DeFi ve Gizlilik

Merkezi olmayan finansal kurumlar ve bağımsız bir finansal sistem inşa etmek gerçekten devrimci bir fikirdir. Blockchain, akıllı sözleşmeler ve dApp’ler oluşturma yeteneği, her katılımcının fonlarını tam olarak kontrol etmesine olanak tanır. Merkezi olmayan finans, borç verme, borçlanma, likidite madenciliği, ticaret, varlık ihraç etme gibi finansal hizmetlere ve işlemlere erişim sağlamak için tasarlanmıştır ve güvenilir bir şekilde işlem yapmanızı sağlar.

Finansman söz konusu olduğunda, kimliğinizi ve fonlarınızı gizli tutmayı unutmamalısınız. Bu yazıda, DeFi işlemlerinde veri gizliliğini iyileştirmeye yardımcı olmak için geliştirilmekte olan çözümlerden bahsedeceğiz..

Gizlilik sorunları

Blok zinciri, tüm işlemlerin geçmişini halka açık defterde sakladığından, herhangi bir üçüncü taraf gözlemci onu analiz edebilir ve bu bilgileri kendileri hakkında elde edilen diğer verilerle birleştirerek ağ katılımcılarını anonim hale getirmek için kullanabilir.. 

Kullanıcılar, akıllı sözleşmeler aracılığıyla DeFi ekosistemiyle etkileşime girer. Blockchain’de depolanan tüm verilerin şeffaflığı nedeniyle, hassas verilerin akıllı sözleşmelerde tutulması kötü bir fikirdir, çünkü işlemin hacimleri ve şartları hakkındaki veriler herkes tarafından görülebilir..

Blockchain teknolojisi, yeterince yüksek düzeyde anonimleştirme sağlayan ilkelere dayanmaktadır, bu nedenle yüksek düzeyde gizliliğe ihtiyaç duyan giderek daha fazla şirket dağıtılmış sistemlerin olanaklarını araştırmaktadır..

DeFi’de gizlilik, bir cüzdanı veya adres sahibini tanımlamak için kullanılabilecek bu tür verileri elde etmenin imkansız olduğu anlamına gelir. DeFi sistemi üyelerinin gizlilik düzeyini iyileştirmek için çalışan proje ve çözüm örneklerine daha yakından bakmak istiyoruz..

Özel akıllı sözleşmeler

Şubat 2019’da Stanford Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, Ethereum – Zether ağında özel akıllı sözleşmeler başlatmak için bir mekanizma oluşturdu. Zether mekanizması, hesap bakiyelerinin şifrelenip saklandığı ve koşullar yerine getirilene kadar fonların kilitlendiği yeni akıllı sözleşme türleri oluşturmaya izin verir.. 

Kullanıcılar, Zether mekanizmasını kullanarak ETH’yi bir ZSC sözleşmesine gönderir ve karşılığında, gizli işlemler için kullanılan ZTH belirteçlerinde eşdeğer bir miktar alırlar. Zether ayrıca, işlemi başlatanın takdirine bağlı olarak taraflar hakkındaki bilgileri gizleme özelliğini de uyguladı..

Akıllı sözleşmelere ve gizliliğe değinerek, kullanıcı veri güvenliğine odaklanan gizli akıllı sözleşmeler oluşturmak için çözümler geliştiren Enigma projesinden bahsetmeye değer.

Blockchain verilerini şifrelenmiş biçimde depolayan enigma gizli sözleşmeleri birbirleriyle etkileşim kurabilir. Ethereum ağının dışında çalışan sözleşme verileri parçalanır, şifrelenir ve ağ düğümlerine dağıtılır. Veriler talep edildiğinde, düğümler bilgiyi kamuya açıklamadan sağlar. Veri gizliliğini sağlamak için, Zcash şifrelemesinde bir modifikasyonu kullanılan Sıfır bilgi geçirmez algoritma kullanılır..

Kullanıcıların güvenliğini ve gizliliğini akıllı sözleşmelerle sağlamak, örneğin borç verme, müzayedeler veya herhangi bir finansal işlemde özellikle önemlidir. Şu anda, bu projeler esas olarak araştırma faaliyetleridir, ancak halihazırda kullanıcının ve fonlarının mahremiyetini sağlamada yararlı olma potansiyeline sahiptirler..

Karıştırma teknolojisi 

Gizliliği sağlamanın yollarından biri, mikser hizmetlerini kullanmaktır. Karıştırma işlemi sırasında, birkaç kullanıcıdan gelen fonlar karıştırılır ve ardından muhataplara dağıtılır. Kimin hangi madeni paraya sahip olduğunu bulmak neredeyse imkansızdır. Bu yöndeki en popüler çözümlerden biri, Sıfır bilgi kanıtı kullanarak işlemlerin karıştırılmasına ve kullanıcıların fonlarının şifrelenmesine izin veren “Tornado Cash” ETH karıştırma hizmetidir..

Hizmetin güncellenmiş sürümü, ERC-20 – DAI belirteçlerinin karıştırılmasına izin verir. 

Akıllı bir sözleşmeyle yönetilen Tornado Cash, karıştırma işlemi sırasında hiçbir merkezi tarafın fonların depolanmasını veya kontrolünü devralmaması nedeniyle gerçekten merkezi olmayan bir şekilde kalabilir.. 

Mayıs 2020’de Tornado Cash geliştiricileri, akıllı sözleşme kodu değişikliklerine erişimi kısıtladı; bu, bir yandan merkezi bir yönetim otoritesinin olmadığını gösterirken, diğer yandan saldırganları akıllı sözleşmeyi denemek ve hacklemek için cezbeder..

DeFi Gizlilik Çözümleri

Merkezi olmayan finansmanın en kritik sorunlarından biri, uygulamalarının çoğunun özel olmamasıdır. Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen işlemler, tüm ağ üyeleri tarafından halka açıktır. Gizlilik odaklı “Beam” kripto para birimi geliştiricileri, Temmuz 2020’de “Gizli Varlıklar” (CA – Gizli Varlıklar) olarak adlandırılanları etkinleştirdikleri bir hardfork düzenlediler..

Geliştiriciler, Beam ağı içinde CA’nın dApp’ler oluşturmak için tasarlanmış Beam’den bağımsız özel DeFi-tokenleri olacağı bir DeFi ortamı oluşturmak istiyorlar. Hardfork, CA ile birlikte, sözleşme ayrıntılarının ve işlemlerin kendisinin gizli kaldığı “komut dosyası içermeyen sözleşmeler” oluşturmanın yanı sıra Beam DEX’te “atomik takas” özelliğini destekleyen özellikler de ekledi..

Bir başka gizlilik odaklı DeFi projesi, geliştiricileri diğer blok zincirlerinin belirteçlerinin gizliliğini sağlamayı amaçlayan Incognito’dur. Gizli gizlilik teknolojisi, Monero ile aynı ilkelere dayanmaktadır. Proje, ETH’nin kendisi tarafından desteklenen “korumalı” ETH’de (pETH) kredi verme ve anonim mevduatlar için destek sunan diğer blok zincirleriyle uyumluluğa odaklanmaktadır..

Incognito, tam teşekküllü akıllı sözleşmeleri desteklemeyen, ancak diğer akıllı sözleşme platformlarıyla köprüler kurmanıza yardımcı olan belirli senaryoları takip eden belirteçler oluşturmanıza izin veren DeFi platformlarının özel sürümlerini başlatmayı planlıyor. Böylece, Temmuz ayı başlarında pKyber platformu piyasaya sürüldü; pKyber’ın rolü, Gizli mod aracılığıyla Kyber DEX ile etkileşimde bulunmaktır.

Blok zincirleri arasında köprüler kuran ve geliştiren bir başka proje de NIX Bridge’dir. Bu, bir NIX ağındaki herhangi bir ERC20 belirtecinin gizliliğini sağlayan bir gizlilik protokolüdür. 

Sonuç

Kullanıcılar, bilgilerinin ve verilerinin güvende tutulmasını sağlamaya yönelik temel kurallara uymazlarsa, yukarıdaki çözümlerin ve projelerin tümü anlamsızdır. DeFi ile etkileşim halindeyken IP adresinizi gizlemezseniz, konumunuz hakkındaki bilgiler hesaplarınız ve işlem geçmişiniz ile ilişkilendirilebilir. Bu nedenle, gizliliğinizi korumak için, VPN veya TOR ağı gibi araçları kullanarak IP adresinizi gizlemeniz gerekir..

DeFi’nin ortaya çıkmasıyla, Ethereum’un popülaritesi önemli ölçüde arttı. Bugün, DeFi ekosisteminde 11 milyar doların üzerinde bloke var, bu da hem finansal araçlara hem de bu araçların kullanıcılarından gelen verilere yönelik talebin arttığını gösteriyor. Kullanıcı verilerinin gizliliğini ve güvenliğini artıran çözümler geliştirmek ivme kazanıyor ve bu da merkezi olmayan finansmanın geleceğini olumlu yönde etkileyecek.

Sorumluluk Reddi: Bu makalenin içeriği mali tavsiye niteliğinde değildir ve bu şekilde değerlendirilmemelidir. 3commas ve yazarları, bu makaleyi okuduktan sonra kazancınız veya zararlarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Makale, okuyuculara genel bilgi vermek için sunulmuştur. Burada açıklanan yalnızca kişisel deneyim vardır. Kullanıcı, kripto yatırımlarıyla ilgili bilinçli kararlar almak için kendi bağımsız araştırmasını yapmalıdır.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map