Stablecoinlere Farklı Bir Bakış: Elastic Supply Tokens

Merkezi olmayan finans, kripto para birimi alanına yeni tür blok zinciri tabanlı finansal ürünler getirdi. Yeni varlık sınıfları oluşturmada bu tür bir yenilik, bugünün makalesinde tartışılacak olan “Elastic Supply Tokens” (EST) olarak adlandırılır..

Elastik Para Temini

Arz esnekliği, fiyat gibi ilgili bir parametre değiştiğinde arzdaki değişikliği yansıtan bir ölçü olarak tanımlanır. Bununla birlikte, fiyat dalgalanmalarına ne kadar çok kullanıcı tepki verirse, madeni paraların arzı o kadar esnek olur.

Bu tokenlerin toplam arzı sabit değilse, ancak düzenli olarak ayarlanırsa, tokenler fiyat açısından esnektir. Token fiyatı değiştikçe, toplam coin arzı genişler veya daralır. Bu işleme “yeniden satış” denir ve her bir jetonun mevcut fiyatına bağlı olarak algoritmik olarak gerçekleşir. 

Bir dereceye kadar, yeniden kredilendiren belirteçler, stabilcoinlere benzer – her iki varlık türü de hedef fiyatı eşleştirmeyi amaçlar, ancak farklı şekillerde. Stablecoin’ler, değeri koruyabilen seçilmiş bir varlıkla ilişkilendirilen sabit bir döviz kuru ilkesine dayanır. Bu nedenle, stabilcoinler (örneğin) ABD Dolarına 1: 1 oranında sabitlenir ve ABD Dolarına göre değerlerini korur..

Stabilcoin’lerin aksine, EST’ler zamanla değişen coin arzıyla bir hedef fiyatı hedefler. Bir arz ayarlaması süreci (geri ödeme) yoluyla, jetonların dolaşımı düzenlenir. Bu nedenle, örneğin, bir jetonun fiyatının 1 $ olması amaçlanıyorsa ancak aniden değişirse, tüm bu jetonların mevcut arzı buna göre değişecektir. Böyle bir jetonun fiyatı 1 doların altına düşerse, mevcut jeton arzı azalacak, her jetonun değeri yükselecek ve bunun tersi de geçerli olacaktır. Ayarlamaların farklı frekanslar ve koşullar ile yapılabileceğini belirtmekte fayda var..

Geri ödemenin kendisi potansiyel olarak karlı bir olaydır. Bununla birlikte, elastik bir fiyatla tokenlere yatırım yaparken, fon kaybetme riskinin de arttığını hatırlamakta fayda var. Esnek tedarik tokenleri nispeten yakın zamanda DeFi ekosisteminde ortaya çıktı. Yine de, piyasada bu tür varlık sınıfları oluşturma alanında zaten yeterli sayıda bağımsız proje var ve bunlardan bazıları aşağıda açıklanacaktır..

Temel

İlk algoritmik olarak ayarlanabilir varlıklar, volatilite içermeyen tokenlar yaratmayı amaçlayan Basis projesi tarafından 2017’de önerildi..

Basis protokolü, üç jetondan oluşan istikrarlı bir para birimi modeli sundu:

  • Sistemin ana jetonu olan Basis, dolara sabitlendi. Takas edilmesi gerekiyordu ve arzı USD’ye sabitlemek için esnekdi;
  • Tahvil jetonları, madeni para arzı arttığında açık artırmaya çıkarılacaktı. Fiyatları her zaman 1 Temel’den düşüktü, bu da bu tür tokenleri satın alırken kar beklemeyi mümkün kıldı;
  • Hisse jetonları. Bu tokenlerin arzı sabitlendi ve fiyat hiçbir şeye bağlı değildi. Bu madeni paraların temettü olarak gelir elde etmesi amaçlandı.

Temel, 2018’de özel bir yerleşimde 133 milyon dolar topladı. Büyük sermayelerden artan ilgiye rağmen, şirketin tokenleri menkul kıymet olarak tanımlandığı için proje Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından kapatıldı.. 

Bolluk

Ampleforth projesi, Ethereum blok zincirinde kendi algoritmik AMPL tokenini yayınladı. Ancak Basis, token arzını artırmak için tahvil tokenleri sunarken, Ampleforth, protokolün belirli bir eşik aşıldığında token çıkarması için bir mekanizma olan geri ödeme kavramını tanıttı. Diğer bir deyişle, AMPL fiyatı hedef fiyatı aşarsa, protokol token düzenleme sürecini tetikler. Her bir yeniden ödeme işleminden sonra kullanıcının cüzdanı başına jeton sayısının otomatik olarak değiştiğini belirtmek gerekir.

Protokol, geri ödeme mekanizması günlük olarak etkinleştirilirken, AMPL oranını belirlemek için bir oracle olarak Chainlink’i kullanır. Ampleforth tarafından uygulanan yaklaşım, dış varlıklarla token korelasyonu üzerindeki etkiyi azaltır.

AMPL ve benzeri tokenler, stabilcoinler olarak kategorize edilemez çünkü ikincisi, fiyat yoluyla diğer varlıklara bağlıdır ve oynaklığı tamamen ortadan kaldırmak için tasarlanırken, AMPL, onu ortadan kaldırmak yerine daha düşük oynaklığa sahip olmayı amaçlamaktadır. Ampleforth projesi, DeFi ekosisteminde elastik tedarik tokenleri kullanan en büyük ve en popüler projedir. AMPL jetonu, Geysers kampanyasının bir parçası olarak belirli çiftlere likidite sağlamak için Uniswap, Balancer ve Sushiswap gibi merkezi olmayan platformlarda kullanılabilir ve bu da kullanıcılara AMPL “ödülleri” talep etme fırsatı verir.

TATLI PATATES

YAM, Ampleforth Modeline (AMPL) benzer şekilde çalışan esnek bir arz belirtecidir. Özellikle, her geri ödeme işleminin% 10’u, topluluk tarafından yönetilen Yam fonu için Curve ve Yearn havuzundaki LP tokenleri olan yCRV’yi satın almak için kullanılır..

Yukarıda bahsedildiği gibi, esnek arzı olan tokenlerin bir hedef fiyatı olma eğilimindedir; bu nedenle YAM için hedef fiyat 1 ABD dolarıdır ve geri ödemeler arasındaki süre 12 saate eşittir. Yam belirteci, verim çiftçiliği yoluyla dağıtıldı ve Yam havuzu katılımcılarına likidite sağlandı. YAM’ın temel özelliği, YAM protokolünün işlevselliğini güncelleme hakkıdır: yeniden finansman, YAM fonu veya oracle’lar.

 

Ağustos 2020’de, YAM’ı ve onun 750.000 $ ‘lık yCRV fonunu yönetilemez ve değiştirilemez kılan bir hata keşfedildi; dolayısıyla YAM’ı merkezi olmayan borsalardaki likidite havuzlarına güvenli bir şekilde yerleştirmenin bir yolu yoktur. YAM jetonu, Ethereum ilgili bir sözleşmeyi sürdürdüğü sürece var olacaktır..

Şu anda, yeni Yam 3.0 protokolünde YAM / yUSD çifti içeren bir likidite havuzu bulunmaktadır. YAM, yüksek verimli bir tarım modeli sunan ilk projelerden biriydi.

OUSD – Menşe Doları 

OUSD, Ethereum ağı için geliştirilmiş bir stabilcoin olarak tasarlandı ve fiyatlandırması diğer üç stabilcoin’e dayanıyor: USDT, USDC ve DAI. Origin Dollar, temel varlıkların dağıtılması yoluyla getiri sağlar ve esnek bir tedarik, OUSD sahiplerinin ödül olarak tokenları biriktirmesine izin verir.

OUSD geliştiricileri, Compound, Aave ve dYdX protokollerine entegre ederek stabilcoin ödünç verme sürecini uygulamak için çalışıyorlar. OUSD’nin Dshop platformundaki ödeme yöntemlerinden biri olduğunu da belirtmekte fayda var.

Mitril nakit

Algoritmik stabilcoin Mithril Cash, Basis Cash protokolünün bir çataldır ve üç jetondan oluşur:

  • Bir değişim aracı olarak kullanılması amaçlanan ve MakerDAO Multi-Collateral USDT tokenine bağlı 1 $ hedef fiyatına sahip bir token olan Mithril Cash (MIC);
  • Mithril Share (MIS) – bir platform yönetimi belirteci;
  • Mithril Bond (MIB) – MIC 1 doların altına düştüğünde Mithril Cash sahipleri için bir itfa jetonu.

MIS ve MIB belirteçlerinin, MIC fiyatını 1 dolara yükseltmesi amaçlanmıştır.. 

MIC tokenleri şu anda 16’dan fazla farklı token ve stablecoin yatırarak dağıtılıyor, ardından MIS tokenlerinin SushiSwap MIC-USDT likidite sağlayıcılarına dağıtımının başladığını göreceğiz..

Boş Set Doları

ESD, yeni basılan tokenleri sabitlemeyi sürdürmek için bir teşvik olarak kullanılan, algoritmik, arz esnek bir stabilcoin’dir..

Geliştiriciler, ESD’leri yakarak ve aynı tokenları indirimli satarak elde edilebilecek “kuponlar” konseptini tanıttı. Kuponlar, sonraki ESD sürümlerinde, ikincisinin fiyatı 1 $ ‘ın üzerine çıktığında talep edilebilir..

Diğer iade edilebilir token’ların aksine, ESD durumunda, yeniden satış isteğe bağlıdır; Diğer bir deyişle, kullanıcılar ESD jetonlarını bağlamaya veya likiditeyi engellemeye karar verirse, geri ödeme süreci olumluysa yeni oluşturulmuş bir ESD alacaklardır.. 

BASE Protokolü

Temel Protokol (BASE), fiyatı tüm kripto para birimlerinin 1: 1 trilyon oranında toplam piyasa kapitalizasyonuna dayanan sentetik bir kripto varlıktır. BASE, temel varlık olan kripto endüstrisine bağlı olan piyasa oranını korumak için gereklidir. Tokenin piyasa değerine olan sabitlemesi, esnek bir tedarik protokolü aracılığıyla sabit tutulur.

Kullanıcılar, Uniswap likidite havuzlarında BASE tokenleri alabilir ve Base Cascade kampanyası, tokenlerini likidite havuzlarında kilitledikleri için ödüller almalarına olanak tanır..

Protokol, kullanıcıların yalnızca bireysel varlıkları değil, aynı anda tüm kripto para piyasası üzerinde spekülasyon yapmasına olanak tanıyan evrensel ticaret araçları sağlar. Temel Protokol, kaldıraçlı riskten korunma için bir kredi aracı olarak kullanılabilir.

Perspektifler

Esnek arz jetonları, stabilcoinlerin yapısına farklı bir açıdan bakma fırsatı sağladıkları için bir yeniliktir. Değişken madeni para tedarik mekanizması, daha az oynaklığa sahip bir dayanak varlığa bağlantı sağlamak için kararlı tokenler için çok sayıda kullanım durumu açar.

Unutulmamalıdır ki, Elastic Supply token’lar akıllı sözleşme kodlarında kritik hatalar olabilecek deneysel varlıklardır ve bazı projelerin arkasında isimsiz kurucular vardır. Her durumda, Elastic arz tokenleri yoğun bir şekilde geliştiriliyor ve kripto meraklıları ve geliştiricilerinden giderek daha fazla ilgi görüyor. Örneğin, Coingecko portalına göre, geri ödeme jetonlarının toplam kapitalizasyonu, 302 $ ‘ı Ampleforth’tan gelen neredeyse 344 milyon $’ dır.. 

Sorumluluk Reddi: Bu makalenin içeriği mali tavsiye niteliğinde değildir ve bu şekilde değerlendirilmemelidir. 3commas ve yazarları, bu makaleyi okuduktan sonra kazancınız veya zararlarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Makale, okuyuculara genel bilgi vermek için sunulmuştur. Burada açıklanan yalnızca kişisel deneyim vardır. Kullanıcı, kripto yatırımlarıyla ilgili bilinçli kararlar almak için kendi bağımsız araştırmasını yapmalıdır.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map