“Merkez Bankaları Merkez Bankası” olarak da bilinen Uluslararası Ödemeler Bankası, Ocak 2020’de dünya Merkez Bankalarının dijital para birimlerinin başlatılması konusunda “kapsamlı” çalışmalar yürüttüğünü belirten bir çalışma yayınladı. Bu yazıda, dünya hükümeti dijital para birimlerinin gelişimindeki mevcut durumu detaylandıracağız..

Merkezi faiz

Bu yılın Ocak ayında, 21 gelişmiş ekonomiyi ve 45 EME’yi temsil eden ve dünya nüfusunun% 75’ini ve ekonomik çıktısının% 90’ını kapsayan 66 Merkez Bankası araştırıldı. Göre bildiri, Yanıt verenlerin% 80’i CBDC’lerin (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) geliştirilmesi üzerine çalışıyor. Merkez bankalarının yaklaşık% 40’ı kavramsal araştırmadan deneylere veya kavram kanıtlarına doğru ilerledi ve bu arada dünya nüfusunun% 20’sine hizmet eden% 10’u pilot projeler geliştirdi ve yapabileceklerini bildirdi. kısa vadede bir CBDC yayınlar. İlginç bir şekilde hepsi EME ülkeleri …

Motivasyonun ülkeden ülkeye değiştiğini belirtmekte fayda var – ister verimliliği, güvenliği, yerel ödemelerin açıklığını ve gelişmekte olan ülkeler için çok önemli olan nakitin kademeli olarak değiştirilmesi olsun, ister Sınır ötesi ödemelerin etkinliğini artırmak gelişmiş ekonomiler için, ancak ikincisi çoğu ülke için bir öncelik olarak kabul edilmiyor.

Rapor, “Stablecoins, diğer kripto para birimlerinin başarısız olduğu yerlerde yaygın bir kullanım bulabilir”.

Avrupa Birliği

Avrupa Merkez Bankası (ECB) denetim kurulu başkan yardımcısı Yves Mersch, duyuruldu Consensus 2020 sanal konferansında, ECB’nin şu anda perakende bir CBDC düzenleme olasılığını dikkatlice incelediği.

Euro Bölgesi’ndeki tüm işlemlerin yaklaşık% 76’sının şu anda nakit olarak gerçekleştirildiği, dolayısıyla ECB’nin CBDC konusundaki tartışmasının çoğunlukla analitik olduğu bildiriliyor. Ancak, Mr. Mersch ayrıca şunları bildirdi:

“Perakende için CBDC, merkezi olmayan bir şekilde, yani merkezi bir defter olmadan dağıtılacak ve tıpkı nakit gibi merkez bankası önünde anonimlik sağlayacak dijital tokenlere dayanabilir.”

“Dijital para birimini ancak para birimimizin istikrarını sağlama görevlerimizi yerine getirmenin gerekli olduğuna ve buna muktedir olduğuna kesin olarak inanırsak tanıtacağız. Bu arada dijital yeniliklere ve para kullanıcılarının değişen beklentilerine büyük ilgi gösteriyoruz. Kullanıcıların CBDC hakkındaki görüşlerini hem ECB, Eurosystem hem de uluslararası merkez bankaları topluluğunda iyileştiriyoruz. “

Bahamalar

13 Şubat’ta, yerel baskısı Tribün yayınlanan Merkez Bankası başkanının beyanı. John Roll, dijital Bahama dolarının 2020’nin ikinci yarısında tüm adalarda kullanılacağını söyledi. pilot proje Aralık ayında Exuma’da piyasaya sürüldü:

“Exuma’da proje başladığında, ödeme hizmeti sağlayıcılarından üçü ve adadaki ticari banka ile başladık, ancak bu noktada, şu anda projeye farklı seviyelerde dahil olan toplam sekiz finans kuruluşumuz var” dedi. Rolle dedi. “Pilot programın amacı, ödeme hizmeti uyumluluğunu işlevsel hale getiren bir altyapı oluşturmaktır.”

Kum Doları (Bahamalar’daki CBDC’nin adı) doğası gereği farklı değildir, ancak aynı para biriminin dijital bir temsilidir. Yasaya göre değeri hiçbir şekilde Bahama dolarından farklı olamaz..

Karayipler Arası Amerikan Kalkınma Bankası’nın (IDB) eski yönetici memuru Jerry Butler, Sand Dollar projesinin Bahamalar’ın daha gelişmiş dünyanın geri kalanına yetişmesine yardımcı olabileceğine inanıyor..

İsveç

İsveç, 2017 baharından bu yana kendi CBDC’sini sunma olasılıklarını araştırıyor. Sözde E-krona’nın testleri şimdiden başladı. Pilot program Şubat 2021’e kadar geçerli olacak.

Buradaki fikir, blockchain teknolojisine dayalı yeni bir dijital kronun, gelecekte kredi kartlarının ve nakit paranın yerini alacağıdır. İsveç zaten en çok nakitsiz ülkeler dünyada, bu nedenle uzmanlar, tam teşekküllü bir dijital para biriminin piyasaya sürülmesinin orada şansını artırdığı konusunda hemfikir.

Fransa

30 Mart 2020’de yayın, Fransa Merkez Bankası, üçüncü taraf geliştiricileri, dijital Euro ile deney yapmak ve CBDC’nin jetonize finansal varlıkların mutabakatına yönelik potansiyelini keşfetmek için uygulamalar oluşturmaya çağırdı. CBDC’nin geliştirilmesinde herhangi bir teknolojinin kullanılabileceği ve mutlaka blockchain kullanması gerekmediği bildiriliyor..

Başvuru için son tarih 15 Mayıs 2020 idi. 10 Temmuz 2020’de Fransa Merkez Bankası, AB’den veya Avrupa Ekonomik Alanı anlaşmasının taraflarından 10 katılımcı seçecek. Belgede, bu durumda seçim için ana kriterin “yenilik” olacağı belirtiliyor..

Deneyin temel amacı CBDC’ye dayalı olarak bankalar arası ödemeleri modellemek, faydaları belirlemek ve potansiyel riskleri analiz etmektir. Bununla birlikte, banka, denemenin bir parçası olarak para yaratmakla uğraşmayacağını ve test ödemelerinin sonuçlarına göre her raporlama gününün sonunda tokenleri imha edeceğini vurguladı..

“Deney, Banque de France’ın Eurosystem içindeki daha geniş tartışmasına katkı sağlayacak ve CBDC kuruluşuna karar verecek. Testlerin uzun vadeli olarak sürdürülmesi veya Bank of France tarafından yaygın olarak kullanılması amaçlanmamaktadır. “

Çin

Ve elbette, Çin blok zincirini ve dijital Yuan hikayesini en son!

DCEP (Dijital Para Birimi / Elektronik Ödeme, DC / EP) artık kalkınma açısından gezegenin geri kalanının önünde.

Ulusal blockchain platformu BSN’nin halka açık lansmanı, duyuruldu 25 Nisan 2020’de Pekin’de Çin hükümeti temsilcileri ve kuruluşların liderlerinin bir toplantısında.

BSN, China Mobile, China UnionPay ve Huobi China tarafından ortaklaşa geliştirilen küresel bir altyapıdır. Blok zinciri projelerinin yeni uygulamalar oluşturmasına ve başlatmasına yardımcı olur ve ayrıca akıllı şehirlerin ve dijital ekonominin gelişimini hızlandırmayı hedefler..

Ulusal blok zinciri platformunun tanıtımı, şu anda devam etmekte olan devlet kripto para birimi DCEP (dijital Renminbi) olan küresel finans projesinin başlatılmasından önceki ilk temel adımdır. test yapmak.

DCEP, Çin hükümeti tarafından oluşturulan ve onaylanan merkezi bir egemen para birimi olan Çin’deki tek yasal dijital para birimidir..

DCEP özellikleri:

 • madencilik yapılamaz ve biri DCEP’e bahis oynayamaz
 • Para oluşturma ve defter tutma ile ilgili gerçek zamanlı veri toplama sağlar
 • riskleri azaltır kara para aklama ve yasadışı finansman gibi
 • Renminbi’nin uluslararasılaşmasını ve mevcut sınır ötesi ödeme sistemindeki olumlu değişiklikleri teşvik eder
 • spekülasyonu dışlamak
 • başlangıçta Çin Merkez Bankası’na bağlı tüm ticari bankalara dağıtılacaktır.
 • ilk dağıtım, ağ ve güvenliğin değerlendirileceği para birimi sistemi için resmi bir üretim testi görevi görecek
 • ikinci aşamada DCEP, sırasıyla WeChat Pay ve AliPay’de kullanılmak üzere Tencent ve Alibaba gibi büyük fintech şirketlerine dağıtılacak.
 • Shenzhen, Chengdu, Xunan ve Suzhou, DCEP’i test eden ilk şehirler olacak ve diğer kullanım durumlarının yanı sıra kripto-Yuan’ın da seyahat sübvansiyonları Mayıs 2020’de kamu sektörü çalışanları için ödeme aracı 
 • Starbucks, McDonald’s ve Subway, Katıl DCEP testinde, boyunca bazı yerel oteller, insansız süpermarketler, posta kutuları, fırınlar, kitapçılar ve spor salonları ile
 • Dijital ödemeleri kabul eden tüm satıcıların (ApplePay, AliPay ve WeChat gibi) potansiyel iş lisansı kaybı tehdidi altında DCEP’i kabul etmesi gerekir
 • DCEP, NFC tabanlı olacaktır ödeme seçenekleri Aktarım sırasında cihaz bağlantısı gerektirmeyen, bu da kağıt paranın doğrudan değiştirilmesine yol açar, çünkü DCEP İnternetin mevcut olmadığı alanlarda kullanılabilir
 • DCEP, bir mobil cihazın bir banka hesabına bağlanmasını gerektirmez

Çin Ziraat Bankası’nın zaten DCEP’in dahili kapalı beta testlerini yürüttüğüne dair yerel sosyal ağlarda bir söylenti dalgası yayıldı. Kapalı beta sürümünden sızan ekran görüntülerine göre, DCEP cüzdanı dijital varlık değişimi, cüzdan yönetimi, önceki işlem arama seçeneği, QR koduyla ödeme, para transferleri ve mobil ödemeler dahil olmak üzere birçok temel işlevi destekleyecek..

Söylentilere yanıt olarak Ziraat Bankası dedim DCEP’nin lansmanının Merkez Bankası’nın talimatı doğrultusunda yürütüleceği. Ancak haberler piyasaların olumlu tepki vermesi için yeterliydi. Beijing Certificate ve Global InfoTech Holdings Inc gibi teknoloji şirketlerinin hisselerindeki büyüme% 10’a kadar yükseldi.

DCEP Bank of China cüzdan arayüzünün bir fotoğrafı zaten Weibo ağında dolaşıyor. Fotoğraftan da görebileceğiniz gibi, cüzdan göndermenize, almanıza, para birimini dönüştürmenize, işlem geçmişini görmenize olanak tanır ve ayrıca basit ve sezgisel görünür..

Evlat edinme aşaması

Gördüğümüz gibi, çoğu ülke artık kripto para birimi piyasasını tam olarak düzenleme arzusu ve reddinden, kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisi fenomeni hakkında ayrıntılı bir çalışmaya geçiş yaptı. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, genel olarak olumlu bir sinyal ve blockchain teknolojilerinin kitlesel olarak benimsenmesine yönelik ilk önemli adım olan ulusal dijital para birimlerini piyasaya sürmeyi hedefliyor. Ancak bunun uzun vadede kripto para piyasasını nasıl etkileyeceğini söylemek hala zor..

Yukarıdaki bilgiler, yüksek risklerle ilişkilendirilen kripto para birimi piyasasının bir analizini ve tahminini içerir. Bu bilgiler yalnızca bilgilendirme amacıyla sunulmuştur ve hiçbir şekilde varlıkların satın alınması veya satılması için bir tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Dijital varlık ticareti yapmayı düşünen herhangi bir kişi, herhangi bir dijital varlığın uygunluğu konusunda bağımsız tavsiye almalıdır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me