Kriptovalūtu apmaiņas process biržās un citās specializētās platformās joprojām var aizņemt daudz laika un bieži vien ir saistīts ar paaugstinātām maksām. Turklāt ne visas biržas atbalsta nepieciešamās monētas vai nepieciešamos tirdzniecības pārus, kā rezultātā tirgotājs, kurš vēlas apmainīt vienu kriptovalūtu pret citu, saskaras ar piespiedu nepieciešamību pēc papildu konvertēšanas..

Atomu mijmaiņas tehnoloģija atrisina šīs problēmas, kā arī novērš vajadzību pēc trešo personu uzticēšanās.

Atomic swap ir tehnoloģija kriptovalūtu apmaiņai starp dažādām blokķēdēm.

Vienu kriptovalūtu apmaiņas procesā pret citu pastāv vairākas problēmas. 

  1. Uzticība. Lai apmainītu dažas kriptovalūtas, piemēram, LTC, pret BTC, jums būs vai nu jāievada monētas biržā, vai arī jāveic ārpusbiržas darījums. Pirmajā gadījumā jums jāuzticas apmaiņai, kurā notiks apmaiņa, un otrajā – garantam, kas nodrošina darījuma drošību.
  2. Papildu komisijas. Veicot maiņu biržā, jūs maksājat komisijas maksu par pašu maiņu, monētu izņemšanu un dažreiz par depozītu. Ārpusbiržas biržas gadījumā jūs maksājat garantētājam fiksētu procentu.
  3. Ērtības. Lai apmainītos ar kriptovalūtu biržā, jums jāiemaksā līdzekļi un pēc tam tie jāizņem, taču maiņa var tikt veikta tehniskās apkopes laikā, vai arī nebūs iespējams veikt depozītu / izņemšanu no jūsu kriptovalūtām..

Lai atrisinātu šīs problēmas, tika izstrādāta atomu apmaiņas tehnoloģija. Tīrs Nolans to pirmo reizi aprakstīja 2013. gadā, bet tikai nesen sāka to ieviest praksē..

Darbības princips

Atomapmaiņas protokoli ir veidoti tā, lai novērstu jebkura dalībnieka krāpšanos. Lai saprastu, kā tas darbojas, iedomāsimies, ka Alise vēlas apmainīt savu LTC pret Boba BTC..

Vispirms Alisei ir jāiemaksā LTC depozīts uz līguma adresi, kas darbojas kā seifs. Kad šis seifs ir izveidots, Alise ģenerē atslēgu, lai tam piekļūtu. Pēc tam viņa koplieto šīs atslēgas kriptogrāfisko jaucēju ar Bobu. Bobs nevar piekļūt LTC, jo viņam nav pašas atslēgas, bet tikai tās hash.

Pēc tam Bobs izmanto Alises piedāvāto jaukumu, lai izveidotu citu drošu līguma adresi, kurā tiek glabāta viņa BTC. Lai saņemtu BTC, Alisei jāizmanto tā pati atslēga, tādējādi nodrošinot savu valūtu Bobam (pateicoties hashlock funkcijai). Tas nozīmē, ka, tiklīdz Alise pieprasīs BTC, Bobs savukārt pieprasīs arī LTC, pēc kura valūtas maiņa tiks pabeigta.

Termins “atoms” tiek izmantots, jo šie darījumi vai nu notiek pilnībā, vai arī vispār nenotiek. Ja kāda no pusēm nepilda savas saistības, līgums tiek atcelts un līdzekļi automātiski tiek atdoti to īpašniekiem..

Atomu mijmaiņas darījumi var notikt divos dažādos veidos: ķēdē un ārpus ķēdes:

  • Ķēdes mijmaiņas darījumi notiek jebkurā no valūtu tīkliem (šajā gadījumā uz Bitcoin vai Litecoin blokķēdi). 
  • Ārpus ķēdes notiek mijmaiņas darījumi otrajā līmenī, piemēram, zibens tīklā. 

No tehniskā viedokļa lielākā daļa šo uzticamo tirdzniecības sistēmu ir balstītas uz viedajiem līgumiem, kas izmanto Multisig un Hash Timelock līgumus (HTLC)..

Multisig

Daudzparaksts (Multisig) ir īpašs digitālā paraksta veids, kas ļauj diviem vai vairāk lietotājiem parakstīt dokumentus kopā kā grupu. Tādējādi vairāku parakstu izveido, apvienojot vairākus unikālus parakstus. 

Vienkārša līdzība ir drošs skapītis ar divām slēdzenēm un divām atslēgām. Viena atslēga ir ar Alisi un otra ar Bobu. Vienīgais veids, kā viņi var atvērt šūnu, ir vienlaikus izmantot abus taustiņus. Tāpēc neviens no dalībniekiem nevarēs patstāvīgi atvērt kasti..

Hash Timelock līgumi (HTLC)

Hash Timelock līgumu pamatā ir divas funkcijas: hashlock un timelock.

Hašloks ir atbildīgs par līdzekļu iztērēšanas novēršanu, ja daži dati joprojām nav pieejami (piemēram, Alises atslēga pirmajā piemērā). Laika bloķēšana ir funkcija, kas nodrošina, ka līgumu var izpildīt tikai iepriekš noteiktā laika periodā. Tādējādi HTLC izmantošana novērš uzticības nepieciešamību, jo līgums izveido īpašu noteikumu kopumu, kas novērš daļēju atomu mijmaiņas izpildi.

Atomapmaiņas priekšrocības

Galvenā atomu mijmaiņas darījumu priekšrocība ir nepieciešamības izslēgšana no trešās puses, tas ir, visi darījumi ir P2P, tieši starp diviem lietotājiem. Mijmaiņas darījumu izmantošanas drošība tiek uzlabota arī tāpēc, ka lietotājiem nav jāpārskaita savi līdzekļi centralizētai biržai vai trešai personai. Tā vietā darījumi var notikt tieši no divu lietotāju maciņiem. Turklāt lietotāji ietaupa komisijas maksas. Izmantojot mijmaiņas līgumus, jums jāmaksā tikai darījumu maksa, savukārt biržām jāmaksā darījumu maksa biržai, tirdzniecības un izņemšanas nodevas. Arī atomu mijmaiņas darījumi ir daudz ātrāki un teorētiski prasa laiku, kas vienāds ar viena darījuma apstrādes ātrumu.

trūkumi

Lai apmainītos, divām kriptovalūtām jābūt balstītām uz blokķēdēm, izmantojot to pašu jaukšanas algoritmu (piemēram, SHA-256, tāpat kā Bitcoin tīklā). Turklāt tiem jābūt saderīgiem ar HTLC un citām programmējamām funkcijām..

Arī dažus pētniekus uztrauc privātuma jautājums, jo blokķēdē var izsekot atomu mijmaiņas darījumiem, kas ļauj lietotāju adreses saistīt viena ar otru..

Secinājums

Atomu mijmaiņas darījumus joprojām ir grūti izmantot parastai lietošanai, taču šī tehnoloģija rada būtiskas izmaiņas attiecībā uz bloku ķēdes savietojamību un decentralizētu tirdzniecību. Tādējādi šai apmaiņas metodei ir liels potenciāls, paverot jaunas decentralizācijas un vienaudžu naudas pārskaitīšanas iespējas.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me