Poviem ti niečo, čo už vieš. Svet [kryptomeny] nie je všetko slnečné svetlo a dúha. Je to veľmi zlé a škaredé miesto a je mi jedno, aký ste tvrdý, zbije vás na kolená a drží vás tam natrvalo, ak to dovolíte. “ – odkaz na Rocky Balboa. 

Trh s kryptomenami je skutočne vnímaný mnohými tradičnými investormi a obchodníkmi ako územie divokého západu s nepredvídateľnou a intenzívnou volatilitou vrátane potenciálne zmanipulovaných cenových opatrení. V tomto článku sa pozrieme na rôzne druhy manipulácií, ktoré prebiehajú na trhu s kryptomenami.

Schémy načerpania a odloženia

Schémy „pump and dump“ sú prudké manipulatívne zvyšovania ceny nasledované jej kolapsom. V podstate sa scvrkáva na napumpovanie ceny málo známeho kryptomeny s nízkou kapitalizáciou, aby sa mohla následne čo najvyššie predať veľkému množstvu investorov, ktorí prišli v konečnej fáze (zvyčajne ich láka spoločnosť FOMO). Tieto systémy sú iniciované konkrétnymi skupinami obchodníkov, ktorých hlavnou činnosťou je manipulácia s davom. Často je možné za určitý poplatok poskytnúť prístup k skorým informáciám o takýchto plánovaných pumpách aktív. Toto je zvyčajne primárny obchodný model pre organizátorov určitých skupín. Takéto schémy sa tiež často používajú na vykonávanie takzvaných „výstupných púmp“ – variácií tém „odskakovania mŕtvych mačiek“, keď projekt vytvorí posledné čerpadlo, aby organizátori mohli vybrať peniaze skôr, ako narazia do slepej uličky alebo vytiahnu pripojte majetok.

Samotná schéma je stará ako finančné trhy. Aktívne sa používal aj počas veľkej hospodárskej krízy a potom začiatkom 2000-tych rokov. Tento postup je teraz na burze nelegálny, ale s príchodom neregulovaného trhu s kryptomenami dostal druhý dych. Chamtivosť a FOMO (strach z premeškania), ktoré sú dvoma najvýznamnejšími silnými stránkami trhu, umožňujú rozvoj týchto systémov..

Podľa štúdií sa na kryptotrhu ročne predajú desaťtisíce schém „pump and dump“ a zisk organizátorov dosahuje milióny dolárov. Väčšina investorov prichádza o svoje prostriedky počas účasti na takýchto schémach, preto vám dôrazne odporúčame, aby ste pri obchodovaní s akýmikoľvek aktívami postupovali maximálne opatrne a vyhodnotili všetky riziká, najmä ak vidíte rast o niekoľko sto percent.

Živým príkladom schémy „čerpania a skládky“ je situácia, ktorá nastala s Paralelné mince projektu, keď 5. novembra 2019 aktíva vzrástli o tisíce percent z 1,60 USD na viac ako 2 200 USD, čo spustilo stroj FOMO a povesti o vzniku „nového bitcoinu“. O niekoľko hodín neskôr sa cena vrátila na úroveň 2 USD.

Mediálne manipulácie

Je dobre známe, že trhy je možné manipulovať šírením fám, zasvätených informácií o udalostiach alebo odvolaním, ktoré významne ovplyvňujú rozhodovanie investorov. Takéto manipulácie na trhoch s akciami sú priamym porušením zákonov takmer ktorejkoľvek rozvinutej krajiny. V mediálnom priestore neregulovaného trhu s kryptomenami je však tento postup úplne bežný a zatiaľ neexistujú výslovné zákazy..

Na trhu sa darí samostatným skupinám, ktoré sa špecializujú na zoznamy zasvätených osôb a pomocou robotov zisťujú zoznamy aktív na hlavných burzách. Správy o kótovaní aktív na veľkých burzách často pozitívne ovplyvňujú cenu aktíva, čo vyvoláva jeho intenzívny rast, ktorý niekedy dosahuje niekoľko sto percent. Mnoho obchodníkov je samozrejme ochotných zaplatiť slušné množstvo peňazí, aby mohli tieto informácie získať včas.

TFUELUSDT po oznámení o kótovaní a začatí obchodovania na kórejskom burze Upbit 22. marca 2019.

„Manipulátori“ sa často snažia upútať pozornosť účastníkov kryptotrhu rôznymi informačnými kampaňami na podporu konkrétnych pozícií (dlhých / krátkych). Ako príklad môžeme uviesť: 7. a 8. mája 2020 celý mediálny priestor kryptopriemyslu zakryl novinky že najväčšia veľryba (držiteľ významného postavenia) na burze Bitfinex, známa pod prezývkou Joe007, skrachovala po likvidácii veľkej krátkej pozície, keď bitcoin dosiahol 10 000 dolárov.

Potom odstránil svoj twitterový účet a bol preč z najvyššieho zoznamu obchodníkov Bitfinex. Všetky mediálne zdroje opakovali, že to bolo znamenie víťazstva nad medveďmi a zahájenia nového behu býkov. Avšak už 10. mája sa obraz zmenil na krv, slzy a nahnevané výkriky nad manipuláciou, pretože bitcoin bez zjavného dôvodu stratil 15% za pouhých 15 minút:

BTCUSD Bitfinex

Manipulátormi sa niekedy nedobrovoľne stávajú aj najvyšší predstavitelia štátov. Živým príkladom je prejav čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, keď hovoril o blockchaine ako o jednej z kľúčových technológií a vyzval na zvýšenie investícií a urýchlenie rozvoja priemyslu. Po prejave prezidenta bitcoiny a kryptomeny vytvorené a založené v Číne vzrástli za niekoľko dní o niekoľko desiatok percent. Čínska vláda však rýchlo spresnila, že prezident hovoril o vývoji štátnej digitálnej meny, a v Číne boli stále zakázané klasické kryptomeny, čo spôsobilo pokles cien ešte nižšie ako na predchádzajúcich úrovniach:

BTCUSD Bitfinex

Tvorca trhu

Všetky vyššie uvedené sú klasickými príkladmi manipulácie. Existuje však viac spôsobov manipulácie s trhom, pri nákupe / predaji alebo zadávaní príkazov na nákup / predaj s významnými pozíciami aktív. Na zastavenie cenového pohybu sa objednávka často zadáva s pozíciou veľkého majetku alebo sa vykonáva agresívny (veľký objem) predaj alebo nákup vrátane vykonaní pomocou špeciálnych algoritmov..

Na prvý pohľad sa také spôsoby manipulácie zdajú veľmi komplikované a nákladné, ale ak sú k dispozícii dostatočné zdroje, ukážu sa ako veľmi efektívne a výnosné. Zvláštnosťou takýchto manipulácií je, že je veľmi ťažké dokázať ich nezákonnosť. Preto sú tieto metódy hlavným nástrojom na manipuláciu s trhom. Mediálny priestor a „pohodlné“ správy sa používajú ako ďalšie nástroje, ktoré poskytujú spoľahlivé krytie.

Každý, kto sa nejako stretol s obchodovaním, vie o koncepcii tvorcu trhu. Tento výraz má niekoľko príchutí. Môžu to byť inštitucionálni účastníci, ktorí uzavreli dohodu s burzami a spoločnosťami, ktoré vydávajú aktíva. V takom prípade tvorcovia trhu pracujú na naplnení trhu likviditou a zabezpečení stability obchodovania. Tvorcovia trhu môžu byť tiež veľkými účastníkmi trhu, ktorí môžu vytvárať cenové výkyvy. Medzi obchodníkmi existujú legendy o záhadných bábkohercoch, žralokoch trhu, neviditeľnej ruke trhu – tvorcoch trhu, ktorí tajne a nerozdielne pôsobia na rôznych finančných platformách.

Veľkými účastníkmi sú úzky kruh združení búrz, veľkých investičných spoločností a fondov, ktoré spravujú trh / aktíva. Každý používa algoritmy a infraštruktúru riadenú týmito stranami. Vytvárajú trendy, úrovne podpory a odolnosti a tiež určujú rozsahy cenových výkyvov. Sú to tí, ktorí rozhodujú, ktorá podpora a odpor budú prelomené a na ktorých úrovniach a ktoré úrovne budú platiť.

Tvorcovia trhu nemôžu jednoducho predávať aktíva za nižšie ceny, najmä v podmienkach pozitívnych správ. Ani oni nemôžu zvýšiť cenu jednoduchým nákupom, pretože je to dosť nákladné úsilie. Primárnou stratégiou tvorcu trhu je psychologicky vytlačiť malých obchodníkov na emocionálnej úrovni a prinútiť ich nízko predávať a nakupovať. Preto sú vnútrodenní obchodníci hlavnou hnacou silou trhov, ale pohyb sa deje v smere určenom tvorcom trhu..

Existuje mnoho metód psychologického vplyvu, ktoré môže tvorca trhu mať na obchodníka: udržanie úrovne, získanie pozície s následným impulzom na konkrétnu stranu, stláčanie / helikoptéry, veľké múry nákupu / predaja, voľné pády a ďalšie. Vedúci pracovníci spoločnosti si často najímajú tvorcov trhu, ktorí poskytujú likviditu a z dlhodobého hľadiska dosahujú dobré zisky.

Určite existuje veľa povestí a odmietnutí o existencii tvorcu globálneho trhu a určitých manipuláciách trhu. Nedávno prepukol škandál v krypto priemysle ohľadne Bitfinexu a Tetheru, ktorý spôsobil začatie vyšetrovania. Subjekty boli podozrivé z manipulácie trhu a núteného rastu bitcoinu na 20 000 dolárov v roku 2017. Vzhľadom na to, že príjemcovia spoločností sú bežní, vyvoláva to ešte viac otázok.

Vzdelávanie je kľúčom k úspechu

V každom prípade, čím viac ste odborníkom, tým lepšie sú výsledky. To isté platí pre obchodovanie s kryptomenami. Začínajúci obchodníci sa často ako jediní obávajú prítomnosti akejkoľvek manipulácie. Problémom je nedostatok skúseností, stratégie a riadenia rizík, ktoré im bránia porozumieť cenovým pohybom aktíva a pracovať s akoukoľvek situáciou. Teoretické aj praktické vzdelanie je to, čo vám pomôže stať sa profesionálom, prestať venovať pozornosť manipuláciám a zarábať na akýchkoľvek cenových pohyboch v ľubovoľnom smere..

Vyššie uvedené informácie obsahujú analýzu a prognózu trhu s kryptomenami, ktoré sú spojené s vysokými rizikami. Tieto informácie slúžia iba na informačné účely a v žiadnom prípade by sa nemali vykladať ako odporúčanie pre nákup alebo predaj majetku. Každá osoba, ktorá uvažuje o obchodovaní s digitálnymi aktívami, by mala vyhľadať nezávislú radu o vhodnosti konkrétneho digitálneho aktíva.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me