İnternetteki blockchain ile ilgili haberlerde çok fazla gürültü var. İçerik ne kadar temiz olursa, genellikle fazla tekniktir. Elbette kaynak kodu en saf ve en güvenilir içeriktir. Ancak, teknik gerçeklerin derinliklerine dalmadan bile, endüstriyi deneyimlemenin ilk aşamalarında, yeni materyallerde ustalaşırken her zaman yeni anlamlar ve terimlerle karşılaşacaksınız. Bugün, Blockchain teknolojisinin temel özelliklerinden biri olan güvenilirlikle yakından ilgili olan değişmezliğe (veya geri çevrilemezliğe) daha yakından bakacağız..

Değişmezlik nedir?

Onaylarla çok ilgisi var ama o kadar basit değil.

İşlemin değişmezliği işlem onayından sonra gelir. Değişmezlik, işlemin ağın herhangi bir üyesi tarafından hiçbir koşulda iptal edilemeyeceği, geri alınamayacağı veya değiştirilemeyeceği bir blok zinciri durumudur. Başka bir deyişle, hiç kimse işlem hakkında hiçbir şey yapamaz ve bu işlemde olan her şey sonsuza kadar blok zincirinde kalacaktır. Kahvenizin ödendiğinden ve maaşınızın alındığından ve tamamen emrinizde olduğundan emin olduğunuz an.

Öyleyse, “işlem onaylandı” mesajını aldığınız andan işleminiz geri alınamaz hale gelene kadar ne kadar beklemelisiniz? Değişmezlik seviyesi, işlem tamamlandıktan sonra kesinlik durumuna ulaşmak için geçen süredir. Blok zincirine veya içeriğe bağlı olarak, hız saniye veya blok cinsinden ölçülür. Farklı blok zincirlerinin farklı sonuçlandırma planları vardır, bu nedenle gerekli garantileri almak saniyenin birkaç kesirinden bir saate kadar sürebilir – bir kahve için oldukça uzun bir bekleme.

Değişmezlik neden önemlidir??

Bir saatlik beklemenin ardından, kısa bir süre tamamlanmasının bir işletme için son derece önemli olduğu ortaya çıkıyor. Her yeni mağazada alışverişe çıktığınızda 10 dakika beklemek istemezsiniz. Bir arkadaşınıza para göndermenin ne kadar süreceğini bir düşünün. Geleneksel işlemler bir saniyeden daha kısa sürede tamamlandığı için finans sektörü müşterilerin hız beklentilerini asla karşılayamayacak (ne kadar nihai oldukları farklı bir sorudur).

“Mutlak değişmezlik gerçek dünyada uygulanmalıdır çünkü hiç kimse protokolün tasarımı nedeniyle kaybedebilecekleri varlıklara sahip olma riskini almak istemez.”

Yatırımcılar ve işletme sahiplerinin farklı düzeyde garantilere ihtiyacı vardır. Ek riskleri karşılayamazlar, bu nedenle her işletme işlemlerini olabildiğince çabuk tamamlamayı hedefler. Kripto para birimi ödemeleri yapan şirketler, özellikle değişmezlik seviyesine duyarlıdır..

Bu, bir blockchain şirketinin başarısının tek önemli göstergesi olmasa da, tamamlanma süresi ne kadar hızlı olursa, o kadar iyidir..

O nasıl çalışır?

Protokolün tasarımına bağlı olarak, bir blok zinciri, çeşitli mekanizmalar aracılığıyla değişmezliğe ulaşır. Pek çok karma seçenek vardır, ancak genel anlayış için en çok üç ana türden bahsedilir:

Olasılık

Bu tür bir değişmezlik karmaşıktır çünkü gerçek hayatta% 100 değişmezlik durumu diye bir şey yoktur. Belirli bir blok zincirinde bir işlem gerçekleştirildikten sonra, diğer işlemler onaylanır ve ulaşmaya devam eder. Bu nedenle, teorik olarak, madencilerin işleminizi içeren bloktan önceki bloktan başlayarak işleminizi geçersiz kılan alternatif bir zincire geçmeleri makuldür. Ancak sizden sonra ne kadar çok işlem yapılırsa, zincirleri değiştirmek için o kadar fazla kaynak gerekir ve bir noktada bu delice mantıksız hale gelir, bu nedenle bunun olma olasılığı azalır.

Zamanla, üst üste daha fazla blok oluşturulduğundan işlem “gittikçe daha geri alınamaz” hale gelir..

Her bir blok zincirindeki herkesin işlemin olasılıksal olarak geri döndürülemez olduğunu kabul ettiği belirli bir zaman çerçevesi vardır (ancak yine de sadece% 99 değişmezliktir). Bitcoin için bu zaman çerçevesi yaklaşık 60 dakika veya altı bloktur.

Mutlak

Bu daha net.

Genellikle, mutlak (veya deterministik) değişmezliği olan bir blok zincirinde, madenciler dışında, ek bir onaylayıcı ve lider grubu da vardır. İkincisi bir blok önerir ve doğrulayıcılar bunu kontrol edip onaylar. Blok rastgele bir adam tarafından değil, blok onaylandıktan sonra seçilen bir lider tarafından önerildiğinden, bu bloktaki tüm işlemler hemen geri alınamaz olarak kabul edilir. Eğer oradaysa, çıkış yok.

Bu, zincirin tasarımı sayesinde elde edilir ve Tendermint ve Dexon gibi PBFT tabanlı protokoller için tipiktir..

Blok zincirlerinin tasarımına göre değişmezliğin türünden bahsettiğimizi belirtmek önemlidir. Her blok zinciri, önceki işlemlerin veya blok zincirinin bir kısmının kaybına yol açabilecek farklı saldırı türlerine karşı savunmasızdır. Geliştiriciler, mevcut zincirleri güncelleyerek veya yeni protokoller geliştirerek olası saldırılara karşı korumayı iyileştirmeye ve sistemlerine olan güveni artırmaya çalışır..

Ekonomik

Ekonomik değişmezlik, stake etme ve cezalar fikrine dayanmaktadır, bu nedenle esas olarak PoS protokolleri için geçerlidir. Değişmezlik, blok kurtarma mali açıdan maliyetli hale geldiğinde elde edilir. Doğrulayıcılar, blok dahil etme veya reddetme için oy kullanır. Konsensüs koşulları blok zincirinden blok zincirine değişir, ancak genellikle bir bloğu onaylamak için doğrulayıcıların yaklaşık 2 / 3’ü yeterlidir. Çoğunluğa karşı oy kullanan tüm onaylayıcılar, zincirin kurallarına göre cezalandırılır (paylarını kaybeder, bir sonraki dönem için ödül alma fırsatını kaybeder vb.). Genellikle tarihe geri döndüğümüzde, kesinti çoğalır ve bu da eski blokları restore etmeyi daha pahalı hale getirir. Yanlış seçim yaptığına pişman olacaksın.

Bu tür bir blok zinciri, onaylayıcıları çoğunluğun yaptığı gibi oy kullanmaya teşvik eder. Her doğru oy verdiklerinde ödüllendiriliyorlar.

Farklı blok zincirlerinin bir işlemin değişmezliğine ulaşması için gereken süre

Sonuç

Hızlı ve güvenli değişmezliğe ulaşmak, çeşitli blok zincirleri için hala oldukça aktif bir araştırma alanıdır. Blokların tersine çevrilebilirliği, milyonlarca dolarlık kayba yol açabilir veya merkezi olmayan uygulamaların temellerini etkileyebilir. Bu nedenle, güvenilir blok zinciri platformları oluştururken ve uygulama geliştirme platformu seçerken değişmezliği anlamak çok önemlidir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me