Ak sa na ekosystém DeFi pozriete širšou optikou, môžete vidieť, že projekty decentralizovaného financovania fungujú a vyvíjajú sa zhruba v dvanástich smeroch. Pokus o prechod na decentralizovanú formu takmer všetkého, čo súvisí s tradičným finančným systémom, znamená aj pokus o čo najrýchlejší prechod na nové typy interakcií s finančnými nástrojmi a decentralizáciu týchto interakcií..

Identifikačné systémy založené na blockchaine a decentralizované finančné protokoly sú navrhnuté tak, aby poskytovali prístup k finančným nástrojom používateľom, ktorí nemajú dobrú povesť pre finančné aktivity alebo prístup k tradičným finančným nástrojom. V dnešnom článku si povieme o identifikačnej časti sektoru DeFi, postupoch KYC a o tom, ako si udržať kontrolu nad poskytnutými údajmi.

Decentralizovaná identifikácia

Na to, aby sme sa mohli online identifikovať, musíme poskytnúť informácie o sebe, aby sme dokázali, že sme presne tí, za ktorých hovoríme. Postup identifikácie sa vyžaduje napríklad pri účasti v ICO alebo pri vytváraní vlastných tokenizovaných aktív. Pri odosielaní mincí z peňaženky sa identifikujete pomocou kľúčov ako vlastník týchto prostriedkov. Pri prihlásení do svojho účtu na burze alebo v službe sa pomocou hesla identifikujete ako vlastník tohto účtu.

Identifikácia používateľov vo finančnom svete sa vykonáva pomocou postupu nazývaného KYC alebo „Know Your Customer“, ktorý je určený na sledovanie protistrán a ich transakcií s cieľom bojovať proti praniu špinavých peňazí, podvodom a tiež zvýšiť bezpečnosť finančných transakcií.. 

Počas postupu KYC odovzdávajú používatelia niektoré zo svojich osobných údajov tretej strane. To znamená, že už nemôžu ovládať svoje dôverné údaje a mohli by byť odcudzené, predané alebo použité na podvod.

Na druhej strane odmietnutie poskytnutia osobných údajov zbavuje používateľa možnosti využívať služby vyžadujúce identifikáciu. Údaje poskytované centralizovaným orgánom nie sú stopercentne bezpečné, a to ani v prípade spoločností, ktoré poskytujú vysokú úroveň zabezpečenia. 

Osobné údaje ako PO Box, telefónne číslo, ID, adresa bydliska, adresa peňaženky, výška finančných prostriedkov, biometrické údaje, heslá atď. – sú mimoriadne cenné na tmavých trhoch. Získanie prístupu k týmto informáciám môže viesť k podvodným konaniam, krádeži finančných prostriedkov, účtov a iným nezákonným činnostiam. Preto je udržiavanie vašich súkromných údajov pod kontrolou v súčasnosti jednou z najdôležitejších oblastí vývoja.

Všetko na svete je v procese digitálnej transformácie a integrácie a vznik decentralizovanej identifikácie je reakciou na meniace sa skutočnosti. V roku 2017 Microsoft spolu s Accenture a Avanade vyvinuli systém databáz založených na blockchaine pre spoločný prístup k údajom a v roku 2018 Microsoft predstavil DID – systém decentralizovanej identifikácie s názvom ION, pracujúci na bitcoinovom blockchaine.

Decentralizovaná identifikácia (DID) – je sada charakteristík, ktoré jednoznačne identifikujú objekty a DID konkrétneho používateľa zostáva výlučne pod jeho kontrolou. Myšlienkou decentralizovanej identifikácie je šifrovanie informácií o používateľoch pomocou súkromných kľúčov. Tento prístup neoprávneným osobám sťažuje prístup k osobným informáciám. Vlastník DID si ponecháva kontrolu nad údajmi a sám sa rozhoduje, aké informácie poskytne.

Občiansky

Civic je decentralizovaný autentifikačný ekosystém založený na étere, ktorý poskytuje schopnosť overiť totožnosť používateľa na požiadanie. Pomocou platformy Civic môžu používatelia vytvárať vlastnú digitálnu identitu a ukladať o nej osobné informácie do zariadenia.

Občianska platforma poskytuje príležitosť prejsť KYC jednorazovo s ďalším poskytovaním potrebných údajov na iných platformách. Klientom sa môže stať každý člen siete tak, že zadá svoje údaje do blockchainu pomocou aplikácie Secure Identity. Overenie totožnosti vykonávajú validátori, ktorí poskytujú údaje poskytovateľom služieb na overenie používateľov a dostávajú odmenu v tokenoch CVC. Inteligentné zmluvy sa používajú na kontrolu finančných transakcií a certifikáciu.

Hlavnou myšlienkou spoločnosti Civic je vytvoriť jednotný digitálny certifikát pre každého používateľa so schopnosťou prístupu k rôznym službám, stránkam, službám a organizáciám. Pozitívom tohto riešenia je úplná kontrola nad údajmi poskytnutými používateľom. Údaje sa neukladajú na blockchaine; namiesto toho distribuovaná kniha ukladá odkazy na prístup k certifikátom. To znamená, že identifikátor registrovaný v sieti je dôkazom jeho pravosti. 

3BOX

3Box je decentralizovaný systém ukladania údajov používateľa novej generácie. Umožňuje vývojárom vykonávať rôzne operácie na identifikáciu používateľov a účtov podľa typu získania identifikátora používateľa (DID), prepojenia nových adries s DID a pridania nových metód overovania..

Každý účet 3Box má jedinečný identifikátor DID s názvom 3ID, ktorý umožňuje používateľom spravovať svoje údaje a informácie v decentralizovaných sieťach. Ak chcete vytvoriť alebo obnoviť účet 3Box, používatelia sa autentifikujú podpísaním správy pomocou svojho kľúča. Predpokladajme, že aplikácie alebo služby chcú interagovať s používateľským účtom iným spôsobom ako čítaním verejne dostupných údajov, ako je napríklad zápis alebo mazanie údajov. V takom prípade budú musieť požiadať, aby používateľ podpísal súhlas so svojimi overenými kľúčmi, pretože decentralizovanú identifikáciu môžu spravovať iba kľúče vlastníka účtu..

3Box so svojou decentralizovanou štruktúrou umožňuje vývojárom eliminovať veľkú časť zodpovednosti spojenej s bezpečnosťou a ochranou používateľských údajov. Údaje ukladajú používatelia, čo im dáva väčšiu kontrolu nad ich citlivými údajmi, ako aj nad prenosom a interakciou s inými aplikáciami. Schopnosť ukladať údaje umožňuje používateľom ľahko využívať výhody iných aplikácií, služieb alebo sietí bez nutnosti vytvárať nové údaje.

Blockpass

Aplikácia Blockpass na identifikáciu, ktorá umožňuje vytváranie a ukladanie digitálnych identít, umožňuje používateľom vytvárať digitálne identity s možnosťou pripojenia k bankám, burzám, obchodným platformám a iným regulovaným službám.. 

Tretie strany overujú dokumenty. Ak využívate služby obchodníka, ktoré vyžadujú dôkaz vašej totožnosti, je na vás, aby ste obchodníkovi poskytli svoje údaje alebo aby ste sa zo služby odhlásili..

Vývojári tiež vytvárajú protokoly Know Your Device (KYD) a Know Your Object (KYO) na overenie identity na „internete vecí“ a protokol na overenie totožnosti offline pre „internet všetkého“ (IoE)..

Bloom

Bloom je riešenie na vytváranie bezpečnej identity a úverových hodnotení na základe technológie blockchain. Protokol sa skladá z troch hlavných komponentov:

  1. BloomID (Identity Attestation), ktorý poskytuje globálnu bezpečnú identifikáciu a umožňuje veriteľom ponúkať vhodné pôžičky po celom svete.
  2. BloomIQ (Credit Registry) je systém na vykazovanie a sledovanie súčasných a minulých dlhových záväzkov spojených s BloomID používateľa.
  3. BloomScore, čo je miera dôveryhodnosti spotrebiteľa. Toto decentralizované hodnotenie je podobné ako hodnotenie FICO alebo VantageScore, systému hodnotenia dlžníkov.

Bloom umožňuje používateľom vytvárať úverové portfólio dostupné kdekoľvek na svete a poskytuje decentralizovaný prístup k budovaniu úverového odvetvia na blockchaine so zvýšenou bezpečnosťou a pohodlím.

Záver

Existuje viac projektov, stavebných systémov a protokolov pre decentralizovanú identifikáciu, napríklad:

  • Colendi, ktorá vyvíja metódy na hodnotenie dôveryhodnosti a mikroúverov vo finančnom sektore, vytvára systém na blockchaine Ethereum s vlastným tokenom ERC-20.
  • Projekt Hydro zvyšuje bezpečnosť aplikácií tým, že poskytuje jednoduchú a flexibilnú správu identít. Zahŕňa autentifikačný protokol na ochranu údajov, obchod dApp, token, sadu inteligentných zmlúv a platformu na vytváranie platobných riešení prepojených s identitou používateľa..
  • Projekt Selfkey založený na tokenoch Ethereum a ERC-20, na správu identít, založený na blockchaine a SSID, ktorý umožňuje používateľom vlastniť, spravovať a kontrolovať ich údaje podľa vlastného uváženia.

Decentralizovaná identifikácia poskytuje možnosť používať jeden digitálny identifikátor s rôznymi platformami a službami bez potreby opätovného zadávania údajov. Blockchain zaručuje bezpečnosť a integritu týchto údajov a používatelia získavajú úplnú kontrolu nad svojimi osobnými údajmi. S rastúcou popularitou DeFi a tempom digitalizácie spoločnosti bude dopyt po identifikačných riešeniach iba narastať.

Zrieknutie sa zodpovednosti: Obsah tohto článku nie je zamýšľaný ako finančné poradenstvo a nemal by sa zaň považovať. 3commas a jej autori nepreberajú nijakú zodpovednosť za vaše zisky alebo straty po prečítaní tohto článku. Článok bol predstavený s cieľom poskytnúť čitateľom všeobecné informácie. Sú tu opísané iba osobné skúsenosti. Používateľ musí robiť vlastné nezávislé prieskumy, aby mohol robiť informované rozhodnutia týkajúce sa ich krypto investícií.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me