתונים האישיים שלך ואת הכספים שלך. במאמר זה נדבר על הפתרונות המפותחים בכדי לסייע בשיפור פרטיות העסקאות והעסקאות שלך במערכת האקולוגית של DeFi..

על בעיות פרטיות

מכיוון שההיסטוריה של כל העסקאות בבלוקצ’יין נשמרת ברשות הרבים, כל צופה חיצוני יכול לנתח אותה ולהשתמש בה כדי לבטל את האנונימיות של המשתתפים, יחד עם נתונים שנאספו אחרים שהתקבלו לגביהם.. 

חברים מתקשרים עם המערכת האקולוגית של DeFi באמצעות חוזים חכמים. בשל השקיפות של כל הנתונים המאוחסנים בבלוקצ’יין, אי אפשר לאחסן נתונים חסויים בתוך חוזים חכמים. ולכן נתונים על הסכומים והתנאים של החוזה גלויים לכולם..

טכנולוגיית Blockchain מבוססת על עקרונות המספקים רמת אנונימיות גבוהה למדי ולכן יותר ויותר חברות הזקוקות לרמת סודיות גבוהה בוחנות את האפשרויות של מערכות מבוזרות..

הפרטיות של DeFi פירושה שלא ניתן להשיג נתונים שבעזרתם ניתן לזהות את בעל הארנק. להלן נבחן דוגמאות לפרויקטים ופתרונות הפועלים לשיפור פרטיותם של חברי DeFi..

חוזים חכמים חסויים

בפברואר 2019, קבוצת מדענים מאוניברסיטת סטנפורד יצרה מנגנון לאבטחת חוזים חכמים פרטיים ברשת את’ריום – Zether. מנגנון ה- Zether מאפשר ליצור סוגים חדשים של חוזים חכמים, בהם יתרות חשבונות מוצפנות ומאוחסנות עד לרגע ההפקדה, והכספים נסגרים בחוזה ונשארים נעולים שם..

באמצעות מנגנון Zether, משתמשים שולחים ETH לחוזה ZSC, ובתמורה מקבלים סכום שווה ערך באסימונים של ZTH, המשמשים לעסקאות נסתרות. כמו כן, זיתר יישם את היכולת להסתיר מידע על המשתתפים בעסקה על פי החלטת יוזם העסקה..

לגעת בחוזים חכמים והבטחת פרטיות, כדאי להזכיר את פרויקט אניגמה, המפתח פתרונות ליצירת חוזים חכמים סודיים המתמקדים באבטחת נתוני המשתמשים..

חוזים סודיים של אניגמה, המאחסנים נתוני בלוקצ’יין בצורה מוצפנת, יכולים לתקשר זה עם זה. כאשר הם פועלים מחוץ לרשת את’ריום, נתוני החוזה מקוטעים, מוצפנים ומופצים בין צמתי הרשת. כאשר מבקשים נתונים, הצמתים מספקים אותם מבלי לחשוף את המידע בפומבי. כדי להבטיח פרטיות נתונים, נעשה שימוש באלגוריתם הוכחת אפס ידע ששינויו משמש בקריפטוגרפיה של Zcash..

הבטחת האבטחה והפרטיות של המשתמש באמצעות חוזים חכמים חשובה במיוחד, למשל, במהלך פעולות הלוואות, מכרזים או כל עסקאות פיננסיות. נכון לעכשיו, פרויקטים אלה הם בעיקר פעילויות מחקר ויש להם רק פוטנציאל להועיל בהבטחת פרטיות המשתמש וכספיו..

טכנולוגיית ערבוב 

אחת הדרכים להבטיח פרטיות היא באמצעות שירותי ערבוב מטבעות. בתהליך הערבוב, כספים ממספר משתמשים מעורבבים זה בזה ואז מגיעים ליעדם. כמעט בלתי אפשרי להתחקות אחר מי שבבעלותו מוצרים מסוימים לאחר הערבוב. אחד הפתרונות הפופולאריים ביותר בכיוון זה הוא שירות הערבוב ETH – Tornado Cash, המאפשר לערבב עסקאות באמצעות הוכחות אפס ידע והצפנת כספי משתמשים..

לגרסה המעודכנת של השירות יש אפשרות לערבב אסימוני ERC-20 – DAI. 

ניהול שירות באמצעות חוזה חכם מאפשר לטורנדו מזומנים להישאר מבוזרים באמת מכיוון שאף גורם מהימן מרכזי אינו לוקח לידיו את האחסון או השליטה בכספים במהלך תהליך הערבוב.. 

במאי 2020, היזמים של טורנדו קאש הגבילו את הגישה לשינוי קוד החוזה החכם, מה שמעיד מצד אחד על היעדר גוף ניהול מרכזי, ומצד שני מושך תוקפים לנסות לפרוץ את החוזה החכם המנהל. ..

פתרונות פרטיות של DeFi

אחת הבעיות הגדולות ביותר במימון מבוזר היא העובדה שרוב היישומים שלה אינם פרטיים. עסקאות שנבנו על בלוקצ’יין את’ריום זמינות לציבור לכל משתתפי הרשת. היזמים של קריפטוגרפי ה- Beam המכוון לפרטיות החזיקו מזלג קשה ביולי 2020, שם הפעילו את מה שמכונה נכסים סודיים (CA – Confident Assets)..

מפתחים רוצים לבנות מערכת אקולוגית של DeFi בתוך רשת Beam, שם CAs יהיו אסימוני DeFi פרטיים שאינם תלויים ב- Beam המיועדים ליצור dApps. במזלג הקשיח, יחד עם CA, נוספו גם פונקציות ליצירת “חוזים ללא תסריט” – חוזים לא כתובים בהם פרטי החוזה והעסקאות עצמם נותרים חסויים, כמו גם תמיכה מלאה ב”החלפה אטומית “ב- Beam DEX.

פרויקט נוסף המתמקד בפרטיות ב- DeFi הוא Incognito, אשר מפתחיו מתכוונים להבטיח את פרטיותם של אסימונים של רשתות אחרות. טכנולוגיית הפרטיות של אינקוגניטו מבוססת על אותם עקרונות כמו מונרו. הפרויקט מתמקד בתאימות עם רשתות חסימות אחרות, המציעות תמיכה בהלוואות והפקדות אנונימיות ב- ETH “מוגן” (PETH), המגובה על ידי ETH אמיתי. \

אינקוגניטו מתכננת להשיק גרסאות פרטיות של פלטפורמות DeFi שאינן תומכות בחוזים חכמים מן המניין, אך מאפשרות יצירת אסימונים על פי תרחישים מסוימים, המאפשרים בניית גשרים עם פלטפורמות חוזיות חכמות אחרות. אז, בתחילת יולי שוחררה הפלטפורמה pKyber, אשר מתקשר עם DEX Kyber דרך Incognito.

פרויקט נוסף הוא פיתוח ובניית גשרים בין חסימות – NIX Bridge. זהו פרוטוקול פרטיות שמבטיח את הפרטיות של כל אסימון ERC20 ברשת NIX.. 

סיכום

כל הפתרונות והפרויקטים הנ”ל חסרי משמעות אם משתמשים אינם מקפידים על הכללים הבסיסיים להבטחת אבטחת המידע שלהם ואבטחת הנתונים שלהם. אם אינך מסתיר את כתובת ה- IP שלך בכדי לנהל את פעילויותיך במערכת DeFi, ייתכן שפרטי המיקום שלך יתואמו עם חשבונותיך והיסטוריית העסקאות שלך. מסיבה זו, על מנת לשמור על פרטיותך, עליך לנקוט באמצעים להסתרת כתובת ה- IP שלך, למשל, להשתמש ב- VPN או ב- TOR.

עם כניסתו של DeFi, הפופולריות של את’ריום הרקיעה שחקים עם מכשירי dApp חדשים בפלטפורמה. במערכת האקולוגית של DeFi, עד כה חסומים 11 מיליארד דולר, מה שמעיד על ביקוש מוגבר הן למכשירים פיננסיים והן לנתוני המשתמשים המשתמשים במכשירים אלה. פיתוח פתרונות לשיפור הפרטיות והאבטחה של נתוני המשתמשים צובר תאוצה, אשר תשפיע לטובה על עתיד הכספים המבוזרים..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map