Geçtiğimiz altı ayda birçok kaldıraçlı token ortaya çıktı. Bazı tüccarlar, marj ticaretinin faydaları ile tasfiye risklerinin olmaması kombinasyonunu beğendiler..

Bu makale, bu tokenlerin nasıl çalıştığına ve bunlarla hangi risklerin ilişkili olduğuna odaklanacaktır..

Genel Bakış

Şu anda, çok sayıda borsada işlem gören yüzden fazla kaldıraçlı token var. Kaldıraçlı tokenlerin atası ve ana ihraççısı FTX borsasıdır. Tokenleri Poloniex, MXC, Bitmax, Gate ve diğerleri gibi borsalarda işlem görüyor. Yakın zamana kadar Binance, FTX kaldıraçlı token ticareti seçeneği de sunmuştu, ancak Mart ayı sonunda CZ, kullanıcılardan (yeni finansal aracı anlamayanlar) birçok şikayet aldıklarını ve bu tokenleri platformdan kaldırmaya karar verdiklerini tweetledi. Ancak Mayıs ortasında, Binance’in kaldıraçla kendi tokenlerini piyasaya sürdüğü açıklandı. İlginç bir şekilde, FTX ve Binance tokenlerinin ortak bir yanı var: yalnızca bu ihraççıların tokenları ERC20 standardını takip ediyor. Bu, onları borsalar arasında aktarabileceğiniz (bu tokenleri destekleyen) ve ayrıca bunları ethereum cüzdanınızda saklayabileceğiniz anlamına gelir..

MXC ve Gate gibi diğer borsaların kaldıraçlı tokenleri, borsadaki rakamlardır, geri alınamazlar ve herhangi bir blok zincirinde bulunmazlar..

Kaldıraçlı her jeton, bir vadeli işlem sözleşmesi pozisyonunu temsil eder. Tokenin fiyatı, temel aldığı pozisyonun fiyatını takip etmeye çalışır..

Üç ana token türüne daha yakından bakalım: Bull, Bear ve Hedge. Bull, 3X kaldıraçla uzun pozisyona karşılık gelir; Ayı, 3X kaldıraçlı kısa bir pozisyona karşılık gelir ve Hedge, kısa bir 1X pozisyona karşılık gelir. Çoğu ihraççının farklı token adları vardır, ancak çalışma prensibi aynıdır.

Temel varlıkta% 10’luk bir artışla, Bull jetonu% 30 büyüyecek, Bear% 30 düşecek ve Hedge% 10 düşecek.

Temel varlık% 10 düşerse, Bull tokenı% 30 düşecek, Bear% 30 büyüyecek ve Hedge% 10 artacak.

Her şey basit gibi gözüküyor, ancak dikkate alınması gereken bir yeniden dengeleme mekanizması var …

Kaldıraçlı tokenlerin yeniden dengelenmesi günlük olarak gerçekleşir. Olumsuz bir sonuç olması durumunda, bu riski azaltacak ve olumlu bir sonuçla yeniden dengeleme, karı yeniden yatıracaktır..

Ek olarak, gün içi piyasa hareketi, kaldıraç oranının temel pozisyondan% 33 daha fazla büyümesine yol açarsa, yeniden dengeleme gerçekleşir. Yani, eğer piyasa Bull tokeninin kaldıracı 4X’e dönecek kadar düşerse, token yeniden dengelenecektir. Bu, Bull / Bear tokenları için yaklaşık% 10 ve Hedge için% 30’luk bir piyasa hareketine karşılık gelir..

Bu, tokenlerin önemli bir tasfiye riski olmadan 3X’e kadar kaldıraç kullanabileceği anlamına gelir. 3X kaldıraçlı bir tokeni ortadan kaldırmak için,% 33 veya daha fazla bir piyasa hareketi gereklidir. Bununla birlikte, token% 10 fiyat değişikliğinde yeniden dengelenecek ve 3X’lik hedef kaldıraç boyutuna dönerken riski azaltacaktır..

Başka bir deyişle, dayanak varlığın fiyatı beklenen yönde giderse, yalnızca 3X kaldıraçtan değil, aynı zamanda yeniden dengelemeden de yararlanırsınız. Fiyat ters yönde giderse, bir süre jetona takılıp kalabilirsiniz. Aşağıda, ETH fiyatındaki değişikliği ve marj tüccarları ve ETHBULL token sahipleri için sonucu gösteren bir tablo bulunmaktadır..

Günlük ETH Fiyatları Toplam ETH Fiyat Değişimi 3X Marj  ETHBULL
200, 210, 220, 230 % 15 % 45 % 49
200, 210, 200, 210 beş% % 15 % onüç
200, 190, 180, 170 -% 15 -% 45 -% 40

Tablodan da görebileceğiniz gibi, yeniden dengeleme süresi boyunca fiyatın dalgalandığı durumlarda 3X marj uzun ETHBULL tokenlerinden daha karlı. Binance ve yeni BTCUP ve BTCDOWN tokenlerinin amacı bu sorunu çözmektir..

BTCUP ve BTCDOWN jetonları arasındaki “sıradan” kaldıraçlı jetonlardan temel farklar şunlardır:

  • Sabit kaldıraç eksikliği;
  • Yeniden dengelemeye farklı yaklaşım.

Bileşik faizin büyüsü.

Temel varlığın% 5 büyüdüğünü varsayalım. Buna göre, kaldıraçlı token% 15 artacak. Ertesi gün, dayanak varlık% 5 düşer. Bu nedenle, token% 15 düşecektir. Sonuç olarak, dayanak varlıkta toplam% 0,25’lik bir zarara ve kaldıraçlı jetonda% 2,25’lik bir zarara sahibiz..

Bu duruma denir oynaklığın engellenmesi. Volatilite ne kadar yüksek ve yatırım süresi ne kadar uzunsa, oynaklığın olumsuz etkisinin engellenmesi o kadar önemlidir..

Önceki örneğin, dayanak varlığın fiyatlarının aynı kaldığı ve oynaklığın +% 5 / -% 5 aralığında kaldığı daha uzun bir dönemi (365 gün) kapsadığını varsayalım. Her iki varlığın değeri üzerindeki etkisine bakalım.

Grafikten de görebileceğiniz gibi, zamanla sabit kaldıraç token fiyatı sıfırlanma eğilimindedir, bu da bu aracın uzun vadeli yatırımlar için uygun olmadığı anlamına gelir. Binance tokenlerinin değişken kaldıraç oranı, oynaklığın engellenmesinin etkisini azaltmak için tasarlanmıştır..

Yeni yeniden dengeleme mekanizması

Gün boyunca, kaldıraçlı belirteçler, temel varlığın hedef kaldıracı elde etme üzerindeki etkisini artırır veya azaltır. Dayanak varlığın fiyatı arttıkça, belirteç pozisyon sayısını artırır. Tersine, fiyat düşerse, bu pozisyonlarda bir düşüşe yol açacaktır..

Geleneksel kaldıraçlı tokenler, önceden belirlenen bir zamanda (günlük olarak) yeniden dengelenir. Tamamen tahmin edilebilir olduklarından, önden çalışan anlaşmalara karşı hassastırlar. Arbitraj tüccarları, piyasayı manipüle ederek gelecekteki işlemleri tahmin edebilir ve kar elde edebilir.

Buna karşılık, Binance kaldıraçlı tokenler, kayıplar aşırı olmadıkça yeniden dengelemeye tabi tutulmaz. Aslında, bu belirteçler, büyüme sırasında karı en üst düzeye çıkarmak ve düşüş sırasında kayıpları en aza indirmek için gerektiği gibi konumu yeniden dengeliyor ve bu da tasfiyeyi önlemeye yardımcı oluyor. Bu, “ortak” piyasa dalgalanmalarının yeniden dengelemeye yol açmayacağı ve token fiyatının, temel varlık ile ilişkilendirilmeye devam edeceği anlamına gelir..

Sonuç

Kaldıraçlı tokenler, kısa vadeli spekülasyon için iyi bir araç olabilir, ancak fiyatları uzun vadede sıfırlanma eğilimindedir. Öte yandan, dayanak varlığın fiyat hareketini doğru bir şekilde tahmin ederseniz, kaldıraçlı tokenlerin getirisi, yeniden dengeleme mekanizması nedeniyle önemli ölçüde daha yüksek olabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me