Opakovane sme sledovali rast záujmu o krypto trh zo strany bežných občanov aj inštitucionálnych investorov. Čo keby ste sa tiež rozhodli kúpiť si nejaké kryptomeny? Kam by si mal ísť Koho by ste mali kontaktovať? V tomto článku sa zameriame na populárne spôsoby nákupu kryptomien s fiat, vrátane tých, ktoré osobne používame. Materiály poskytované v tomto článku nie sú schváleniami žiadnej konkrétnej platformy.

Výmeny

Pred pár rokmi nebolo ľahké nájsť centralizovanú burzu, ktorá by poskytovala príležitosť na nákup kryptomeny s fiatom, s výnimkou tých, ktoré pôsobili na americkom trhu, napríklad Coinbase. S rastúcou popularitou krypto priemyslu však čoraz viac renomovaných búrz začleňuje do svojej štruktúry fiat onramps..

Napríklad Binance, partnerský so spoločnosťou Koinal, ktorá v septembri 2019 pridala možnosť nákupu kryptomien fiat prostredníctvom kreditných a debetných kariet. Hneď na začiatku bolo možné kúpiť BTC, ETH, LTC, XRP a BCHABC pomocou Visa a Mastercard za pomerne vysoký poplatok 2,5%.

V súčasnosti Binance pracuje s Paxful a ponúka možnosť nákupu 18 kryptomien akceptujúcich 54 fiat mien, vďaka čomu je populárna burza jednou z najpohodlnejších pre tých, ktorí chcú okamžite začať obchodovať. Na využitie tejto služby je spoločnosť KYC povinná.

Výmeny P2P

Burzy P2P (peer to peer) boli a stále zostávajú jedným z najpopulárnejších a hlboko zakorenených spôsobov nákupu kryptomien. Tento typ služby zahŕňa umiestňovanie súkromných oznámení o kúpe alebo predaji kryptomeny, voľbe vhodného výmenného kurzu a výmenných podmienkach. Najpopulárnejšia burza P2P na svete v súčasnosti je Localbitcoiny, s celkovým týždenným objemom obchodov spriemerovanie na 40 miliónov dolárov. Localbitcoins poskytuje príležitosť na nákup bitcoinov v 240 krajinách.

Existujú aj ďalšie populárne P2P burzy ako napr Bitzlato, ktorá ponúka na nákup 7 hlavných kryptomien v 28 krajinách a Localcryptos, decentralizovaný analóg Localbitcoinov s rozšírenou paletou kryptomien.

Je potrebné ešte spomenúť, že v septembri 2019 bola spustená aj burza „People’s Exchange“ Binance pohodlná funkcia výmeny P2P na svojej platforme, ktorá pomohla prilákať významnú časť výmenného trhu P2P.

Charakteristickými vlastnosťami burzového trhu P2P sú zvýšená variabilita provízií a výmenných kurzov v jednotlivých krajinách, ako aj riziká nekalého správania účastníkov. Preto je pri výbere platformy prvoradá otázka záruk, rovnako ako hodnotenie každého jednotlivého predajcu kryptomeny na platforme. Z dôvodu potreby zvýšenia preventívnych opatrení väčšina platforiem P2P nasledovala príklad búrz a zaviedla povinné KYC.

Peňaženky s viacerými menami

Z dôvodu rastúceho celkového dopytu po kryptomenách a najmä kryptomien, veľa online viacmenových peňaženiek a platobných systémov začalo poskytovať príležitosti na výmenu kryptomien za fiat.. PLATCA a Advcash stojí za zmienku medzi populárnymi riešeniami. Burzové provízie v takýchto službách sú často predražené.

Krypto bankomaty

Pred časom sa v rôznych mestách po celom svete začali objavovať offline terminály na predaj kryptomien. Táto metóda však rýchlo stratila popularitu kvôli nákladnej údržbe, vysokým províziám a nadmerne dlhým oneskoreniam spojeným s prijímaním kryptomien pri nákupe. Nákup kryptomien v uliciach je navyše plný určitých fyzických rizík.

Súkromné ​​offline burzy boli a zostávajú jedným z najpopulárnejších spôsobov nákupu kryptomeny pomocou fiat. Vďaka svojej štruktúre tieto podniky profitujú z obrovského tieňového obratu. Takéto offline služby sú ponúkané v mnohých veľkých mestách po celom svete pre tých, ktorí potrebujú vymeniť obzvlášť veľké množstvo alebo sa chcú vyhnúť zdaneniu. Takéto služby ponúkajú pomerne atraktívne výmenné kurzy, ale tento typ získavania kryptomeny predstavuje veľmi vysoké riziká. Netreba dodávať, že kvôli obrovskému počtu sprostredkovateľských schém a podvodníkov, ktorí sa aktívne nachádzajú v pasciach na tomto trhu, môžete zostať úplne bez peňazí. Ak sa rozhodnete použiť túto metódu, musíte si byť stopercentne istí spoľahlivosťou poskytovateľa služieb.

Bezpečnosť predovšetkým 

Bez ohľadu na to, ktorú metódu si vyberiete, nezabudnite, že nákup kryptomeny s fiatom je často spojený s rizikami a podvodníci, ktorí chcú vlastniť vaše prostriedky, sú vždy niekde pri sebe, najmä na zle regulovanom trhu s kryptomenami. Preto starostlivo skontrolujte možnosti výmeny a transakcie týkajúce sa phishingových odkazov, hodnotení a dôveryhodnosti predajcov a kupujúcich a urobte svoj výber v prospech známych platforiem s transparentnými mechanizmami a zárukami..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me