DeFi’nin geleceği ve dünyanın ilk tamamen merkezi olmayan türev borsası

Kripto endüstrisinde bu yaz bir DeFi yazından başka bir şey değil. Merkezi Olmayan Finans ile ilgili genel histeriyi duymamış kripto ile ilgilenen birini hayal etmek zor. Merkezi olmayan finans ağını toplu olarak büyük ölçüde geliştiren düzinelerce, hatta yüzlerce projenin lansmanını ve büyümesini gördük. Sezgisel arayüzler ve pasif yatırımların beyan edilen yüksek getirisi, DeFi ekosisteminde bloke edilen fonlarda muazzam bir artışa yol açtı – bugüne kadar sürekli 500 milyon dolarlık bir büyüme ile 6 milyar doların üzerinde. Ayrıca bir dizi yeni benzersiz ürünün tanıtımını da gördük. Ancak yeni ve aynı zamanda iyi düşünülmüş olmak nadiren böyledir ve DeFi’nin temel kusurlarının çoğu çözülmeden kalır. Bugünün makalesinde, 2020’nin ikinci yarısında dikkat edilecek en iyi DeFi projelerini tartışacağız..

Yatırımcıların ve geliştiricilerin dikkatini çeken liderler

DIA

DIA (Merkezi Olmayan Bilgi Varlığı), şeffaf verileri ve açık erişim oracle’larını uygulamayı amaçlayan açık kaynaklı bir İsviçre kar amacı gütmeyen blok zinciri projesidir. DeFi ekosistemi içinde DIA, DIA token sahipleri ve temsilcilerinden oluşan merkezi olmayan bir topluluk tarafından denetlenir. DIA yönetişim belirteci, önemli piyasa katılımcıları için bir teşvik görevi görür.

DIA, kripto para birimleri ve finansal veriler için açık kaynaklı bir Bloomberg olmaya hazırlanıyor. DIA, 3 Ağustos satışındaki inanılmaz heyecanla da teyit edildiği üzere, en çok beklenen DeFi projelerinden biriydi. Şimdi DIA jetonu, başlangıç ​​fiyatından neredeyse 60 kat daha yüksek işlem görüyor. Proje, Outlier Ventures gibi tanınmış yatırımcılar tarafından desteklenmektedir..

Orion Protokolü

Orion Protokolü (ORN) piyasaya ilk Dinamik Para Arzı (DYCO) olarak girdi ve 2020’de en sıcak tekliflerden biri oldu. Orion, CEO Alexei Koloskov’un liderliğinde şimdiye kadar geliştirilen en gelişmiş likidite toplayıcıya dayalı B2B ve B2C çözümleri geliştiriyor, deneyimli bir blockchain geliştiricisi ve Waves merkezi olmayan borsasının yaratıcısı.

Orion, Elrond Network, Bitmax, MXC ve Acheron ile ortaklıklar imzaladı. Kucoin ve Bitmax’ta piyasaya sürülmesinden bu yana, ORN’nin orijinal teklifinin neredeyse% 33’ü ön stake etme programına katkıda bulundu. Token zirvede 70 kat büyüme gösterdi ve şu anda yaklaşık 40 kat işlem görüyor..

Bileşik

Compound, mevcut DeFi yutturmaca döngüsünde, yerel COMP tokenleri mevcut seviyelerde düzeltme yapmadan önce değer kazanırken büyük ilgi gören ilk şirketlerden biriydi. Bileşik, tümü Ethereum blok zincirinde yürütülen, kullanıcıların faiz kazanmalarına veya teminat karşılığında varlıkları ödünç almalarına izin veren bir para piyasası protokolüdür.

Bileşiğin likidite havuzunu doldurma süreci nispeten basittir ve herkesin arz ve talebe göre otomatik olarak ayarlanan oranlarla hemen bileşik faiz kazanmaya başlamasını sağlar. Compound’da bloke edilen varlık sayısı 2,5 ayda 7 kattan fazla arttı ve şu anda 760 milyon dolara eşdeğer.

Özlem Finans

En heyecan verici projelerden biri olan Yearn Finance, başlangıçta likidite sağlayıcıları (çiftçiler) için ayrılmış münhasırlığa dayalı sınırlı arz sayesinde, yerel YFI tokenlerinin baş döndürücü bir büyüme yaşadığı Temmuz ayında sahneye çıktı. Yearn, borç verme hizmetlerini kullanan toplayıcılar için merkezi olmayan bir ekosistem görevi görerek üyelerin USDC, DAI ve USDT gibi tokenleri barındırmasına izin vererek Yearn’ın en kazançlı borç verme fırsatları seçimine katılmalarına olanak tanır..

Şirket, DeFi’yi demokratikleştirme fikriyle yola çıkan geliştirici André Cronier tarafından yönetiliyor. Ekip üyeleri arasında madencilik öncesi, ön satış veya fon dağıtımı yoktu, bu da YFI tokenlerinin çoğunun topluluğa ait olduğu anlamına geliyor. Ağustos ayının başından bu yana, YFI boyutu iki katına çıktı. Önümüzdeki aylarda jetonun nasıl davrandığını görmek ilginç olacak.

dHedge

Synthetix tarafından desteklenen dHedge, Blocktower Capital ve Three Arrows Capital gibi önde gelen yatırımcılar arasında popülerdir ve ticareti demokratikleştirmeyi amaçlayan merkezi olmayan varlık yönetimi için yeni bir protokol geliştirmiştir. Şirket kısa süre önce gizlilik modundan çıkacağını duyurdu.

Synthetix sıfır kayma ticaret modeli ve genişleyen bir desteklenen varlık grubu ile dHedge, Synthetix protokolü tarafından sağlanan türev likiditesinden yararlanmak için yeni yollar sunuyor. Synthetix şu anda kullanıcıların kripto para birimleri, itibari para birimleri ve emtialar dahil olmak üzere çeşitli varlık tabanlı türevleri basmasına, depolamasına ve ticaretine izin veriyor. DHedge’in resmi lansmanı için bizi izlemeye devam edin.

Uniswap

Uniswap, mevcut yükselişe yönelik DeFi kampanyasının arkasındaki itici güçlerden biridir. Merkezi olmayan bir borsa olarak hareket eden Uniswap, sipariş defterleri yerine teşvik edilen likidite havuzlarını kullanarak diğer DEX’lerden farklıdır. Likidite sağlamayı seçen kullanıcılar, Ethereum kullanarak her işlem için ödenen ücretlerin belirli bir yüzdesi ile ödüllendirilir..

Uniswap şu anda likidite havuzlarında 170 milyon doların üzerinde ve haftada yüzlerce yeni liste tutuyor. Acemi kullanıcılar için, varlık ticareti yapmak ve likidite sağlamak için kullanılan bağlı harici ERC-20 cüzdanları tarafından desteklendiği için Uniswap’i kullanmanın bir öğrenme eğrisi vardır. Uniswap’e dalmadan önce dikkate alınması gereken kayma ve oynaklık hususları da vardır..

Curve Finance

2020’nin başlarında piyasaya sürülen Curve, kullanıcıların sabit paralar arasında ticaret yapmalarına izin verirken, düşük kayma ve bu tür varlıklar için özel olarak tasarlanmış düşük komisyon algoritması sağlar. Curve, kârlı çiftçiliğin en eski savunucularından biriydi ve şu anda kullanıcıların yeni para birimleri gibi ödüller almak için stabilcoins oynayabilecekleri 7 havuz sunuyor. Şu anda Curve havuzlarında 1 Haziran 2020 itibarıyla 15 milyon dolardan fazla kilitli olan 1 milyar dolardan fazla var..

Curve, basit arayüzü ile en popüler DeFi platformlarından biridir ve kullanıcı dostu özellikleri ve şeffaf dokümantasyonu ile övgüler almıştır. Şirket, son aylarda diğer DeFi projelerini aktif olarak destekliyor. Ekip, platformu yönetmek için kısa süre önce kendi token’ını çıkarmaya karar verdi. Birçoğu tarafından zaten bilinen borsa kodu CRV’dir. Binance, OKEx ve diğer borsalar derhal jetonu listeledi ve şu anda fiyat 50 dolara ulaştı, başlangıçta 10 sent olarak tahmin edildi.. 

Maker DAO

Yaklaşık 1,5 milyar dolarlık varlığa sahip olan Maker DAO, tartışmasız bu listedeki en tanınmış isim ve bunun iyi bir nedeni var. Merkezi olmayan borç verme platformu, ABD dolarına sabitlenmiş bir stabilcoin olan ve kripto para birimi endüstrisindeki en popüler sabit paralardan biri olan DAI’yi destekler. Maker DAO, herkesin bir kasa açmasına, kripto para birimi teminatını bloke etmesine ve bu teminata karşı DAI oluşturmasına izin verir.

DeFi-Pulse’a göre Maker, bloke edilen varlıklarda% 23,1 ile sektördeki diğer projelere hakim durumda..

Aleph.im

Aleph.im, son birkaç ay içinde DeFi arenasına en yeni katılanlardan biri. Aleph, blok zincirinin merkezi olmayan bilgi işlem gücü ve depolama için düğüm olarak çalıştığı makineler için bir sohbet protokolüdür. Genel bulut pazarının 2020’de yaklaşık 374 milyar dolara ulaşması ve 2022’ye kadar 520 milyar doları aşması bekleniyor. Amazon’un AWS’si şu anda piyasanın lideri, ancak merkezi olmayan çözümlere olan talep hiç bu kadar büyük olmamıştı.

Aleph.im’in başarısının bir kanıtı, web sitelerinin şu anda çevrimiçi olmasıdır. Aleph ayrıca, dünyanın ilk tamamen merkezi olmayan türev borsası olan ve oldukça duyurulan Serum projesinin ortaklarından biri olarak listelenecek (aşağıya bakınız).

Serum

Son olarak, önde gelen kripto türev borsası FTX, Solana ağındaki merkezi limit emir defteri (CLOB) üzerinde çalışan dünyanın ilk tam teşekküllü merkezi olmayan spot ve türev borsası olan Serum projesini duyurmak için Solana ekibiyle ortaklık kurdu. Yaklaşan DEX, müşterilerin istediği hızda ve fiyatta güvenilir çapraz zincir ticareti sağlayarak, başkalarının başarısız olduğu noktalardan yararlanmaya çalışacaktır. Solana üzerine inşa edilmesine rağmen Ethereum ile uyumlu olacak. Bildiğimiz gibi, çoğu DeFi protokolü merkezileştirilmiş bir kahine ulaşır – çoğu zaman en kritik nokta, ancak bu Serum için geçerli değildir..

Serum diğerlerinden farklıdır ve bu onun gücüdür. Yazılımı hızlı DEX işlemlerine izin verir; çapraz zincir, stablecoin, BTC, BCH, BSV, LTC, ZEC, ETH ve ERC-20 tokenleri, sipariş defterleri ve kendi ve yeni finansal ürünlerinizi yaratma becerisini destekler. Aynı zamanda tamamen ademi merkeziyetçi. Merkezi fiyat kanallarına sahip oracle’lar yoktur; dürüstlüğüne güvenmeniz gereken mahkeme yoktur. Serum saf DeFi’dir. Mevcut DeFi ürünlerinin aksine, hızlı ve ucuzdur. Mimari, SRM enflasyonu, ticaret komisyonları ve “liderler” adı verilen bir delegasyon / yönlendirme sistemi aracılığıyla pay sahibi olma teşvikleriyle düğüm operatörlerini destekleyecek şekilde ayarlanmıştır.

SRM belirteci, ERC-20 standardı olarak çapraz listelemeye sahip yerel Solana altyapısındaki (SPL belirteci) Serum ekosisteminin bel kemiğidir, belirteç Serum’a tamamen entegre edilecektir. 7 Ağustos’ta FTX ve Bitmax borsalarında bir IEO düzenlendi ve 11 Ağustos’ta Binance dahil birçok büyük borsada listeleme yapıldı. Şu anda token, başlangıç ​​fiyatından 17 kat daha yüksek işlem görüyor..

Bahsedilen Solana ve FTX’e ek olarak, Serum’un ortakları arasında 3Commas, Akg Ventures, Certus One, Genesis Block ve diğerleri gibi kripto endüstrisindeki tanınmış şirketler bulunmaktadır. Birçoğu aynı zamanda Serum doğrulayıcılarıdır. Kurucuların tahminlerine göre, Serum değişiminin tam olarak başlatılması birkaç hafta içinde gerçekleşmelidir..

Ademi merkeziyet, finansın geleceğidir

Küresel sağlık ve ekonomik krizin zeminine karşı, DeFi projelerinin popülaritesi artmış ve bu da piyasada yeni kurumsal ve bireysel oyuncuların ortaya çıkmasına yol açmıştır. DeFi tokenlerinin maliyeti yılın başından bu yana yüzde yüz arttı. Bu teknolojiyi kullanan yeni başlayanlar için fırsatlar sonsuzdur ve bu, DeFi ekosisteminin çeşitliliği ve büyümesi için büyük umut vaat etmektedir. Yeni çığır açan DeFi ürünleri ortaya çıkıyor, daha az maliyetle üretiliyor ve genel pazara girmeye hazır.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map