NEAR Protocol: En iyi DPoS tabanlı proje?

Kripto para birimi endüstrisi hala aktif bir büyüme aşamasındadır ve tam olarak benimsenmekten uzaktır – şu anda kitlesel benimsemeyi engelleyen, zor bir kullanıcı deneyiminden, blok zincirinin karmaşıklığından ve her sıradan kullanıcı tarafından kolayca anlaşılamayan diğer şeylerden hala engeller var … Örneğin, birisi Ethereum’a dayalı merkezi olmayan bir uygulama kullanmak istiyorsa, akıllı sözleşmeler ve blok zinciri hakkında en azından temel bir anlayışa ve yeterli paraya (son zamanlarda ağdaki komisyonların hızlı büyümesi göz önüne alındığında) sahip olmaları gerekir. Kripto para piyasası oyuncularının dikkatini oldukça fazla çeken NEAR Protokol projesi tüm bu sorunları çözmeli.

YAKIN nedir?

NEAR Protocol, hızlı bir şekilde akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturabilen blockchain tabanlı bir platformdur. Çok geliştirici dostu bir şekilde tasarlanmıştır ve pratik dApp’ler oluşturmayı kolaylaştırmalıdır. NEAR, tartışmasız en geliştirici dostu akıllı sözleşme geliştirme platformudur. Sözleşmeler Rust ve AssemblyScript dilleri kullanılarak yazılmıştır. İlki JavaScript geliştiricileri için mükemmeldir, çünkü TypeScript’in katı bir alt kümesi olduğu için AssemblyScript’i dakikalar veya saatler içinde alabilirler. İkincisi, olgun Rust ekosistemi, Rust-to-WebAssembly araç zincirinin olgunluğu ve diğer nedenlerin yanı sıra dilin yerleşik güvenlik garantileri nedeniyle önemli sermayeyi yöneten sözleşmeler için NEAR geliştiricileri tarafından önerilmektedir. NEAR Protokolü hakkında daha fazla bilgi için http://near.org/learn.

NEAR, artık Proof-of-Work (PoW) ve Proof-of-Stake (PoS) algoritmalarına alternatiflerden biri olan Delegated Proof-of-Stake (DPoS) konsensüs algoritmasına dayanmaktadır. Şu an itibariyle, platform, token transferleri için tek bir parça üzerinde kıyaslanan saniyede 1000’den fazla işlemi işleyebilir (sözleşme işlemleri daha yavaştır). MainNet şu anda tek parçalı. 2021’de NEAR ekibi, projeyi 10.000 TPS eşiğine yaklaştıracak 8 parça ile parçalanmış bir MainNet yayınlamayı planlıyor. NEAR ağı, Ethereum’a kıyasla 1000 kat daha düşük işlem ücretlerine sahiptir. Geliştiriciler, işlem ücretlerinin% 30’unu kazanır ve bu, onlar için yeni ve heyecan verici bir para kazanma vektörü anlamına gelir. Bu bağlamda projenin önemli bir avantajı var. 

Esasen, NEAR blockchain platformu, iyi bilinen Ethereum gibi diğer birçok benzer platforma kavramsal olarak benzeyen bir altyapı katmanıdır. Geliştiriciler, bir hesap oluşturma veya ağ düğümleri tarafından yönetilen bir işlemi yürütme gibi platformdaki diğer operasyonel etkinliklerle birlikte merkezi olmayan uygulamaları devreye alır..

NEAR Protocol blockchain nasıl çalışır??

NEAR Protokolü parçalama uygular, ancak buradaki yaklaşımı Polkadot gibi benzer blok zinciri çözümlerinden biraz farklıdır. NEAR platformunda, tüm parçalar aynı blok zincirinin parçası olarak değerlendirilir. Bunların hepsi Nightshade adlı bir mekanizma sayesinde. Nightshade ile blok zincirine her bir parçanın mevcut durumunun yalnızca bir anlık görüntüsü eklenir. Her parça, her blok oluşturulduğunda parçasının durumunu yayınlayan kendi onaylayıcı düğümleri grubu tarafından desteklenir. Başka bir deyişle, kırıkların işleyişi bir kesişim noktası olarak düşünülebilir. Kavşağın kendisi YAKIN bir blok zinciridir ve her yol bir segmenttir. Dahası, NEAR üzerindeki parçalar paralel çalışabilir çünkü işlemler çakışmaz. Bu, bir bütün olarak platformun verimliliğini büyük ölçüde artırır.

NEAR Protokolünün bir diğer önemli bileşeni, Doomslug adlı bir mekanizmadır. Doğrulayıcı düğümlerin sırayla blok oluşturmasına izin verir. Bu her “çağda” olur ve 12 saat sürer. Aynı zamanda, her yeni bloğun oluşturulması yaklaşık bir saniye sürer. Blok ödülü, şu anda yılda yaklaşık% 5 olan enflasyon yoluyla sağlanmaktadır. Her blok ödülünün% 90’ı doğrulayıcılar ve delege havuzlarına, kalan% 10’u ise şu anda NEAR Vakfı tarafından yönetilen NEAR’a gidiyor.

Blockchain ve kripto para birimlerinde yeniyseniz, NEAR Protokolü temel ilkeleri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: https://near.org/blog/the-beginners-guide-to-the-near-blockchain.


NEAR Jetonu

NEAR Protocol ekosistemi kendi NEAR tokenini kullanır. Doğrulayıcılar ve blok zinciri delegatörleri tarafından stake edilmek üzere tasarlanmıştır. Blok ödülü% 5 yıllık enflasyonla sonuçlanır; ancak, NEAR jetonları komisyon ödemek için yakılır. Yukarıda belirtildiği gibi, NEAR işlem ücretleri inanılmaz derecede düşüktür ve yeterli ağ aktivitesi ile NEAR belirteci deflasyonist bir varlığa dönüşür. Ağ günde bir milyardan fazla işlem gerçekleştirirse yıllık enflasyon 0’a dönüşür ve hatta günlük olarak 2 milyardan fazla işlem işlenirse negatif hale gelebilir..

NEAR Protokol doğrulayıcısı olmak istiyorsanız, NEAR tokenleri yatırmanız gerekecek. Kesin miktar, parçadaki diğer doğrulayıcılar tarafından kaç jetonun katkıda bulunduğuna bağlıdır. Bunların tümü, her dönem için ödenen (12 saat) blok ödülleri payınızı da belirler..

NEAR’daki her parça 100 lisans içerir ve bir doğrulayıcı olmak için en az bir koltuk sahibi olmanız gerekir. Her koltuğun maliyeti, toplam NEAR bahis tutarına göre belirlenir (örneğin, bu parçadaki toplam miktarı alın ve koltuk maliyeti olan 100’e bölün). Doğrulayıcılar ve delegeler, istedikleri zaman stake etme işleminden vazgeçebilirler. Bu ilke, giriş engelinin daha düşük olduğu yerlerde, doğrulayıcı düğümleri yeni veya “daha küçük” parçaları korumaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bir yer kapmak için yeterince NEAR jetonu satın alacak sermayeniz yoksa, delegeleri jetonlarıyla size güvenmeye ikna edebilirsiniz. Delegeler bunu yapmak için stake havuzlarını kullanır ve doğrulayıcılardan blok ödülünün bir kısmını alır. NEAR Protokol ekonomisi hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: https://near.org/blog/near-protocol-economics.

NEAR Protokol ekosistem projeleri

Varlığının iki yıldan fazla bir süredir, NEAR Protokolü kripto para birimi endüstrisinin hem içinde hem de dışında çok fazla ilgi görmeyi başardı. NEAR ekosistemi bu süre zarfında hızlı bir büyüme yaşadı ve birçok ilginç proje ona katıldı. Ekosistemin en dikkate değer unsurlarına bir göz atalım.

Akı Protokolü

Flux, geliştiriciler için kelimenin tam anlamıyla her şeyde (herhangi bir varlık, emtia, gerçek dünya etkinliği veya hayal edilebilecek herhangi bir şey) pazarları başlatan en basit protokolü oluşturur. Bu misyonun bir parçası, açık pazarlar için yenilikçi, basit ve uyarlanabilir bir açık kaynak uygulaması oluşturmaktır. Flux açık kaynak uygulaması NEAR Cüzdanın üzerine inşa edilmiştir. NEAR Wallet, adresler için hesap adlarını destekleyen ve web2 kullanıcıları için daha rahat ve tanıdık bir arayüz sağlayan bir tarayıcı uzantısı şeklinde gözetim dışı bir cüzdandır..

Darphane

Mintbase, Amazon benzeri bir pazar yeridir. Teknik uzmanlığı olmayanlar da dahil olmak üzere herhangi bir kullanıcının kendi benzersiz dijital varlıklarını oluşturmasına ve bunları akıllı sözleşmeleri aracılığıyla dağıtmasına olanak tanır.. 

Sorun, merkezi olmayan finansın popülaritesindeki artıştan sonra Ethereum blok zincirinin kullanımı çok pahalı hale geldi. Bazen akıllı sözleşmelerle etkileşim için ortalama ücretler çift haneye ulaşır. Bu eksiklikler, Mintbase ekibini alternatif bir platform aramaya ve NEAR Protokolü bulmaya zorladı..

MoonPay

MoonPay, kripto para birimleri için bir ödeme altyapısı oluşturan bir şirkettir. Platformun ekibi, banka ve kredi kartları, yerel banka havaleleri, Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay dahil olmak üzere tüm büyük ödeme yöntemlerini kullanarak fiat para birimleri ve kripto para birimleri arasında sorunsuz bir dönüşüm süreci sağlamayı amaçlamaktadır.. 

MoonPay, 160’tan fazla ülkede faaliyet göstermektedir ve 250’den fazla önde gelen cüzdan, web sitesi ve uygulama tarafından güvenilmektedir..

Ontoloji

Ontology’nin blok zinciri, kurumsal müşterilerin, yani mahremiyet talep eden ve özel bir blok zincirinde “verilerini paylaşmak” istemeyenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturuldu. Ontology, Hizmet Olarak Blok Zinciri (BaaS) modeliyle çalışır. 

Ontology, kurumsal müşterilere blockchain’in merkezi olmayan ve dağıtılmış doğasından yararlanmanın kolay bir yolunu sağlamaya çalışmaktadır. Buna kimlik yönetimi, akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan veri alışverişi ve Ontology’nin dApp platformunda barındırılabilen kendi dijital varlıklarını ve uygulamalarını oluşturma yeteneği dahildir..

TrustToken

TrustToken, tokenize edilmiş varlıkların benimsenmesini yaygınlaştırmak için 2018’in başlarında oluşturulmuş bir platformdur. Projenin ilk stabilcoin’i ve amiral gemisi jetonu, ABD tarafından desteklenen bir varlık olan TrueUSD’dir (TUSD). dolar, para birimi ile 1: 1 oranını koruduğu anlamına gelir. 

Yakın zamanda, NEAR Protokol ekibi, stabilcoin’i platformlarına entegre etmek için TUSD’nin yaratıcılarıyla birlikte çalışmaya başladı. Bu işbirliği, TUSD kullanıcılarının çok daha düşük ücretlerle ve onay süresiyle para transfer etmelerine olanak tanıyacak. TUSD, NFT’de, blockchain oyunlarında, öngörücü pazarlarda vb. Geniş uygulama alanı bulacak olan NEAR ekosisteminin gelişiminde bir köşe taşı haline gelmelidir..

Sonuç

NEAR Protokolü, en umut verici blockchain projelerinden biridir. Ethereum 2.0 ve Polkadot ile aynı altyapı sorunlarını çözer, örneğin parçalama yoluyla bant genişliğini artırırken ademi merkeziyetçilik sağlar..

Bununla birlikte, NEAR Protokolü, geliştiricilere ve sıradan kullanıcılara karşı daha “dostça” bir tavırla yapılır. Bu bakımdan, piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimine ciddi bir rakibi temsil ediyor. Sağlam bir mali destekle, NEAR Protokolünün yalnızca projenin kendisinin kurulu rekabette tanınırlık kazanmak için yeterince iyi satmasını sağlaması gerekir. Bunda başarılı olursa, rakiplerinden daha iyi performans gösterme şansı vardır. NEAR token fiyat tahminleri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: https://medium.com/near-ecosystem/near-price-predictions-5a2240f80a3c.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map