Blockchain teknolojisi tüm dünyayı ileriye doğru iter. Neredeyse her sektörde iş modellerini bozma potansiyeline sahiptir. Önde gelen bir pazar araştırma şirketinin yakın tarihli bir raporuna göre, telekomünikasyon pazarının 2023 yılına kadar 993,8 milyon $ ‘a çıkması ve öngörülen dönem içinde% 84.4 Bileşik Yıllık Büyüme Oranı (CAGR) olması bekleniyor. Telekom şirketlerinin karşılaştığı zorluklardan biri, hizmetlerini uygun bir fiyat aralığında tutmak için maliyetleri düşürürken oldukça rekabetçi bir pazarda yenilik yapma ihtiyacıdır. Bugün, telekomünikasyonda blockchain uygulamasının bu devasa pazara nasıl yeni fırsatlar getireceğinden bahsedelim..

Telekom alanında blockchain 

Telekomünikasyon değer zinciri, ses, veri, multimedya ve diğer ilgili hizmetler için gerekli ağ altyapısını ve bağlantıyı sağlamaktan oluşur. Ağlar arasında veri alışverişi, veri koruması, veri bütünlüğü, veri doğrulama ve dolandırıcılık önleme gerektirir. Blockchain teknolojisi, telekomünikasyon endüstrisine temel ihtiyaçlarından biri için ideal bir çözüm sunar. Verilere güvenilir ve güvenli erişim nedeniyle, blok zincirleri zaten birçok telekomünikasyon endüstrisi uygulamasında kullanılmaktadır. Geçmiş kullanıcı kayıtlarını, bu kayıtları tahrif etme olasılığı olmadan saklama yeteneği, kullanıcı hesaplarının çeşitli yönlerini yönetmenize olanak tanır. Telekomünikasyon endüstrisindeki blok zinciri uygulamalarından bazıları, faturalama sistemleri, dolaşım ve tedarik zinciri yönetimi gibi birçok dahili işlemin otomasyonunu içerir..

Blockchain teknolojisi ile sağlanan akıllı sözleşmeler kullanılarak faturalama sistemlerinin otomasyonu, şirketlere çok zaman ve para kazandırır ve her türlü dolandırıcılık olasılığını önler. Sonuç olarak, tüm muhasebe ve denetim süreci otomatik hale gelecek ve telekomünikasyon şirketlerine daha fazla para tasarrufu sağlanacaktır. Telekom şirketleri ve ağ ortakları, işletmeler, Mobil Sanal Ağ Operatörleri (MVNO) ve Over the Top (OTT) oyuncuları için 5G ağ segmenti kira yönetimi gibi yeni ağ yönetimi seçenekleri ve yeni altyapı paylaşım modelleri ortaya çıkmaktadır. Blockchain, süreci basitleştirmeye, süreci güvenli, şeffaf ve verimli hale getirmeye ve dijital paket değer önerileri aracılığıyla yeni gelir kaynakları bulmaya yardımcı olabilir..

Yeni dijital hizmetlerde blockchain

Blockchain teknolojisinin hala telekomünikasyon endüstrisine sunabileceği birçok yenilik var. Blockchain tabanlı hizmet paketleri, telekom şirketleri için yeni gelir kaynakları oluşturabilir. Bu hizmetler henüz tam olarak araştırılmamış ve gerçekleştirilmemiş olsa da, bazıları zaten büyük ölçekte uygulanacak kadar açık..

Mikro Ödemeler

Ödemeler için blok zinciri kullanmanın düşük maliyeti, telekom şirketlerinin genellikle çevrimiçi mobil oyunlar, müzik ve daha fazlasını satın almak için kullanılan mikro ödemeler sağlamasına izin verebilir. Bu hizmetin dağıtımının bir sonucu olarak, üçüncü taraf uygulamalarının banka hesabı ayrıntılarını, kredi kartı bilgilerini veya diğer hassas veya kişisel verileri sağlaması gerekmeyecektir. Başka bir deyişle, bir telekom endüstrisi blok zinciri uygulaması, telekom kullanıcıları için daha da yüksek bir güvenlik seviyesi sağlayacaktır..

Müşteri fon transferleri

Blockchain teknolojisinin bir başka uygulaması para transferleridir. Bu oldukça açık görünebilir çünkü kripto para birimleri sayesinde blok zinciri teoriden gerçek dünya uygulamasına geçti, ancak birçok telekomünikasyon şirketi bu kavramı henüz benimsemedi ve kullanıcıların blok zinciri tabanlı bir hizmet aracılığıyla birbirlerine para aktarmalarına izin verdi..

Tanımlama ve doğrulama

Blockchain teknolojisi güvenilir ve yenilmez bir güvenlik seviyesi sunduğundan, dijital kimliğin doğrulanması telekomünikasyon endüstrisindeki en değerli uygulamalardan biri haline gelecektir. Telekom şirketleri, kullanıcıların ihtiyaçlarının tüm finansal yönlerinde blockchain teknolojisini kullanmaya başlayacağından, bu gelecekte daha da önemli hale gelecektir. Kimlik doğrulama teknolojileri artık şirketlere her yıl milyarlarca dolara mal oluyor. Civic gibi girişimler artık blockchain teknolojisine dayalı çok daha ucuz ve daha güvenli kimlik doğrulama sistemleri kullanıyor..

İnternet Pazarlama ve Reklamcılık

Telekomünikasyon şirketleri zaten milyonlarca kullanıcıdan gelen verilere sahip. Blockchain teknolojisinin kullanımıyla, bu şirketler bu sonsuz veri kaynağını çevrimiçi pazarlama ve reklamcılık endüstrilerinde daha verimli bir şekilde kullanabilecekler..

Çevrimiçi pazarlama ve reklamcılık pazarı şu anda büyük ölçüde verimsizdir, bu da onu telekom şirketlerinin hem reklam verenler hem de kullanıcılar için daha iyi bir pazar sunmak için blok zinciri uygulamalarına müdahale etmesi ve kullanması için ideal bir ortam haline getirir. Blockchain teknolojisi ile, reklamverenler daha fazla potansiyel müşteri çekebilir ve kullanıcılar, verilerinin ve bilgilerinin reklamcılık pazarında nasıl ve ne zaman kullanılacağına karar verebilir..

Gelecek ne getirecek

Manipülasyondan veya bilgisayar korsanlığından korunan bir kayıt tutma ve izleme yöntemine sahip olma fikri, blockchain uygulamalarını tüm güvenliğe bağımlı pazarlarda sınırsız hale getirir. Telekomünikasyonda blockchain teknolojisini kullanan çoğu uygulama bir şekilde finans ile ilgilidir. Finansal işlemlerin ve transferlerin blockchain teknolojisi yoluyla basitleştirilmesi, telekom şirketlerini, bu şirketlerin mümkün olan en düşük maliyetle tamamen işlevsel bankalara dönüşeceği bir geleceğe götürmeyi vaat ediyor. Bu adım, telekomünikasyonun yüksek düzeyde müşteri güvenine sahip sektörlerden biri olduğu gerçeğiyle desteklenecektir. Blockchain tabanlı uygulamaların kullanılması, bu güvenin verimli bir şekilde kullanılmasına izin verecek ve aynı zamanda artıracaktır.. 

Blockchain teknolojisi hala nispeten genç kabul ediliyor. Bu yüzden keşfedilmemiş fırsatlar bakımından çok zengindir. Blockchain teknolojisi sayesinde, dünya artık daha önce bilinmeyen şekillerde kullanılabilecek yeni bir araç yaratma aşamasında. Dijital telekom şirketleri, tüm organizasyonun ve ekosistemlerin aşırı dijitalleşmesi için çabalıyor ve blok zinciri, belirli senaryolar için uygun bir çözüm olabilir ve basitlik, verimlilik ve şeffaflık sağlayabilir..

Sorumluluk Reddi: Bu makalenin içeriği mali tavsiye niteliğinde değildir ve bu şekilde değerlendirilmemelidir. 3commas ve yazarları, bu makaleyi okuduktan sonra karınız veya zararınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez. Makale, okuyuculara genel bilgi vermek için sunulmuştur. Burada açıklanan yalnızca kişisel deneyim vardır. Kullanıcı, kripto yatırımlarıyla ilgili bilinçli kararlar almak için kendi bağımsız araştırmasını yapmalıdır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me