DeFi evreninin yolculuğu: merkezi olmayan pazar yerleri

DeFi ekosistemine daha geniş bir açıdan bakarsanız, merkezi olmayan finans projelerinin yaklaşık on iki yönde çalıştığını ve geliştiğini görebilirsiniz. Geleneksel finansal sistemle ilgili neredeyse her şeyin merkezi olmayan bir biçimine geçmeye çalışmak, aynı zamanda finansal araçlarla yeni etkileşim türlerine ve bu etkileşimlerin ademi merkeziyetçiliğine mümkün olduğunca çabuk geçmeye çalışmak anlamına da gelir..

Bu, bu alanların her birinde gelecek vaat eden projelere bakan, bu projelerin avantajlarından ve dezavantajlarından bahseden ve onların beklentileri ve fırsatları üzerine düşünen serideki ilk makaledir..

Bugünün makalesinde, katılımcıların işlemleri doğrudan p2p ağları üzerinden tamamlayabildikleri merkezi olmayan ticaret platformları (DeFi Pazaryeri) bağlamında merkezi olmayan finans gelişiminin yönü hakkında konuşacağız..

Merkezi olmayan pazarlar

Yakın tarihli bir ders çalışma The Block tarafından, DeFi ekosistemi, merkezi olmayan finansın tüm alanlarında çalışan 160’tan fazla start-up ve protokol içerir. Pazar yerleri segmentindeki Ethereum platformunda dört çözüm oluşturuldu ve şu anda çalışıyor: Rare Bits, District0x, Origin ve OpenSea. Ethereum’daki toplam DeFi projesi sayısının dışında, pazar yerleri yalnızca% 1,8 pazar payına sahip. 

Ethereum dışında bu türden daha fazla proje olduğu için (defiprime.com’a göre piyasada gelecek vaat eden yedi protokol ve pazar yeri projesi var), kendimizi tek bir platformla sınırlamayacağız. P2P ticareti ve merkezi olmayan piyasalar için bağımsız çözümlere değineceğiz.

Aracıların bulunmaması ve bunun sonucunda görece düşük fiyatlar, p2p piyasalarını her geçen gün daha çekici ve popüler hale getiriyor. Merkezi yapıların kontrolünden bağımsız bir ekosistem, blockchain ve akıllı sözleşmeler dünyasının sunabileceği şeydir. Merkezi olmayan pazarların hala çok genç olmasına rağmen, içlerinde yatan potansiyel çok büyük. 

OpenBazaar

OpenBazaar, DeFi popüler hale gelmeden çok önce Nisan 2016’da başlatılan en eski merkezi olmayan çevrimiçi ticaret platformlarından biridir. Bu platform, ücretsiz ve açık kaynaklı, merkezi olmayan bir sosyal pazardır. Kripto para birimleriyle malların karşılığını ödeme yeteneği sayesinde proje popülerliğini kazandı.. 

Geliştiriciler, eBay ve Aliexpress’i biraz anımsatan, düşünceli ve kullanışlı bir arayüz oluşturdular. Platformda alım satım hiçbir şekilde düzenlenmemiştir; mal kategorileri üzerinde herhangi bir komisyon ve kısıtlama yoktur. Kullanıcılar arası güven, çeşitli parametrelerle gerçekleştirilen, tamamlanan işlemlere yönelik değerlendirme sonuçlarına bağlı olarak hesaplanan itibara bağlı klasik mekanizmaya dayanmaktadır..

Bir satın alma işlemi yaparken, mallara bağlı olarak, üç ödeme seçeneği sunulur: doğrudan, tartışmasız yönetilen, anlaşmazlıkla yönetilen. Bu yaklaşım, örneğin kişisel fonların güvenlik nedenleriyle doğrudan ödeme yapılmasının mümkün olmadığı durumlarda, hizmet sunma olanaklarını genişletir..

Platformun olasılıklarını tanımlayabiliriz, ancak bir anlam ifade etmiyor çünkü bir İnternet bağlantınız ve en azından birkaç satoshi’niz varsa kendiniz denemek oldukça basit. Kripto para birimleri değerlidir çünkü mal ve hizmetlere harcanabilirler ve ticaret ne kadar yaygın olursa, değerleri o kadar yüksek olur..

İlçe0x

District0x, Ethereum, Aragon ve IPFS platformlarında çalışan merkezi olmayan bir pazardır. Platform, Ethereum akıllı sözleşmelerini kullanarak kişisel merkezi olmayan pazarlar oluşturma fırsatı sunuyor.

Ticaret platformları ve toplulukları, District0x ağındaki merkezi olmayan özerk kuruluşlardır (DAO). 2017 yılında, ETH ile ödenen çeşitli hizmetler sağlamak için tüccarları ve müşterileri birbirine bağlayan merkezi olmayan bir iş borsası – Ethlance – başlatıldı..

Şu anda geliştiriciler iki yeni proje üzerinde çalışıyor: ENS (Ethereum İsim Hizmeti) – ENS Bazaar aracılığıyla kayıtlı isimlerin değişimi için bir p2p platformu ve Ethereum blok zincirinde nadir dijital koleksiyonların oluşturulması, yayınlanması ve takas edilmesi için bir platform – Meme Fabrikası.

Merkezi olmayan işgücü piyasaları alanında, GitCoin platformu, serbest çalışan geliştiricilerin birbirleriyle ve uzak açık kaynaklı projeler için müşterilerle etkileşime girebileceği bir pazar olarak geliştirilmekte ve genişletilmektedir..

Açık deniz

OpenSea, koleksiyonlar, oyun öğeleri, alan adları, dijital sanat ve NFT token adı verilen diğer varlıklar gibi dijital ürünler için en büyük pazar yeridir – yalnızca dijital formdaki mallar veya varlıklar, bu türden her bir token benzersizdir..

Platform, akıllı sözleşmeler oluşturmanıza ve OpenSea mağazasını programlama bilgisi olmadan sergilemenize olanak tanıyan özel bir arayüze sahiptir. Örneğin, Parisli bir sanatçı Pascal Boyart, biri 25 ETH’ye satılan orijinal kreasyonlar olan sokak sanatı duvar resimlerine dayanarak dijital koleksiyon öğeleri yaratıyor..

NFT tokenlerinin yaratılması, takas edilmesi ve satılması yönündeki benzer bir proje, 2018’de koleksiyon öğeleri ve benzersiz dijital token pazarını desteklemek için 6 milyon dolar çeken Rare Bits platformudur..

Menşei

Origin platformu ve bu platforma dayalı iki dahili uygulama, Marketplace ve Dshop, ticaret için merkezi olmayan bir p2p platformu sağlar. Bu platformun ana özelliklerinden biri, USDC Circle ve DAI MakerDAO ile mal ve hizmetler için ödeme yapabilme ve sözleşme geliştirme seviyesinden bahsederken herhangi bir ERC-20 belirtecidir..

OGN dahili belirteci, diğer büyük DeFi platformlarıyla zaten entegre edilmiştir. ETH / OGN gibi likidite havuzları KyberSwap, Uniswap ve Balancer’da zaten mevcuttur. Birkaç hafta önce Dshop, Dshop tabanlı Uphold Store’u açmak için Uphold ile ortaklık kurdu ve ikincisi, 184’den fazla ülkede faaliyet gösteren ve kabul eden ağın 1,7 milyon üyesi tarafından kullanılmak üzere Uphold’un uygulama dizinine eklendi. 30’dan fazla varlık türü.

Eylül 2020’de, Origin geliştiricileri USDT, USDC ve DAI sepetine sabitlenmiş kendi OUSD stabilcoinlerini başlattı. Origin, diğerleri arasında Compound protokolünde stabilcoin çiftçiliğini yönetir ve elde edilen kâr, tüm OUSD sahipleri arasında orantılı olarak dağıtılır. 

LocalCryptos

2017’den beri LocalCryptos, p2p Ethereum ticareti için bir platform – LocalEthereum, ancak 2019’da yeniden markalaştıktan sonra, 130’dan fazla ülkede BTC, ETH, LTC ve diğer kripto para birimlerinin alım / satımı ve değişimi platformda kullanıma sunuldu. LocalCryptos’un merkezi olmayan pazarı, LocalBitcoins’in doğrudan ve en yakın rakibidir ve düzenleyici kurumlardan bağımsızdır.

Platformdaki işlemler doğrudan akıllı sözleşmeler ve emanet yoluyla gerçekleştirilir, giriş ve çıkış ücretleri sadece madencilere ödenir. İşlemle ilgili herhangi bir tartışmalı durum varsa, akıllı sözleşmeye işlemin sonucuna karar verecek olan üçüncü taraf bir hakem tarafından erişilebilir. Bir cüzdanın özel anahtarlarının kullanıcılara ait olduğu unutulmamalıdır, bu da bu siteyi daha çekici ve sansüre dayanıklı hale getirir..

Merkezi olmayan pazarların geleceği

Merkezi olmayan piyasalar, üçüncü bir tarafın işlemi gerçekleştirmesi ihtiyacını ortadan kaldırır ve bu da minimum komisyonlara veya bunların yokluğuna yol açar. Bu tür platformlara olan ilgiyi etkileyen bir diğer faktör, veri sağlama eksikliği ve kripto para birimleriyle anonim ödeme yapma olasılığıdır.. 

Düşük kabul seviyesine rağmen, merkezi olmayan pazarlar bu tür projelerde hem kullanıcılar hem de yatırımcılar arasında popülerlik kazanıyor. Blok zincirleri ve ademi merkeziyetçilik, kripto para birimleri veya başka herhangi bir dijital varlık ile işlemlerin yapılabileceği, sansüre gerçekten dirençli pazarlar ve platformlar oluşturmaya yardımcı olabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map