Rast technológie blockchain má nepopierateľný vplyv na vývoj kryptoťažby. Prvým algoritmom používaným v kryptomenách bol Proof-of-Work (PoW), ktorý vyžaduje výpočtový výkon na zabezpečenie siete a dosiahnutie konsenzu. Nahradil ho Proof-of-Stake (PoS) a jeho modifikácie: DPoS, APoS a ďalšie. Na spustenie uzla vyžadovali veľké množstvo tokenov, ale delegované vkladanie umožnilo prijímať odmeny aj pri menších investíciách. S rozvojom ekosystému DeFi však ťažba dosiahla novú úroveň: ziskovosť dramaticky vzrástla bez potreby veľkých investícií. Minulý týždeň sme sa už zaoberali rôznymi spôsobmi pasívneho zvyšovania pozícií kryptomeny. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sa líši DeFi od PoS a podobných konsenzuálnych algoritmov, pričom popíšeme výhody a nevýhody jednotlivých prístupov.

Druhy ťažby DeFi

Trh DeFi ponúka finančné služby, ktoré fungujú autonómne na blockchaine a fungujú ako alternatíva k moderným bankám. Takéto systémy nepotrebujú zamestnancov: ani nadriadených, ani zamestnancov. Preto sa znižujú aj náklady. Toto umožňuje spoločnosti DeFi poskytovať dostupnejšie finančné služby, ako poskytujú tradičné banky.

Všetky blockchainové transakcie sú riadené inteligentnými kontraktmi, ktoré blokovaním tokenov fungujú ako garanti platforiem. To zaisťuje bezpečnosť držiteľov tokenov. Inteligentná zmluva však musí byť stopercentne bezpečná: ak dôjde k hacknutiu kódu, útočníci môžu skončiť so značnou sumou peňazí. Toto je kritické riziko tohto typu ťažby. Poďme však najskôr na hlavné typy ťažby DeFi a potom si predstavme ich klady a zápory.

Úroda poľnohospodárstva

Tento typ ťažby DeFi je pravdepodobne najobľúbenejší. Hovorí sa mu aj ťažba likvidity. Podstatou je, že držitelia požičiavajú ETH na určité projekty a sú odmeňovaní pevnou alebo pohyblivou sadzbou. Inými slovami, baníci tvoria združenie likvidity. V tradičnom finančnom sektore túto úlohu zohrávajú významní hráči: investičné fondy, banky, investori rizikového kapitálu a veľkí súkromní investori. To je pre malých investorov najčastejšie neprístupné, ale Yield Farming všetko zmení a sprístupní trh širokému okruhu používateľov.

Sadzba spravidla závisí od počtu blokovaných finančných prostriedkov na inteligentnom kontrakte: čím vyššia je suma, tým nižšia je úroková sadzba. Držitelia môžu tiež použiť tokeny platformy získané z ťažby likvidity na ich opätovné investovanie do združení likvidity atď.

Pripísanie

Na blockchainových platformách ako Compound alebo MakerDAO môžu používatelia prijímať a vydávať flash pôžičky zabezpečené pomocou Etherea (ETH). Používatelia zmesi môžu získať tokeny COMP nielen za vklady, ale aj za čerpanie pôžičiek.

Výhody a nevýhody ťažby deFi

Hlavnou nevýhodou sú provízie: platforma Ethereum sa nedokáže vždy vyrovnať so záťažou, ktorá sa zvýšila v dôsledku boomu DeFi. To viedlo k skutočnosti, že transakčné poplatky dosiahli bezprecedentnú veľkosť: na vrchole siete Ethereum dosiahli provízie 14 dolárov.

Predpokladajme, že máte 1 000 dolárov v ETH a chcete ich uzamknúť v skupine likvidity Uniswap s 20% ročne. V čase písania tohto článku je priemerná provízia v sieti Ethereum 2,3 USD, takže za vklad a výber žetónov zaplatíte 4,6 USD. Na konci dňa utratíte 6,9 ​​USD za tri transakcie, čo je 0,69%. Pri 20% úrokovej sadzbe bude výnos asi 0,05% za deň. Dosiahnutie bodu zlomu bude trvať najmenej dva týždne. Musíte však tiež vziať do úvahy, že provízie sa môžu zvýšiť, čo negatívne ovplyvní úrokovú sadzbu, čo vás vráti ešte ďalej. Čím je investovaná suma nižšia, tým je bod rentability ešte výhodnejší.

V prípade PoS platia používatelia malú províziu, ktorá zvyčajne nepresahuje niekoľko centov. Skripty PoS používajú vysoko výkonné blockchainové protokoly ako Cardano (ADA), TRON (TRX), Tezos (XTZ), Cosmos (ATOM) a ďalšie. Na druhej strane, s uvedením mainnetu Eth 2.0, náklady na transakcie výrazne poklesnú, zatiaľ čo rýchlosť sa výrazne zvýši. Aktualizovaná sieť Ethereum 2.0 však vyjde až v roku 2021.

V porovnaní s Yield Farming je výnos z vkladu výrazne nižší a vstupná hranica je dosť vysoká. Výťažok z PoS zriedka presahuje 10% ročne. Okrem toho musíte nakonfigurovať a spustiť svoj vlastný uzol validátora. Mnoho blockchainových platforiem vám samozrejme umožňuje delegovať svoje tokeny na validátorov, ale tí si zase účtujú priemerný poplatok vo výške 5% až 10% z príjmu.

Okrem toho sa úrok z ťažby likvidity distribuuje častejšie. Kryptomeny založené na PoS vás odmenia tokenmi za určitý počet cyklov, čo môže trvať niekoľko dní až mesiac. To závisí od konkrétneho blockchainu. Skupiny likvidity počítajú úroky každý deň a držitelia ho môžu použiť na reinvestovanie, a teda na získanie vyššieho príjmu z dôvodu zloženého úroku. Pri malých investíciách však vysoké provízie siete Ethereum túto výhodu prakticky negujú.

Yield Farming je ziskovejší, nezabudnite však na riziká: ťažba likvidity, na rozdiel od vkladu PoS, nezaručuje ziskovosť. Rovnako ako v prípade Yield Farming, aj klasické vkladanie ponúka typickú pohyblivú sadzbu. Držitelia však nenesú ďalšie riziká okrem poklesu výmenného kurzu konkrétnej kryptomeny a pravdepodobnosti hacknutia zdrojového kódu blockchainu.

Nedostatky v PoS a ťažbe likvidity sú vo vzťahu k dopadu na prijatú sadzbu podobné: s rastom počtu blokovaných tokenov rastie aj riziko kolapsu sadzby z dôvodu vôle držiteľov realizovať zisky. Ak práve teraz začnú investori hromadne vyberať ETH z protokolov DeFi a predávať ich na burze, kurz mince môže ľahko klesnúť o 50 percent alebo dokonca viac. To isté platí pre kryptomeny PoS. Ťažiari likvidity však nemusia fixovať zisky v ETH tokenoch: môžu iba predávať extrahované tokeny platformy, aby dosiahli zisk. Všetko uvedené závisí predovšetkým od veľkých investorov: ak začnú vyberať prostriedky, budú ich pravdepodobne nasledovať menší investori.

Záver

Určite môžeme povedať, že vysoká ziskovosť Yield Farming spôsobila na kryptotrhu skutočný rozruch. Ťažba likvidity však zahŕňa ďalšie riziká, s výnimkou možného zrútenia sadzby. Vyskytli sa prípady, keď porušenie protokolov malo vážne negatívne následky. Živým príkladom je situácia Sushiswap (SUSHI) a Maker (MKR). Ten druhý stratil 99% likvidity po veľkom príleve používateľov DAI a dramatický 10-percentný nárast stablecoinu. Protokolu sa jednoducho nepodarilo zabezpečiť naviazanie tokenu na USD.

Vďaka vysokým províziám v sieti ETH je ťažba likvidity pre menších hráčov takmer nerentabilná. Pre dlhodobé investície je výnosové poľnohospodárstvo atraktívnejšie z hľadiska návratnosti investícií. Musíte sa však pripraviť na to, že ročná percentuálna miera nákladov bude klesať s rastom objemu likvidity: čím je väčšia, tým menší bude váš podiel.

Zrieknutie sa zodpovednosti: Obsah tohto článku nie je zamýšľaný ako finančné poradenstvo a nemal by sa zaň považovať. 3commas a jej autori nepreberajú nijakú zodpovednosť za vaše zisky alebo straty po prečítaní tohto článku. Článok bol predstavený s cieľom poskytnúť čitateľom všeobecné informácie. Sú tu opísané iba osobné skúsenosti. Používateľ musí robiť vlastné nezávislé prieskumy, aby mohol robiť informované rozhodnutia týkajúce sa ich krypto investícií.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me