Ticaret Psikolojisi

ticaret psikolojisi

Ticaret psikolojisi ile ilgili en büyük iki duygu açgözlülük ve korkudur. Açgözlülük, bir tüccarın karını artırmaya çalışamayacak kadar uzun süre pozisyon almasını sağlayabilir. Bu duygu, tacirlerin riskli pozisyonlar almasına da neden olabilir. Açgözlülük en yaygın olarak, tüccarların spekülatif önlemlerinin çılgına döndüğü boğa piyasalarının sonlarında bulunur..

Öte yandan korku, açgözlülüğün hemen hemen tam tersidir. Tüccarlar bu duyguyu yaşadıklarında erken satış yaparak zararlarını azaltıyorlar. Ekstra riskten kaçınabildikleri halde, kendilerini kısa satıyorlar ve çok fazla potansiyel karı kaçırıyorlar..

Bunları nasıl yöneteceğinizi aşağıdan öğrenin.

Contents

1. Ticaret Psikolojisi: Tanım

Ticaret psikolojisi, tüccarların yaşadığı duyguların ve zihinsel stres faktörlerinin alt kümesidir. Bir tüccarın zihinsel durumu davranışlarını etkileyebilir ve hatta risk alma ve disiplin düzeylerini bile etkileyebilir. Psikolojik duygulara hakim olmak, genel ticaret stratejinizin önemli bir bileşeni olmalıdır. Duygularınızı kontrol etmeden, usta bir tüccar olmanız çok düşük bir ihtimaldir..

Duygusal Ticaret Nedir?

Duygusal ticaret, bir yatırımcının veya tüccarın kişisel duygu ve hislerinin (açgözlülük ve korku gibi) karar verme süreçlerinde bir etki yaratmasına izin vermesidir. Bu bazen yardımcı olabilir, ancak çoğu durumda kararlarınızın duygular tarafından yönlendirilmesine izin vermek akıllıca bir fikir değildir. Bu kılavuzun bir sonraki bölümünde, duygusal ticaretin nasıl işlediğini ve olası sonuçlarının neler olabileceğini analiz edeceğiz..

2. Ticaret Psikolojisinin Temelleri

Duygularınız üzerinde bir ustanız yoksa, muhtemelen aynı duygu döngüsüne defalarca gireceksiniz. Aşağıdaki tabloya bir göz atın ve ardından kalıbın her adımını açıklayacağız.

grafik

Bunu hayal edin. İlk defa hisse senetlerine yatırım yapacaksınız. Pek çok başarı öyküsü okudunuz – belki de yakın arkadaşlarınızdan biri veya aile üyelerinizden biri bile bu şekilde çok fazla kâr elde etti. Çok hissediyorsun iyimser. İlk yatırımlarınızdan sonra, geri dönüşler görmeye başlıyorsunuz. Vaov! Sen çok uyarılmış – sonuçları bu kadar çabuk görmeye başlayacağınızın farkında değildiniz. Daha başarılı hale geldikçe, kesinlikle hissediyorsun heyecanlı. Sen bir ticaret dahisin! Belki de tüm paranızı yatırmalısınız ve sonra erken emekli olmalısınız. Tüm kararlarınız hızlı ve kolay karlarla sonuçlandı. Sen tamamen sevinçli, bu yüzden riskleri görmezden gelmeye karar veriyorsunuz – sonuçta daha önce başarısız olmadınız.

Piyasa, kısa ticaret kariyerinizde ilk kez aleyhinize hareket ediyor. Duyguları kaygı içinizde yükselmeye başlar, ancak kendinize piyasanın yeniden dengeleneceğini söylüyorsunuz. Bir süre sonra piyasalar hala toparlanmadı – ancak kötü bir seçim yaptığınızı kabul etmiyorsunuz. Sen ne zaman inkar, kötü seçimlerinizin sorumluluğunu almayacaksınız. Sonraki, korku yerleşmeye başlar. Başınızın dertte olduğunun farkına varırsınız ve piyasa gerçekleriyle kafanız karışır. Hisse senetlerinizin asla lehinize hareket etmeyeceğini düşünmeye başlıyorsunuz.

Pazar hala düzelmedi ve hızlı bir şekilde umutsuz. Paranızı geri kazanmak için fikirler bulmaya çalışarak, payetleri kavramaya başlıyorsunuz. Hiçbir şey işe yaramadı ve sen düpedüz panik. Bundan sonra ne yapacağına dair hiçbir fikrin yok. Portföyünüzün bir daha asla artmayacağına karar verirsiniz, yani teslim ve tüm hisse senetlerini sat.

Marketlerden çıktıktan sonra, hissiz. Bu travmatik deneyimi tekrarlama korkusuyla bir daha asla hisse senedi almak istemezsiniz. Hissediyorsun bunalımlı ve nerede yanlış yaptığınızı anlamaya çalışarak eylemlerinizi tekrar tekrar analiz edin. Ancak, zaman geçtikçe, piyasaların gerçekten de döngüsel hareket ettiğini fark edersiniz. Hissetmeye başlıyorsun umutlu yeniden deneyebilir ve daha akıllıca kararlar verebilirsin. Sonunda, bir şans daha ver. Karlı olduğu ortaya çıkan bir hisse senedi satın alırsınız ve çok rahatlamış. Belki de ticarette bir geleceğin var sonuçta.

Bu çok yorucu, değil mi? Her ticaret yaptığınızda bu duygu döngüsünden gerçekten geçmek istiyor musunuz? Değilse, zihinsel durumunuzu korumak için ticaret psikolojisi hakkında elinizden geldiğince çalışmalısınız. Bu konuda size yardımcı olmak için, size biraz FOMO, FUD, Açgözlülük ve kaçınmanız gereken diğer tuzaklar hakkında biraz bilgi vereceğiz. Bağlama koymak için, LTC’ye yatırım yapmanın gerçek hayattan bir örneğini sunacağız.

FOMO (Kaybetme Korkusu)

Tüm ticaret sorunlarının kökü, kar kaybı korkusudur. Bir tüccar FOMO’yu deneyimlediğinde, para kazanmaya o kadar heveslidir ki tüm riskleri görmezden gelirler. Biraz daha fazla para kazanmak uğruna beyninizi kapatmayın! Belki de LTC fiyatının bir gecede 80 $ ‘dan 110 $’ a sıçradığını ve artmaya devam ettiğini fark etmişsinizdir. Kârı kaçırma korkusuyla bu eyleme girmek istiyorsunuz.

FUD (Korku, Belirsizlik ve Şüphe)

Zaman geçtikçe, FOMO’nun yerini FUD alır – endişeli duygular başlamaya başlar. Belki de LTC, satın aldıktan sonraki gün dalgalanıyor. Belki de hemen satış yaparsınız çünkü bunun bir ayı pazarı olduğuna ve daha da düşeceğine inandınız.

Bekliyorum

Beklemek harika bir yatırım taktiği olsa da, bazı tüccarlar sadece harekete geçmekten korktukları için beklerler. Bu tür bir beklemenin sana hiçbir faydası olmayacak. Düşük bir fiyata LTC sattığınızı, ancak aksiyona geri dönmek istediğinizi varsayalım. LTC fiyatının, sattığınız fiyata düşmesini bekliyorsunuz, ancak bu haftalar veya aylar sürebilir – veya belki de hiç olmaz.

Fiyatların düştüğü piyasa

Uzun bir süre bekledikten sonra, LTC’nin fiyatı nihayet satış fiyatınıza düşebilir. Ancak uzun bir Ayı piyasası dönemi olduğundan, bunun gerçek dip olmadığına karar veriyorsunuz. Bir çöküş olduğuna dair ticaret haberleri okudunuz, bu yüzden içeri girmeyi bırakıyorsunuz. Böyle bir yolu seçerseniz, dikkatli olun! Alabileceğiniz en iyi fiyatı kaçırabilirsiniz.

Açgözlülük

Fiyatlar düşükken LTC’ye tekrar girmek yerine, beklemeye ve daha da düşüp düşmeyeceklerini görmeye karar veriyorsunuz. Korkudan beklemek yerine açgözlülükten bekliyorsunuz. Bize güvenin, bu geri tepebilir.

Başarısız

Oh hayır! LTC 60 $ ‘a ulaştığında fiyatlar bir kez daha yükselmeye başlar. Fırsat pencerenizi kaçırdınız – fiyatı haftalarca artıyor.

Sıradaki ne?

Döngüde bundan sonra ne olacağı tamamen size kalmış. Duygularınızın kararlarınızı yönetmesine izin vermeye devam edebilirsiniz ya da bir adım geriye gidip her şeye objektif bir şekilde bakabilir ve piyasaların eninde sonunda dengeleneceğini fark edebilirsiniz. Bu seçimler korku veya açgözlülükle besleniyorsa, çok uzun süre içeride veya dışarıda kalmak aptalca olabilir. Ama duygularına nasıl hakim olabilirsin?

3. Ticaret Psikolojisini İyileştirmek İçin İpuçları

GenelBu ipuçları, zihniyetinizi önemli ölçüde geliştirmenize ve duygularınız tarafından yönetilmekten kendinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Onları deneyin!

1. İpucu: Doğru Aklın Çerçevesine Girin

Tüccarlar, günlük olarak motive edici egzersizler ve moral verici konuşmalardan kesinlikle faydalanabilirler. Bunun aşırı derecede karmaşık olması gerekmez – kendinize hisse senedi fiyatları gibi faktörlerin kişisel olmadığını hatırlatmanız yeterli olacaktır..

Ticaret için mükemmel bir zihin durumuna girmenin bir başka yolu da kendinize daha fazla zaman vermektir. Alarmınızı ertelemek ve ardından işlem günü başlamadan önce hazırlık yapmak için acele etmek yerine, biraz daha erken uyanmayı denemelisiniz. Bu size araştırmanıza başlamadan önce tam olarak uyanmanız için gereken zamanı verecektir. Güne meditasyon ve egzersizle başlamak, işe daha rahat ve objektif bir zihniyetle yaklaşmanıza yardımcı olabilir..

2. İpucu: Bilginizi Oluşturun

Ticaret duygularınızı geliştirmenin en etkili yollarından biri, bilgi tabanınızı artırmaktır. Ticaretin nasıl işlediğine dair bol miktarda kaynağa sahip olarak, daha iyi planlanmış ve spontan kararlar verebileceksiniz..

Artan bilginiz, piyasanın önünüze çıkardığı sürprizlerle başa çıkmanıza olanak tanır, böylece sakin bir şekilde tepki verebilirsiniz. Her gün yeni bir şeyler öğrenmeye çalışın – bu zamanla artacak ve size daha bilinçli ticaret kararları verme olanağı sağlayacaktır..

3. İpucu: Kazandığınızı Düşleyin & Kaybetme

Duygularınızı gerçekten kontrol etmek için, şu zihinsel alıştırmayı denemelisiniz: bir ticarette galip olduğunuzu hayal edin. İyi hissettiriyor, değil mi? Bu hissi gerçeğe dönüştürmek ister misin? Zaferi hayal etmek motive edici bir deneyim olabilir, bu nedenle sizi başarıya ulaşmak için bir eylem planı oluşturmaya teşvik eder..

Ancak, bu egzersizin önemli bir kısmı yenilgiyi görselleştirmektir. Sadece bir yenilgi değil, mutlak en kötü durum senaryosu. Bu önleyici egzersiz, bu tür felaket sonuçlardan kaçınmak için atabileceğiniz proaktif adımları belirlemenize yardımcı olacaktır..

4. İpucu: Her Zaman Gerçek Parayla Ticaret Yaptığınızı Unutmayın

Bazı tüccarlar iki ana nedenden dolayı iş istasyonlarının yakınında nakit tutarlar. Birincisi, kendilerini nihai hedeflerine doğru motive etmektir: nakit kazanmak. İkinci neden, neyin tehlikede olduğunu kendilerine hatırlatmaktır..

İşlem yaparken, sadece ekrandaki rakamlar yerine gerçek parayla uğraştığınızı her zaman hatırlamalısınız. Kâr elde etme umuduyla gerçek parayı riske atıyorsunuz. Yani paranızı korumak için sorumlu olmalısınız. Örneğin, yeterli araştırmayı tamamlayın, bir ticaret planı oluşturun ve işlemlere tarafsız bir şekilde yaklaşın.

5. İpucu: Başarılı Tüccarların Alışkanlıklarını Gözlemleyin

Başarılı bir tüccarın alışkanlıklarını tam olarak kopyalamaya çalışmamalısınız – her zaman onların arkasında bir adım olacaksınız, böylece asla bir avantajınız olmayacak. Bununla birlikte, başarılı yatırımcıları gözlemlemek ve ortak hangi olumlu özelliklere sahip olduklarını öğrenmek, ticaret görünümünüzü iyileştirmenin harika bir yolu olabilir. Birkaç başarılı tüccar hakkında beğendiğiniz yönleri bir araya getirin – bu, kendi benzersiz ticaret tarzınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

6. İpucu: Alıştırma, Alıştırma, Alıştırma

Neredeyse hiç kimse en başından beri ticarette harika değil. Başarı için ihtiyaç duyduğunuz becerileri geliştirebilmek pratik gerektirir. Ders çalışmak, sıkı çalışmak ve zaman daha güçlü bir tüccar olmanıza yardımcı olacaktır. Pratik yapmak her zaman mükemmel olmaz, ancak zihinsel güç kazanmanın ve ticaret psikolojinizi geliştirmenin en iyi yolu olacaktır..

7. İpucu: İlerlemenizi İzleyin

Eylemlerinizi ve sonraki sonuçlarını izleyerek, gözlemleyerek ve belgeleyerek bir tüccar olarak ilerlemenizi düşünün. Bunu yapmanın harika bir yolu, günlük olarak bir ticaret günlüğüne yazmaktır. İster dijital olarak ister fiziksel kağıt üzerinde yapıyor olun, tüm eylemlerinizin kayıtlarını tuttuğunuzdan emin olun. Başarılarınıza çok dikkat edin ve bir eğilim olup olmadığını görün.

Tersine, kayıpları da takip etmeli ve eylemlerinizden herhangi birinin zamanınızı ve paranızı boşa harcayıp harcamadığını görmelisiniz. İlerlemenizi izleyerek, her ticarette daha fazla zihinsel netlik kazanacaksınız..

8. İpucu: Ticaret Planınıza Bağlı Kalın

Bir ticaret planı oluşturmanın harika bir fikir olduğundan daha önce bahsetmiş olsak da, ilgili başka bir ipucu daha var: buna bağlı kalın! Bir ticaret planı, pozisyonunuzun boyutunu, giriş ve çıkışınızı, ödül oranınızı ve yaklaşan bir ticaretle ilgili diğer faktörleri belirlemek için kullanabileceğiniz bir yol haritası gibidir..

Ama bunu göz ardı edecekseniz planlamanın amacı nedir? Bir plan, herhangi bir piyasa sürprizine zihinsel olarak hazırlanmanıza yardımcı olabilir. İşler değiştiğinde, planınıza bakın – o zaman, bir hissenin fiyatı önceden belirlenmiş fiyat noktalarınıza ulaştığında, hangi işlemi yapacağınızı tam olarak bilirsiniz. Ticaret planları, varsayımları eylemlerden çıkarır, böylece size zihinsel güvenlik sağlar.

9. İpucu: Borsa Trendlerini Takip Edin

Bu noktaya kadar tarafsız alım satım yapma ve bir plana bağlı kalma noktasını vurguladık. Bununla birlikte, akışa ne zaman devam edileceğini bilmek de önemlidir. Piyasayı ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde basitçe bükemezsiniz. Üzerinde çalışmanız gereken döngüler var, tersi değil.

10. İpucu: Durdurma Emirlerini Kullanın

Bir ticaret sırasında stoplar koyarak, gönül rahatlığı kazanabilirsiniz. Stop emri verdiğinizde, belirli bir fiyata ulaştığında bir hisse senedi satacağınızı veya satın alacağınızı belirtmiş olursunuz. Durdurma fiyatına ulaşıldığında, emir gerçekleştirilir.

Bu, bir işlemden çıkacağınız nokta hakkında kendinize bir söz vermenize yardımcı olabilir – ve otomatikleştirildiği için aslında yerine getireceksiniz. Bu, sözünüze bağlı kalmak için iradeye sahip olmanız gereken zihinsel bir duruşa zıttır..

11. İpucu: Disiplinli Olun

Her şeyden önce, duygularınızı değerlendirmek ve sizi yoldan çıkardıklarında fark etmek için disipline sahip olmanız gerekir. Kendinizi sezgi veya başka bir soyut kavram tarafından yönlendirildiğinizi fark ederseniz, kendinizi yeniden dengelemek için ihtiyacınız olan zamanı ayırın. Pazara objektif bir yaklaşımla daha rahat edene kadar bu ipuçlarına geri dönün ve tekrar okuyun..

4. En Yaygın İşlem Hataları

GenelHer yatırımcı er ya da geç bu 10 hatadan birini yapacaktır. Ne olduklarını bilmek en iyisidir, böylece ortaya çıktıklarında onlarla başa çıkmak için daha donanımlı olabilirsiniz..

Hata 1: Bir Ticaret Planının Eksikliği

Bir plan olmadan ticaret yaparsanız, ticaret stratejiniz için herhangi bir tutarlılık elde edemezsiniz. Önceden belirlenmiş yönergelere sahip olmanız ve her ticaret için yaklaşımlar belirlemeniz gerekir – bunları uygulayarak mantıksız kararlardan kaçınabilirsiniz. Bir ticaret planı olmadan alım satımlara girerseniz, sonunda aşina olmadığınız için hatalar yapacaksınız..

Hata 2: Aşırı Kaldıraç

Bazı komisyoncular, gerçekten ihtiyacınız olmayan çok yüksek kaldıraç seviyeleri sunar – örneğin 1: 1000. Bu sizi büyük bir risk altına sokacaktır. Kaldıraçlarını daha uygun seviyelerde sınırlandıran düzenlenmiş komisyonculara bağlı kalmanızı öneririz..

Hata 3: Zaman Ufku Yok

Ticarete yönelik çeşitli yaklaşımlar, kendi zaman ufuklarıyla uyumludur. Bu nedenle, her işlem için tahmini zaman çerçevesini tam olarak anlamak için araştırma yapmanız gerekir. Örneğin, scalper’lar kısa zaman dilimlerini hedef alırken, pozisyon tacirleri daha uzun zaman dilimlerine sadık kalır..

Hata 4: Minimal Araştırma

Pazarı incelemek için ne kadar çok zaman harcarsanız, ürününü o kadar iyi anlarsınız. Örneğin, Forex yatırımcıları çeşitli çiftler arasındaki ince farkları ve bu farklılıkların ne anlama geldiğini öğrenecekler. Pazarınızın her yönünü inceleyin ve temelsiz tavsiye ve medya iddialarına tepki vermekten kaçının.

Hata 5: Kötü Risk-Ödül Oranı

Yatırımcılar, beklentilerini doğru şekilde yönetmek için risk-ödül oranlarını akılda tutmalıdır. Sonuçta, risklerin yanlış yönetimi, tüccarlar tarafından yapılan en büyük hatadır. Pozitif risk-ödül oranlarına dikkat edin – örneğin, 1: 2 risk-ödül oranı, kâr potansiyelinin kayıp potansiyelinin iki katı olduğu anlamına gelir.

Hata 6: Duygusal Ticaret

Daha önce de belirtildiği gibi, duygulara dayalı ticaret, mantıksız ticarete ve ardından kayıplara yol açabilir. Ticaret planlarına dikkatlice bağlı kaldığınızdan ve kararlarınızın duygulardan yoksun olduğundan emin olun..

Hata 7: Tutarsız Ticaret Büyüklüğü

Birçok tüccar, hesaplarının boyutuyla uygun şekilde orantılı olmayan işlemler yaratır. Riskler artar ve bir şeyler ters giderse, tüccarın hesap bakiyesi tamamen silinebilir. Toplam hesap boyutunuzun yalnızca% 2’sini riske atmanızı öneririz.

Hata 8: Çeşitli Piyasalarda Ticaret Yapmak

Birkaç pazarda işlem yapmak size yetkin olmanız için gereken deneyimi sunsa da, her biri hakkında daha derin bir anlayış kazanmakta zorlanacaksınız. Her biri hakkında bilgi edinmek için çok sayıda pazarda işlem yapmak istiyorsanız, bunu bir demo hesapta yapmanızı öneririz..

Hata 9: İşlemleri İncelememek

Sık sık bir ticaret günlüğü kullanmalısınız. Bu, stratejinizdeki olası kusurları belirlemenize ve tam olarak neyin işe yaradığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu, pazarınız ve gelecekte uygulamanız gereken strateji hakkındaki genel anlayışınızı artıracaktır..

Hata 10: Kötü Bir Broker Seçme

Halihazırda mevcut olan çok sayıda broker vardır, bu nedenle doğru olanı seçmek zor olabilir. Onlarla bir hesap açmadan önce bir komisyoncunun finansal olarak istikrarlı ve düzenlenmiş olduğundan emin olmalısınız. Bu tür bilgiler komisyoncunun sitesinde görünmelidir.

5. Manuel Ticaret vs. Otomatik Ticaret

En iyi komisyoncu bile sonunda duygularına yenik düşer, bu yüzden otomatik araçları kullanmak her zaman en iyisidir. Otomasyon soğuk, katı sayılara bağlı kalır ve sezgi veya diğer soyut duygular tarafından etkilenmez.

Böyle bir otomatik işlem çözümü 3 virgüldür. Bu platformun botunu otomatik işlem için kullanırken, teknik göstergelerle günde 24 saat işlem yapabilirsiniz. Bir ticaret çiftini çalıştıran basit bir bot veya birden fazla çift alım satım yapan bir bileşik bot çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, kısa bir algoritma, uzun bir algoritma kurabilir ve yakın sinyalleri dağıtabilirsiniz. Botlarınızın platformdaki diğer başarılı botların ayarlarını kopyalamasını bile isteyebilirsiniz.!

En İyi Ticaret Psikolojisi Kitapları

Ticaretin psikolojisi hakkında herkesin okuması gereken 5 kitaptan oluşan bir liste derledik..

Mark Douglas tarafından Bölgede Ticaret

bölgede ticaret

Bir Hisse Senedi Operatörünün Anıları, Edwin Lefevre

hisse senedi operatörü

Sway: İrrasyonel Davranışın Dayanılmaz Çekişi, Ori Brafman ve Rom Brafman

net düşünme sanatı

Piyasa Sihirbazları, Jack Schwager tarafından

pazar sihirbazları

SSS

Tüccarlar duyguları nasıl yönetir? Bu kılavuzda daha önce listelenen 11 ipucumuz, herhangi bir tüccarın duygularını yönetmesi için mükemmel yollardır. Unutmayın – pratik mükemmelleştirir ve bir ticaret stratejisi de kesinlikle yardımcı olur.

Ticarette nasıl disiplin altına alınabilirim? İşlemlerinizi düzenli olarak gözden geçirin ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığı konusunda kendinize karşı acımasızca dürüst olun. Ticaret stratejileri hakkında bolca araştırma yapın ve mümkün olduğunca objektif tutun.

İyi bir tüccar ne nitelikler taşır? Yeterince adanmışlıkla herkes iyi bir tüccar olabilir. İyi bir tüccar olduğunuzda, açgözlülük ve korkunun cazibesini görmezden gelebilecek ve bunun yerine ticaret stratejinize bağlı kalabileceksiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map