Dnes technológie distribuovanej účtovnej knihy prenikli hlboko do mnohých oblastí nášho života. Napriek svojmu mladému veku sa blockchainy už považujú za alternatívu k mnohým starším systémom alebo procesom a rýchlosť prechodu k digitálnej spoločnosti sa zrýchľuje.

V dnešnom článku si povieme o implementácii blockchainu v oblasti robotiky, interakcii blockchainu s umelou inteligenciou a rozoberieme úlohu distribuovaných systémov v robotizačných procesoch.

Blockchain a robotizácia

Technológia umelej inteligencie sa v podstate snaží dosiahnuť, aby počítačový hardvér a softvér napodobňovali fungovanie ľudského mozgu a aby pomocou údajov prijímala rozhodnutia ako človek, aj keď v oveľa vyššej miere. Napodobňovanie ľudskej inteligencie bude nevyhnutné, aby mohla AI robiť racionálne a informované rozhodnutia vedúce k splneniu úlohy.

Všeobecne distribuované systémy, a najmä blockchain, majú množstvo výhod a funkcií, ktoré môžu byť užitočné pri stavbe robotických systémov:

  1. Nemeniteľnosť údajov zadaných v blockchaine;
  2. Decentralizované ukladanie údajov;
  3. Digitálna identifikácia prístupu; 
  4. Regulácia úrovne prístupu k údajom;
  5. Bezpečnosť a ochrana údajov.

Vyššie uvedené vlastnosti blockchainu, ak sú integrované do AI, môžu zlepšiť zabezpečenie, flexibilitu, autonómiu a ziskovosť robotických operácií a stať sa nevyhnutnými pri kombinovaní viacerých robotických systémov do jedného..

Už v roku 2017 implementoval Castello Ferrer, výskumný pracovník a inžinier v MIT Media Lab, myšlienky kombinácie AI a Blockchain. Špecializoval sa na „rojovú“ robotiku: integráciu a spoluprácu veľkých skupín počítačov schopných spolupracovať na vykonaní konkrétnej úlohy. To je prípad potravinárskych počítačov, robotických skleníkov, ktoré môžu vytvárať rôzne klimatické podmienky pre pestovanie produktov kdekoľvek na svete.

Robotika roja zahŕňa nasadenie jednotlivých robotov s umelou inteligenciou na interakciu s prostredím a ďalšími súvisiacimi robotmi. 

Castello integroval blockchain do systému „rojov“, čím vyriešil nepochybne najdôležitejšie problémy budovania veľkých skupín počítačov – koordinovanú interakciu medzi robotmi a vylepšenú bezpečnosť týchto systémov. Koordinované akcie medzi niekoľkými robotmi sa vykonávajú hlasovaním a odosielaním transakcií obsahujúcich výber budúcich akcií. Keď sa dosiahne zhoda, vybranú akciu vykonajú všetci roboti v sieti. Blockchain zaisťuje bezpečnosť týchto systémov prostredníctvom konsenzuálnych protokolov, ktoré regulujú budúce správanie robotov. Kvôli distribuovaným systémom sa informácie generované robotickými systémami rýchlejšie spracúvajú a porovnávajú, čo zlepšuje výkon siete. 

Teraz existujú nástroje a technológie na zabezpečenie interakcie medzi dronmi. Príkladom je takzvaná svetelná šou Drone, kde drony pomocou technológie GPS RTK a geografických značiek na zemi premietajú rôzne obrázky. Drony sa používajú na vykonávanie geologického prieskumu a leteckých snímok, ako aj na vykonávanie pátracích a záchranných akcií.

Je potrebné poznamenať, že drony používajú koncoví užívatelia aj poisťovacie spoločnosti, poskytovatelia internetu a topografické dátové služby. Blockchain je schopný urýchliť procesy interakcie a rozhodovania. Dôležitým aspektom interakcie medzi blockchainom a AI je zaistenie bezpečnosti dát získaných robotmi. Blockchain poskytuje zabezpečenie prenosu a ukladania údajov prostredníctvom kryptografických digitálnych podpisov a kryptografie verejného kľúča.

„Vzťahy“ medzi robotmi

Ak vezmeme do úvahy interakciu medzi uzlami z pohľadu AI, potom môže byť blockchain vynikajúcim riešením pre budovanie ekonomiky robota. Interakcia robotov vo fyzickom priestore je postavená na ekonomických princípoch. Blockchain sa môže stať odkazom, ktorý umožňuje skupinám robotov vzájomne komunikovať bez zásahu tretích strán, napr. Ľudí. 

Príkladom takejto interakcie je riešenie od Airalab – systému prenájmu autonómnych dronov pomocou inteligentných kontraktov Ethereum, ktoré môžu využiť napríklad streamovacie spoločnosti na natáčanie udalostí.

Ďalším príkladom použitia inteligentných zmlúv je úspešný experiment s najímaním dronov na dosiahnutie vzdialeného cieľa bez obsluhy. Vďaka inteligentnej zmluve Ethereum mohol používateľ komunikovať priamo s robotom a využívať službu natáčania.

Najväčšia veľkoobchodná a maloobchodná sieť na svete Walmart požiadala o patent na systém prenosu údajov z dronu: identifikačné čísla, nadmorská výška, rýchlosť, letové trasy, úroveň nabitia batérie a užitočné zaťaženie. Blockchain vám umožňuje ukladať informácie v akomkoľvek formáte: rozsiahly zoznam príkazov, navigačné údaje alebo mapy. Šifrovanie údajov a kryptografické prvky zabezpečujú spoľahlivú komunikáciu a koordináciu.

Vyhliadky na rozvoj 

Vývoj robotiky prebieha vo všetkých sférach ľudskej činnosti. Podľa viacerých štúdií sa celkový trhový objem robotiky pohybuje medzi 15 až 30 miliardami dolárov. Výskum spoločnosti BI Intelligence „Správa dronov“ uvádza, že realizovaný zisk z predaja dronov v roku 2021 bude asi 12 miliárd dolárov.

Dnes môžeme pozorovať nárast dopytu po domácich robotoch. Je to spôsobené intenzívnym vývojom technológií IoT. Objem trhu s domácimi robotmi dosiahol v roku 2018 3 miliardy dolárov. Automatizácia výroby viedla k vysokému dopytu po priemyselných robotoch; objem svetového trhu v roku 2017 na takmer 17 miliárd dolárov.

Trh s robotikou je jedným z najsľubnejších a najrýchlejšie sa rozvíjajúcich. Vývoj technológie blockchain, jej integrácia s umelou inteligenciou a „internetom vecí“, zjednodušuje interakciu medzi robotmi a zvyšuje bezpečnosť ukladania, zdieľania a správy údajov. 

Pomocou blockchainu ako platformy alebo systému na koordináciu komponentov AI, či už ide o dáta alebo algoritmy, je možné dosiahnuť, aby boli tieto riešenia transparentnejšie pre pozorovateľov. 

Blockchain pre koordináciu a kolektívne rozhodovanie otvára možnosť automatizácie domácich systémov, ako je zatiahnutie závesov alebo aktivácia osvetlenia alebo oveľa komplikovanejšie úlohy, ako sú pátracie a záchranné operácie pomocou dronov.

Je tiež potrebné poznamenať, že blockchainy a AI sa navzájom dopĺňajú. Umelá inteligencia teda môže pomôcť pri rozhodovaní automatizáciou a optimalizáciou práce blockchainu.

Vyhliadky na kombináciu blockchainu a AI v oblasti robotiky sa zvyšujú. Zatiaľ však nie je možné hovoriť o významnom vplyve hotových alebo vyvíjajúcich sa riešení na náš život.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me