Pákové tokeny

Za posledných šesť mesiacov sa objavilo veľa vymožených tokenov. Niektorým obchodníkom sa páčila kombinácia výhod obchodovania s maržou a absencia rizika likvidácie.

Tento článok sa zameria na to, ako tieto tokeny fungujú a aké riziká sú s nimi spojené.

Prehľad

V súčasnosti existuje viac ako sto tokenov využívajúcich pákový efekt, s ktorými sa obchoduje na mnohých burzách. Predkom a hlavným vydavateľom pákových tokenov je burza FTX. S ich tokenmi sa obchoduje na burzách ako Poloniex, MXC, Bitmax, Gate a niekoľkých ďalších. Binance donedávna poskytoval aj možnosť obchodovania s tokenmi využívajúcimi FTX, ale koncom marca spoločnosť CZ tweetla, že dostali veľa sťažností od používateľov (ktorí nechápali nový finančný nástroj) a rozhodli sa tieto tokeny z platformy vyradiť. Ale v polovici mája bolo oznámené, že Binance spúšťa vlastné tokeny s pákovým efektom. Je zaujímavé, že tokeny FTX a Binance majú niečo spoločné: iba tokeny od týchto emitentov zodpovedajú štandardu ERC20. To znamená, že ich môžete prenášať medzi burzami (ktoré tieto tokeny podporujú) a tiež ich ukladať do svojej ethereum peňaženky..

Vyťažené tokeny iných búrz, ako napríklad MXC a Gate, sú iba číslicami na burze, nemožno ich vyberať a neexistujú na žiadnom blockchaine..

Každý token s pákovým efektom predstavuje pozíciu futures kontraktu. Cena tokenu sa snaží sledovať cenu pozície, na ktorej je založená.

Pozrime sa bližšie na tri hlavné typy žetónov: Býk, Medveď a Živý plot. Bull zodpovedá dlhej pozícii s 3X pákovým efektom; Medveď zodpovedá krátkej pozícii s 3X pákovým efektom a Hedge zodpovedá krátkej 1X pozícii. Väčšina emitentov má rôzne názvy tokenov, ale princíp fungovania je identický.

S 10% nárastom podkladového aktíva vzrastie token býka o 30%, medveď poklesne o 30% a živý plot poklesne o 10%.

Ak podkladové aktívum klesne o 10%, token býka poklesne o 30%, medveď porastie o 30% a živý plot sa zvýši o 10%.

Zdá sa, že je všetko jednoduché, ale treba brať do úvahy aj mechanizmus vyváženia …

K vyváženiu použitých tokenov dochádza každý deň. V prípade negatívneho výsledku to zníži riziko a pri pozitívnom výsledku vyváženie reinvestuje zisky.

K opätovnému vyváženiu navyše dôjde, ak pohyb na vnútrodennom trhu vedie k rastu pákového efektu o 33% vyššiemu ako podkladová pozícia. To znamená, že ak trh klesne natoľko, že sa páka býčieho tokenu otočí 4X, bude token vyvážený. To zodpovedá pohybu na trhu asi 10% pre žetóny Bull / Bear a 30% pre Hedge.

To znamená, že tokeny môžu využívať až trojnásobnú páku bez významného rizika likvidácie. Na vylúčenie tokenu s 3-násobnou pákou je potrebný pohyb trhu minimálne 33%. Token sa však vyváži pri zmene ceny o 10%, čím sa zníži riziko pri návrate k cieľovej veľkosti pákového efektu 3x.

Inými slovami, ak cena podkladového aktíva pôjde očakávaným smerom, profitujete nielen z trojnásobnej páky, ale aj z opätovného vyváženia. Ak cena pôjde opačným smerom, môžete sa na chvíľu zaseknúť so žetónom. Ďalej je uvedená tabuľka, ktorá ukazuje zmenu ceny ETH a výsledok pre obchodníkov s maržami a držiteľov tokenov ETHBULL..

Denné ceny ETH Celková zmena ceny ETH 3X marža  ETHBULL
200, 210, 220, 230 15% 45% 49%
200, 210, 200, 210 päť% 15% trinásť%
200, 190, 180, 170 -15% -45% -40%

Ako vidíte z tabuľky, trojnásobná marža dlhšia je výnosnejšia ako tokeny ETHBULL v prípadoch, keď cena počas obdobia vyváženia kolíše. Cieľom Binance a ich nových tokenov BTCUP a BTCDOWN je vyriešiť tento problém.

Hlavné rozdiely medzi tokenmi BTCUP a BTCDOWN od „bežných“ tokenov s pákovým efektom sú:

  • Nedostatok fixnej ​​finančnej páky;
  • Odlišný prístup k vyváženiu.

Kúzlo zloženého úroku.

Predpokladajme, že podkladové aktívum rastie o 5%. V súlade s tým by sa zadĺžený token zvýšil o 15%. Nasledujúci deň podkladové aktívum klesne o 5%. Preto by token klesol o 15%. Vo výsledku máme celkovú stratu 0,25% v podkladovom aktíve a stratu 2,25% v pákovom tokene.

Táto situácia sa nazýva inhibícia volatility. Čím vyššia je volatilita a čím dlhšie je investičné obdobie, tým významnejšia je inhibícia negatívneho vplyvu volatility.

Predpokladajme, že predchádzajúci príklad pokrýva dlhšie obdobie (365 dní), keď ceny podkladového aktíva zostávajú rovnaké a volatilita zostáva v rozmedzí + 5% / – 5%. Pozrime sa na vplyv na hodnotu oboch aktív.

Ako je zrejmé z grafu, cena fixného pákového efektu má v priebehu času tendenciu k nule, čo znamená, že tento nástroj nie je vhodný na dlhodobé investície. Plávajúca páka tokenov Binance je navrhnutá tak, aby znižovala účinok inhibície volatility.

Nový vyvažovací mechanizmus

Počas dňa využívané tokeny zvyšujú alebo znižujú vplyv podkladového aktíva na dosiahnutie cieľovej páky. Keď sa cena podkladového aktíva zvyšuje, token zvyšuje počet pozícií. Naopak, ak cena klesne, povedie to k poklesu pozícií.

Tradičné vymáhané tokeny sa vyvážia vo vopred stanovený čas (na dennej báze). Tým, že sú úplne predvídateľní, sú citliví na výhodné obchody. Obchodníci s arbitrážami môžu predvídať budúce transakcie a dosahovať zisk manipuláciou s trhom.

Naproti tomu tokeny využívajúce Binance neprechádzajú opätovným vyvážením, pokiaľ straty nie sú extrémne. V skutočnosti tieto tokeny podľa potreby vyvážia pozíciu, aby sa maximalizovali zisky počas rastu a minimalizovali straty počas pádu, čo pomáha vyhnúť sa likvidácii. To znamená, že „bežné“ výkyvy trhu nebudú viesť k opätovnému vyváženiu a cena tokenu bude aj naďalej korelovať s podkladovým aktívom.

Záver

Pákové tokeny môžu byť dobrým nástrojom na krátkodobé špekulácie, ale ich cena má z dlhodobého hľadiska tendenciu k nule. Na druhej strane, ak správne predpovedáte pohyb ceny podkladového aktíva, návratnosť tokov pákového efektu môže byť vďaka mechanizmu vyváženia výrazne vyššia..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map