Bitcoin, özellikle de madencilik süreci, genellikle “çok fazla enerji kullanır“. Ancak Peter Thiel tarafından desteklenen Layer1 Technologies şirketi, düşünülemez şeyi yapmaya çalışıyor – güç sistemini istikrara kavuşturmak, daha az BTC üreterek kar elde etmek ve ABD yapmak. Bitcoin madencilik endüstrisinde önemli bir oyuncu. Birçok Amerikan masalında olduğu gibi, hikayemiz batı Teksas’ın yarı kurak topraklarında başlar..

Teksas: merkezi olmayan enerji pazarı

Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğundan farklı olarak, Texas, kamu hizmeti şirketlerini üç ayrı işleve ayıran, düzenlenmemiş bir güç sistemine sahiptir:

  • Üretim – enerji santralleri, güneş enerjisi, rüzgar çiftlikleri vb..
  • İletim – Teksas eyaleti tarafından düzenlenen elektrik hatları.
  • Perakende güç tedarikçileri – müşteri hizmetleri ve elektrik faturalandırması.

Sonuç olarak, Teksas’ta, perakende elektrik tedarikçilerine farklı yerlerden farklı toptan satış fiyatları sunan özel elektrik üreticilerinin bulunduğu karmaşık bir pazar var. Elektrik üretiminin kuralsızlaştırılması, doğal gaz üretiminde ve uzun vadeli enerji talebi için daha ucuz ve daha çevre dostu bir çözüm sağlayan yenilenebilir enerji kaynaklarında çarpıcı bir artışa neden olmuştur..

Herhangi bir elektrik kullanımının, enerji sisteminin kendisi kadar temiz olduğuna dikkat etmek önemlidir. Teksas bir ABD’dir geceleri zirve gücüne ulaşan rüzgar enerjisi üretiminde lider. Yalnız Yıldız Devleti ayrıca gün ortasında maksimum güç sağlayan güneş enerjisi çiftliklerinden bol miktarda yenilenebilir enerji üretir. Bununla birlikte, Teksas’ta son on yılda yenilenebilir enerji kullanımındaki artışın bazı yan etkileri olmuştur..

Eğri

Enerji tüketimi güne, mevsime ve yıla bağlıdır. Sıcak dönemler gelir, bu nedenle insanlar giderek artan bir şekilde klima sistemlerini kullanıyor. en büyük sürücüler Teksas’taki perakende enerji talebinin yüzdesi. Ve bu sürpriz değil. Tipik bir günde, enerji talebi sabahları çarpıcı biçimde artar, çalışma saatlerinde önemli ölçüde azalır ve öğleden sonra insanlar işten sonra eve döndüklerinde zirve yapar. Öğleden sonra zirvesi ne yazık ki yenilenebilir kaynaklardan minimum enerji üretimi dönemine denk geliyor..

Ancak, net enerji üretimi (şebeke yükü) tüketilmeden büyümeye devam ettiğinden, gün ortasında güneş ve rüzgardan kaynaklanan aşırı yenilenebilir enerji bolluğu elektrik üretim ekonomisini baltalıyor. Bu, “Ördek Eğrisi” olarak bilinen, çok fazla enerjinin üretildiği ve sonunda boşa harcanmasına veya kayıpla satılmasına yol açan bir duruma yol açar. Aksine, günün sonunda talep arttıkça, elektrik üreten şirketler, genellikle fosil yakıtlar pahasına hacimlerini hızla artırma eğilimindedir..

Yenilenebilir enerji kaynaklarının daha da geliştirilmesi – rüzgar ve güneş – “Ördek Eğrisi” ni şiddetlendirir ve olumsuz bir geri bildirim döngüsü oluşturur. Ayrıca kömürü veya nükleer santralleri durdurmak zordur çünkü her ikisinin de ekonomisi sürekli çalışmasını gerektirir ve bu da aslında belirli bir fiyat tabanı oluşturur. Bu, her bir ek güneş ve rüzgar enerjisi biriminin yenilenebilir enerjinin karlılığını azalttığı, bu da negatif fiyatlandırmaya daha da katkıda bulunan ve güç sisteminde istikrarsızlık yarattığı fenomenine yol açar..

Bu ikilem, elektriğin uzun mesafelerde taşınmasının önemli kayıplara yol açması ve gece tüketimi için yeterli enerjiyi güvenilir bir şekilde depolamanın henüz ekonomik olarak mümkün olmaması gerçeğiyle birleşiyor. Kısa ve orta vadede, bu benzersiz soruna hala iki çözümümüz var:

  • Azalmayı (israfı) ve negatif fiyatları önlemek için aşırı üretim dönemlerinde enerji tüketimi.
  • Daha pahalı yenilenemeyen enerji kaynaklarının kullanımını önlemek için yüksek talepte enerji tüketimini durdurmak.

Basit gibi görünse de, enerji talebi esnek değildir ve insan enerji tüketiminin yaşam döngüsü genellikle en yüksek yenilenebilir enerji üretimi ile çakışmaz..

Talep yanıtlama mekanizması

Bitcoin bunu düzeltir:

  • Bitcoin madenciliği nispeten sabit bir hızda enerji tüketir
  • Enerji açısından bakıldığında, bir BTC madencilik operasyonu esnek bir yüktür, yani Sürekli çalışma gerektirmediğinden, kapatılması nispeten kolaydır.

Talebe cevap vermek, enerji talebinin en yüksek olduğu zamanlarda enerji tüketimini azaltma sürecidir. Teksas’taki yaz sıcağı gibi enerji talebi zirve yaptığında, enerji maliyetleri yükselmek megavat-saat (MWh) başına 100-150 dolardan megawatt-saat başına binlerce dolara hızla. Layer1, Texas güç sistemi regülatörü ERCOT ile uzun vadeli talep yanıt sözleşmeleri müzakere ederek bundan yararlanır. Aslında, Katman1, beklenen güç talebine bağlı olarak yıllık bonus (19-25 MWh) alarak herhangi bir zamanda kapatmayı kabul eder. Layer1, bu talep yanıt anlaşmasının enerji maliyetlerini etkin bir şekilde kWh başına yüzde birin altına düşüreceğini iddia ediyor.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi en son ve birkaçına göre kilovat saat başına ortalama beş sent (0,05 $ / kWh) önceki çalışmalar. Layer1’in dört sentlik maliyet avantajı küçük görünse de, elektriğin büyük masraf olduğu bir piyasada, uzun vadeli maliyet tasarruflarının büyük bir etkisi vardır..

Talebe yanıt vermek, fiyat artışlarını ortadan kaldırarak, enerji talebini dengeleyerek ve yenilenebilir enerji kaynaklarının sürekli büyümesini sağlamak için ekonomik teşvikleri – negatif fiyatları düşürerek – ayarlayarak enerji sistemini istikrara kavuşturmaya yardımcı olur. Artık Layer1 stratejisinin bariz bir dezavantajı var: madencilik cihazları daha az sıklıkla çalışıyor. Bununla birlikte, garantili bir gelir karşılığında, madenciler için BTC dalgalanmasına karşı etkili bir koruma olabilir..

Madenciliğin geleceği

Teksas düzenlemesi kaldırıldığından, Bitcoin Madencilik projeleri, arazi satın alımını, madencilik tesislerinin inşasını ve işin başlamasını basitleştiren çok sayıda izin vermeyi gerektirmez. Daha karmaşık operasyonlar için, devlet sübvansiyonları almak ve kendileri enerji üreticisi olmak için bir projenin parçası olarak güneş veya rüzgar çiftlikleriyle sözleşme yapmak bile mümkün olabilir. Hemen hemen tüm diğer ABD devletler, yeni enerji üretim şirketlerini ve perakendecileri caydıran doğal tekeller ve yüksek giriş engelleri ile kamu hizmetlerini kamuya sübvanse ediyor.

Teksas’ın yenilenebilir enerji potansiyeli ve piyasa düzenlemesi eksikliği nedeniyle, Bitcoin Mining eyalet genelinde büyüyebilir. Bu amaçla Bitmain başlatıldı Ekim 2019’da Rockdale, Texas’taki madencilik çiftliği, 300 megavatın üzerinde madencilik kapasitesi sağlamayı hedefliyor. Diğer şirketlerin ve girişimcilerin halihazırda ortaklar arıyor olması ve önümüzdeki yıllarda benzer işler kurması olasıdır..

Sonuç düşünceleri 

Aralık 2019 için CoinShares raporu tahmini yenilenebilir enerji kaynaklarının Bitcoin madenciliğine nüfuzu% 73. Enerji yerel bir kaynaktır; Bazı bölgeler bol miktarda jeotermal, hidro veya diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip olduğundan maliyeti coğrafi konuma göre değişir. Bu, Bitcoin’i ekolojik olarak nerede üretildiğine bağlı kılar. Tekrar etmeye değer: elektrik, onu üreten ağ kadar temiz.

Bitcoin madenciliği, doğal gazdan veya kömürle çalışan en yüksek santrallerden (yalnızca talep belirli bir seviyeye ulaştığında çalışan tesisler) enerji kullanıyorsa, bu tam olarak çevre dostu değildir. Hidroelektrik barajları ve rüzgar çiftlikleri bile çevresel sonuçlara sahiptir. BTC fiyat tavanı yoktur ve bu nedenle Bitcoin madenciliğinde kullanılabilecek enerji miktarı konusunda bir sınırlama yoktur. Bu Bitcoin’in doğasıdır. Bitcoin’in asla ekolojik sonuçsuz bırakılmayacağı, sürekli hareket eden, çevresel köleliğin fedakar hedefi. Ancak Bitcoin’in avantajları, dezavantajlarından daha ağır basıyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me