História ethereum (3. časť: Finále)

V predchádzajúcich dvoch častiach našej série „History of Ethereum“ sme opísali prvé tri fázy prechodu siete na algoritmus PoS, pripomenuli sme problémy, ktorým komunita Ethereum čelila v procese vývoja siete a formovania ekosystému, a popísali dôležité udalosti ku ktorému došlo od vzniku projektu do začiatku roku 2019.

V dnešnom článku si povieme o poslednej významnej aktualizácii siete, ktorá predchádza fázovému prechodu na Ethereum 2.0, popíšeme hlavné fázy tohto prechodu a povieme si o posledných udalostiach a zmenách, ktoré sa v projekte vyskytli..

Istanbulský hardfork

8. decembra 2019 sa konala prvá etapa hlavnej hardfork siete Etherea. Volal sa Istanbul a pozostával zo šiestich aktualizácií. Istanbul je poslednou aktualizáciou siete pred fázovým prechodom na ethereum 2.0.

S rastom siete Ethereum sa niektoré inteligentné zmluvy stali príliš náročnými na zdroje. Pretože sa výpočtové náklady na zber dát a veľkosť blokov zvýšili, zatiaľ čo sa cena plynu nezmenila, existuje nerovnováha medzi spotrebou zdrojov a prevádzkovými cenami. Tento nesúlad umožňuje množstvo útokov na systém. Aby sa vylúčila možnosť útokov, zvýšila sa cena plynu pre určité prevádzkové kódy.

Aktualizácia pridala interoperabilitu Ethereum a ZCash, ako aj interoperabilitu s ostatnými kryptomenami založenými na Equihash. 

Bol tiež pridaný prevádzkový kód ChainID, ktorý umožňuje používať identifikátor reťazca na zabránenie takzvaného „útoku opakovania“. Tento útok bol možný, pretože sieťový hardfork viedol k objaveniu sa dvoch paralelných blockchainov. Pretože účty Ethereum a Ethereum Classic majú rovnaké adresy a súkromné ​​kľúče a majú dve samostatné siete s dvoma samostatnými blockchainmi, vlastníkom prostriedkov v druhej sa stal každý, kto mal v prvej iterácii finančné prostriedky. Problém bol v tom, že keď sa transakcia vysielala pomocou jednej zo sietí, hrozilo riziko, že bude zahrnutá do oboch iterácií.

Druhá fáza zmeny základnej siete s názvom Berlín, ktorá bola naplánovaná na 29. mája 2020, sa presunula na jeseň toho istého roku. Berlín je najnovšou a najdôležitejšou aktualizáciou ethereum 1.0, ktorá je nevyhnutná na spustenie fázy nula ethereum 2.0 – Serenity.

Aktualizácia v Berlíne bola naplánovaná tak, aby obsahovala dôkaz koncepčného algoritmu, ktorý nahradí Ethash – ProgPoW (Programmatic Proof-of-Work).

ProgPoW je upravený algoritmus Ethash, ktorý pracuje s GPU. Implementáciou tohto algoritmu sa Ethereum stane odolnejším voči ASIC. V sieti Ethereum je implementácia ProgPoW nevyhnutná, aby sa zabránilo hardforku pri prechode na protokol PoS..

Okrem nového algoritmu musel Berlín priniesť upravené podpisy potrebné na fungovanie depozitnej zmluvy ETH 2.0, ktorú používajú validátory na interakciu s blockchainom, ako aj na účtovanie transakcií..

Pred aktualizáciou v Berlíne tiež museli vývojári spustiť testnet YOLO, aby skontrolovali stabilitu primárnej siete. To by vývojárom umožnilo synchronizovať rôzne verzie, ale plán zlyhal z dôvodu nedostatočnej koordinácie prispievaných EIP.

Je dôležité poznamenať, že v sieti Etherea začala takzvaná „doba ľadová“ – čo zvyšuje náročnosť výroby ETH. Z tohto dôvodu vyžaduje sieť aktualizáciu. 

Ethereum 2.0 – vyrovnanosť

Serenity je aktualizácia Ethereum 2.0, ktorá má zmeniť protokol inteligentných kontraktov a presunúť sieť z algoritmu PoW konsenzus na PoS. Cieľom prechodu na PoS je vyriešiť problém so škálovateľnosťou zlepšením schopnosti siete potvrdzovať, overovať a vykonávať transakcie.

Pokoj bol rozdelený do 3 fáz:

  1. Fáza nula – reťaz majáka
  2. Fáza jedna – Črepové reťaze
  3. Fáza druhá – eWASM (nový virtuálny stroj pre etherea)

Reťaz majákov

Beacon Chain je samostatný reťazec na protokole Proof of Stake, ktorý bude existovať paralelne s PoW blockchainom Ethereum. Bude navrhnutá tak, aby kontrolovala prácu validátorov, vyberala ďalšieho tvorcu blokov, zabezpečovala distribúciu odmien a optimalizovala sieť pre plynulý prechod na nový protokol. Fáza ladenia systému bola dokončená v januári 2020. Casperov protokol bude novým algoritmom PoS, ktorý nahradí Ethash a aktivuje „bombu s ťažkosťami“.

Casper je určený na reguláciu siete a skladá sa z dvoch verzií:

  1. Casper FFG (Finality Friendly Gadget) – aktualizácia, ktorá sa má implementovať v počiatočnej fáze prechodu. V tejto fáze sa na dosiahnutie konsenzu použije hybridný algoritmus. Bloky v blockchaine sa budú vytvárať na úkor baníkov, nastaví sa však kontrolný bod na použitie mechanizmov PoS.
  2. GHOST alebo CBC (Correct By Construction) – aktualizácia, ktorá nahradí Casper FFG. Tento krok je zameraný na prechod na PoS konsenzusový algoritmus.

Črepové reťaze

Bez toho, aby sme sa ponorili hlboko do podrobností, je sharding mechanizmus, ktorý umožňuje jednotlivým sadám uzlov spracovávať transakcie podľa segmentov. To znamená, že uzlom stačí uložiť a spracovať určitú časť transakcie, čo zvyšuje šírku pásma siete. Mechanizmy zdieľania budú používať validátory siete na spracovanie transakcií a údržbu siete.

Deliaci mechanizmus s plazmovou integráciou (analóg bleskovej siete na ethereu) môže výrazne zvýšiť kapacitu siete. Vďaka Plasma je možné vytvárať inteligentné kontrakty na spracovanie dát na druhej vrstve a výstup výsledkov do hlavného blockchainu.

V tejto fáze budú spustené základné mechanizmy Shard Chains pre ďalšie nasadenie eWASM.

eWASM (Ethereum WebAssembly)

Toto je aktualizácia špecifikácie pre EVM (Ethereum Virtual Machine), virtuálne prostredie, ktoré uľahčuje fungovanie a interakciu inteligentných zmlúv, ako aj ukladanie transakcií. eWASM beží na WebAssembly a poskytuje schopnosť vytvárať inteligentné kontrakty v populárnych programovacích jazykoch, čo vám umožňuje vkladať inteligentné kontrakty do webových prehliadačov a webov.

Vývoj tejto etapy je v počiatkoch a je iba konceptom.

Závery

V súčasnosti sú všetky oči upreté na ethereum kvôli boomu DeFi – Ethereum je hlavnou platformou uľahčujúcou množstvo projektov DeFi, hoci už do závodu vstúpili TRON a Binance.

Záujem o DeFi viedol k prudkému nárastu provízií v sieti Ethereum a oneskoreniu jej práce. Sieť už v roku 2017 čelila takýmto problémom v dôsledku vzniku NFT tokenov a projektu CryptoKitties, ktorý tvoril asi 12% celej siete.

Začiatkom augusta bol spustený testet Ethereum 2.0 – Medalla. K sieti sa pripojilo viac ako 42 tisíc validátorov, čo malo zabezpečiť plynulý prechod na PoS. Na vykonanie a spustenie fázy Serenity musela testovacia sieť fungovať bez zlyhania 90 dní, ale dva týždne po spustení zlyhanie spôsobilo hardfork a validátori stratili svoj ETH. Sieť je preto stále v procese prípravy na fázu nula.

Mobilná peňaženka Metamask bola tiež nedávno predstavená pre prácu s tokenmi Ethereum a ERC-20. 

Proces prechodu na PoS, DeFi hype, problémy so šírkou pásma a zvyšovanie transakčných nákladov spôsobili, že Ethereum bolo predmetom diskusie toto leto. Prechod na Ethereum 2.0 sa odkladá, čaká sa na opravu chýb v testovacej sieti.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map