Ortaya çıktıktan sonra Ethereum, kripto topluluğunun sevgisini hızla kazandı. Yıllar geçtikçe, Ethereum’un dezavantajları giderek daha belirgin hale geldi – yüksek ücretler ve nispeten düşük bant genişliği, bunun üzerine merkezi olmayan finans alanının gelişimini bir dereceye kadar engellemeye başladı. Son zamanlarda, Ethereum için Avalanche adlı tamamlayıcı bir proje popülerlik kazandı. Bugün, Avalanche ekosistemindeki bazı teknik özelliklere ve kilit organizasyonlara bakacağız..

Çığ nedir?

Avalanche, merkezi olmayan uygulamaları ve kurumsal blok zinciri dağıtımlarını birlikte çalışabilir, yüksek oranda ölçeklenebilir tek bir ekosistemde başlatmak için açık kaynaklı bir platformdur. Avalanche üzerine inşa eden geliştiriciler, özel veya genel blockchain ağları ile kolayca güçlü, güvenilir ve güvenli uygulamalar oluşturabilirler..

Hız, son derece önemli bir faktör ve Avalanche, saniyede 4.500’den fazla işlemi gerçekleştirebilen ve bir saniyeden daha kısa süren Avalanche onayları ile teslim etmek için adım atıyor. Avalanche, Ethereum geliştirme araç setinin tamamını destekler ve temelde yatan fikir birliği protokolü sayesinde milyonlarca bağımsız doğrulayıcının blok üreticisi olarak katılmasına izin verir..

Avalanche, herkesin akıllı sözleşmeler yapmasına ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına izin veren açık kaynaklı bir platform olması açısından Ethereum’a benzer görünebilir. Bununla birlikte, bazı temel farklılıklar Çığ’ı öne çıkarıyor. 

  • Modülerlik. Avalanche, birlikte çalışabilen tek bir ağ içinde yeni, özel veya genel blok zincirleri oluşturmak için alt ağları kullanmanıza olanak tanır. 
  • Özelleştirme. Avalanche ile geliştiriciler akıllı sözleşmelerin davranışları üzerinde tam kontrole sahip. Merkezi olmayan uygulamalarla etkileşimlere kısıtlamalar koyabilir, özel sanal makineler uygulayabilir ve belirli alt ağlar için programlama dilleri seçebilirler;
  • Ölçeklenebilirlik ve güvenlik. Avalanche’ın blok zinciri, milyonlarca tam, blok üreten doğrulayıcının ağ etkinliğinin güvenliğini sağlama ve doğrulamaya katılmasına olanak tanıyan fikir birliği protokollerinde bir atılım olan Avalanche Consensus tarafından destekleniyor. Proof-of-Stake (PoS), Sybil saldırı önleme mekanizması olarak kullanılır.
  • Yüksek performans. Çığ fikir birliği, platformun saniyede binlerce işlemi tamamlayarak bir saniyeden daha kısa sürede tamamlanmasını sağlar.

Özelleştirilebilirliği ve performansı, merkezi olmayan ağlara uygun her türlü kullanım durumuna fayda sağlayabileceğinden, Avalanche’ın kapsamı neredeyse sınırsızdır. Ancak, Ava Labs ekibi, birlikte çalışabilir finansal ürünler ve blok zinciri tabanlı uygulamalar geliştirmeye odaklanmıştır. Çalışmalarının sonuçları, bu alanda yepyeni bir finansal varlık grubuna yol açabilir..

Çığ Konsensüs Protokolleri

Halka açık veritabanları yaratma ikilemi birçok kişiye meydan okumaya devam etti. Böyle bir veri tabanına yalnızca geçerli işlemlerin dahil edilmesini garanti etmekte yatmaktadır.. 

Bitcoin’in anonim geliştiricisi Satoshi Nakamoto, bu zorluğu başarıyla çözdü, ancak Nakamoto Consensus kesinliğe yavaş kalıyor ve çok sayıda işlemi destekleyemiyor, bu da onu günlük yaşamdaki hızlı işlemler için neredeyse kullanılamaz hale getiriyor. Çığ protokolleri, Nakamoto Consensus’un tüm olumlu özelliklerini birleştirirken, aynı zamanda yüksek ölçeklenebilirlik, güvenilirlik, düşük gecikme süresi ve yüksek bant genişliği sağlar..

Çığ Üzerinde Ethereum Sanal Makinesi (EVM)

Avalanche özelliklerinden daha heyecan verici bir şeye geçiyoruz. Avalanche, Ethereum Sanal Makinesi ile tamamen uyumludur, yani tüm Ethereum uygulamaları ve varlıkları, yüksek performanslı Avalanche konsensüs protokolünden yararlanırken Avalanche üzerinde çalışabilir.. 

Geliştiriciler için bu, Solidity’nin kutudan çıktığı gibi çalıştığı ve Remix, Metamask, MyEtherWallet, Web3js, Truffe Suite, Embark ve diğerleri gibi Ethereum araç setinin geri kalanını desteklediği anlamına gelir..

Çığ ekosistemindeki diğer projeler

Beyaz blok

Whiteblock, 2017’den beri blockchain testlerinde lider olarak kendini kanıtladı. Şirketin müşteri listesi Ethereum Foundation ve hatta ABD’yi içerir. Savunma Bakanlığı. Whiteblock ile blockchain platformları, merkezi olmayan üretim ortamı sistemlerinde ağlarının performansını güvenilir bir şekilde test edebilir. Gelişmiş test metodolojileri ile proje ekipleri, sistemlerinde daha fazla iyileştirmeye ihtiyaç duyan alanları belirleyebilir ve blok zinciri lansmanlarına hazırlanabilir..

Avalanche geliştirmesinin arkasındaki Ava Labs ekibi, bu yılın Ağustos ayında Whiteblock ile ortaklık kurdu. Whiteblock, blok zinciri performans testi ve optimizasyonunda liderlerden biridir. Bu ortaklık sayesinde, Ava Labs ve Whiteblock uzmanları platformu değerlendirmek için bir dizi stres testi, güvenlik kontrolü ve başka yöntemler gerçekleştirebildi.. 

IOSG Girişimleri

2017 yılında kurulan IOSG Ventures, Açık Finans, Web 3.0 ve diğer blok zinciri yeniliklerinde uzmanlaşmış araştırma odaklı bir risk sermayesi fonudur. Fonun 60’tan fazla yatırımı var ve çeşitli geliştirici ve DAO topluluklarında aktif. IOSG Ventures, yenilikçi fikirler, yüksek kaliteli çalışma ve güçlü bir toplulukla en iyi ekiplere yatırım yapar.

Quantstamp

Quantstamp, olası güvenlik açıklarını tespit etmek için onları denetleyerek akıllı sözleşmelerin güvenliğini artırmak için tasarlanmış bir platformdur. Quantstamp’tan önce, geliştiricilerin kodlarındaki ihlalleri tespit etmenin tek yolu, kodlarını derinlemesine inceledikleri ve herhangi bir sorunu buldukları için başkalarına ödüller sunmaktı.. 

Quantstamp, bu yılın Ağustos ayından bu yana platform güvenliğini optimize etmek için Ava Labs ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık sayesinde Avalanche, küresel finanstaki büyük oyuncuların ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve dijital varlıkları geleneksel işletmelere entegre etmenin karmaşıklıklarının üstesinden gelebilecek..

Figment

Kanada merkezli Figment, dünyanın en büyük blockchain altyapısı ve hizmet sağlayıcısıdır ve dünya çapındaki müşterilere hizmet vermektedir. Figment’in misyonu, Web 3.0 ekosisteminin benimsenmesini, büyümesini ve uzun vadeli başarısını desteklemektir. Figment’in amacı, geliştiriciler için yeni nesil blockchain teknolojisinin kullanımını basitleştirmek. Şirket, kurumsal sınıf düğüm ve staking altyapısı, Hubble Web 3 tarayıcısı ve geliştirici araçları sağlar. Son zamanlarda Figment, blockchain tarayıcısı ve Web 3 API Data Hub erişim ağ geçidini sağlamak için Ava Labs ile çalışmaya başladı.

Torus

Torus, 2018 yılında kurulan ve birçok kullanıcının alışık olduğu Google veya Facebook gibi kimlik doğrulama hizmetleri ile blockchain tabanlı uygulamalar arasında bir köprü kuran Singapur merkezli bir şirkettir. Şirket, herhangi bir dijital kimliği geçerli bir çapraz platform tanımlayıcı haline getirmeyi hedefleyerek, kullanıcıların dijital kimlik bilgilerini herhangi bir çevrimiçi uygulamaya aktarmalarına olanak tanır..

Zincir bağlantı

Chainlink, kripto para piyasasına girişinden bu yana, kripto yatırımcılarından, yeni başlayanlardan ve hatta Google ve SWIFT gibi büyük teknoloji ve finans oyuncularından çok fazla ilgi gördü. Chainlink, akıllı sözleşmelerin pratik uygulaması bağlamındaki en büyük sorunlardan birini çözer – blok zincirleri, sözde oracle’lar aracılığıyla varlık fiyatları veya ürün teslimat bilgileri gibi fiziksel verilere bağlamak.

Mimari açıdan Chainlink, ağın hem içinde hem de dışında birbirine bağlı ve teknolojik gelişmelere esnek bir şekilde uyum sağlayacak şekilde güncellenebilen modüllerle tasarlanmıştır. Ademi merkeziyet, hem birden çok kaynaktan veri çıkararak hem de birden çok düğümde işleyerek elde edilir. Oracles, performansı ve itibarı sürekli izlenen bir düğüm ağı tarafından yönetilir. Chainlink oracle’ları, blockchain’i finansal piyasa verileri, hava durumu raporları ve daha fazlası gibi herhangi bir harici veri beslemesine veya API’ye bağlamak için tasarlanmıştır..

Sonuç

Avalanche platformu, ademi merkeziyetçilikten veya güvenlikten ödün vermeden saniyenin altında kesinlik ve Visa düzeyinde iş hacmi sağlar. Benzersiz alt ağ modeli, geliştiricilerin özel kural kümeleriyle tamamen özelleştirilebilir uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Bu sadece ilginç kripto-yerel uygulamaları mümkün kılmakla kalmayacak, aynı zamanda kurum ve kuruluşların sistemleri için ihtiyaç duydukları esnekliği ve kontrolü de sağlayacaktır..

Bu özellikler onu sadece DeFi için harika bir proje yapmakla kalmaz, aynı zamanda her boyutta veya kapsamda varlık ihracı ve oluşturulması için harika bir platform yapar..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me