Mnoho z vás vie, aké dôležité je makroekonomické pozadie pre bitcoiny, ale čo zvyšok trhu s kryptomenami a digitálnymi aktívami? Ako zapadajú do odvetvia, ktoré je postupne utlmované zvukom rozprávok o peniazoch a porovnaní s digitálnym zlatom?

Rovnako ako v mnohých rozvíjajúcich sa odvetviach, za kryptomenami stojí niekoľko odvekých vetrov, z ktorých niektoré si zaslúžia najväčšiu pozornosť, vrátane rastúcej digitalizácie, deficitu globálneho rastu, rekordne nízkych úrokových sadzieb a prehlbujúcej sa nerovnosti bohatstva..

Digitalizácia

Prvý je asi najzrejmejší: čoraz viac sa digitalizuje hospodárska činnosť. Napriek neustálemu úsiliu je však rast digitálnej ekonomiky v oficiálnych ekonomických ukazovateľoch do značnej miery podceňovaný, pretože neexistuje štandardizovaný proces sledovania jej príspevku k HDP. Vyčíslenie ekonomického dopadu bezplatných digitálnych produktov a služieb má veľa výziev, najmä keď sa vezme do úvahy, ako sa počítajú kľúčové ukazovatele hospodárskej činnosti (napríklad HDP). Ak to nedokážeme identifikovať, s najväčšou pravdepodobnosťou sa to nebude počítať.

Zoberme si napríklad rozmach sociálnych médií a vyhľadávacích nástrojov. Bezplatne konzumujeme hlavný produkt spoločnosti Facebook výmenou za naše osobné údaje, ktoré sa potom agregujú, štruktúrujú a predávajú radu koncových zákazníkov. Ako však určiť priemernú cenu, ktorú by používatelia zaplatili za prístup na Facebook alebo Google?

V spolupráci s Felixom Eggersom z univerzity v Groningene sa spoločnosť Harvard Business Review pokúsila vyvinúť rámec na presný odhad nákladov na digitálny tovar a služby zadarmo. Ten Facebook našli sami vygeneroval viac ako 225 miliárd dolárov pre spotrebiteľov od roku 2004 v nezaznamenanej hodnote.

Okrem toho je možné získať hrubý odhad tvorby hodnoty pre priemerného spotrebiteľa, keď sa pozrieme na prebytok spotrebiteľa alebo rozdiel medzi cenou, ktorú sú spotrebitelia ochotní zaplatiť, a skutočnou cenou, ktorá je zaplatená za bezplatné digitálne produkty a služby. Podobná štúdia spoločnosti HBR zistila, že priemerná hodnota, ktorú americkí spotrebitelia zverejňujú na Wikipédii sa pohybuje okolo 150 dolárov ročne. To je zhruba 42 miliárd dolárov prebytku spotrebiteľov, čo sa neodráža v HDP USA.

Podľa väčšiny odhadov sa príspevok digitálnej ekonomiky k HDP USA pohybuje medzi 5 a 8%. Aktualizované správa Bureau of Economic Analysis (BEA) ukázalo, že digitálna ekonomika predstavovala v roku 2017 6,9% (~ 1,35 bilióna dolárov) na súčasnom dolárovom hrubom domácom produkte (~ 19,5 biliónov dolárov), čo je nárast oproti 5,9% v roku 1997. Zatiaľ čo 1,3 dolára bilión je určite značný, nie je ani zďaleka taký veľký ako príspevok takých priemyselných odvetví, ako sú nehnuteľnosti, vláda alebo výroba.

Spoločnosť BEA tiež zistila, že skutočná pridaná hodnota digitálnej ekonomiky od roku 1998 do roku 2017 rástla priemerným tempom 9,9% ročne, v porovnaní s 2,3% rastom ekonomiky ako celku.

Vzhľadom na globálny posun smerom k digitalizácii to takmer zaručuje, že digitálny ekonomický rast bude naďalej prekonávať všeobecný rast hospodárskej činnosti. Okrem toho, ak majú tvorcovia politiky šancu zvrátiť klesajúci trend, bude pravdepodobne potrebné vytvoriť príťažlivejšie prostredie, ktoré skôr podporí technologické inovácie a zmeny, než aby ich brzdilo..

Globálny deficit rastu

Ak hovoríme o raste (alebo jeho nedostatku), potom je trajektória svetového HDP na nasledujúcich 5 – 10 rokov veľmi žiadaná. Ešte predtým, ako COVID-19 obrátil svet naruby, bola hospodárska činnosť (najmä vo vyspelých ekonomikách) pomerne zlá. Nie je prekvapením, že sa rastúce aktíva v poslednej dobe prepadli, hoci investori túžia po pokračovaní hry.

Spad z COVID-19 v nás zanechal obrovské oneskorenie v globálnom raste v porovnaní s predchádzajúcimi prognózami. Očakáva sa, že globálny HDP vzrastie v rokoch 2020 a 2021 o 3,1%, respektíve 3,25% a do konca budúceho roka bude v hospodárskej činnosti predstavovať približne 5,6 bilióna dolárov. Súčasné prognózy však poukazujú na pokles o 3,7% v roku 2020, po ktorom bude nasledovať rast o 5,1% v roku 2021, keď sa ekonomika zotaví.

Tieto odhady tiež naznačujú ~ 4,6 biliónov dolárov v dierach nedávnych očakávaní. Ak sa svetová ekonomika tento rok zníži o 3,7%, ako predpovedajú mnohí analytici, bude potrebné, aby sa globálny HDP v roku 2021 zvýšil o 10,5%, aby sme sa mohli vrátiť k predchádzajúcim prognózam. Nie je prekvapením, že náš základný scenár predpokladá, že tvorcovia politík pokračujú v súčasnej ceste k zvyšovaniu fiškálnej pomoci financovanej z vyšších úrovní monetizácie dlhu. Adaptívna menová a fiškálna politika bude v dohľadnej budúcnosti pokračovať.

Keďže očakávané výnosy klesajú, investori budú nútení hľadať alternatívne spôsoby, ako dosiahnuť nadpriemerné výnosy. Časť tohto kapitálu pôjde na tradičné alternatívne investície (súkromný kapitál, hedžové fondy, rizikový kapitál atď.). Veríme však, že značná časť z nich sa dostane do kryptomien a digitálnych aktív, vzhľadom na to, ako málo sektorov môže mať lepšiu pozíciu na rozsiahlu expanziu trhu..

Zaznamenajte nízke sadzby

Bolo by podhodnotením, že investori a sporitelia sú hladní po zisku. Takmer nulové alebo záporné úrokové sadzby budú aj naďalej vyvíjať tlak na veľkých distribútorov kapitálu aj na jednotlivých sporiteľov, najmä vzhľadom na pokračujúci inflačný tlak.

Svetoví politici dali jasne najavo, že sadzby v blízkej budúcnosti nezvýšia. Vlastný rozptyl Federálneho rezervného systému (ktorý sleduje predpovede úradníkov Fedu pre kľúčovú referenčnú úrokovú sadzbu centrálnej banky) naznačuje, že krátkodobé sadzby zostanú na nule minimálne do roku 2022.

Na druhej strane si môžete práve teraz otvoriť účet BlockFi a začať zarábať úroky v USDC so sadzbou, ktorá je zhruba 3x vyššia, ako ponúka najštedrejší sporiaci bankový účet. Riziko spojené s prvým je samozrejme inherentne vyššie, ale je zrejmé, že „kryptodoláre“ alebo iné fiat stablecoiny prinesú v dohľadnej budúcnosti vyššiu mieru úspor ako tradičné bankové náprotivky. Zvýšená interoperabilita protokolov navyše poskytuje ďalšie možnosti pre investorov, ktorí majú záujem o účasť na trhu s digitálnymi aktívami.

Rastúca nerovnosť bohatstva

Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v jednom z predchádzajúcich článkov, preto sa dnes nebudeme rozpisovať. Ale otvorené dôveryhodné siete s hmotným peňažným potenciálom ponúkajú bezprecedentné príležitosti pre väčšinu ľudí a domácností, ktorí sa cítia pozadu. Nechali sme to na záver, pretože sme presvedčení, že najvyšší potenciál prilákania más k kryptomenám je výnimočne ďaleko od realizácie.

Pokiaľ ide o príležitosti v tejto oblasti, bitcoin upúta pozornosť väčšiny ľudí mimo kryptomien. Niektorí z jeho najväčších spolucestujúcich budú mať aj naďalej významný vplyv na priemysel ako celok. Sme stále na úplnom začiatku tejto cesty.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me