CryptoKitties, Ethereum ağını neredeyse çökecek şekilde durdursa da, dijital olarak kıt olan tahsil edilebilir ürünlere talep olup olmayacağına dair deney büyük bir başarı olduğunu kanıtladı. CryptoKitties’in başarısından hemen sonra, risk sermayesi parası daha “geleneksel” kullanımlar için NFT (Non-Fungible Token) alanına aktı. Genel bir düzeyde, NFT tokenleri, dijital varlıkların mülkiyeti (merkezi bir varlık onları ortadan kaldıramaz), devredilebilirliği (duvarlı bahçeler yok!) Ve özgünlüğü (güle güle sahte ürünler!) Dönüştürme yetenekleri nedeniyle heyecan vericidir..

NFT’lerin kullanılmaya başlanmasından bu yana kesinti yaşayan sektörlere bir göz atalım..

Sanat

Gönderi için resim

Aralık 2020, Nifty Gateway, SuperRare, MakersPlace, Async Art ve KnownOrigin Between gibi pazar yerlerinde, değiştirilebilir olmayan token tabanlı (NFT) işlerinin toplam ticaret hacmi ile, blok zinciri tabanlı sanat pazarı için yeni bir rekor oldu. Nifty Gateway, Aralık ayında satılan kabaca 6,67 milyon dolar değerinde kripto sanat eseriyle pakete liderlik ediyor. Aralık ayında bir yatırımcı, Mike “Beeple” Winkelmann’ın dijital sanat koleksiyonu için 777.777 $ ödedikten sonra en yüksek NFT fiyatı rekorunu kırdı..

Pazar kızışmaya başladığına göre, bazı tanınmış sanatçılar Gemini’nin sahip olduğu Nifty Exchange’de koleksiyonlar yayınlıyor. EDM yıldızı Deadmau5, iki NFT sanat koleksiyonunu yayınlamak için dijital sanatçı Michah Dowbak (diğer adıyla Mad Dog Jones) ile ortaklık kurdu ve son müzayedeyle henüz tamamlanmayan 338.000 $ ‘a yükseldi. NFT’ler, ünlü multi-Grammy adayı Deadmau5’ten gelen müzik ve DJ 3Lau ile işbirliği içinde daha önce bir NFT koleksiyonuna sahip olan Dowbak’tan sanat eserlerinin bir kombinasyonudur. Ayrıca bu ay Ricky ve Morty’nin yaratıcısı Justin Roiland’ın da Nifty Gateway’de bir sanat serisi yayınlayacağı açıklandı. İçerik oluşturucular, sahipliğin korunmasının ötesinde, NFT’lerin hedef kitleleriyle bağlantı kurmak için harika bir yeni araç olduğunun farkına varıyor.

Koleksiyonluklar

Gönderi için resim

Daha önce de belirtildiği gibi, CryptoKitties, NFT devrimini başlattı ve gerçekten benzersiz (ve bu nedenle kıt) token yaratmanın oyunlaştırılabileceğini ve daha somut koleksiyon varlıklarına uygulanabileceğini kanıtlıyordu. CryptoKitties’in yaratıcısı Dapper Laps, NBA TopShot’ın tanıtımıyla dijital kedi dünyasının ötesine geçti. TopShot, NFT belirteçlerini kendi Akış protokollerinde kullanarak, kullanıcıların gerçek sahada yapılan hareketleri yakalayan oyun içi “anları” toplamasına, sergilemesine ve takas etmesine olanak tanır. Bir avuç NBA yıldızının finansal desteğini aldıktan sonra Mayıs 2020’de piyasaya sürülen platform, o zamandan beri 17.000 kullanıcıyı gemiye davet etti, 158.000 işlem kaydetti ve 2 milyon dolardan fazla gelir elde etti..

Top Shot şu anda, koleksiyon kartlarını dijital kliplerle birleştirmek için NFT’leri kullanıyor, ancak Dapper Labs ayrıca, NFT sahibinin sahadaki oyuncuları kontrol ettiği bir 3B oyun olacak olan “Hardcourt” adlı Top Shot içinde daha sürükleyici bir deneyim geliştirdiğini söyledi. Bir kullanıcı oyun için istediği oyunculardan oluşan ekibini bir araya getirdikten sonra, sahip oldukları “anları” oyuncularının yeteneklerini yükseltmek için kullanabilir..

Sanal Varlıklar

Gönderi için resim

2000’li yılların başlarında ortaya çıkan World of Warcraft gibi oyunlar için büyük pazar yerleri ile dijital varlıklar söz konusu olduğunda oyun dünyası uzun süredir eğrinin çok ilerisindedir. Bununla birlikte, NFT’lerin tanıtımı, oyun platformlarının oyun içi satın alımları yeni bir seviyeye taşımasına izin veriyor. Artık her bir öğenin benzersiz olduğu ve taşınması kolay olduğu için, kullanıcılar artık sanal varlıkları oyunlar ve oyun platformları arasında kolayca taşıyabilir, ürünleri kolayca değiştirebilir ve daha verimli ve güvenilir oyun varlığı pazarlarına katılabilir..

Yeni başlayanların akışından yararlanan diğer bir sanal varlık, alan adlarıdır. NFT’leri kullanarak alan adlarında devrim yaratmaya çalışan en tanınmış şirketlerden biri, Durdurulamaz Alanlar’dır. Bir kez talep edildiğinde, kullanıcılar bir ERC-721 jetonunun verilmesi yoluyla alanlarının tam kontrolüne sahip olur. Bu standardın üzerine inşa etmek, geliştiricilerin Durdurulamaz Etki Alanları ile entegre olmalarını kolaylaştırır ve kullanıcıların etki alanı sahipliğini herhangi bir uyumlu cüzdan, takas veya pazardan yönetmesine olanak tanır..

NFT’lerin en soyut uygulamalarından biri de en iddialı projelerden biri olabilir. Ethereum’da barındırılan sanal bir “dünya” olan Decentraland, kullanıcıların MANA adı verilen yerel dijital jetonu (bir ERC20 jetonu olan) kullanarak gayrimenkul ve diğer malları satın alabilecekleri sanal varlıklar dünyasıdır. Ek olarak, kullanıcıların oyuna yüklenen NFT sanatını satın alabilecekleri bir pazar yeri işlevi gören bir oyun içi müze var. Decentraland gibi projeler şu anda aşırı hırslı görünse de, NFT’ler gelecekte AR projelerinin oluşturulmasında kesinlikle bir rol oynayacaktır..

Pazar yeri

Gönderi için resim

Her türden NFT’nin benimsenmesi için en önemli yönlerden biri, kolay likidite ve bu varlıkların transferini sağlayan bir piyasadır. Buna göre, NFT’deki en önemli oyunculardan biri, koleksiyon parçaları, ticaret kartları, alan adları ve temelde NFT belirteci olarak temsil edilebilecek diğer her şeyi satan bir NFT pazarı olan OpenSea’dır. Ocak 2018’den beri OpenSea, 70.000 ETH işlem hacminin OpenSea akıllı sözleşmelerinden geçtiğini bildirdi. 2020’de OpenSea, aylık işlem hacminde ortalama 1 milyon doları aştı ve bir ayda tüm zamanların en yüksek hacmi olan 3 milyon dolara ulaştı..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me