Početné krypto médiá prezentujú titulky o prudkom raste a vývoji blockchainových platforiem. Najčastejšie vidíme odkazy na produkty na báze éteru, ako aj na konkurenčné Polkadot a Cosmos. Oveľa menej často nájdeme materiály o ďalších štrukturálnych blockchainoch, ktoré čoraz viac uvažujú o migrácii decentralizované projekty, ktoré nie sú spokojné so súčasnou rýchlosťou, škálovateľnosťou alebo transakčnými nákladmi najpopulárnejších sietí. Mnoho z nich je súčasne schopných ponúknuť inovatívne technológie, priniesť na trh nové trendy a dokázateľne prevziať vedenie v blízkej budúcnosti. Ako hovorí ľudová múdrosť: „Forewarned means forearmed“, pripravili sme prehľad ekosystému Solana, ktorý rastie neuveriteľným tempom a už vedie z hľadiska šírky pásma medzi všetkými existujúcimi blockchainmi.. 

Čo je solana?

Solana je vysokorýchlostný jednoúrovňový blockchain, ktorý v súčasnosti podporuje špičkovú priepustnosť 59 000+ TPS s časom blokovania 400 ms. 

Blokový reťazec Solana je navrhnutý na škálovanie priepustnosti transakcií v súlade s Moorovým zákonom – zdvojnásobenie počtu jadier GPU každé ~ 2 roky, zatiaľ čo Nie je potrebné žiadne delenie na dosiahnutie tejto šírky pásma. 

Nie nadarmo sa Solana volala prvá blockchainová sieť Web-Scale pretože táto ultrarýchla, bezpečná a škálovateľná sieť je najproduktívnejšia na svete; je špeciálne navrhnutý pre vysokofrekvenčné a rozsiahle aplikácie. Na dosiahnutie týchto cieľov bolo potrebných niekoľko optimalizácií a nových technológií. Vo výsledku môžeme vidieť prielom v sieťovej kapacite, ktorý signalizuje novú etapu vo vývoji technológie blockchain. 

Prečo si používatelia vyberajú Solanu?

Solana rieši jeden z hlavných technologických cieľov: škálovať blockchain pre globálne použitie a poskytnúť schopnosť prepojenia medzi projektmi ekosystémov, udržiavať jediný globálny stav ako škály sietí. Toto nezavádza žiadnu ďalšiu zložitosť pri riešení zlomkov alebo riešení druhej vrstvy. Solana je ohromujúca rýchlosť a nízke poplatky bez Mempool (1 milión transakcií stojí asi 10 dolárov) rozsah ako ekosystém rastie bez toho, aby bolo potrebné robiť kompromisy v súvislosti s odolnosťou alebo bezpečnosťou voči cenzúre. To umožňuje vývojárom sústrediť sa skôr na svoje podnikanie ako na svoju blockchainovú infraštruktúru. Už nie je potrebné voliť medzi mierkou, bezpečnosťou a decentralizáciou. Solana túto trilemmu vyriešila za vás. Tvorcovia protokolu Solana Labs majú bohaté skúsenosti s najúspešnejšími spoločnosťami na svete, ako sú Apple, Qualcomm, Intel, Google, Microsoft a ďalšie. Solana je v skutočnosti skutočný Web 3.0 rýchlosťou Web 2.0. Najlepšie a najvýznamnejšie tímy súvisiace s blockchainom a podnikovým sektorom vyber si solanu pre dlhodobú spoluprácu. 

–Mimochodom, rýchlosť Solany môžete ľahko vyhodnotiť pomocou špeciálneho záťažového testu siete, ktorý vám ponúkne možnosť vyskúšať Zlomte solanu

Projekty na základni ekosystému Solana

Sérum

Pred niekoľkými mesiacmi došlo k výmene popredných krypto derivátov FTX a Alameda Research spustila Sériový projekt, prvý plne decentralizovaný spot na svete a výmena derivátov. Sérum nie je ako ostatné a to je jeho sila. Jeho softvér umožňuje rýchle DEX obchody; podporuje krížové operácie, stablecoiny, zabalené tokeny BTC, BCH, BSV, LTC, ZEC, ETH a ERC-20, knihy objednávok a schopnosť vytvárať nové finančné produkty. 

Na rozdiel od väčšiny súčasných produktov DeFi je rýchly a lacný. Architektúra je naladená na podporu operátorov uzlov s motiváciou zúčastňovať sa na stávkach vďaka inflácii SRM, obchodným províziám a systému delegovania / riadenia s názvom „vodcovia“. 

Okrem vyššie spomenutých spoločností FTX a Alameda Research patria medzi hlavných partnerov séra také známe spoločnosti v krypto priemysle, ako sú 3Commas, Akg Ventures, Certus One, Genesis Block a ďalší. Mnohé z nich sú tiež validátormi séra.

Červia diera 

Červia diera, ktorá spája Solanu a Ethereum, je najčerstvejší a najjasnejší príklad dôveryhodného mosta. Toto je len prvý z mnohých plánovaných priečnych mostov na Solane. Konvertuje štandardné tokeny ETH a ERC-20 na štandardné tokeny SPL na blockchaine Solana, čo umožní existujúcim projektom a platformám spoľahlivo presunúť aktíva medzi sieťami a zároveň využívať výhody ultrarýchleho a bezpečného blockchainu Web-Scale. Presun do Solany eliminuje preťaženie siete alebo vysoké transakčné poplatky a v prípade potreby vám stále umožňuje využívať výhody siete Ethereum..

Akash

Akash je prvá decentralizovaná cloudová výpočtová platforma. Cieľom platformy Akash je využiť 85% výpočtových zdrojov v 8,4 miliónoch dátových centier. Akash umožňuje komukoľvek nakupovať a predávať nevyužitú kapacitu. Platforma ponúka jedinečnú sadu ponúk pre zákazníkov, ktorí v súčasnosti využívajú cloud. Akash a Solana plánujú zabezpečiť interoperabilitu a umožniť tak výpočet služieb v každom ekosystéme pomocou tokenu Akash (AKT) alebo Solana (SOL). Aplikácie typu front-end, ktoré interagujú s inteligentnými zmluvami Solana, môžu teraz bežať v decentralizovanom cloude (namiesto súčasného modelu, ktorý sa spolieha na centralizovaných poskytovateľov cloudu, ako sú Amazon Web Services (AWS) alebo Google Cloud Platform (GCP)), čo z nich robí skutočne cenzúru -odolný.

Hviezdny prach

Stardust umožňuje vývojárom hier zvýšiť svoje príjmy (prostredníctvom NFT, obchodných platforiem atď.) A vylepšiť herný zážitok hráčov. Vývojári sa môžu pripojiť k sekundárnemu trhu s distribúciou výnosov a prieskumníkovi hier platformy Stardust prostredníctvom rozhrania API a blockchainovej infraštruktúry. Štatistika

  • Naštartujte financovanie z Blockchain Capital 
  • Priemer za mesiac – 50 000 až 70 000 aktívnych používateľov 
  • 12 mesiacov – Zúčastnilo sa viac ako 750 000 hráčov 

Terra

Terra je prosperujúca platobná sieť, ktorú podporuje kôš stablecoinov naviazaných na najväčšie meny sveta. Dnes tieto stablecoiny väčšinou prechádzajú cez vlajkovú aplikáciu spoločnosti Terra – CHAI, ktorá má 1 milión aktívnych používateľov a denný objem transakcií viac ako 3 milióny dolárov. Spoločnosť Terra podporuje pôsobivý tím a niektorí z najlepších svetových investorov.

Kotva

Anchor je obojsmerná platforma pre držiteľov tokenov PoS. Systém ponúka sporiace účty a pôžičkové služby. Budúci vývoj 

  • Nový token s názvom Anchor
  • Distribuované do piatich rokov / bez nutnosti ťažby 
  • Anchor umožní držiteľom PoS vkladať aktíva na platformu (ako Compound alebo MarkerDAO) 
  • Slúži ako záruka za pôžičky so stablecoinom (stablecoiny vytvorené pomocou spoločnosti Terra)

Audius

Audius je decentralizovaný protokol výmeny a streamovania hudby, ktorý zjednodušuje priame transakcie medzi poslucháčmi a tvorcami a dáva každému slobodu distribúcie, monetizácie a streamovania ľubovoľného zvukového obsahu. Na uspokojenie rastúceho dopytu tím Audius vyvinul a vytvoril dôkaz koncepcie s viac ako 20 riešeniami pre škálovanie L1 a L2. Po tomto výskume si spoločnosť Audius vybrala spoločnosť Solana, ktorá jej pomôže rozšíriť sieť. V priebehu budúceho roka plánuje spoločnosť Audius presunúť systém správy obsahu Audius (CMS) do spoločnosti Solana.

RAMP DEFI

Za podpory svetových investorov je RAMP DEFI globálnym decentralizovaným finančným riešením, ktoré sa zameriava na uvoľnenie likvidného kapitálu z digitálnych aktív, ktoré sú v stávke. Vďaka RAMP môžu používatelia s vloženými aktívami naďalej dostávať odmeny za svoje vložené aktíva, udržiavať potenciál pre rast kapitálu vo svojom vkladanom portfóliu a otvárať likvidný kapitál na investovanie do nových príležitostí súčasne. 

  • K dispozícii trh pre vložené aktíva nad 25 miliárd dolárov
  • Cieľom je do konca roku 2021 odomknúť pre používateľov „TVU“ v celkovej hodnote 1 miliardy dolárov.

Kruh (USDC)

Kruh integrovaný USDC aj so blockchainom Solana. USDC je jeden z najrýchlejšie rastúcich plne rezervovaných stablecoinov v amerických dolároch. Je založený na otvorených štandardoch a je riadený konzorciom Center, ktoré tvoria Coinbase a Circle. K dnešnému dňu bolo uvoľnených viac ako 2,8 miliárd USDC a stovky krypto aplikácií sa pri rýchlych a bezpečných platbách spoliehajú na USDC. USDC hrá v DeFi rozhodujúcu úlohu ako jeden z najpopulárnejších typov kolaterálov používaných v decentralizovaných úverových platformách, alternatívnych sporiacich účtoch, decentralizovaných burzách a ďalších. Spolupráca medzi spoločnosťami Circle, USDC a Solana Foundation otvára priestor pre ďalší vývoj produktov DeFi. 

Tether

USDT je ​​najväčší stablecoin podľa trhovej kapitalizácie a jeden z najbežnejšie používaných stablecoinov v sektore DeFi. Tether a USDT sú dôležité komponenty infraštruktúry pre každý úspešný blockchainový projekt a patria medzi najdôležitejšie prvky pre výpočty naprieč platformami. Táto strategická iniciatíva je pre Solanu dôležitým krokom a prispeje k ďalšiemu rozvoju siete. Rýchlosť a cena sú dnes dve z najväčších prekážok, ktoré brzdia DeFi. Táto nová iniciatíva otvorí úplne nový priestor pre dizajn a použitie stablecoinov v ekosystéme DeFi.

Arweave

Arweave je typ úložiska, ktoré poskytuje spoľahlivú a nepretržitú podporu údajov a umožňuje používateľom a vývojárom ukladať údaje večne. Arweave je kolektívny pevný disk, ktorý používateľom a vývojárom umožňuje neobmedzene ukladať a ukladať cenné informácie o aplikáciách a histórii. 

Torus

Torus poskytuje prihlásenie jedným kliknutím do DApps prostredníctvom používateľských účtov na Google, Facebook, Reddit, Discord, Twitch alebo Email bez ďalších inštalácií. Sieť Torus je v súčasnosti podporovaná skupinou validátorov od spoločností Binance, Etherscan, ENS, Tendermint a ďalších strán. Riešenie Torus je kompatibilné so všetkými blockchainmi.

Vreckový

Pocket Network bol vytvorený ako inkluzívna prenosová sieť pre požiadavky API smerom k väčšine blockchainov. Projekt bude integrovaný do systému Solana, aby umožnil kryptografické primitívy v novej súprave technológií Web 3.0 odolnej voči cenzúre..

dFuse

dFuse je spoločnosť špecializujúca sa na blockchainové API, ktoré umožňujú streamovanie aktualizácií stavu v reálnom čase, uskutočňujú okamžité vyhľadávania a poskytujú istotu, že transakcie sú nezvratné pomocou jednoduchého volania API. dFuse implementuje svoje riešenie API v Solane, aby vývojárom umožnilo ľahko vytvárať a udržiavať efektívne aplikácie nad rámec protokolu. 

Fortmatic 

Spoločnosť Fortmatic vytvorila vývojovú súpravu (SDK), ktorá umožňuje používateľom prístup k decentralizovaným aplikáciám pomocou telefónneho čísla alebo e-mailovej adresy bez nutnosti inštalovať rozšírenia prehľadávača. Fortmatic integruje svoju sadu SDK do systému Solana, aby koncovým používateľom a vývojárom poskytoval ľahko použiteľné alternatívy k peňaženkám Web 3.0 (napríklad MetaMask)..

Občiansky

Civic je decentralizovaný ekosystém overovania identity, ktorý vám umožňuje potvrdiť vašu totožnosť bezpečným a nákladovo efektívnym spôsobom. Civic spolupracuje so spoločnosťou Solana na integrácii riešenia decentralizovanej identity. Ich spoločná práca si kladie za cieľ zabezpečiť nízkonákladovú a škálovateľnú správu identít v rozvíjajúcich sa ekonomikách bez takejto infraštruktúry.

Hummingbot

Hummingbot je open-source softvér na obchodovanie so softvérom, ktorý vám umožňuje obchodovať s kryptomenou pomocou vysokofrekvenčných obchodných stratégií, ako je tvorba trhu a arbitráž. Hummingbot spolupracuje so spoločnosťou Solana na integrácii jej riešenia ťažby likvidity, aby správcovia / obchodníci mohli dostávať provízie poskytovaním likvidity spoločnosti Solana na rôznych burzách. 

Záverečné myšlienky

Ekosystém Solana rastie veľmi rýchlo, pretože má toľko pozitívnych aspektov v porovnaní s ethereom a inými. Ak sa projekty DeFi začnú presúvať do ekosystému, kde sú možné také rýchle a lacné transakcie, môže sa čoskoro zvýšiť záujem o kryptomeny, pretože v tomto procese bude hrať dôležitú úlohu pozitívna skúsenosť.. 

Na rozdiel od mnohých iných alternatív sa Solana neumiestňuje ako „zabijak éteru“. Tieto technológie môžu koexistovať a spolupracovať na vytvorení niečoho významného. Toto je celý bod interakcie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me