„Obchod je organizačná forma, ktorá poskytuje príležitosť na slobodu voľby“

John Ruskin

Blockchain nie je synonymom kryptomeny. Kryptomeny sú samy osebe trhom fungujúcim v decentralizovaných sieťach využívajúcich technológiu blockchain. Toto je dôležité rozlíšenie vzhľadom na skutočnosť, že tradičné spravodajské agentúry často používajú tieto pojmy bez toho, aby im rozumeli. Pre profesionálov FinTech je blockchain skupina technológií. 

Čo je Blockchain

Blockchain, niekedy označovaný ako technológia distribuovanej účtovnej knihy (DLT), robí históriu akýchkoľvek digitálnych aktív nemennou a transparentnou prostredníctvom decentralizácie a kryptografického hashovania.

Jednoduchou analógiou na pochopenie tejto technológie sú Dokumenty Google. Keď vytvoríme dokument a zdieľame ho so skupinou ľudí, dokument sa namiesto kopírovania alebo prenosu distribuuje. Vytvára sa tak decentralizovaný distribučný reťazec, ktorý umožňuje všetkým prístup k dokumentu súčasne. Nikto nie je uzamknutý v čakaní na zmeny z druhej strany, zatiaľ čo všetky zmeny v dokumente sa zaznamenávajú v reálnom čase, čo robí zmeny úplne transparentnými..

Blockchain je samozrejme zložitejší ako dokumenty Google, ale analógia je trefná, pretože ilustruje tri kritické myšlienky technológie:

 1. Blockchainy sa distribuujú, nekopírujú ani neprenášajú.
 2. Aktívum je decentralizované, čo poskytuje úplný prístup v reálnom čase.
 3. Transparentná kniha zmien udržuje celistvosť dokumentu, čo zvyšuje dôveru v dané dielo.

Hlavné výhody blockchainu sú ale v tom, že vám umožňuje zachovať jedinečnosť digitálneho majetku s vylúčením možnosti opätovného použitia, čím vytvára revolúciu vo výmene digitálneho a elektronického tovaru, ktorý nemá fyzické médium. Znižuje sa tak riziko, nedochádza k podvodom a poskytuje sa škálovateľná transparentnosť pre rôzne účely..

Čo je to DeFi

Decentralizované financovanie alebo DeFi je všeobecný pojem pre komunitu, ktorá zahŕňa projekty finančných služieb, ako sú výpožičky, pôžičky a obchodovanie..

Čo je to DeFi

Na prvý pohľad sa DeFi môže javiť ako finančná technológia alebo skrátene Fintech, ktorej cieľom je tiež využívať digitálne technológie na zlepšenie finančných služieb. Kľúčový rozdiel medzi DeFi a Fintech je však v tom, že Fintech sa spolieha na tradičnú finančnú infraštruktúru, zatiaľ čo DeFi vytvára novú na základe princípov:

 1. Kompatibilita a otvorený zdrojový kód
 2. Pohodlie a prístupnosť k použitiu
 3. Finančná transparentnosť pre všetkých účastníkov

Príkladom populárnej služby Fintech je medzinárodná platobná služba Transferwise. Aj keď služba Transferwise účtuje nižšie poplatky ako väčšina bánk a zmenárenských spoločností, stále využíva bankové účty a inú starú finančnú infraštruktúru..

Rozdiel oproti Transferwise spočíva v tom, že namiesto presunu peňazí cez hranice a prostredníctvom iných sprostredkovateľov (napríklad bánk) má Transferwise bankové účty v rôznych krajinách..

Keď napríklad posielate americké doláre niekomu v Európskej únii, spoločnosť Transferwise vezme vaše doláre a potom z ich bankového účtu v EÚ vezme peniaze, ktoré prevedie na príjemcu. To im umožňuje účtovať menšie poplatky a rýchlejšie spracovávať transakcie..

Teraz to zlaďte s produktom DeFi – stabilný Dai Dai postavený na blockchaine Ethereum.

S Dai nemusíte dôverovať sprostredkovateľským spoločnostiam alebo bankám, aby schválili a zaplatili za dohodu. Namiesto toho vám technológia blockchain umožní prevádzať finančné prostriedky priamo na príjemcu s minimálnou investíciou finančných prostriedkov a času.

Projekty DeFi

Napriek tomu, že sa DeFi začala aktívne rozvíjať až v roku 2019, existuje veľa rôznych projektov .

Požičiavanie a požičiavanie

Medzi projekty DeFi patria najobľúbenejšie nástroje na požičiavanie a vypožičiavanie, ako sú Maker a Compound. Tieto platformy umožňujú komukoľvek požičiavať alebo požičiavať si, pokiaľ má k dispozícii vhodné kryptomeny, ktoré môže požičať alebo použiť ako zábezpeku.

Ďalšou zaujímavou aplikáciou pre takéto platformy DeFi je arbitráž alebo využívanie cenových rozdielov na rôznych trhoch. V takom prípade by tento cenový rozdiel predstavoval rozdiel medzi poplatkami, ktoré ste zaplatili za vypožičanie Dai od spoločnosti Maker, a percentom, ktoré získate z predloženia Dai spoločnosti Compound..

Požičiavanie a požičiavanie

Ak je úroková sadzba pôžičky nižšia ako úroková sadzba pôžičky, môžete technicky vložiť ETH do programu Maker, získať Dai, požičať Dai na Compound, získať úrok a rozdiel ako zisk (alebo ho dokonca reinvestovať inde).

Spoločnosť Maker and Compound predstavuje 465 miliónov dolárov z 650 miliónov dolárov (71,5%) z celkovej hodnoty inteligentnej zmluvy DeFi. 

Decentralizované výmeny (DEX)

Decentralizované burzy alebo DEX sa snažia decentralizovaným spôsobom emulovať centralizované burzové služby. Namiesto dôvery v burzu, držania peňazí a vykonávania obchodov podporuje DEX správu fondov prostredníctvom série komplexných inteligentných zmlúv..

Vďaka systému DEX si používatelia ponechávajú kontrolu nad svojím majetkom bez sprostredkovateľa v osobe správy burzy.

Decentralizované výmeny (DEX)

DYDX je príkladom DEX, ktorý si rýchlo získal popularitu. Ponúka rôzne funkcie ako obchodovanie s maržou, požičiavanie a požičiavanie.

Otvorené obchodné platformy

Decentralizované trhy ako OpenSea sú ďalším typom projektu DeFi, ktorý využíva výhody dlhodobého konceptu trhu, kde si ľudia môžu vymieňať tovary a služby pomocou technológie blockchain..

Na OpenSea môžete nakupovať a predávať kryptografické zbierky, tiež známe ako NFT, alebo nenahraditeľné tokeny, ako napríklad vzácne obchodné karty založené na blockchaine. Všetky nákupy a predaje sa uskutočňujú prostredníctvom inteligentných zmlúv založených na ethereu. 

V istom zmysle otvorené trhy ako OpenSea vracajú myšlienku tradičných trhov a skutočného obchodovania typu peer-to-peer..

Prognostické trhy

Predikčné trhy sú populárne finančné nástroje, ktoré sa dajú použiť na predikciu udalostí, ako sú napríklad výsledky volieb.

Trhy s decentralizovaným predpovedaním majú oproti centralizovaným niekoľko výhod vrátane odporu voči cenzúre. Napríklad športové stávky v jurisdikciách, kde je to zakázané, umožňujú trhy s predikciami DeFi.

Okrem stávkovania môžu byť predikčné trhy použité aj na nasledujúce účely:

 • Predpoveď počasia (Penn State University zistila, že trhy predpovedí sú v predpovedi počasia rovnako presné ako profesionálne služby).
 • Ochrana pred finančnými alebo reálnymi rizikami (napríklad si myslíte, že prechod brexitom negatívne ovplyvní ekonomiku Spojeného kráľovstva).

Príkladom populárneho trhu s decentralizovanými prognózami sú Augur a Gnosis.

Emisné platformy a správa aktív

Vydávacie platformy decentralizujú veci, ako je vydávanie alebo vytváranie cenných papierov, čo si zvyčajne vyžaduje sprostredkovateľov, ako sú investiční bankári.

Ekvivalentom trhu cenných papierov DeFi je trh bezpečnostných tokenov. Platformy na vydávanie bezpečnostných tokenov, ako je Polymath, poskytujú emitentom riešenia na vytváranie, vydávanie a správu digitálnych cenných papierov.

Správa aktív v klasickom finančnom systéme (Fidelity Investments, jeden z najväčších správcov aktív na svete, ktorý má v správe iba 2,46 bilióna dolárov) je ďalšou oblasťou, v ktorej má spoločnosť DeFi znamenať revolúciu..

Prvým znamením v tomto smere je projekt – Melon, ktorý ponúka decentralizované riešenia pre správu aktív.

Decentralizované autonómne organizácie (DAO)

DAO umožňujú ľuďom vytvárať organizácie s pravidlami a transakciami, ktoré sa zaznamenávajú na blockchaine. Namiesto vedenia organizácie budú jej pravidlá napísané pevne a automaticky vynútené prostredníctvom inteligentnej zmluvy. Napríklad pravidlo ako „vyčleniť 10% zisku každý mesiac na rezervy spoločnosti“ sa automaticky vykoná, keď budú splnené podmienky, ako napríklad dosiahnutie zisku..

Ďalším príkladom DAO je MakerDAO, ktorý je zodpovedný za ťažbu a požičiavanie Makera v Dai. Držitelia tokenov MKR sa zúčastňujú programu MakerDAO, ktorého hlavným zameraním je zabezpečiť, aby si Dai udržal hodnotu 1 dolár. 

Decentralizovaný vklad

Arwen je príkladom projektu DeFi zameraného na poskytovanie služieb úschovy svojim používateľom.

V prípade spoločnosti Arwen môžu obchodníci obchodovať na centralizovaných burzách bez toho, aby na vlastnú burzu skutočne vkladali finančné prostriedky. To je dôležité, pretože centralizované burzy nesú riziko hacknutia a straty peňazí svojich používateľov..

Avšak na rozdiel od tradičných viazaných účtov, ako je napríklad účet sprostredkovateľa, Arwen v skutočnosti nedrží žiadne finančné prostriedky používateľa. Samotný blockchain funguje ako „úschova“, ktorá eliminuje riziko protistrany.

Výhody DeFi

Okrem eliminácie sprostredkovateľov, ktorá znižuje náklady a čas transakcií, sú teda ďalšie výhody DeFi?

 • Účastníkom môže byť každá osoba

„Odmietnuté financovanie“ je viac než len módne slovo. DeFi umožňuje ľuďom, ktorí nemajú prístup k finančným službám, účasť na globálnej ekonomike.

Svetová banka tvrdí, že 1,7 miliardy ľudí nemá prístup k bankovému alebo mobilnému účtu.

MakerDAO, najpopulárnejšia DeFi Dapp (decentralizovaná aplikácia), umožňuje komukoľvek vziať si pôžičku, ak má ako zábezpeku nejaké ethereum (ETH).

 • Zarábanie peňazí z vašich peňazí

Okrem udržania stabilnej hodnoty vašich kryptomien umožňuje spoločnosť DeFi vašim peniazom pracovať za vás. Napríklad DeFi Dapps ako Compound a Dharma vám umožňujú umiestniť aktíva ako DAI a USDC, ktoré sa potom požičajú dlžníkom a vy získate úrok z vkladov..

Zarábanie peňazí z vašich peňazí

Ďalším spôsobom, ako používať DeFi Dapps, sú sporiace účty s vysokým úrokom. Preto môžu ľudia v krajinách ako Argentína nielen ochrániť svoje bohatstvo pred infláciou, ale aj ho zvýšiť..

 • Svoje financie máte pod kontrolou.

Nikto vám nemôže zrazu zakázať prístup k niektorému z Dappsov, zmraziť vám účet, vziať peniaze a podobne. Blockchainový protokol je zákon a funguje pre všetkých rovnako.

 • Ľahko vytvorte svoje vlastné produkty 

Jednou z hlavných výhod DeFi je, že väčšina protokolov ako Ethereum je otvorený zdroj, čo znamená, že k nim má ktokoľvek prístup a môže ich používať na svoje vlastné projekty..

 • Zvýšená transparentnosť

Základné informácie sú ľahko dostupné v službe DeFi, ktorá vám umožní ľahko nájsť najlepšie služby DeFi a uvedomiť si všetky zmeny. Napríklad informácie o úverových protokoloch, ako je napríklad Compound, sú ľahko dostupné a transparentné.

 • Financie bez hraníc.

Zatiaľ čo aktíva ako Bitcoin už prekonali všetky hranice, DeFi stavia na tomto predpoklade pridaním finančných služieb, ako je požičiavanie si.

Nevýhody a riziká

Zatiaľ čo DeFi poskytuje oproti tradičným finančným produktom a službám množstvo výhod, je potrebné zvážiť ich nevýhody a riziká..

 • Hackovanie inteligentných zmlúv 

Aj keď v prípade inteligentných zmlúv založených na DeFi nemusíte dôverovať človeku, mali by ste stále dôverovať kódu inteligentných zmlúv, ktorý napísal človek..

Inteligentné zmluvy sú zvyčajne otvorený zdroj, ktorý umožňuje ostatným ich zobraziť. V prípade spoločnosti Maker boli ich inteligentné zmluvy opakovane overované firmami zaoberajúcimi sa bezpečnostným výskumom.. 

Hackerom sa však čoskoro podarilo zneužiť zraniteľnosť DAO, ktorá im umožnila ukradnúť zhruba tretinu prostriedkov, v tom čase asi 70 miliónov dolárov..

S nárastom popularity DeFi môžu byť pokusy o hackovanie znepokojujúce. Samotný výrobca má v inteligentnej zmluve 1,8 milióna ETH alebo 1,66% zo všetkých ETH, čo z neho robí iba obrovskú hackerskú návnadu.

 • Centralizujte informačný kanál

Blockchainy nemajú žiadny mimoreťazcový prístup k dátam, čo výrazne obmedzuje ich užitočnosť. Na vyriešenie tohto problému používajú blockchainy Oracle, ktoré poskytujú prístup k údajom, ako sú napríklad cenové toky, v kompatibilnom formáte, avšak kvalita prichádzajúcich údajov a decentralizácia ich zdrojov môže byť spochybnená..

 • Kapitálová neefektívnosť pôžičiek DeFi

DeFi pôžičky sú k dispozícii všetkým (ak majú kryptomeny, ktoré je možné použiť ako kolaterál).

V porovnaní s tradičnými finančnými pôžičkami sú však z hľadiska kapitálu neúčinné, pretože výška pôžičky, ktorú dostanete vo vzťahu k vášmu kolaterálu, nie je taká výhodná ako suma, ktorú získate v prípade tradičnej pôžičky..

Výkon

Osoba nie je skutočne slobodná, ak nemá finančnú slobodu. DeFi ponúka riešenia na vrátenie ekonomickej sily ľuďom vytvorením finančného systému, ktorý je cenovo dostupný, efektívny a transparentný. Jedná sa o vzrušujúci vývoj v blockchainovom priestore, ktorý poskytuje skutočné a hodnotné finančné služby, ako sú požičiavanie, požičiavanie, vyplácanie aktív, predikčné trhy a ďalšie pre kohokoľvek a všade. Napriek všetkým nedostatkom a nízkej popularite by DeFi mohol byť v budúcnosti začiatkom globálnej finančnej revolúcie..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me