Drahí priatelia,

Pokračujem v hodnotení TOP10 najhlasnejších a najzvučnejších podvodov na trhu s kryptomenami.

Tu je zoznam najlepších piatich. Tu sa začína hodnotenie. Ak ste si ešte neprečítali článok TOP-10 podvodov a krádeží v histórii kryptomeny (časť 1.), tak to určite urobte!

Contents

5. miesto – uzávierka výmeny BTC-e (WEX)

Príbeh spojený s touto výmenou si zaslúži filmové spracovanie alebo aspoň vydanie detektívneho románu. Pozoruhodné na tomto prípade v histórii kriminality s kryptomenami je, že k jeho zatvoreniu nedošlo kvôli hackerským útokom, ako je to často, ale kvôli činom FBI..

25. júla 2017 prestal fungovať web btc-e.com a jeho zrkadlá. Ako sa neskôr ukázalo, v ten deň bol spoluzakladateľ burzy (Alexander Vinnik) zadržaný pre obvinenie z prania špinavých peňazí v celkovej výške 4 miliardy USD. V ten istý deň boli skonfiškované servery nachádzajúce sa v USA, čo v skutočnosti spôsobilo poruchu systému..

Ako sa neskôr ukázalo, na príkaz regulačného orgánu Spojeného kráľovstva boli zablokované všetky účty súvisiace s výmenou BTC-e.

Vinník zároveň podľa povestí, ktoré už prerástli legendami, vlastní kľúče k prostriedkom vo výške jednej miliardy USD, ktoré sa mu počas pôsobenia burzy podarilo stiahnuť do offshores..

15. septembra 2017 začala pracovať burza s kryptomenami WEX, ktorá oficiálne nie je právnym nástupcom starých BTC-e, ale dostala všetky registračné informácie o klientskej báze uzavretej burzy a ich zostatkoch.

Podľa plánu správy novej burzy bude 61,79% starého zostatku poskytnutých v hotovosti a kryptomene a 38,21% vo forme tokenov WEX. Hneď ako výmena začala fungovať, vybral som prijaté prostriedky v miere, ktorá bola v tom čase. Vďaka tomu sa nám podarilo udržať tretinu z celkovej bilancie.

V júli budúceho roka vyšlo najavo, že burzu WEX kúpila bývalá domobrana DPR – Dmitrij Khavchenko.

Účelom nákupu, ako sám argumentoval v otvorených zdrojoch, je urobiť z WEXU „platformu pre finančnú podporu neuznaných republík“, ako aj „bojovať proti dominancii dolára“ (materiál z otvorených zdrojov)

V rovnakom období začali kurzy kryptomeny na burze ísť proti všeobecnej dynamike trhu. Ceny niektorých altov a samotnej bielej gule na webe WEX začali výrazne prevyšovať trh. Pri niektorých violách bol rozdiel desaťnásobný. Zároveň bol takmer okamžite blokovaný výber prostriedkov z užívateľských zostatkov, čo sa vysvetľovalo technickými prácami.

Výsledkom bolo, že blok nebol nikdy odstránený až do konca existencie výmeny..

21. novembra predstavitelia Binance oznámili pokus o výber desiatok miliónov dolárov v kryptomene z účtov vlastnených spoločnosťou WEX. 28. novembra boli zablokované všetky zrkadlá a domény vlastnené spoločnosťou WEX.

Výsledkom bolo, že mnoho používateľov nedokázalo získať späť svoje prostriedky. Alexander Vinnik je podľa informácií z apríla stále vo väzbe v Grécku. O jeho vydanie požiadali tri krajiny: USA, Rusko a Francúzsko.

4. miesto – Coincheck hack

Japonská burza Coincheck 26. januára 2018 pozastavila obchodovanie. Ako sa neskôr ukázalo, dôvodom bola krádež 100 miliónov XRP a asi 600 miliónov XEM a ďalších mincí z účtov stránky. Celkové množstvo ukradnutej kryptomeny v dolárovom vyjadrení bolo pri vtedajšom kurze asi 1,35 miliardy USD. Táto skutočnosť automaticky spôsobila, že lúpež Coincheck bola najväčšia z hľadiska množstva ukradnutej kryptomeny.

Ale nielen kvôli tomu som túto udalosť umiestnil na štvrté miesto.

Ak sa pozrieme na vyššie uvedený graf, uvidíme, ako dramaticky táto udalosť ovplyvnila mieru NEM. Mince, ktorá už bola pod tlakom medvedieho trhu, sa po správach doslova zrútila, stratila viac ako dvojnásobok svojej váhy a zjavne sa cítila horšie ako trh. V dôsledku medvedieho zhromaždenia NEM klesol z 1,79 na 0,20 USD za mincu a práve burzová lúpež Coincheck výrazne prispela k tejto havárii. Takýto dramatický pokles kurzu XEM dostal do zložitej pozície nielen investorov tejto mince, ale aj samotnú nadáciu NEM, ktorá bola doslova na pokraji bankrotu a stále sa nedokáže spamätať z finančných ťažkostí..

Ďalším silným účinkom tejto lúpeže je zmena politiky Japonska voči trhu s kryptomenami..

Po lúpeži prijala vláda krajiny vychádzajúceho slnka niekoľko tvrdých opatrení, ako napríklad:

  • overenie súladu všetkých japonských búrz kryptomien s požiadavkami na bezpečnosť informácií;
  • sprísnené pravidlá regulácie pre všetky existujúce burzy kryptomien;
  • zákaz anonymných kryptomien ako Monero, Dash a Zcash

Nie je potrebné hovoriť, ako toto druhé opatrenie ovplyvnilo mieru vyššie uvedených mincí? Prirodzene sa cítili horšie ako trh. A nepriamo za to mohla lúpež Coincheck..

3. miesto – podvod Decentralizovaná autonómna organizácia (DAO)

DAO je názov prvej decentralizovanej autonómnej organizácie, ktorá bola postavená na inteligentnom kontrakte. V jadre to bol samosprávny investičný fond, kde samotní investori hlasujú za konkrétny projekt a riadia prácu fondu..

17. júna 2016 došlo k útoku, vďaka ktorému bolo odcudzených 3 641 694 ETH alebo asi 60 miliónov USD pri vtedajšom kurze.

(Netreba dodávať, že rýchlosť éteru v ten deň doslova zlyhala?)

Zvláštnosť tejto krádeže spočíva v tom, že k nej nedošlo kvôli porušeniu kódexu, ale kvôli nedokonalosti samotného DAO, ktoré odmenilo zakladateľa dcérskej spoločnosti. Podvodník túto operáciu zopakoval iba toľkokrát, koľkokrát to bolo možné. Okno na vytvorenie dcérskej spoločnosti je však 27 dní a všetky pridelené prostriedky boli na toto obdobie zmrazené..

V dôsledku vypuknutia škandálu sa uskutočnil prieskum

a návrh bol prijatý, čo sám Vitalik Buterin predložil súdu. Navrhovalo sa uskutočniť hard fork éteru v období 27 dní zadržania, vďaka čomu všetci držitelia dostanú dve mince cez vidličku siete. V takom prípade hacker nedostane novovytvorenú mincu, pretože údaje o altoch budú presmerované na obete tejto krádeže..

Rozhodnutie uskutočniť hard fork malo veľa odporcov, pretože v histórii existencie kryptomeny sa vytvoril precedens, ktorý porušil základný princíp blockchainu – „Kódex je zákon“. Mnoho členov tímu Vitalik zostalo verných tomuto princípu a naďalej podporovalo starú vetvu Etheru, ktorá sa dnes volá Classic.

Ethereum a Ethereum Classic existujú dodnes a sú živým dôkazom toho, že inteligentné zmluvy nie sú všeliekom na krádež a klamanie, ale iba jedným z nástrojov na podnikanie a život, ktorý pri neopatrnom alebo nezodpovednom použití môže viesť k veľkým problémom..

2. miesto – bankrot burzy Mt. Gox

Krádež finančných prostriedkov z burzy Mt. Gox už nemusí byť najväčšia z hľadiska ukradnutej sumy. V tejto súvislosti Coincheck prekonal druhú menovanú (1,35 miliárd USD oproti 470 miliónom). Z hľadiska sily rezonancie a rozsahu tragédie však táto krádež asi stále zostáva jednou z najstrašnejších.

Je to všetko o úlohe, ktorú táto burza hrala na trhu s kryptomenami ešte v roku 2013. Potom objem stránky na trhu dosiahol 70% z celkového počtu transakcií, ktoré sa v tom čase uskutočnili..

História bankrotu burzy sa začala písať vo februári 2014, keď tvorca burzy Mark Karpeles ohlásil krádež 850 000 BTC a otázka bankrotu burzy je v štádiu riešenia..

Ako neskôr vyšlo najavo po nezávislom vyšetrovaní spoločnosťou WizSec (pozri. tu) bola táto krádež zinscenovaná a peniaze boli z účtov MtGox vyberané na tri roky, v období rokov 2011 až 2013.

Výsledkom bolo, že Mark Karpeles bol postavený pred japonský súd a bol vzatý do väzby až do vynesenia rozsudku v prípade finančnej manipulácie, podvodu a sprenevery. (prepustený na kauciu v júni 2016).

Japonský súd tiež vymenoval správcu Nobuakiho Kobajašiho, ktorý vedie konkurzné konanie a realizuje program „civilnej rehabilitácie“. V rámci tohto programu boli zhromaždené a spracované žiadosti všetkých obetí, boli vypracované zoznamy veriteľov a bol zahájený proces distribúcie asi 160 000 BTC obetiam..

Intrigou je, ako sa budú obete správať k prijatým finančným prostriedkom, pretože pri súčasnom výmennom kurze sú sumy dosť značné a existuje riziko, že po vstupe týchto bitov na trh bude volatilita trhu a riziko medvedej korekcie sa zvýši.

1. miesto lúpež Bitfinex a manipulácia s Tether

Pre nikoho nie je tajomstvom, že Bitfinex a Tether sú dve pridružené organizácie s jedným tvorcom, ale kedysi to bolo tajomstvo so siedmimi pečaťami. Teraz, o dva roky neskôr, keď sme zhromaždili všetky titulky dohromady a sledovali históriu udalostí, existuje jasný vzťah medzi činnosťami spoločnosti Bitfinex a začiatkom rally kryptomeny v roku 2017, rovnaká výmena bola vinníkom najväčšieho kolapsu a krachu stotisíc investorov. Túto súvislosť nie je možné dokázať, ale nedávne udalosti ju iba potvrdzujú. Ideálny zločin je ten, ktorý nebol vyriešený, takže celý príbeh uvedený nižšie je len pokusom o vytvorenie logického spojenia z dlhej série udalostí s prímesou predpokladov..

Táto hypotéza je založená na dvoch skutočnostiach:

  1. Bitfinex a Tether majú spoločných zakladateľov a konajú spoločne v spoločných záujmoch (pozri. Paradise Papers)
  2. Tether nie je stopercentne fiatovaný. Teraz si o tom môžete prečítať priamo na hlavnej stránke oficiálnych webových stránok mince tether.to

Príbeh tohto údajného podvodu sa začal 2. augusta 2016, keď spoločnosť Bitfinex pozastavila obchodovanie a oznámila obavy o bezpečnosť..

Musíme vzdať hold, spoločnosť sa neobťažovala a napísala priamy test o krádeži kryptomeny (pôvodný článok tu). Ako sa neskôr ukázalo, pri vtedajšom výmennom kurze bolo odcudzených 119 756 BTC alebo asi 72 miliónov USD.

Graf vyššie ukazuje – prudký pokles bitcoinu sa začal vopred – 31. júla, čo naznačuje, že buď bola krypta ukradnutá niekoľko dní bez vedomia správy, alebo bola samotná správa zapojená do straty finančných prostriedkov z účtov a so správou o krádeži sa pokúsil zmiasť stopy a odpísať straty.

Predpokladajme, že Bitfinex ukradol bity ich používateľov.

Túto myšlienku podporujú najmä tí používatelia, ktorí prišli o peniaze zo svojich účtov napriek aktivovanému dvojfaktorovému overeniu a potrebe potvrdenia poštou.

S cieľom upokojiť obete spoločnosť Bitfinex oznámila vrátenie ukradnutých peňazí. Na tento účel burza vydala svoj vlastný token BFX. Bitfinex však konal nekonvenčným spôsobom a namiesto toho, aby vydal vydané tokeny obetiam, preniesol straty na všetkých používateľov, vrátane tých, ktorých peniaze zostali neporušené. Celkový objem vybratých prostriedkov – 36 067% majetku používateľov.

Tých. podľa našej logiky výmena vzala ľuďom skutočné kúsky a na oplátku dala obaly na cukríky.

Takéto rozhodnutie samozrejme nemohlo vyhovovať každému. Jeden z „veľkých“ klientov, ktorého meno nebolo zverejnené, podal oznámenie na polícii (pozri kópiu tu). o krádeži 1 300 000 USD.

Keďže suma bola pôsobivá, zapojila sa do nej aj FBI.

Bitfinex to, prirodzene, vôbec nepotreboval a aby sa škandál ututlal, pokúsila sa peniaze „vrátiť“ čo najskôr. Prirodzene, v skutočnosti burza nechystala nič vrátiť. Namiesto toho vytlačila 72 miliónov zväzkov a kúpila BFX, pričom v podstate vymenila obaly na cukríky za obaly na cukríky..

Stalo sa to v rekordnom čase, iba za 5 mesiacov. Bolo jednoducho nemožné zhromaždiť takéto prostriedky iba z provízií..

Už 4. apríla 2017 spoločnosť Bitfinex víťazoslávne oznámila ukončenie výkupu BFX.

Avšak doslova v rovnakom čase ako táto správa sa kurz bitcoinu na Bitfinexe začal čudne líšiť od kurzu na iných burzách. Graf vyššie ukazuje, ako je oranžová čiara spoločnosti Bitfinex nad trhovou cenou (modrá čiara). Tento jav sa dá ľahko vysvetliť dodatočnou emisiou Tetheru, ktorú kupujúci jednoducho nemal čas absorbovať.

Aby si ľudia kúpili bitcoin, doplnia si zostatok na Bitfinexe skutočne fiat, ale už na svoj účet dostávajú USDT.

Preto, aby sa novo upečený balíček Tetheru rozpustil, je potrebný stabilný dopyt po bitcoinoch..

Burza prerušila vzťahy s bankou Wells Fargo, aby to urýchlila. Teraz, ak potrebujete stiahnuť Fiat z Bitfinexu, je nemožné to urobiť priamo. Investor musí kúpiť bielu guľu a vybrať prostriedky prostredníctvom iných búrz a výmenníkov.

Burza samozrejme predstierala, že banka sama s burzou prerušila vzťahy bez udania dôvodu. Bitfinex dokonca podal na Tether proti banke žalobu. Je pravda, že o pár dní neskôr ho potichu odvolal.

Plán sa však podaril a bol spustený zotrvačník na rast gule. Graf vyššie ukazuje, že je to začiatok apríla, ktorý je začiatkom naj gigantickejšej bubliny v histórii kryptomeny. 17.04.2017 burza oznámila zrušenie prijímania fiat.

Všetko však prebehlo podľa plánu, pretože v skutočnosti bolo vymenenie Tetheru za USD veľmi ťažké a nepohodlné, jeho ponuka na trhu dramaticky poklesla. Rast bitcoinovej rýchlosti teraz umožnil beztrestne tlačiť viac Tetheru, aby sa na ňom mohli kúpiť všetky rovnaké bitcoiny.

Tak sa vytvoril bublinový systém, ktorý sa sám načerpal. Nové lanká sa minuli na nákup bielej gule, rast bielej gule umožnil vydať viac Tetheru na nákup bielej gule. Kruh je uzavretý!

Začiatok konca

Začiatkom konca bola uniknutá správa pre akcionárov (pozri. tu), ktorý prakticky potvrdzuje, že Bitfinex používa problém Tether pre svoje vlastné potreby.

Graf vyššie ukazuje (pozri červenú šípku), ako bleskurýchlo a dramaticky táto správa ovplyvnila rýchlosť bielej gule. Panika rástla ako snehová guľa, ale prevzala to tlačiareň Tether, ktorá od 10. októbra každý deň vydáva ďalších 25 – 50 miliónov USDT.

Výsledkom bolo, že oheň bol uhasený prebytočnou likviditou a bitcoiny sa zrýchlili na takmer 20,00 USD. Táto úroveň sa stala neprekonateľnou a z hľadiska psychológie nebolo možné ju prekročiť ani pomocou tlačiarenského lisu..

Ľudia začali predávať bielu guľu a dosahovať zisky, začala sa prirodzená korekcia trhu, ktorá sa zintenzívnila po tom, čo spoločnosť Bitfinex pozastavila registrácie používateľov.

Potom 3. januára vyšiel FUD o zákaze ťažby v Číne. To všetko vrátilo bielu guľu späť na 12 000 USD. Eufória ustúpila panike. Ľudia začali vypúšťať bielu guľu.

Je možné, že Bitfinex zámerne stimuloval paniku, aby bol trh počas korekcie zvládnuteľný.

Tether sa pokúsil zopakovať úspešné skúsenosti a zopakovať postup vtláčania likvidity na trh.

Stroj USDT podľa správ pozorovateľa @tetherprinter tlač už nebola 25 – 50, ale 100 miliónov USD za deň. Dosiahol sa však opačný efekt..

Predchádzajúca schéma však nefungovala a po uvedení stroja na trh sa pád bitcoinu iba umocnil. Pokles vyvolali škandály okolo problémov s auditom Tetheru a zahájeným auditom amerického regulátora v súvislosti medzi Bitfinexom a Tetherom. Hovorilo sa o bezprostrednom podvode USDT a medvedí trend nemohol nič zastaviť.

Aký je výsledok?

Výsledkom je, ako vieme, Bitfinexu sa podarilo dostať z vody. Ukradnuté biele gule sa nikdy nenašli. Načerpanie a odloženie bitcoinu umožnilo zarobiť peniaze na obchodovaní s maržami a fixovať značné zisky hraním proti davu. Najvyšší americký súd v štáte New York v súčasnosti posudzuje prípad týkajúci sa spojenia spoločností Bitfinex a Tether. Avšak vzhľadom na skutočnosť, že výmena opustila jurisdikciu Spojených štátov a pozastavila služby jej občanom už v októbri 2017, je pravdepodobné, že sa objasnia všetky machinácie medzi spoločnosťami Bitfinex a Tether a že zvíťazí spravodlivosť..

Najlepší zločin je nevyriešený zločin. Bitfinex a Tether sa v našom hodnotení kriminality umiestnili na čestnom 1. mieste.

Záver

Vážení priatelia, tu končím naše hodnotenie najvážnejších zločinov v histórii sveta kryptomien (prvá časť hodnotenia sa nachádza tu). Vybral som si miesta podľa môjho subjektívneho názoru, hodnotiacu rezonanciu a rozsah, ktorý majú získané v komunite kryptomien. Ak máte svoju vlastnú čiernu listinu, rád si ju prečítam a niečo sa naučím pre seba.

Dúfam, že po prečítaní série posledných príspevkov o podvodoch a manipulácii na trhu urobí každý správny záver pre seba..

Ďalej sa podelím o to, čo som pre seba zdôraznil a zhromaždil tento materiál:

  1. V internetovom priestore nemôže nikto zaručiť bezpečnosť vašich aktív kryptomeny. Používajte chladiace zariadenia!
  2. Investujte vždy to, o čo ste ochotní prísť. Nikdy si nepožičiavajte ani nepožičiavajte na investičné účely!
  3. Emócie sú najhorším nepriateľom každého investičného rozhodnutia. Vždy majte čistú myseľ, snažte sa vyhnúť pocitom eufórie aj panike.
  4. Vždy skontrolujte organizácie, do ktorých investujete. Dodržujte kritický prístup k hodnoteniu obchodného modelu, správania spoločnosti na trhu, kompetencie a profesionality vedenia.
  5. Diverzifikujte svoje riziká. Nenechajte si všetky prostriedky v jednom projekte, jednej burze a jednom druhu majetku. Odhadnite koreláciu a alokujte prostriedky na najmenej korelované aktíva.

Informujem vás, že neobviňujem spoločnosti Bitfinex a Tether zo žiadneho nezákonného konania a podvodu. Odsúdiť môže iba súd. Zdieľam iba svoj osobný úsudok, ktorý je založený na informáciách z otvorených zdrojov. Nepodporujem čitateľa v akýchkoľvek investičných rozhodnutiach.

Chcem tiež poznamenať, že v tomto príspevku vyjadrujem svoj osobný názor a nemusí sa zhodovať s názorom správy 3commas.io.

Veľa šťastia a dobrých ziskov pre všetkých!

s úctou,

Michal @Hyipov

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me