Internetā ir pārāk daudz trokšņu ar blokķēdi saistītās ziņās. Jo tīrāks saturs, tas bieži vien ir pārāk tehnisks. Protams, pirmkods ir tīrākais un uzticamākais saturs. Bet pat neiedziļinoties tehnisko patiesību dziļumos, nozares pieredzes sākumposmā, apgūstot jaunu materiālu, jūs vienmēr saskarsies ar jaunām nozīmēm un terminiem. Šodien mēs tuvāk aplūkosim nemainīgumu (vai neatgriezeniskumu), kas ir cieši saistīts ar vienu no Blockchain tehnoloģijas galvenajām īpašībām – uzticamību.

Kas ir nemainīgums?

Tas ir daudz saistīts ar apstiprinājumiem, taču tas nav tik vienkārši.

Darījuma nemainīgums notiek pēc darījuma apstiprināšanas. Nemainīgums ir bloķēšanas ķēdes stāvoklis, kurā darījumu nekādā gadījumā nevar atcelt, atsaukt vai mainīt neviens tīkla dalībnieks. Citiem vārdiem sakot, neviens neko nevar izdarīt darījuma labā, un viss, kas notika šajā darījumā, uz visiem laikiem paliks blokķēdē. Brīdis, kad varat būt pārliecināts, ka kafija ir samaksāta un ka alga ir saņemta un ir pilnībā jūsu rīcībā.

Tātad, cik ilgi jums vajadzētu gaidīt no brīža, kad saņēmāt ziņojumu “Darījums apstiprināts”, līdz jūsu darījums ir neatgriezenisks? Nemainīguma līmenis ir laiks, kas nepieciešams, lai sasniegtu galīgo stāvokli pēc darījuma pabeigšanas. Atkarībā no blokķēdes vai konteksta ātrumu mēra sekundēs vai blokos. Dažādām blokķēdēm ir atšķirīgas pabeigšanas shēmas, tāpēc nepieciešamo garantiju iegūšana var aizņemt no dažām sekundes daļām līdz stundai – diezgan ilgi jāgaida kafija.

Kāpēc nemainīgums ir būtisks?

Pēc stundas gaidīšanas kļūst acīmredzams, ka īss pabeigšanas laiks biznesam ir ārkārtīgi svarīgs. Jūs nevēlaties gaidīt 10 minūtes katru reizi, kad dodaties iepirkties jaunā veikalā. Vienkārši iedomājieties, cik ilgs laiks būtu nepieciešams naudas nosūtīšanai draugam? Finanšu sektors nekad nespēs izpildīt klientu ātruma cerības, jo tradicionālie darījumi tiek pabeigti mazāk nekā sekundē (cik galīgi tie ir, tas ir cits jautājums).

“Absolūtais nemainīgums ir jāīsteno reālajā pasaulē, jo neviens nevēlas riskēt ar aktīviem, kurus viņi var zaudēt protokola noformējuma dēļ.”

Investoriem un uzņēmumu īpašniekiem ir vajadzīgas atšķirīgas garantijas. Viņi nevar atļauties papildu riskus, tāpēc katra uzņēmuma mērķis ir pēc iespējas ātrāk pabeigt darījumus. Uzņēmumi, kas veic kriptovalūtas maksājumus, ir īpaši jutīgi pret nemainīguma līmeni.

Lai gan tas nav vienīgais svarīgais blockchain uzņēmuma panākumu rādītājs, jo ātrāk pabeigšanas laiks, jo labāk.

Kā tas darbojas?

Atkarībā no protokola noformējuma blokķēde panāk nemainīgumu, izmantojot dažādus mehānismus. Ir daudz jauktu iespēju, taču vispārējai izpratnei visbiežāk tiek minēti trīs galvenie veidi:

Varbūtība

Šāda veida nemainīgums ir sarežģīts, jo reālajā dzīvē nav 100% nemainīguma stāvokļa. Pēc tam, kad darījums ir izpildīts noteiktā blokķēdē, citi darījumi tiek apstiprināti un turpina ierasties. Tādējādi teorētiski kalnračiem ir ticams pāriet uz alternatīvu ķēdi, sākot ar iepriekšējo bloku, kas satur jūsu darījumu, padarot jūsu darījumu nederīgu. Bet, jo vairāk darījumu notiks pēc jums, jo vairāk resursu būs nepieciešams ķēžu pārslēgšanai, un kādā brīdī tas kļūst nenormāli neracionāls, tāpēc šī notikuma varbūtība samazinās.

Laika gaitā darījums kļūst “arvien neatgriezeniskāks”, jo viens otram tiek izveidots vairāk bloku.

Pastāv noteikts laika posms, kurā visi katrā blokķēdē piekrīt, ka darījums ir varbūtēji neatgriezenisks (tomēr tas joprojām ir tikai 99% nemaināms). Attiecībā uz Bitcoin šis laika posms ir aptuveni 60 minūtes vai seši bloki.

Absolūts

Šis ir skaidrāks.

Parasti blokķēdē ar absolūtu (vai deterministisku) nemainīgumu, izņemot kalnračus, ir arī papildu pārbaudītāju un vadītāju grupa. Pēdējie iesaka bloku, un validatori to pārbauda un apstiprina. Tā kā pēc bloka apstiprināšanas bloku nav ieteicis kāds nejaušs puisis, bet gan izvēlēts līderis, visi šajā blokā veiktie darījumi uzreiz tiek uzskatīti par neatgriezeniskiem. Ja tas ir tur, nav izejas.

Tas tiek panākts, pateicoties ķēdes dizainam, un tas ir raksturīgi protokoliem, kuru pamatā ir PBFT, piemēram, Tendermint un Dexon.

Ir svarīgi atzīmēt, ka mēs runājam par nemaināmības veidu attiecībā uz blokķēdes dizainu. Katra blokķēde ir neaizsargāta pret dažāda veida uzbrukumiem, kas var izraisīt iepriekšējo darījumu vai bloka ķēdes daļas zaudēšanu. Atjauninot esošās ķēdes vai izstrādājot jaunus protokolus, izstrādātāji mēģina uzlabot aizsardzību pret iespējamiem uzbrukumiem un palielināt uzticību savām sistēmām.

Ekonomiskā

Ekonomiskā nemainīgums balstās uz ideju par likmēm un sodiem, tāpēc tas galvenokārt attiecas uz PoS protokoliem. Nemainīgums tiek sasniegts, kad bloku atgūšana kļūst finansiāli dārga. Validētāji balso par bloku iekļaušanu vai noraidīšanu. Saskaņas nosacījumi atšķiras no blokķēdes līdz blokķēdei, bet parasti, lai apstiprinātu bloku, pietiek ar apmēram 2/3 validatoru. Visi apstiprinātāji, kas balso pret vairākumu, tiek sodīti saskaņā ar ķēdes noteikumiem (zaudē daļu, zaudē iespēju saņemt atlīdzību par nākamo periodu utt.). Parasti, atgriežoties vēsturē, robežvērtība tiek reizināta, kas padara veco bloku atjaunošanu dārgāku. Jūs vienkārši nožēlosiet, ka izdarījāt nepareizu izvēli.

Šāda veida blokķēde stimulē validatorus balsot tāpat kā vairākums. Katru reizi, kad viņi balso pareizi, viņi tiek apbalvoti.

Laiks, kas nepieciešams, lai dažādas blokķēdes sasniegtu darījuma nemainīgumu

Secinājums

Ātras un drošas nemainības sasniegšana joprojām ir diezgan aktīva dažādu blokķēžu izpētes joma. Bloku atgriezeniskums var izraisīt miljonu dolāru zaudējumus vai ietekmēt decentralizēto lietojumprogrammu pamatus. Tādējādi, mainot nemainīgumu, ir izšķiroša nozīme, veidojot uzticamas blokķēdes platformas un izvēloties platformu lietojumprogrammu izstrādei.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me