Ukladanie informácií na blockchain

Najpopulárnejším riešením ukladania informácií, ktoré nie sú lokálne, je v súčasnosti cloudové úložisko ako Google Disk, Dropbox, Mega a databázy ako MySQL a MongoDB. Spoločnosti však môžu kontrolovať obsah týchto úložísk a vaše informácie môžu byť cenzurované.

V tomto článku preskúmame spôsoby ukladania informácií na blockchaine, ako aj klady a zápory.

Interakcia používateľa s databázou

V praxi sa interakcia používateľa s úložiskom skladá z troch krokov:

 1. Používateľ nahráva údaje na server spoločnosti pomocou počítačovej alebo webovej aplikácie;
 2. Spoločnosť importuje informácie o nových dátach do centra spracovania informácií;
 3. Na získanie prístupu k svojim údajom používateľ odošle žiadosť do dátového centra, ktoré poskytuje prístup k informáciám.

Tento model má nepochybne niekoľko výhod:

 • CRUD – skratka pre štyri základné funkcie používané pri práci s databázami: vytváranie, čítanie, aktualizácia a mazanie. Toto je štandardný model interakcie používateľa s databázou.
 • Rýchlosť spracovania informácií často závisí iba od rýchlosti internetu používateľa.

Inak také centralizované úložiská nie sú najspoľahlivejším úložiskom súborov. Informácie o súboroch, ktoré nahrávate, sa prenášajú tretím stranám, a preto sa na centralizované servery často zameriavajú hackeri. 

Úložiská dát na blockchaine

Použitie blockchainu na zaznamenávanie informácií nie je najlepší nápad, pretože blok, štruktúrna jednotka blockchainu, má obmedzenú veľkosť. Napríklad veľkosť bloku bitcoinu je 1 megabajt; teda nie je možné do blockchainu poslať súbor väčší ako 1 megabajt. Musíme tiež vziať do úvahy náklady na odoslanie tohto súboru.

Pozrime sa na blok # 637352 bitcoinovej siete.

 

Poplatok za pridanie transakcií do bloku sa rovnal 0,47462040 BTC alebo 4372 USD. Predpokladajme, že tento blok je „plný“, teda rovný 1 megabajtu. Ukázalo sa, že za odoslanie súboru s veľkosťou 1 MB musíme zaplatiť viac ako 4 000 dolárov. Musíme tiež pamätať na to, že súbor bude viditeľný pre každého účastníka siete.

Bitcoinový blockchain je však vynikajúci na odosielanie krátkych správ. Priemerná veta v angličtine pozostáva z 15-20 slov, pričom jedno slovo má v priemere 6 znakov. Celkovo dostaneme asi 140 znakov v jednej vete alebo 140 bajtov informácií.

Vo výsledku dostaneme 0,5 USD za správu + províziu za prevod finančných prostriedkov.

Peer-to-peer súborové systémy

Najpopulárnejším súborovým systémom peer-to-peer je IPFS alebo medziplanetárny súborový systém. Táto technológia blockchain je postavená na protokole BitTorrent, ktorý spočíva v rozbití súborov na fragmenty a uložení viacerých kópií týchto súborov v počítačoch účastníkov systému..

Táto metóda má niekoľko výhod:

 • Súbor si stiahnu používatelia, ktorí oň majú záujem;
 • Populárne súbory sa sťahujú / distribuujú veľmi rýchlo;
 • Údaje závisia od adresy, takže je nemožné predstierať interný obsah súboru;
 • Je to peer-to-peer riešenie.

Pri kontrole nedostatkov si môžeme všimnúť, že súbory je možné nahrávať do siete, iba ak je používateľ online, a preto systém poskytuje iba statické údaje. Okrem toho má človek prístup k súboru iba vtedy, ak pozná jeho názov.

V tejto schéme sa blockchain používa ako sprostredkovateľ, ktorý spája účastníkov a je zodpovedný za overenie autenticity a integrity súborov.

Decentralizované cloudové úložisko

Toto sú bežné možnosti cloudového úložiska podobné Dropboxu. Ibaže dáta sa neumiestňujú na firemných serveroch, ale na zariadeniach používateľov, ktorí si ich prenajímajú.

Pri použití takýchto riešení nemusia byť účastníci siete neustále online, aby mohli posielať informácie. Stačí súbor nahrať na cloudové úložisko raz. Takéto sklady sú stabilné, rýchle a majú obrovské kapacity.

Sú však vhodné iba na poskytovanie statických údajov a nepodporujú vyhľadávanie podľa obsahu. Navyše nie sú zadarmo, pretože účastníci si navzájom požičiavajú vybavenie.

Storj a Sia

Tieto spoločnosti fungujú na princípe obchodných platforiem. Sľubujú lacné, rýchle a bezpečné skladovanie; To však neznamená, že ich služby sú lacnejšie ako služby gigantov ako Google, Amazon alebo DropBox. Ide len o to, že získavajú zisk nielen z prenájmových sadzieb, ale aj z provízií za transakcie generované sťahovaním a získavaním údajov.

Schéma fungovania spoločností Storj a Sia je v skutočnosti sprostredkovaním medzi tými, ktorí si prenajímajú pevné disky, a tými, ktorí si ich prenajímajú. Blockchain sa používa ako register transakcií, finančných vyrovnaní a autentifikácie súborov v databázach. Samotné používateľské údaje sa súčasne ukladajú mimo blockchainu a môžu sa kedykoľvek vymazať alebo stať sa neprístupnými, ak sa prenajímatelia rozhodnú súbory vymazať alebo jednoducho odpojiť svoje zariadenie od siete.

Filecoin

Filecoin je platforma založená na rovnakých myšlienkach ako Storj a Sia. Ich rozdiel je iba v dvoch detailoch:

 • Platforma bude stimulovať stredné kapacity uzlov, aby sa zabránilo hrozbe centralizácie na strane veľkých hráčov a nestability na strane malých hráčov.
 • Systém sa pokúsi nájsť uzly na ukladanie údajov čo najbližšie k užívateľom, ktorí si tieto uzly prenajímajú. To zvýši rýchlosť sťahovania a nahrávania, ako aj zníži možnosť vzniku chýb počas prenosu údajov.

Pomocou týchto inovácií a jedinečného konsenzuálneho algoritmu, ktorý stimuluje zvýšenie miesta na sieťovom disku, chce Filecoin v najbližších rokoch predbehnúť spoločnosti Google a Amazon, pokiaľ ide o úložnú kapacitu..

Služobná

Hlavnou myšlienkou Maidsafe je vytvorenie plne šifrovanej P2P siete, ktorá bude databázou pre anonymnú výmenu informácií prostredníctvom šifrovaných vrstiev. Je to obdoba Tor pre cloudové úložisko. To bude možné prostredníctvom troch prvkov Maidsafe:

 • Autošifrovanie: údaje, ktoré sa šifrujú samy. Keď sa súbor nahrá do sieťovej štruktúry Maidsafe, rozdelí sa na početné malé fragmenty, ktoré sú zašifrované a distribuované po celej sieti. V tomto formulári bude súbor nečitateľný pre kohokoľvek okrem vlastníka.
 • Decentralizované ukladanie údajov do medzipamäte. Údaje v sieti SAFE budú uložené na celom svete, a nie na serveroch jednej spoločnosti alebo siete spoločností. Vďaka tomu bude platforma autonómna a zvýši sa úroveň informačnej bezpečnosti.
 • Dostupnosť údajov. Sieť neustále vytvára a udržiava duplikáty všetkých súborov, ktoré ukladá. Táto funkcia vedie k nadbytočným informáciám, ktoré by ich mali chrániť pred stratou v dôsledku odpojenia jednotlivých uzlov.

Záver

Používanie blockchainu na ukladanie informácií má určité nevýhody. Napríklad rýchlosť sťahovania súboru z úložiska Sia bude podstatne nižšia ako z Dropboxu. To je však kompenzované bezpečnosťou používateľských údajov.

V súčasnosti prebieha vývoj zameraný na urýchlenie prenosu súborov a zvýšenie spoľahlivosti decentralizovaného ukladania súborov. Projekt Filecoin pracuje týmto smerom a do zlepšenia infraštruktúry v roku 2017 už investoval 275 miliónov dolárov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map