Merkezi olmayan finans ve DeFi platformlarının ortaya çıkmasından önce, kullanıcılar likiditeye yalnızca bazı varlıkları diğerleriyle takas ederek erişebiliyordu. Ancak DEX borsaları, kripto sahiplerine kripto para birimlerini ortak havuza ekleyerek gelir elde etmenin yeni bir yolunu sundu. Bu yazıda likidite madenciliğinin ne olduğunu, nasıl çalıştığını, kullanıcıların nasıl para kazanmasına izin verdiğini açıklayacak ve bu yeni planın risklerine yakından bakacağız..

Piyasa likiditesi nedir?

Likidite madenciliği mekanizmasını anlamak, likiditenin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak için önemlidir. Likidite, borsalar ve komisyoncularla yapılan tüm alım satım tekliflerinin bir kümesidir. Yani likidite, bir varlığı mümkün olan en iyi fiyattan minimum zararla ne kadar hızlı alıp satabileceğinizi belirler..

Likiditenin üç ana özelliği vardır:

Hız. Emirlerin ne kadar hızlı yürütüleceğini belirler. Likidite çok düşükse gecikmeler meydana gelir: limit emirlerinin yerine getirilmesi saatler, günler ve hatta haftalar alabilir. Canlı bir örnek Dogecoin’dir (DOGE). Bazı borsalarda cari fiyattan bir limit emri vermeyi deneyin ve uygulamanın ne kadar süreceğini kontrol etmek için zamanı kaydedin. Ve sonra tekrar satmayı deneyin. Yüksek oranda likit çiftler için, emirlerin yerine getirilmesi saniyeler ve hatta milisaniyeler sürer. 

Platformların ve ticaret çiftlerinin likiditesini ayırt etmek gerekir. Binance, piyasadaki en likit kripto borsalarından biridir, ancak aynı zamanda DENT / USDT veya IDEX / USDT gibi zayıf işlem gören çiftlere de sahiptir. Başka bir deyişle, en büyük platformlarda bile düşük likidite çiftleri var.

Yayılmış. Emir defterinde Alış ve Satış emirleri arasındaki yüksek spread veya boşluk düşük likiditeye işaret eder. Düşük spread, bir varlığı neredeyse anında minimum kayıpla alıp satabileceğinizi gösterir. Likidite yüksekse, spread genellikle varlığın piyasa değerinin yüzde onda birini geçmez.

Kayma. Düşüşün özü, düşük likiditeli çiftlerin yalnızca emirlerin hızlı bir şekilde yerine getirileceğini değil, aynı zamanda yerine getirileceğini de garanti etmemesidir. Kayma, bir emrin (örneğin, Stop-Limit emri) verilmiş olmasının bile, borsada yüksek alım satım faaliyeti olması durumunda, keskin fiyat dalgalanmaları sırasında, uygulanacağını garanti etmediği anlamına gelir. Paradoks şudur: ilk başta, siparişler uzun bir süre yerine getirilmez, ancak daha sonra talebin veya arzın karşılanmasını engelleyen ani bir tüccar akışı olur.. 

Özetlemek gerekirse, likidite ne kadar yüksek olursa, spread o kadar düşük, emirler o kadar hızlı gerçekleştirilir ve düşme olasılıkları o kadar düşüktür.. 

Peki piyasa likiditesi sağlayan?

Platformun çalışma ilkesine bağlı olarak, likidite tüccarlar veya kuruluşlar – bankalar veya borsalar tarafından sağlanır. Likidite sağlayıcıları denir. Kripto borsalarında, genellikle satın alma ve satma emri veren kullanıcıların kendileridir. Diğer bir deyişle, kripto borsalarında alım satım, kişiden kişiye veya P2P ticaretidir. Duymuş olabilirsiniz – Binance’in P2P ticareti için ayrı bir bölümü var.

Ancak bu, borsanın ticaret sürecine müdahale edemeyeceği anlamına gelmez. Örneğin, plan büyük kısa pozisyonlar açmak ve piyasayı tersine çevirmekse. Bu şekilde, piyasayı manipüle edebilir, oranların düşüşü üzerine bahis oynayarak kar elde edebilir ve komisyonlar yoluyla gelir elde edebilirsiniz. Ancak bu kirli bir oyundur ve yasal platformlar normalde buna başvurmaz. Borsa, OTC ticaretini destekliyorsa, buradaki likidite sağlayıcısı, borsanın kendisi veya diğer kurumsal yatırımcılardır..

Komisyoncular likidite sağlamazlar – sadece çeşitli borsalarda alım satım işlemlerine erişim sağlarlar ve bunlara borsalar, bankalar ve diğer kuruluşlar, özellikle de özel yatırımcılar tarafından likidite sağlanır. Bir banka ile döviz bozdurduğunuzda, o bankaya alıp satarsınız. Bu nedenle, bu tür yüksek spreadler kuruluşun kendisi tarafından belirlenir.

Uzun ama gerekli bir girişti ve şimdi ana konuya geçme zamanı: ne anlamı var? Mesele şu ki, kimin likidite sağlayıcısı olarak hareket ettiği önemli değil – bir borsa veya bir tüccar, komisyonlar her zaman sadece borsalar tarafından kazanılır. 

Finans tarihinde ilk kez likidite madenciliğinin sıradan kullanıcıların kendilerini piyasanın diğer tarafında bulmasına izin verdiği zamandı..

Likidite madenciliği nedir?

Likidite madenciliği borsa ve token ihraç edenin topluluğu likidite sağladığı için ödüllendirdiği piyasayı organize etmenin bir yoludur. Madenciler, tüccarlar veya yatırımcılar tarafından ödenen komisyonların payına, fiyat dağılımına ve siparişlerin ömrüne bağlı olarak gelir elde ederler. Platformun yalnızca kripto para birimi ticaretini barındırması gerekli değildir. Aynısı, kripto girişimlerine veya kredilendirmeye yapılan bir yatırım için de geçerlidir. Ancak çoğu zaman, bu yaklaşım otomatik pazar yapıcılar (AMM) arasında popülerdir. Tüm katılımcılar jetonlarını ortak bir havuza “bırakarak” likidite havuzu.

Aşağıdaki şekil, ücretlerin piyasa yapıcılara nasıl tahakkuk ettiğini göstermektedir.

Likidite madenciliği karlılığını neler etkiler?

Likidite madenciliğini daha önce duyduysanız ve hatta ana akım haline gelmeden önce katıldıysanız, o gün faiz oranlarının ne kadar yüksek olduğunun farkında olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Binance gibi bazı yerler yılda% 50 ile% 100 arasında bir ücret teklif etti ve diğer bazı platformlar yüzde birkaç bine kadar teklif verdi.

Çılgınca mı geliyor? Aslında bu doğruydu. Esas olan, verimin doğrudan arz ve talebe, yani piyasa dengesine bağlı olmasıdır. Ancak, alım satım durumunda, bir kripto para birimine olan talep arttığında fiyatı yükselirse, ancak likidite madenciliği söz konusu olduğunda ters bir bağımlılık söz konusuysa: Ne kadar çok madenci olursa, kazanç o kadar düşük olur, tıpkı stake etme.

Sonuç olarak, likidite madenciliğinin ilk günlerinde yüksek bir alım satım talebi varken, likidite havuzu küçüktü. Bu, küçük bir grup insanın “üstteki tüm kremayı sıyırmasına” izin verdi. Madencilerin sayısı giderek artıyordu ve çok sevilen pasta parçası herkesin paylaşamayacağı kadar azalıyordu. İnsanlar borsalarda işlem yapmaktansa tokenlerini dondurmaya daha istekliydi. Jetonlarınızı dondurup risk almadan faiz alabilecekken neden ticaret yapasınız? Düşündükleri buydu, ancak buradaki asıl önemli olan yüksek faiz oranı ve kazanmaya tamamen pasif bir yaklaşım. Bununla birlikte, birçok kişi riskler konusunda yanılıyor: önemsiz değiller, ancak bunun hakkında daha sonra konuşacağız. Sonuç olarak, madencilerin sayısı tüccarların sayısından çok daha yüksekti ve faiz yıllık% 10 -% 20’ye düştü, ancak yine de oldukça yüksek bir rakam, özellikle de eşit derecede riskli stake ve borç verme ile karşılaştırıldığında.

İlginç gerçek: DeFi platformu var ve adı likidite madenciliğinin özünü yansıtan otomatik bir piyasa yapıcı olan Cream. Bu çok sembolik olarak yorumlanabilir:

Krema ilgisi kazanın = kremayı yağlayın

Likidite madenciliği riskleri

Dolayısıyla likidite madenciliği ilkesini ele aldık. Peki ya riskler? En önemli şey hakkında konuşma zamanı. Uyarı: Bazı şeyler sizi şaşırtabilir ve cesaretinizi kırabilir, bu yüzden hazırlanın.

Bunu daha önce vurguladığımız için sabrınızı test etmeyelim. Yani, likidite madenciliğinin ana riski … drum roll …

Akıllı bir sözleşme, herhangi bir miktarda jetonu herhangi bir zamanda adresinizden çekebilir.

Beklenmedik mi? Evet ve bu, hepsi olmasa da birçok akıllı sözleşmede kodlanmıştır. Bir kullanıcının cüzdanını açtığı ve tüm jetonlarının kaybolduğunu öğrendiği vakalar zaten olmuştur. Aslında, akıllı sözleşmeler, cüzdanınızda binlerce dolar veya daha fazlasını tutacağınız zaman on yıl sonra bile para çekebilir. Ve kullanıcıların kendileri onlara bu tür haklar verir, bu nedenle yatırım yaparken sözleşmeyi her zaman dikkatlice okuyun.

Çözüm nedir?

Elbette, Uniswap veya Maker gibi büyük AMM’lerin böyle bir şey yapması pek olası değildir, ancak Cyberchain ile zaten gerçekleşmiş olan daha taze ve daha göze çarpmayan olanlar olabilir. Bu nedenle, şüpheli projelerden kaçının ve özellikle akıllı sözleşme denetlenmediyse riskleri bilinçli bir şekilde ele alın. Ayrıca, anlaşmayı dikkatlice okuyun – fonların çekilmesi ile ilgili bir madde olabilir veya başka bazı titrek noktalar bulabilirsiniz..

Jetonlarınızı likidite havuzuna eklediyseniz, para çekme işleminden sonra jetonları henüz kullanmadığınız başka bir cüzdana gönderin ve eskisine herhangi bir para yatırmayın. Bu şekilde jetonlarınız güvende kalacaktır. Her yeni proje için ayrı cüzdan kullandığınızdan emin olun. Akıllı sözleşmenin kodunda ne olduğunu ve sonucun ne olabileceğini her zaman bilemezsiniz.

Diğer bir risk, akıllı sözleşme savunmasızlığında yatmaktadır. Çoğu proje, platformlarını aceleyle başlatır ve geliştirme için bir aydan fazla zaman harcamaz. Bu, olası tüm güvenlik açıklarını test etmek, tespit etmek ve düzeltmek için çok az bir süredir. Bu nedenle, bilgisayar korsanları arka kapıları tespit edebilir ve tek seferde tüm parayı çekebilir.

Ne yapılabilir?

Ne yazık ki, kapsamlı bir dış kaynak kullanımı bile kaynak kodunda hiçbir güvenlik açığı olmadığını garanti edemez. Bu nedenle, risk yönetiminin temel kurallarına uymanız gerekir: sadece kaybetmek istediğiniz miktarda yatırım yapın. Ayrıca, tüm paranızı tek bir projeye yatırmamaya çalışın. Bu şekilde, bilgisayar korsanları projelerden birinin jetonlarına saldırmayı başarırsa paranızın çoğunu kurtarırsınız..

Diğer bir risk, süreksiz bir kayıptır. Bu kayıplar, sağlanan kripto varlıklarından birinin oranı istikrarsız olduğunda periyodik olarak meydana gelir; örneğin Uniswap üzerindeki ETH / DAI çifti veya Binance üzerindeki BNB / BUSD çifti. Önemli olan, Likidite Sağlayıcısının (LP) çifti 50/50 olan doğru oranda sağlaması gerektiğidir. Kripto para birimlerinden birinin yükselmesi nedeniyle bu denge bozulursa, kar LP’den alınır..

Bir örnek kullanalım: Bir sahibin Uniswap için 50/50 oranında ETH / USDT sağladığını varsayalım. Ancak üçüncü taraf platformlarda ETH’nin fiyatı Uniswap’e göre artmaya başlarsa, o zaman hakemler oyuna gelir, farkı fark eder ve bu fırsatı kar elde etmek için daha ucuz Ethereum satın almak için kullanır. Yani, aynı miktarda USDT için, hakem örneğin 1 ETH değil, 1.05 satın alır – bakiye bozulur. Ve sonra anında USDT için satıyor Hakemin karı LP’den alınacaktır. Bununla birlikte, bu kayıp şimdilik sadece teoriktir ve likidite sağlayıcısı tokenlerini geri çekene kadar teknik olarak hiçbir şey kaybetmedi. ETH fiyatı önceki seviyelere döndüğünde kayıp sıfırlanır. Bu yüzden kayıplara süreksiz deniyor. 

Sonuç

Likidite madenciliği, pasif olarak kripto para kazanmanıza ve mevduat faizinden ve hatta PoS-stake etme faizinden daha yüksek gelir elde etmenize olanak tanır. Bununla birlikte, bu yöntemin diğer madencilik türlerinde bulunmayan kendi riskleri vardır, bu nedenle likidite havuzuna token sağlarken, özellikle de proje yüksek getiri vaat ediyorsa, dikkatli olmalısınız. Hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için daima platformları dikkatlice kontrol edin ve anlaşmayı okuyun.

Sorumluluk Reddi: Bu makalenin içeriği mali tavsiye niteliğinde değildir ve bu şekilde ele alınmamalıdır. 3commas ve yazarları, bu makaleyi okuduktan sonra kazancınız veya zararlarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Makale, okuyuculara genel bilgi vermek için sunulmuştur. Burada açıklanan yalnızca kişisel deneyim vardır. Kullanıcı, kripto yatırımlarıyla ilgili bilinçli kararlar almak için kendi bağımsız araştırmasını yapmalıdır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me