Tokeny viazané na bitcoin

Rozsiahly rozvoj odvetvia kryptomien umožnil použitie bitcoinu mimo jeho vlastného blockchainu. V okamihu napísania tohto článku je objem blokovaných bitcoinov v sieti Lightning 1100 coinov a 2 600 coinov je uzamknutých v sieti Liquid Network. S rastúcou popularitou decentralizovaného financovania sa zvyšoval aj dopyt po bitcoinoch na iných platformách.

V dnešnom článku si povieme o tokenoch podporovaných bitcoinmi, ich interakcii s infraštruktúrou DeFi, dizajne a budúcich vyhliadkach.

Tokenizované bitcoiny

Tokenizácia bitcoinu je vytváranie bezpečnostných tokenov so skutočnou hodnotou, to znamená bitcoinov. Tieto tokeny sa dajú použiť na prevod vlastníctva, obchodovanie alebo interakciu so službami DeFi.

V roku 2015 spoločnosť Blockstream predstavila svoju federáciu riadenú bitcoinovú sieť Liquid Network Sidechain, ktorá slúži ako platobná sieť pre účastníkov trhu. Na transakcie sa používa interný figurínový token L-BTC, ktorý skracuje čas potrebný na presun vkladov zo 60 na 2 minúty. 

Liquid Network je navrhnutý tak, aby riešil problém škálovateľnosti bitcoinovej siete vytvorením bočného reťazca, čiastočne nezávislého od hlavného blockchainu.

Z technického hľadiska bolo vždy možné v bitcoinovej sieti využívať a vytvárať smart kontrakty. An príklad vytvorenia inteligentnej zmluvy v hlavnej sieti bitcoinov je stávka uzavretá medzi dvoma vývojármi v USA výsledky prezidentských volieb. Tento prístup bol umožnený vďaka Discreet Log Contracts (DLC), ktorý umožňuje stranám uskutočňovať transakcie spojené s budúcimi udalosťami.

Ďalším príkladom využitia inteligentných zmlúv v bitcoinovej sieti je spoločnosť RSK Labs, ktorá vyvinula obojsmernú inteligentnú platformu prepojenú s bitcoinmi, ktorá inteligentné zmluvy vkladá do siete s cieľom zvýšiť hodnotu a funkčnosť ekosystému. Princíp fungovania platformy je podobný ako u Liquidu. RSK umožňuje používateľom posielať BTC priamo do reťazca Rootstock pomocou obojsmerného kolíka, kde sú bitcoiny uzamknuté a vymenené za interný token SBTC.

Ale napriek aktívnemu vývoju inteligentných kontraktov s bitcoinom zostáva Ethereum lídrom v tejto oblasti.

Dôvod dopytu?

Dnes je väčšina služieb DeFi založená na ethereu, zatiaľ čo bitcoin funguje ako runner up. Ak sa dá bitcoin použiť v bočných reťazcoch, dá sa použiť aj v iných blockchainoch. Existuje teda dopyt po riešeniach využívajúcich bitcoin v sieti Ethereum, čo viedlo k výskytu tokenizovaných bitcoinov.

Kapitalizácia celého trhu DeFi je dnes asi 16 miliárd dolárov; počet USD blokovaných v DeFi je asi 11 miliárd dolárov. Zároveň je v mnohých projektoch DeFi uzamknutých 141 tisíc bitcoinov.

Na zvýšenie efektívnosti bitcoinu ako platobného prostriedku sa môže pri interakcii so službami DeFi použiť na vyrovnanie. Takéto projekty existujú už mnoho rokov, ale len nedávno sa rozšírili z dôvodu zvýšenej pozornosti venovanej decentralizovanému financovaniu. Aj teraz je počet bitcoinov blokovaných na ethereu 50-krát vyšší ako prostriedky blokované v sieti Lightning; a toto číslo stále rastie.

Schopnosti tokenizácie bitcoinu na platformách ako Ethereum majú rôzne úrovne decentralizácie a dôvery. Šírenie bitcoinu do ďalších sietí zvyšuje jeho rozsah a umožňuje jeho použitie v rôznych druhoch decentralizovaných aplikácií. 

Protokoly ako Lightning Network, Liquid a RSK zlepšujú infraštruktúru bitcoinovej siete a protokoly pre tokenizáciu bitcoinu na iných platformách rozširujú finančné možnosti ich držiteľov.

Bitcoin na ethereum

Začiatkom roku 2019 bol predstavený zabalený bitcoin (WBTC), token krytý bitcoinmi. WBTC umožnilo držiteľom bitcoinov využívať inteligentné kontrakty na platforme Ethereum.

WBTC je štandardný token ERC20 s bitcoinovou väzbou 1: 1, ktorá sa používa na platby za inteligentné zmluvy. WBTC poskytuje príležitosť získať pôžičky kryté BTC pomocou služieb DeFi. Poskytovaním likvidity v bitcoinoch získavajú používatelia prístup k aplikáciám DeFi, čím rozširujú funkčnosť a rozsah bitcoinovej siete.

WBTC kapitalizácia je takmer 1 miliarda dolárov, čo z neho robí lídra medzi BTC-tokenmi na Ethereum a piaty medzi DeFi tokenmi.

Podstatnou nevýhodou WBTC je skutočnosť, že vyžaduje dôveru v tretiu stranu. WBTC je postavené na modeli konzorcia zloženom z osvedčených organizácií. Ekosystém WBTC tvoria správcovia, obchodníci a používatelia. Sú to správcovia, ktorí si vymieňajú BTC za WBTC, spravujú multisig BTC peňaženku, pohybujú sa a vytvárajú WBTC na Ethereu. Na uskutočnenie obchodu musí používateľ tiež dodržať postup KYC, aby mohli byť bitcoiny používateľa prevedené na správcu, ktorý by potom mal uvoľniť ekvivalentné množstvo WBTC.

Hlavnou hodnotou kryptomien je ich dôveryhodný a decentralizovaný prístup, ktorý im umožňuje vyhnúť sa závislostiam od tretích strán. To je dôvod, prečo bol vytvorený tBTC – token ERC-20 zálohovaný BTC.

tBTC je projekt od Cross Chain Group, postavený na Keep Network, ktorý vám umožňuje prispievať svojimi BTC a vytvárať bitcoinové tokeny na Ethereum obchádzajúc sprostredkovateľov a KYC. Protokol tBTC funguje pomocou peňaženky s viacerými podpismi a po potvrdení vkladu uvoľňuje tBTC. 

V máji 2020 bol spustený bočný reťazec tBTC, ale o dva dni neskôr museli prestať prijímať vklady kvôli zistenej zraniteľnosti. 22. septembra bol vedľajší reťazec k dispozícii v sieti tBTC. 

Spustenie bočného reťazca tBTC podporili projekty DeFi a DEX, ako sú Maker, Uniswap, Compound, Balancer, Kyber, 1inch a ďalšie. V spoločnosti Curve Finance bol spustený fond tBTC, ktorý je určený na zvýšenie likvidity a odmeňovanie skorých ťažiarov tBTC.

Okrem WBTC a tBTC ponúka trh také bitcoinové tokeny ako imBTC na Tokenlon, renBTC (Ren), BTCB (Binance), sBTC (Synthetix) a ďalšie.

imBTC je tokenizovaný bitcoin pre prácu s inteligentnými zmluvami na platforme Tokenlon. Držitelia imBTC si môžu vymieňať svoje žetóny a získavať príjem z provízií platformy držaním imBTC.

Riešenia od spoločnosti Ren umožňujú prevod likvidity medzi bitcoinmi, ethereami a bitcoinovými hotovosťami, zatiaľ čo uvoľňovanie a spaľovanie aktív sa deje pomocou inteligentných zmlúv. Medzi tokenizovanými bitcoinmi je renBTC na druhom mieste po WBTC a môže sa pochváliť objemom 270 miliónov dolárov.

BTCB je token BEP2 podporovaný bitcoinmi fungujúci v sieti Binance Chain.

sBTC – „syntetický“ bitcoin od vývojárov protokolu Synthetix DeFi.

Vyhliadky

Za posledných šesť mesiacov sa počet bitcoinov v sieti Ethereum zvýšil viac ako 30-krát. Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že kapitalizácia bitcoinu je takmer 200 miliárd dolárov a dominancia trhu okolo 58%, môžeme povedať, že vznik tokenov podporovaných bitcoinmi má prilákať ďalšiu likviditu do ekosystému DeFi.

Na druhej strane preklenutie bitcoinu do sektoru DeFi poskytuje celý rad nových príležitostí. Skutočnosť, že bitcoin bol integrovaný do ethereum, a nie naopak, je indikátorom hodnoty bitcoinu ako finančného nástroja. Z tohto dôvodu sa proces integrácie bitcoinu smerom k iným platformám iba zrýchli.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map