Birçoğu, kripto para birimlerinin mevcut finansal çözümlerde bir gelişme olarak hizmet etmesini bekliyor. Blockchain teknolojisi, belirli işlevleri yerine getirebilen ve yeni finansal sistemin temelini oluşturabilecek çok çeşitli araçlar sunar. Bu yazıda, menkul kıymetlerin dijital karşılığı olan menkul kıymet belirteçlerine bakacağız..

Güvenlik belirteçleri nedir?

Morgan Creek Capital’in yönetici ortağı Anthony Pompliano, güvenlik belirteçlerini “federal güvenlik düzenlemelerine tabi dijital varlıklar; dijital varlıkların (tokenlar) geleneksel finansal ürünlerle kesişme noktasıdır. ” Yani, menkul kıymet belirteçleri, gayrimenkul, hisse senetleri, temettü ödemeleri vb. Gibi belirli bir varlığın programlanabilir mülkiyetidir..

Token ne zaman bir menkul kıymettir?

Belirli bir jetonun güvenlik kategorisine ait olup olmadığını belirlemek için Howey testi kullanılır. “Howey Testi“Yüksek Mahkeme tarafından, belirli işlemlerin” yatırım sözleşmesi “niteliği taşıyıp taşımadığını belirlemek için oluşturulmuştur. Howey Testi kapsamında, aşağıdaki kriterlerin tümü karşılanırsa işlem bir yatırım sözleşmesidir:

 • Para yatırımıdır
 • Yatırımdan kar beklentisi var
 • Para yatırımı ortak bir girişimdir
 • Herhangi bir kâr, bir destekçinin veya üçüncü tarafın çabalarından gelir

Test olumlu bir sonuç verirse, 1933 Menkul Kıymetler Kanunu ve 1934 Menkul Kıymetler Borsası Kanunu uyarınca, finansal işlemler menkul kıymet olarak kabul edilir ve bu nedenle özel açıklama ve kayıt gerekliliklerine tabidir. Bu, yalnızca akredite yatırımcıların bu menkul kıymetleri yasal olarak satın alabileceği anlamına gelir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde akredite bir yatırımcı olmak için, bir milyon doları aşan değerinde varlıklara (eşin ortak varlıkları da hesaba katılır) veya son iki yılın her biri için 200.000 ABD dolarının üzerinde bir gelire sahip olmanız veya aynı dönem için 300.000 USD’den fazla.

Rusya’da akredite bir yatırımcı elde etmek için üç şarttan biri yerine getirilmelidir.

 • Menkul kıymetler, türevler, hesaplardaki fonlar veya mevduat şeklinde en az 6 milyon rubleye sahip olun.
 • Menkul kıymet veya türev ürünlerle işlem yapan bir kuruluşta en az üç yıl veya nitelikli yatırımcı statüsüne sahip bir kuruluşta en az iki yıl hizmet süresi.
 • Geçen yıl toplam 6 milyon ruble veya daha fazla menkul kıymet ile işlemleri sonuçlandırın.

Güvenlik belirteçleri kullanım durumları

Klasik finansal ürünlere kıyasla menkul kıymet belirteçlerinin temel avantajı, üçüncü bir tarafa, yani bir banka veya komisyoncuya olan ihtiyacı ortadan kaldırma yeteneğidir.

Klasik finansal ürünlere kıyasla menkul kıymet belirteçlerinin avantajları:

 • Pazarlara 24 saat erişim
 • Paylaşımın bir kısmına sahip olma yeteneği
 • Aracıların bulunmaması nedeniyle işlemlerin hızlı yürütülmesi
 • Takas / ticaret işlemlerinin basitleştirilmesi
 • İlgili hizmetlerden oluşan bir ekosistem yaratma yeteneği.

S’deki artıştan kar etmek istiyorsanız&P 500 endeks fiyatı ancak varlığa 3.000 $ yatırım yapmak istemiyorsanız, bu endeksin bir menkul kıymet jetonunu satın alabilir ve varlığın tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz..

Bununla birlikte, şu anda menkul kıymet tokenleri piyasasının likiditesinin son derece düşük olduğunu belirtmekte fayda var. Securitytokencap.io web sitesine göre, bu tokenlerin günlük işlem hacmi 100.000 doları geçmiyor. Bu tür hacimler, akredite yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır..

STO’lar

STO’lar, ICO’lara benzer şekilde fon toplamanın bir yoludur, ancak kendi özellikleri vardır. ICO’lar, blok zincirinin dışında yararsız olan kripto para birimlerini kullanır. Bu kripto para birimlerinin değeri, tam olarak başlatıldıkları platformun teknolojisinde yatmaktadır..

STO’lar da menkul kıymetlere benzer varlıklar sunarlar, bunlar ya tamamen yasal çerçeveye yerleştirilir ya da önceden belirlenmiş koşullarda sabit bir değere sahiptir. Bazı STO’lar Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) kayıtlıdır, bu da sürecin tüm yasal gereklilikleri izlediği anlamına gelir.

Polymath, Smartlands, Securitize ve Harbor örneklerinden bazıları olmak üzere STO’ları yöneten özel platformlar var. Bununla birlikte, STO’lar Ethereum, EOS, Neo ve diğer blok zincirlerinde tutulabilir ve akıllı sözleşme adresinde para toplanabilir. Bununla birlikte, bu yaklaşım daha risklidir, çünkü kanunen yalnızca akredite yatırımcılar STO’lara katılabilir..

Sonuç

2018’de birçok kişi STO’ların ICO’ların yerini alarak yeni bir trend olacağına inanıyordu. Ancak artık ne akredite yatırımcıların ne de şirketlerin bu konuyla ilgilenmediği açıklandı..

Bununla birlikte, bazı hükümetler, geliştiricilerin fayda belirteçleri olarak adlandırdığı her şeyin aslında belirtildiği gibi olduğu görüşüne katılmadığı için belirli bir ilgi seviyesi gösterdi. Söylentilere göre SEC’in Huobi Token’in bir menkul kıymet olduğuna dair kararı Huobi borsasının ABD pazarına girememesine yol açarak Amerikan Huobi borsasının bir yan kuruluşunun ortaya çıkmasını engelledi..

Hükümetler kripto para birimlerine daha fazla dikkat ederse, belki de tamamen yasal bir dijital araç olarak güvenlik belirteçlerinin yeni bir popülerlik dalgası göreceğiz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me