Kalnrūpniecības un enerģijas problēmas!

Bitcoin, īpaši tā ieguves process, bieži tiek brīdināts, jo tas “patērē pārāk daudz enerģijas“. Bet uzņēmums Layer1 Technologies, kuru atbalsta Pīters Tīls, mēģina izdarīt neiedomājamu lietu – stabilizēt energosistēmu, gūt peļņu, ražojot mazāk BTC, un padarīt ASV nozīmīgs spēlētājs Bitcoin kalnrūpniecības nozarē. Tāpat kā daudzas amerikāņu pasakas, arī mūsu stāsts sākas daļēji sausajās Teksasas rietumu daļās.

Teksasa: decentralizēts enerģijas tirgus

Atšķirībā no lielākās daļas Amerikas Savienoto Valstu, Teksasā ir neregulēta energosistēma, kas sadala komunālos uzņēmumus trīs atsevišķās funkcijās:

  • Paaudze – elektrostacijas, saules, vēja elektrostacijas utt.
  • Pārraide – elektropārvades līnijas, kuras regulē Teksasas štats.
  • Elektroenerģijas mazumtirgotāji – klientu apkalpošana un rēķini par elektrību.

Tā rezultātā Teksasā ir sarežģīts tirgus ar privātiem elektroenerģijas ražotājiem, kas elektroenerģijas mazumtirdzniecības piegādātājiem piedāvā dažādas vairumtirdzniecības cenas no dažādām vietām. Enerģijas ražošanas atcelšana ir radījusi dramatisku dabasgāzes ražošanas, kā arī atjaunojamo enerģijas avotu pieaugumu, kas nodrošina lētāku un videi draudzīgāku risinājumu ilgtermiņa enerģijas pieprasījumam.

Ir svarīgi atzīmēt, ka jebkura elektroenerģijas izmantošana ir tikpat tīra kā pati enerģijas sistēma. Teksasa ir ASV līderis vēja enerģijas ražošanā, kas sasniedz maksimālo jaudu naktī. Lone Star State ražo arī daudz atjaunojamās enerģijas no saules fermām, kas nodrošina maksimālu jaudu dienas vidū. Tomēr atjaunojamās enerģijas izmantošanas pieaugumam Teksasā pēdējās desmitgades laikā ir bijušas dažas blakusparādības.

Līkne

Enerģijas patēriņš ir atkarīgs no dienas, sezonas un gada. Pienāk silti periodi, tāpēc cilvēki arvien vairāk izmanto gaisa kondicionēšanas sistēmas, kuras ir lielākie autovadītāji enerģijas pieprasījuma Teksasā. Un tas nav pārsteigums. Tipiskā dienā enerģijas pieprasījums dramatiski palielinās no rīta, ievērojami samazinās darba laikā un pēc tam maksimums pēcpusdienā, kad cilvēki pēc darba atgriežas mājās. Pēcpusdienas maksimums diemžēl sakrīt ar minimālo enerģijas ražošanu no atjaunojamiem avotiem.

Tomēr pārmērīgais saules un vēja atjaunojamās enerģijas pārpilnība dienas vidū grauj elektroenerģijas ražošanas ekonomiku, jo tīrā enerģijas ražošana (tīkla slodze) turpina pieaugt, bet netiek patērēta. Tas noved pie situācijas, kas pazīstama kā “Pīles līkne”, kur rodas pārāk daudz enerģijas, kā rezultātā tā galu galā tiek izšķērdēta vai pārdota ar zaudējumiem. Un otrādi – pieaugot pieprasījumam dienas beigās, elektroenerģijas ražošanas uzņēmumiem ir tendence strauji palielināt apjomus, parasti uz fosilā kurināmā rēķina.

Turpmāka atjaunojamo enerģijas avotu – vēja un saules – attīstība saasina “Pīles līkni” un rada negatīvu atgriezenisko saiti. Turklāt ir grūti apturēt ogļu vai atomelektrostacijas, jo abu ekonomika prasa to nepārtrauktu darbību, kas faktiski rada noteiktu cenu līmeni. Tas noved pie parādības, kad katra papildu saules un vēja enerģijas vienība samazina atjaunojamās enerģijas rentabilitāti, kas vēl vairāk veicina negatīvas cenas un rada nestabilitāti energosistēmā.

Šo dilemmu papildina fakts, ka elektrības transportēšana lielos attālumos rada ievērojamus zaudējumus, un pagaidām nav ekonomiski iespējams uzkrāt pietiekami daudz enerģijas nakts patēriņam. Īsā un vidējā termiņā mums joprojām ir divi šīs unikālās problēmas risinājumi:

  • Enerģijas patēriņš pārprodukcijas periodos, lai novērstu samazinājumu (izšķērdēšanu) un negatīvas cenas.
  • Enerģijas patēriņa apturēšana pēc liela pieprasījuma, lai novērstu dārgāku neatjaunojamo enerģijas avotu izmantošanu.

Lai gan tas izklausās vienkārši, enerģijas pieprasījums nav elastīgs, un cilvēka enerģijas patēriņa dzīves cikls parasti nesakrīt ar atjaunojamās enerģijas maksimālo ražošanu.

Pieprasījuma reaģēšanas mehānisms

Bitcoin to labo:

  • Bitcoin ieguve patērē enerģiju salīdzinoši nemainīgā ātrumā
  • No enerģijas viedokļa BTC ieguves darbība ir elastīga slodze, t.i. to ir diezgan viegli izslēgt, jo tas neprasa nepārtrauktu darbību.

Reaģēšana uz pieprasījumu ir enerģijas patēriņa samazināšanas process maksimālā enerģijas pieprasījuma laikā. Kad enerģijas pieprasījums sasniedz maksimumu, piemēram, vasaras karstumā Teksasā, enerģijas izmaksas var celties strauji no 100 līdz 150 USD par megavatstundu (MWh) līdz tūkstošiem dolāru par megavatstundu. 1. slānis no tā gūst labumu, sarunājot ilgtermiņa pieprasījuma reaģēšanas līgumus ar Teksasas energosistēmas regulatoru ERCOT. Faktiski Layer1 piekrīt izslēgt darbību jebkurā laikā, saņemot gada prēmiju (19-25 MWh) atkarībā no paredzamā enerģijas pieprasījuma. 1. slānis apgalvo, ka šī vienošanās par pieprasījumu reaģēs efektīvi samazināt viņu enerģijas izmaksas līdz mazāk nekā vienam centam par kWh.

The Kembridžas Bitcoin elektroenerģijas patēriņa indekss ziņo par vidējām izmaksām pieci centi par kilovatstundu (0,05 USD / kWh), pamatojoties uz jaunāko un iepriekšējā pētījumi. Lai gan Layer1 četru centu izmaksu priekšrocība šķiet maza, tirgū, kur elektroenerģija ir lielākais izdevums, ilgtermiņa izmaksu ietaupījumiem ir liela ietekme.

Reaģēšana uz pieprasījumu palīdz stabilizēt enerģētikas sistēmu, novēršot cenu svārstības, izlīdzinot enerģijas pieprasījumu un pielāgojot ekonomiskos stimulus – samazinot negatīvās cenas – lai turpinātu atjaunojamo enerģijas avotu pieaugumu. Tagad Layer1 stratēģijai ir acīmredzams trūkums: viņu kalnrūpniecības ierīces darbojas retāk. Tomēr apmaiņā pret garantētu ienākumu tas kalnračiem var būt efektīvs nodrošinājums pret BTC svārstībām.

Kalnrūpniecības nākotne

Tā kā Teksasa ir atcelta, Bitcoin Mining projektiem nav nepieciešama daudz atļauju izsniegšana, kas vienkāršo zemes iegādi, kalnrūpniecības objektu būvniecību un darba sākšanu. Sarežģītākām darbībām projekta ietvaros būtu pat iespējams slēgt līgumus ar saules vai vēja parkiem, lai saņemtu valdības subsīdijas un paši kļūtu par enerģijas ražotājiem. Gandrīz visas pārējās ASV valstis publiski subsidē komunālos pakalpojumus ar dabiskiem monopoliem un augstiem ienākšanas šķēršļiem, kas attur jaunus enerģijas ražošanas uzņēmumus un mazumtirgotājus.

Teksasas atjaunojamās enerģijas potenciāla un tirgus regulējuma trūkuma dēļ Bitcoin Mining varētu pieaugt visā štatā. Šajā nolūkā Bitmains uzsākta tā ieguves saimniecība Rokdeilā, Teksasā, 2019. gada oktobrī, kuras mērķis ir nodrošināt kalnrūpniecības jaudu virs 300 megavatiem. Iespējams, ka citi uzņēmumi un uzņēmēji jau meklē partnerus un tuvākajos gados izveidos līdzīgus uzņēmumus.

Noslēguma domas 

CoinShares ziņojums par 2019. gada decembri aplēsts atjaunojamo enerģijas avotu iekļūšana Bitcoin ieguves rūpniecībā par 73%. Enerģija ir vietējs avots; tā izmaksas mainās atkarībā no ģeogrāfiskās atrašanās vietas, jo dažos reģionos ir daudz ģeotermālo, hidroelektroenerģijas vai citu atjaunojamo enerģijas avotu. Tas padara Bitcoin ekoloģiski atkarīgu no tā, kur tas tiek ražots. Ir vērts atkārtot: elektrība ir tikpat tīra kā tīkls, kas to ražo.

Ja Bitcoin kalnrūpniecībā tiek izmantota enerģija, kas iegūta no dabasgāzes vai maksimālajām ogļu spēkstacijām – augiem, kas darbojas tikai tad, kad pieprasījums sasniedz noteiktu līmeni, tad tas nav tieši videi draudzīgs. Pat hidroelektrostacijām un vēja parkiem ir vides sekas. BTC cenu griesti nav noteikti, un līdz ar to nav ierobežots enerģijas daudzums, ko var izmantot Bitcoin kalnrūpniecībā. Tā ir Bitcoin daba. Nepārtraukti virzošais vides verdzības altruistiskais mērķis, ka Bitcoin nekad netiks atstāts bez ekoloģiskām sekām. Bet Bitcoin priekšrocības atsver tā trūkumus.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map