Loģistika ir viens no kritiskajiem elementiem visās mūsdienu rūpniecības nozarēs. Tas nodrošina, ka preces sasniedz galamērķi ar minimālu laiku un izmaksām. Vienkārši sakot, tā ir sarežģītu operāciju veikšana un organizēšana preču transportēšanai no punkta A uz punktu B (parasti no ražošanas vietas līdz patērētājam). Loģistikas nozare šodien ir milzīga. Tas bija vērtē ar satriecošu 8,1 triljonu ASV dolāru no 2017. gada, un tiek lēsts, ka šī aplēse līdz 2023. gadam dubultosies. Tie ir astronomiskie skaitļi, un tas arī padara loģistikas nozari par vienu no visgrūtākajām. Tādējādi mēs turpinām rakstu sēriju par blokķēdes tehnoloģiju lietojumiem reālajā pasaulē, koncentrējoties uz blokķēdes lomu loģistikas nozarē un tās uzlabošanu.

Kāpēc blockchain?

Arvien vairāk nozaru katru dienu izpēta blokķēdi. Uzņēmēji mēģina izmantot blokķēdes tehnoloģiju dažādās uzņēmējdarbības jomās, un iespēju logs izskatās iespaidīgs. Blokķēdes galvenā priekšrocība ir tā pārredzamība un spēja optimizēt digitālās informācijas ekosistēmas. Apzinoties blokķēdes iespējas, daudzi jaunizveidotie uzņēmumi sāk izmantot šo daudzsološo tehnoloģiju pat tajās jomās, kurām nav nekāda sakara ar kriptovalūtām un finansēm. Šī tehnoloģija var būt noderīga daudzos veidos. Pirmkārt, blockchain piedāvā daudz risinājumu tiem, kuri vēlas uzlabot drošību un veikt darījumus ar digitālajiem datiem pārredzamākā veidā, kā arī visaptverošus risinājumus uzņēmumiem, kuri vēlas ietaupīt izmaksas, vienlaikus saglabājot organizētību un efektivitāti. Šī tehnoloģija ļauj uzņēmumiem izmantot pārbaudītus viedos līgumus, kas automatizē visu pirkšanas procesu, ietaupa laiku un naudu. Izplatītās un decentralizētās grāmatas samazina arī sastrēgumus un pārrakstīšanās kļūdas.

Blockchain loģistikā

Loģistikas nozarē ietilpst daudzas puses: ražotāji, klienti, piegādātāji, auditori un daudz kas cits. Blockchain tehnoloģija piedāvā priekšrocības ikvienam dalībniekam. Lai gan darbības procesi var būt rentabli, kuģniecības uzņēmumi un mazumtirgotāji zaudē ievērojamu daļu ieņēmumu, izmantojot neefektīvas metodes, nevajadzīgas starpniecības izmaksas, zādzības, kiberuzbrukumus un pārtikas izšķiešanu. Maldinoša, nepareizi nosūtīta vai nozagta krava vien rada vismaz Katru gadu zaudējumi ir 50 miljardi USD. Labākais veids, kā blokķēde var palīdzēt loģistikai, ir novērst neefektivitāti. Pašlaik gandrīz katram piegādes ķēdes elementam ir jāievieš daudz uzlabojumu. Brokeriem, nosūtītājiem un citiem vajadzētu koncentrēties uz efektivitāti, nevis izvēlēties labāko ieviešanas praksi. 

Papildus tam vienmēr ir kaudze dokumentu, kas jāapstrādā. Dokumentēšana padara jau tā lēno piegādi no gala līdz galam vēl neefektīvāku. Faktiski sarežģīti procesi un viena datu avota neesamība noliegtu visu loģistikas procesu. Ir nepieciešama decentralizēta sistēma, kas varētu apstrādāt visus darījumus un darboties kā centrmezgls, lai apstiprinātu un uzlabotu visu procesu.

Blockchain padara loģistiku efektīvāku un pārredzamāku. Blokķēdes spēja darboties kā virsgrāmata padara to par ideālu tehnoloģiju sūtījumu, globālo līgumu izsekošanas un maksājumu apstrādes vienkāršošanai loģistikas nozarē. Tas ļauj klientiem izsekot produktu un visu tā ražošanas ķēdi. Revidenti var viegli pārbaudīt jebkuru darījumu. Blokķēdē saglabāto informāciju nevar mainīt neviena trešā puse, padarot šo tehnoloģiju drošāku nekā jebkurš esošais risinājums. Šī tehnoloģija var palīdzēt ieprogrammēt sadrumstalotu un sarežģītu procesu, lai gan piegādes ķēde, gan pati loģistika būtu efektīvāka nekā jebkad agrāk. Lai gūtu panākumus, blokķēdei jādarbojas kā loģistikas tīkla mugurkaulam. Tas spēj apstrādāt visu, ieskaitot līdzekļu nodrošināšanu darījumu reģistrēšanai, efektīvas un pārredzamas sistēmas izveidi un aktīvu izsekošanu ar visu nepieciešamo dokumentāciju. Tā kā blokķēde ir digitāla, dokumentācija tiks saglabāta tiešsaistē, dodot ikvienai ieinteresētajai personai piekļuvi datiem no jebkuras vietas. Tas var palīdzēt uzņēmumiem uzlabot darījumu plūsmu un padarīt piegādes ķēdi drošāku. Katrs produkts saņem īpašu marķējumu, kas uzņēmumiem ļauj nodrošināt piegādes ķēdes tikai ar dažiem klikšķiem.

Blockchain ir decentralizēta publiskā reģistru sistēma, kas reāllaikā dokumentē visas izmaiņas virsgrāmatā, reģistrē katra nosūtīšanas konteinera kustības un ļauj uzglabāt informāciju par autentiskumu, izcelsmi, īpašumtiesību sertifikātiem un uzglabāšanas vietu. Tādējādi visa nepieciešamā informācija tiek glabāta vienā viegli pieejamā vietā, kas piegādes ķēdi padara pilnīgi caurspīdīgu. Bruņojoties ar šiem datiem, uzņēmumi var ieviest ātrākus maršrutus un novērst nevajadzīgus soļus sūtīšanas procesā. Tajā pašā laikā šī tehnoloģija palīdz samazināt gan krāpšanu, gan zādzības. Izmantojot viedos līgumus, mazumtirgotājiem vairs nav jāpaļaujas uz brokeriem, juristiem vai citām trešām personām, lai veiktu uzdevumus. Viedie līgumi ļauj mazumtirgotājiem un loģistikas uzņēmumiem slēgt saistošus līgumus, kas tiek nekavējoties izbeigti, ja netiek ievēroti visi saskaņotie nosacījumi. Šādi līgumi palielina pārredzamību un rentabilitāti, vienlaikus samazinot piegādes laiku un dārgas kļūdas.

Blokķēdes ietekme

Loģistikas nozarē strādā ļoti daudz cilvēku, un tā nepārtraukti pieaug. Tāpēc, lai tiktu galā ar pieaugošo pieprasījumu pēc kuģniecības, ir nepieciešami novatoriski risinājumi. IoE (Internet of Everything) koncepcija rada jaunas problēmas savienotajām ierīcēm. Viņiem ir nepieciešams augstāks drošības līmenis, un blokķēde ir labākais risinājums mūsdienās, jo to aizsargā uzlabotas šifrēšanas metodes, sadalītās grāmatas un viedie līgumi. Šīs blokķēdes funkcijas ļauj cīnīties pret zādzībām, izpirkuma programmatūru, korupciju, prēmijām un izsekošanas jautājumiem. Piegāde un krava ievērojami uzlabosies, ieviešot blokķēdi. To var izmantot gan starptautisko, gan vietējo pārvadājumu procesu uzlabošanai. Tas arī piespiedīs ražotājus un transporta uzņēmumus palielināt savas ražošanas jaudas un ražošanas procesu efektivitāti. Pareizi ieviešot, blokķēde nodrošina labāku piegādes ķēdes pārredzamību, kas savukārt nodrošina loģistikas pārredzamību. Arī blokķēdes tehnoloģija var palīdzēt atrisināt krājumu izsekošanas problēmu, piedāvājot uzņēmumiem iespēju pārvaldīt savus produktus makro un mikro līmenī. Turklāt strīdus var atrisināt daudz ātrāk, izmantojot nemaināmus datus un reāllaika informāciju par kravu. Pateicoties automatizācijai, daudzus strīdus var atrisināt dažu minūšu laikā, izmantojot ticamus datus, kas arī palīdzēs uzņēmumiem atrisināt strīdus ar klientiem. Visbeidzot, blokķēde var palīdzēt uzlabot rēķinus un maksājumus, izmantojot efektīvu un drošu sistēmu. Uzņēmumi var izmantot viedos līgumus, lai automatizētu visu procesu, padarot to bez kļūdām un pārredzamu. Tas arī padarīs norēķinus un maksājumus īpaši efektīvus. Piegādes ķēde, kuras pamatā ir blokķēdes, neapšaubāmi palīdzēs ietaupīt miljoniem dolāru un samazināt visas sistēmas atkarību no daudziem starpniekiem un ievērojami palielināt pārredzamību..

Blockchain ieviešanas problēmas

Pirms blokķēdes tehnoloģijas ieviešanas loģistikā uzņēmumiem jāpārvar daudzas problēmas, tostarp:

  • Universāla datu glabāšanas modeļa trūkums: Ne visi uzņēmumi vai sistēmas izmanto to pašu datu modeli, lai sadarbotos blokķēdē.
  • Blokķēdes integrācija esošajā IT ekosistēmā: Vienmēr būs grūti integrēt blokķēdi esošajās iekšējās programmatūras lietojumprogrammās, kuras bieži ir individuālas un unikālas katram uzņēmumam..
  • Blockchain tehnoloģiju attīstība: vēl viens izaicinājums ir strādāt ar pašu blokķēdi. Blockchain ir jauna un strauji attīstoša tehnoloģija. Tūlītēja blokķēdes ieviešana nākotnē radīs vairāk ieviešanas problēmu.
  • Informācijas plūsma: vēl viens nozīmīgs izaicinājums ir informācijas plūsmas pārvaldīšana starp dažādām loģistikas organizācijām. Ja tirdzniecība ir starptautiska, tā kļūst sarežģītāka, jo procesā iesaistās vairāk dalībnieku.

Blockchain panākumi loģistikā ir atkarīgi no daudziem faktoriem. Katram uzņēmumam jāuzņemas iniciatīva un jāstrādā pie katra no tiem, lai veiksmīgi ieviestu blokķēdi savās esošajās sistēmās. Būtībā ikvienam ir jāsadarbojas, jāuzlabo zināšanas par blokķēdi un jāveicina tā vērtība. Viens šāds piemērs būtu sadarbība ar konkurentiem, lai izveidotu loģistikas blokķēdes standartus. Ieinteresētajām personām būtu jāiegulda savs laiks un pūles, lai pievienotu vērtību esošajām sistēmām vai projektiem, kas atrodas uz ieviešanas robežas. Pirms blockchain var izmantot, tas ir jāpārbūvē konkrētiem piedāvājumiem. Organizācijām ir skaidri jādefinē, kuras uzņēmējdarbības pamatā būs blokķēde. Blockchain ir jauna tehnoloģija, kuras nobriešanai nepieciešama pēc iespējas lielāka palīdzība. Tas palīdzēs loģistikas uzņēmumiem atrast jaunus modeļus, kas darbojas reālajā pasaulē.

Kāda ir nākotne

Loģistika ir viens no lielākajiem izaicinājumiem pašreizējai uzņēmumu paaudzei. Nozare meklē jaunas tehnoloģijas, lai uzlabotu esošos procesus, samazinātu izmaksas un palielinātu piegādes ķēdes pārredzamību. Blockchain tehnoloģija piedāvā risinājumu lielākajai daļai pašreizējo problēmu. Ar blokķēdes ieviešanu ir saistītas īpašas problēmas, taču, jo vairāk uzņēmumi uzņemsies šo virzienu, jo vairāk veiksmīgu rezultātu piemēru mēs redzēsim. Pašlaik tiek pārbaudītas vairākas efektīvas ieviešanas stratēģijas, un loģistika uz visiem laikiem mainīsies, iesaistoties vairākām organizācijām. Loģistikas nozare ir vērsta uz tehnoloģiju jauninājumiem, un izplatītās grāmatas būs nākamais lielais solis ar pārredzamiem ierakstiem, izmaksu ietaupījumiem un efektīvu maršruta informāciju. Apvienojumā ar jaunām tehnoloģijām, piemēram, lielajiem datiem un mākslīgo intelektu, blokķēde varētu palielināt pasaules IKP par 5%.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me