V poslednej dobe si výnosové poľnohospodárstvo začalo získavať popularitu. Tento typ príjmu priťahuje neskúsených investorov, pretože nevyžaduje veľké zapojenie, poskytuje vysokú ziskovosť a je omnoho menej riskantný. Je však ťažké klasifikovať poľnohospodárstvo ako skutočne pasívny príjem. V tomto článku sa pozrieme na rôzne spôsoby pasívneho zvyšovania pozícií kryptomeny.

Metódy pasívneho príjmu s kryptomenami

 1. Pôžičky;
 2. Stohovanie;
 3. Úroda poľnohospodárstva.

Je dôležité mať na pamäti, že čím väčšie riziká, tým vyššia odmena. Ak sa rozhodnete požičať stablecoiny a mať stabilný APY, váš príjem bude nižší ako príjem farmárov, ktorí sľubujú tokeny v dôsledku volatility.

APY znamená ročný percentuálny výnos. Tento parameter ukazuje, koľko žetónov ročne zarobíte. Hodnota tohto parametra je často uvedená približne.

Požičiavanie

Za pôžičku sa považuje, keď svoje peniaze požičiate platforme, ktorá tieto pôžičky distribuuje používateľom v porovnaní s ich kryptomenami. Často je nevyhnutné ponechať kolaterál, ktorý presahuje množstvo vypožičaných prostriedkov (tzv. „Over collateral“). Finančné prostriedky môžete požičať obchodníkom s dozabezpečením tiež prostredníctvom centralizovaných búrz, kde vaše prostriedky chráni jasnejší mechanizmus likvidácie.

Ziskovosť

Úvery možno klasifikovať ako najbezpečnejší druh pasívneho príjmu. Pozrime sa na príklad poskytovania pôžičiek Binance výmena. 

Výnosy stablecoinu kolíšu kdekoľvek medzi 6,31% (pri otvorení sedemdňového vkladu) až 7% (pri otvorení 90-denného vkladu) ročne. Je potrebné poznamenať, že druhý stĺpec predstavuje ročné percento, t. J. Investovaním 100 dolárov za sedem dní získate 100 * 7 * 0,0631 / 365 = 0,121 dolárov.

Avšak pri 7% ročne reinvestovaných každých 90 dní v priebehu roka získate príjem 7 dolárov za každých 100 investovaných dolárov.

Je zrejmé, že tento typ pasívneho príjmu je vhodný pre veľké vklady, keď sa krypto väčšinou drží jednoducho v peňaženke.

Podobne ako pri centralizovaných úverových platformách existujú aj decentralizované.

Napríklad DDEX je platforma, ktorá kombinuje spotové a maržové trhy, ako aj pôžičky a pôžičky. To sa deje decentralizovaným spôsobom; to znamená, že nemusíte nikomu prevádzať peniaze, inteligentné zmluvy sa postarajú o všetku byrokraciu.

Rozdiel je aj v ročnom výnose, je ťažké ho presne predpovedať, preto sa často predpokladá.

Vyššie uvedený graf ukazuje, že úroková sadzba DDEX kolíše a v niektorých bodoch môže dosiahnuť až 82% ročne v USDC. Je dôležité poznamenať, že všetci veritelia sú v rovnakých podmienkach. Nezáleží na tom, kedy ste vložili prostriedky: na vrchole 82% úrokovej sadzby alebo o pár dní skôr, každopádne ročný výnos, ktorý dostanete, zostáva takmer rovnaký.

Ako teda zarobíte na decentralizovaných platformách?

Pozrime sa na príklad požičiavania USDT na DDEX.

 1. Prejdite na ddex.io a stlačte Earn Interest;
 2. Pripojte svoju peňaženku kliknutím na „Pripojiť peňaženku“ v pravom hornom rohu;
 3. V tabuľke „Požičiavanie“ vyberte menu, ktorú chceme používať;
 4. V ďalšom okne zadajte počet mincí, ktoré chceme pripísať. Očakávaný ročný výnos môžete vidieť okamžite;
 5. Kliknite na „Požičať“, umožnite zmluve interakciu s USDT, potvrďte transakciu v peňaženke. Upozorňujeme, že povolenia a potvrdenia sú spoplatnené, pretože to vyžaduje interakciu so sieťou Ethereum. Napríklad pri štandardnej cene plynu 99 gwei celkové náklady na interakciu s DDEX presahujú 20 dolárov. Preto je lepšie využívať centralizované platformy na poskytovanie pôžičiek do 10 000 dolárov, pretože nevyžadujú ďalšie investície od poskytovateľov pôžičiek.

Vyššie uvedené príklady demonštrujú pôžičky v stablecoinoch, pretože tieto aktíva nie sú volatilné, a preto sú menej rizikové, ale môžete si tiež požičať v rôznych minciach a žetónoch.

Alternatívne platformy

Kvôli ušetreniu času pri hľadaní alternatívnych platforiem navrhujeme používať agregačné weby, ktoré zhromažďujú informácie o všetkých dostupných platformách, dostupných menách a ziskovosti.

Agregátory:

 1. Stakingrewards
 2. CoinMarketCap
 3. LoanScan

Vytyčovanie

Vkladaním je získavanie pasívnych výnosov z kryptomien na základe algoritmu PoS a jeho variácií. 

Ziskovosť

Stávkový výnos sa generuje vydávaním nových coinov. Zatiaľ čo v algoritmoch podobných PoW dostávajú baníci odmenu za vyťažený blok a transakčné poplatky zahrnuté v tomto bloku v závislosti od ich výpočtového výkonu, v algoritmoch podobných PoS dostávajú odmeny za vyťažené bloky a poplatky v závislosti na počet mincí, ktoré uchovávajú vo svojej peňaženke alebo na burze. Výnosy závisia od vloženej mince a provízií poskytovateľa. Pozrime sa na dva príklady: USDN a XTZ.

USDN

USDN je stablecoin na blockchaine Waves, plne krytý rovnomennou kryptomenou WAVES. Vkladanie WAVES má APY asi 6,5%. Je to zdroj príjmu USDN zo stohovania: celý vklad vo WAVES je umiestnený na stohovanie a generuje odmenu, ale je rozdelený iba medzi tých majiteľov USDN, ktorí investovali svoje mince do vkladu. Pretože je vsadených iba asi 42% všetkých USDN, skutočná miera návratnosti Neutrino USD je oveľa vyššia ako nominálny zisk z vkladu WAVES.

Ako vidíte z tabuľky vyššie, pri decentralizovanom vklade zarobíme 10,74% ročne a pri centralizovanom (tj vrátime ho poskytovateľovi USDN) získame o 0,93% menej, pretože poskytovatelia účtujú provízie za uloženie vašej kryptomeny.

Vkladanie USDN poskytuje vyšší výnos ako požičiavanie USDT na Binance. Aj keď je výmenný kurz oboch týchto coinov viazaný na dolár, USDN je mladší a kryptokomunita si nie je v projekte taká istá.

Tezos

Vkladanie nestabilných mincí je spojené s rizikami volatility; v prípade zvýšenia ceny však stávkujúci získa ďalšiu odmenu (keď sú vsadené mince prevedené na fiat alebo stablecoiny).

Pozrime sa na príklad stávkovania XTZ:

Odhadovaný ročný výnos je až 6%. Na snímke vyššie vidíte, že Binance ponúka odmenu 6,02%, ale keď prejdete na Binance Staking, uvidíte, že odmena je iba 5,49%. 

Poskytovatelia stohovania berú svoje percento za služby. Pre porovnanie, ak nechcete delegovať oprávnenie, budete musieť zaplatiť za server a vyžadovať určitú úroveň odbornosti na konfiguráciu celého procesu. To vám však umožní ročne zarobiť ďalších 0,063%.

Trochu viac o rizikách a výhodách vkladu volatilných aktív:

Zoberme si príklad stohovania PCX. Pre zjednodušenie výpočtu začneme náš výpočet 14. októbra 2019 za cenu 3,14 USD za mincu.

Hodnota 1000 PCX bola v hodnote 3140 dolárov, s vkladom reinvestícií, s ročným ziskom 96%, t. J. Bod zlomu je teraz okolo 1,6 USD za token.

Červená čiara ukazuje bod zlomu. Cena PCX je teraz 2,67 USD za token, čo je menej ako pred rokom, ale za rok sa naše aktíva takmer zdvojnásobili na 1960 PCX alebo 5233 USD, čo je 1,66-krát viac, ako sme pôvodne investovali.

O hospodárení na úrode si povieme v druhej časti tejto série.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me