Decentralizované financovanie prinieslo do priestoru kryptomeny nové typy finančných produktov založených na blockchaine. Jednou z takýchto inovácií pri vytváraní nových tried aktív sú takzvané „Elastic Supply Tokens“ (EST), o ktorých sa bude diskutovať v dnešnom článku.

Dodávka elastických mincí

Elasticita ponuky je definovaná ako miera, ktorá odráža zmenu ponuky pri zmene súvisiaceho parametra, napríklad ceny. To znamená, že čím viac používateľov reaguje na cenové výkyvy, tým pružnejšia je ponuka mincí.

Žetóny sú elastické z hľadiska ceny, ak celková ponuka týchto žetónov nie je pevná, ale je pravidelne upravovaná. So zmenou ceny tokenu sa rozširuje alebo kontraktuje celková ponuka coinov. Tento proces sa nazýva „rebasing“ a prebieha algoritmicky v závislosti od aktuálnej ceny každého tokenu. 

Tokeny, ktoré sa rebase menia, sú do istej miery podobné stablecoinom – obidva typy aktív sa snažia zhodovať s cieľovou cenou, ale rôznymi spôsobmi. Stablecoiny sú založené na princípe fixného výmenného kurzu, ktorý koreluje s vybraným aktívom, ktoré si môže uchovať hodnotu. Preto sú stablecoiny viazané na (napr.) Americký dolár v pomere 1: 1 a zachovávajú si svoju hodnotu voči USD.

Na rozdiel od stablecoinov sa EST zameriavajú na cieľovú cenu s časovo premenlivou ponukou mincí. Procesom úpravy ponuky (rebase) je regulovaný obeh žetónov. Napríklad, ak má byť cena tokenu 1 dolár, ale náhle sa zmení, súčasná ponuka všetkých týchto tokenov sa príslušne zmení. Ak cena jedného takéhoto tokenu klesne pod 1 $, súčasná ponuka mincí sa zníži, hodnota každého tokenu stúpne a naopak. Stojí za zmienku, že úpravy je možné vykonávať pri rôznych frekvenciách a podmienkach.

Samotná rebáza je potenciálne výnosná udalosť. Je však potrebné pripomenúť, že pri investovaní do tokenov s elastickou cenou sa zvyšuje aj riziko straty finančných prostriedkov. Elastické zásobovacie tokeny sa v ekosystéme DeFi objavili pomerne nedávno. Na trhu stále existuje slušný počet nezávislých projektov v oblasti vytvárania takýchto tried aktív, z ktorých niektoré budú opísané nižšie..

Základ

Prvé algoritmicky nastaviteľné aktíva boli navrhnuté v roku 2017 projektom Basis, ktorý sa usiloval o vytvorenie tokenov bez volatility.

Protokol Basis ponúkol stabilný menový model pozostávajúci z troch tokenov:

  • Hlavný token systému, Basis, bol naviazaný na dolár. Malo to byť zamenené a jej ponuka bola elastická, aby si udržala svoj peg na USD;
  • Žetóny dlhopisov mali byť dražené, keď sa zvýšila ponuka mincí. Ich cena bola vždy nižšia ako 1 základ, čo umožňovalo očakávať zisky pri nákupe takýchto tokenov;
  • Žetóny vlastného imania. Ponuka týchto žetónov bola pevná a cena nebola nijako viazaná. Tieto mince mali generovať príjem ako dividendy.

Spoločnosť Basis získala v roku 2018 súkromným umiestnením 133 miliónov dolárov. Napriek zvýšenému záujmu veľkých miest bol projekt zastavený Komisiou pre cenné papiere a burzy, pretože tokeny spoločnosti boli definované ako cenné papiere. 

Dostatočne

Projekt Ampleforth vydal vlastný algoritmický token AMPL na blockchaine Ethereum. Ale zatiaľ čo spoločnosť Basis ponúkla tokeny dlhopisov na zvýšenie ponuky tokenov, spoločnosť Ampleforth predstavila koncept rebase, čo je mechanizmus protokolu na vydávanie tokenov pri prekročení danej prahovej hodnoty. Inými slovami, ak cena AMPL prekročí cieľovú cenu, protokol spustí proces vydania tokenu. Za zmienku stojí, že počet tokenov na peňaženku používateľa sa mení automaticky po každom procese rebase.

Protokol používa Chainlink ako Oracle na určenie rýchlosti AMPL, zatiaľ čo mechanizmus rebase sa aktivuje každý deň. Prístup implementovaný spoločnosťou Ampleforth znižuje vplyv na koreláciu tokenov s externými aktívami.

AMPL a podobné tokeny nemožno klasifikovať ako stablecoiny, pretože tieto sú spojené s inými aktívami prostredníctvom ceny a sú navrhnuté tak, aby úplne eliminovali volatilitu, zatiaľ čo AMPL sa usiluje skôr o nižšiu volatilitu ako o jej elimináciu. Projekt Ampleforth je najväčší a najpopulárnejší projekt využívajúci elastické zásobovacie tokeny v ekosystéme DeFi. Token AMPL je k dispozícii na decentralizovaných platformách, ako sú Uniswap, Balancer a Sushiswap, aby poskytol likviditu určitým párom v rámci kampane Gejzíry, ktorá používateľom dáva možnosť získať AMPL „odmeny“.

YAM

YAM je elastický zásobovací token, ktorý funguje podobne ako model AMPL (Ampleforth Model). Je pozoruhodné, že 10% každého procesu rebase sa použije na nákup yCRV, tokenov LP v skupine Curve and Yearn pre komunitne spravovaný fond Yam..

Ako už bolo spomenuté vyššie, žetóny s elastickou ponukou majú zvyčajne cieľovú cenu; takže pre spoločnosť YAM je cieľová cena 1 dolár a obdobie medzi rebázami sa rovná 12 hodinám. Token Yam bol distribuovaný prostredníctvom poľnohospodárstva výnosov a poskytovania likvidity účastníkom fondu Yam. Hlavnou vlastnosťou spoločnosti YAM je právo na aktualizáciu funkčnosti protokolu YAM: rebasing, fond YAM alebo príklady.

 

V auguste 2020 bola objavená chyba, vďaka ktorej bola spoločnosť YAM a jej fond yCRV vo výške 750 000 dolárov nezvládnuteľný a nemenný; neexistuje teda žiadny spôsob, ako bezpečne umiestniť YAM do združení likvidity na decentralizovaných burzách. Token YAM bude existovať, pokiaľ bude Ethereum udržiavať zodpovedajúcu zmluvu.

V súčasnosti má nový protokol Yam 3.0 jeden fond likvidity s dvojicou YAM / yUSD. YAM bol jedným z prvých projektov, ktoré ponúkali vysoko výnosný model poľnohospodárstva.

OUSD – pôvodný dolár 

OUSD je navrhnutý ako vylepšený stablecoin pre sieť Ethereum a jeho cena je založená na troch ďalších stablecoinoch: USDT, USDC a DAI. Origin Dollar poskytuje výnosy prostredníctvom nasadenia podkladových aktív a elastická ponuka umožňuje držiteľom OUSD hromadiť žetóny ako odmeny.

Vývojári OUSD pracujú na implementácii procesu požičiavania stablecoinov integráciou do protokolov Compound, Aave a dYdX. Za zmienku tiež stojí, že OUSD je jedným z platobných spôsobov na platforme Dshop.

Mithril hotovosť

Algoritmický stablecoin Mithril Cash je vidlicou protokolu Basis Cash a skladá sa z troch tokenov:

  • Mithril Cash (MIC), token s cieľovou cenou 1 $, určený na použitie ako prostriedok výmeny a naviazaný na token MakerDAO Multi-Collateral USDT;
  • Mithril Share (MIS) – token správy platformy;
  • Mithril Bond (MIB) – token výplaty pre držiteľov hotovosti Mithril, keď MIC klesne pod 1 $.

Tokeny MIS a MIB sú určené na zvýšenie ceny MIC na 1 dolár. 

Tokeny MIC sa v súčasnosti distribuujú vložením viac ako 16 rôznych tokenov a stablecoinov, potom sa dočkáme začiatku distribúcie tokenov MIS poskytovateľom likvidity MIC-USDT spoločnosti SushiSwap..

Prázdny set dolár

ESD je algoritmický stabilný zásobovací stabilcoin, ktorého čerstvo vyrazené tokeny sa používajú ako stimul na udržanie kolíka.

Vývojári predstavili koncept „kupónov“, ktoré je možné získať spálením súborov ESD a predajom rovnakých tokenov so zľavou. Kupóny je možné uplatniť v budúcich vydaniach ESD, keď ich cena dosiahne viac ako 1 $.

Na rozdiel od iných rebasovateľných tokenov je v prípade ESD rebasovanie dobrovoľné; inými slovami, ak sa používatelia rozhodnú prepojiť svoje tokeny ESD alebo zablokovať likviditu, dostanú novo vytvorený ESD, ak je proces rebase pozitívny. 

ZÁKLADNÝ protokol

Base Protocol (BASE) je syntetické kryptomena, ktorej cena je založená na celkovej trhovej kapitalizácii všetkých kryptomien v pomere 1: 1 bilión. BASE je potrebný na udržanie trhového kurzu, ktorý je naviazaný na svoje podkladové aktívum, krypto priemysel. Viazanie tokenu na trhovú kapitalizáciu je udržiavané stabilné pomocou elastického dodávateľského protokolu.

Používatelia môžu získať BASE tokeny v Uniswap likviditných bazénoch a kampaň Base Cascade im umožňuje získať odmeny za uzamknutie ich tokenov v likviditných bazénoch.

Protokol poskytuje univerzálne obchodné nástroje, ktoré umožňujú používateľom špekulovať súčasne na celom trhu s kryptomenami, nielen nad jednotlivými aktívami. Základný protokol možno použiť ako úverový nástroj na zaistenie pomocou pákového efektu.

Perspektívy

Elastické zásobovacie tokeny sú inováciou v tom zmysle, že poskytujú príležitosť pozrieť sa na štruktúru stablecoinov z iného uhla. Mechanizmus variabilnej ponuky mincí na zabezpečenie odkazu na podkladové aktívum s menšou volatilitou otvára nepreberné množstvo prípadov použitia stabilných tokenov.

Nemalo by sa zabúdať na to, že elastické zásobovacie tokeny sú experimentálnymi prostriedkami, ktoré môžu obsahovať kritické chyby v kóde inteligentnej zmluvy, a niektoré projekty majú za sebou anonymných zakladateľov. V každom prípade sa tokeny Elastic supply vyvíjajú intenzívne a priťahujú čoraz väčšiu pozornosť krypto nadšencov a vývojárov. Napríklad podľa portálu Coingecko je celková kapitalizácia tokov rebase takmer 344 miliónov dolárov, z toho 302 dolárov od spoločnosti Ampleforth. 

Zrieknutie sa zodpovednosti: Obsah tohto článku nie je zamýšľaný ako finančné poradenstvo a nemal by sa zaň považovať. 3commas a jej autori nepreberajú nijakú zodpovednosť za vaše zisky alebo straty po prečítaní tohto článku. Článok bol predstavený s cieľom poskytnúť čitateľom všeobecné informácie. Sú tu opísané iba osobné skúsenosti. Používateľ musí robiť vlastné nezávislé prieskumy, aby mohol robiť informované rozhodnutia týkajúce sa ich krypto investícií.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me