DeFi na bitcoinoch

Ethereum je nepochybne lídrom v počte aplikácií a protokolov, ktoré sú na ňom postavené, v oblasti decentralizovaného financovania. Podľa a štúdium spoločnosťou DappRadar, objem transakcií spoločnosti DeFi v tomto roku bol asi 270 miliárd dolárov, čo je 12-krát vyšší objem ako v predchádzajúcom roku.

V dnešnom článku si povieme niečo o úlohe bitcoinu v budúcnosti decentralizovaného financovania, budovaní DeFi na bitcoine a výzvach, ktorým čelí komunita v snahe implementovať dostupné finančné nástroje do bežnej siete kryptomien. 

Úloha bitcoinu

S rastom ceny nad 20 000 dolárov a dominanciou presahujúcou 60% je otázka rozšírenia dosahu prvej kryptomeny ešte naliehavejšia. Ako alternatíva k tradičnému finančnému systému bitcoin eliminuje závislosť od sprostredkovateľov a má potenciál stať sa globálnym bezhotovostným systémom na vykonávanie okamžitých celosvetových platieb.. 

Vytvorenie decentralizovaného finančného systému založeného na bitcoinoch spôsobí, že sa tento bitcoin stane viac než len zúčtovacím systémom alebo aktívom určeným na uchovávanie hodnoty, ale aj globálnym a bezpečným prostredím na budovanie finančných vzťahov a nástrojov, ku ktorým má prístup každý, kto má pripojenie na internet.

Úloha bitcoinu pri budovaní decentralizovaného financovania sa dá rozdeliť do dvoch hlavných oblastí:

  • Vývoj riešení na prilákanie BTC do DeFi;
  • Budovanie DeFi na vrchole bitcoinovej siete.

Toto rozdelenie je podmienené a prístupy zamerané na implementáciu riešení v oboch smeroch majú svoje vlastné zložitosti a nevýhody. Preto je pri úvahách o úlohe bitcoinu pri vývoji DeFi potrebné venovať pozornosť obom týmto riešeniam, aby sme mohli lepšie porozumieť budúcnosti vízie bitcoinu pri budovaní bezplatných financií.. 

Centralizované finančné inštitúcie

S popularizáciou kryptomien sa rozšírili centralizované burzy a platformy centralizovaného požičiavania, ktoré poskytujú rôzne finančné nástroje kryté BTC. Zjavnou nevýhodou využívania týchto služieb je nevyhnutnosť poskytovania osobných údajov na účely využívania služby a ukladania finančných prostriedkov na týchto platformách.

Finančné prostriedky a údaje používateľov sú ohrozené, pretože tieto platformy môžu byť napadnuté hackermi. Používateľom môže byť služba odmietnutá z dôvodu požiadaviek príslušnej jurisdikcie. Fondy môžu byť blokované aj na žiadosť orgánov činných v trestnom konaní alebo v prípade, že boli finančné prostriedky označené pomocou sledovacích platforiem ako Crystal alebo Chainalysis.

Bočné reťazce

Vedľajšie reťazce sú samostatné blockchainy s obojsmerným pripojením k hlavnému reťazcu. Spoločnosti ako RSK a Liquid stavajú bočné reťazce so schopnosťou vytvárať inteligentné kontrakty na vrchole bitcoinovej siete. Zjednodušene povedané, bočné reťazce sú platformy DeFi, kde si každý používateľ môže vytvárať svoje vlastné digitálne aktíva.

Platforma RSK umožňuje použitie BTC v inteligentných zmluvách prostredníctvom obojsmerného mosta a tokenu S-BTC. Medzi sieťami Bitcoin a Ethereum bol tiež vybudovaný most, ktorý umožňuje previesť akýkoľvek token Ethereum ERC20.

Spoločnosť Money on Chain, ktorá je vývojárom protokolov DeFi podporovaných BTC, vytvorila protokol založený na RSK, ktorý sa skladá zo štyroch tokenov poskytujúcich držiteľom BTC niekoľko možností, vrátane transakcií využívajúcich pákový efekt. 

Spoločnosti v súčasnosti pracujú na integrácii sietí RSK, Liquid a Lightning pre interakciu s aktívami v iných systémoch. Vývojári spoločnosti RSK tiež oznámili spustenie nástroja, ktorý umožňuje interakciu tokenov Aave s BTC.

Atómové zámeny

Technológia Atomic Swaps, o ktorej sme už hovorili v našom blogu, sa objavila dávno pred rozkvetom DeFi. Zložitosť uskutočňovania okamžitej výmeny jednej kryptomeny za inú bez tretej strany je vyjadrená v konštrukcii sietí s viacerými reťazcami, to znamená v organizácii interakcie medzi dvojicou nezávislých blockchainov. 

Prvou implementáciou atómových swapov bola výmena LTC-k-DCR pomocou Hash Time Locked Contract (HTLC). HTLC je typ inteligentnej zmluvy, ktorá umožňuje vykonávať transakcie v stanovenom čase. Implementácia atómových swapov si vyžaduje aj platobné kanály spojené s blockchainom, ktoré poskytuje Lightning Network. Aj keď Lightning Network (LN) nie je nevyhnutným predpokladom, integrácia Lightning Network do atómových swapov umožňuje prepojenie rôznych blockchainov, kde môžu účastníci swapu pôsobiť ako platobná brána.

Atómové výmeny medzi BTC a LTC sa neskôr úspešne implementovali a potom vývojári spoločnosti Komodo vymenili BTC a KMD.

Ak chcete pomocou swapov vymeniť BTC za iné kryptomeny, potrebujete poznať adresu príjemcu. Vytvorenie skupiny likvidity bez tokenizácie aktív, čo je to, čo robí decentralizovaná burza Uniswap, je nemožné. To vedie k problému interakcie s aktívami Bitcoin DeFi, pretože nedostatok združení a APM vedie k nedostatku poskytovateľov likvidity, ktorí tiež musia byť online 24 hodín denne. 

Spoločnosť Liquality Project vydala peňaženku Liquality Atomic Swap, ktorá funguje prostredníctvom atómových swapov a zmlúv HTLC. Samotná peňaženka slúži ako protistrana všetkých dostupných swapov. Atómové swapy umožňujú používateľom uchovať si svoje súkromné ​​kľúče počas celého procesu výmeny kryptomeny. Toto riešenie funguje ako alternatíva k zabaleným bitcoinom, ako je napríklad WBTC.

Podobným riešením je krížový protokol spoločnosti Jelly Market pre atómové swapy, ktorý umožňuje používateľom pridávať likviditu, zisk z obchodov a výmenu aktív. Na platforme sú k dispozícii swapy za ERC20, BTC, AE a ďalšie blockchainové tokeny.

Atómové swapy a vývoj riešení prevodu hodnoty z jedného blockchainu do druhého bez dôveryhodného spoliehania sa na tretie strany vedú k preklenutiu priepasti medzi bitcoinom a DeFi na ethereu.

Tokenizované bitcoiny

Prilákanie ďalšej likvidity do sektoru DeFi pochádza z vývoja takzvaných tokenizovaných bitcoinov, o ktorých sme hovorili v jednom z našich predchádzajúcich článkov. Wrapped Bitcoin (WBTC) bol teda prvým tokenom podporovaným bitcoinmi, ktorý umožňuje držiteľom BTC využívať inteligentné kontrakty na ethereum. Keď cena stúpla, WBTC dosiahlo druhé miesto medzi projektmi DeFi s uzamknutými 2,7 miliardy dolárov alebo 116 000 BTC, čo je asi 0,6% vyťažených mincí.

Na získanie WBTC musia používatelia zároveň zamknúť svoje pôvodné mince a na oplátku dostať tokenizované aktíva. WBTC je postavené na modeli konzorcia preverených organizácií, čo znamená, že výmenu originálnych mincí do a zo WBTC zabezpečujú správcovia tretích strán. 

Aj keď existujú tokenizačné riešenia bitcoinu, ktoré využívajú viac dôveryhodných mechanizmov, majú svoje nevýhody. Napríklad tBTC vyžaduje, aby používatelia vložili značné množstvo kolaterálu do ETH, čo ho robí menej škálovateľným. 

Riešenie RenVM, ktoré funguje podobne ako tBTC, používa ako zábezpeku skôr REN tokeny ako ETH. Nevýhodou tohto prístupu je, že pri použití takého mladého protokolu musia používatelia vymeniť svoje BTC za REN tokeny a ak protokol z nejakého dôvodu stratí dôveru komunity, hodnota tokenov sa môže znehodnotiť a používatelia sa nebudú môcť vrátiť zamknuté mince.

Budúcnosť DeFi na bitcoinoch

Bitcoin, ktorý slúži ako obchodník a prenášač hodnoty, je vďaka svojej významnej hashovacej sile a vysokým nákladom na údržbu infraštruktúry najbezpečnejším blockchainom. Z tohto dôvodu je vytvorenie decentralizovaného financovania založeného na bitcoinovom blockchaine sľubnou oblasťou rozvoja.

Rýchly vývoj decentralizovaného financovania na platforme Ethereum raketovo stúpal vďaka schopnosti platformy vybavovať rôzne inteligentné zmluvy akejkoľvek zložitosti. Kameňom úrazu pri vytváraní bitcoinových riešení DeFi je nedostatok rôznych nástrojov na vytváranie inteligentných zmlúv.

Bitcoin je písaný jednoduchým a primitívnym jazykom Bitcoin Script, ktorý nie je vhodný na prispôsobenie zložitých inteligentných zmlúv. Blockstream rieši tento problém prácou na programovacom jazyku Simplicity, ktorý slúži na vykonávanie inteligentných zmlúv, ktoré je možné integrovať do vyššieho jazyka Ivy..

Vznik nových zmlúv typu DLC, ktoré účastníkom umožňujú uskutočňovať transakcie spojené s budúcimi udalosťami, umožnil vytvorenie derivátov založených na bitcoinoch a prediktívnych trhov..

Protokol RGB, ktorý je štandardom pre vydávanie, prevod a ukladanie nebitcoinových aktív, zároveň umožní vytváranie digitálnych nástrojov nad rámec bitcoinovej blockchainovej a bleskovej siete..

A hoci infraštruktúra bitcoinu v súčasnosti nie je pripravená na plnohodnotný finančný ekosystém, bitcoin má potenciál poskytnúť bezpečnejšiu pôdu pre vytváranie aplikácií DeFi.

Zrieknutie sa zodpovednosti: Obsah tohto článku nie je zamýšľaný ako finančné poradenstvo a nemal by sa zaň považovať. 3commas a jej autori nepreberajú nijakú zodpovednosť za vaše zisky alebo straty po prečítaní tohto článku. Článok bol predstavený s cieľom poskytnúť čitateľom všeobecné informácie. Sú tu opísané iba osobné skúsenosti. Používateľ musí robiť vlastné nezávislé prieskumy, aby mohol robiť informované rozhodnutia týkajúce sa ich krypto investícií.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map