Od objavenia sa prvých projektov DeFi uplynulo asi šesť rokov a ich počet sa odvtedy zvýšil desaťnásobne. Do roku 2021 dosiahla celková hodnota finančných prostriedkov uzamknutých v ekosystéme decentralizovaného financovania takmer 23 miliárd dolárov. Spolu s počtom projektov rástol aj počet oblastí rozvoja ekosystémov. V predchádzajúcich článkoch našej série „Cesta vesmírom DeFi“ sme sa pozreli na komponenty decentralizovaného finančného sektora, ktoré sú rozdelené do zhruba 12 oblastí.

Dnes by sme chceli prejsť niektorými riešeniami, ktoré používateľom ponúkajú rôzne spôsoby sledovania a zaistenia majetku, ako aj spôsoby decentralizácie správy majetku.

Vlastnosti decentralizovanej správy aktív

Svet decentralizovaného financovania rastie rýchlym tempom a následne je čoraz náročnejšie sledovať aktíva rozdelené medzi rôzne projekty a platformy. Z tohto dôvodu existuje otázka vytvorenia dashboardov a rozhraní na sledovanie majetku.

Decentralizované mechanizmy správy aktív umožňujú používateľom sledovať ich aktíva, poskytujú prístup k sofistikovaným obchodným stratégiám, zaisťujú transparentnosť operácií investičných fondov a poskytujú prístup k finančným nástrojom ľubovoľnému používateľovi bez ohľadu na umiestnenie.. 

Produkty na správu aktív DeFi sú neväzobné, a preto majú používatelia kontrolu nad podkladovými aktívami. Väčšina projektov v tomto sektore sa spája so širokou škálou projektov DeFi, čo vytvára rozsiahlu užívateľskú skúsenosť.

Veľké množstvo nástrojov a mechanizmov na správu aktív je automatizovaných, a preto sa napríklad k funkciám, ako je napríklad likvidácia alebo rebalancovanie, vyskytujú bez vstupu používateľa..

Ďalej rozoberieme niektoré projekty a platformy, ktoré ponúkajú služby správy aktív.

Zapper

Zapper je agregátor projektov, ktorý ponúka funkcie monitorovania a správy aktív a tiež investuje do združení projektov tretích strán. Palubný panel spoločnosti Zapper analyzuje adresy a rozdeľuje transakcie do kategórií, ako sú peňaženky, skupiny likvidity, dlhy, výnosy, vklady atď. Pri investovaní prostriedkov na rôznych platformách môžu používatelia sledovať svoje pozície vo všetkých hlavných protokoloch DeFi a spravovať svoje aktíva, čo šetrí čas a úsilie.

Spoločnosť Zapper vznikla spojením dvoch projektov: DeFiZap, ktorý používateľom umožnil investovať do likviditných fondov Uniswap, a DeFiSnap, čo bol dashboard na sledovanie pozícií DeFi v protokoloch ako dYdX, Synthetix, Set Protocol a Compound.

Platforma sa stala populárnou po vzniku takzvaného výnosového poľnohospodárstva. Pretože zisky poľnohospodárov sa mohli každý deň meniť, bol Zapper skvelým riešením na sledovanie a výber najlepších pozícií.

Spoločnosť Zapper prevádza tokeny ERC-20 na tokeny potrebné pre vybraný fond, čo eliminuje potrebu používateľov prevádzať svoje aktíva. Vytvorenie ľahkého prístupu k fondom likvidity je predpokladom pre zmenu a popularizáciu DeFi. Vývojári tak ohlásili funkciu Pool Pipes, ktorá používateľom umožní presunúť prostriedky medzi fondmi. V súčasnosti sú na platforme Zapper k dispozícii skupiny platforiem ako Curve, SushiSwap a Uniswap.

Zerion

Zerion je hlavným konkurentom platformy Zapper a má ľahko použiteľnú zabudovanú palubnú dosku na sledovanie portfólií DeFi. Protokol umožňuje používateľom poskytovať likviditu spoločnostiam Uniswap a Bancor. Možnosti požičiavania, požičiavania a výmeny aktív sú k dispozícii prostredníctvom integrácie s programami 0x, Maker, Kyber a Compound. Zerion tiež umožňuje sledovať polohy v protokole Set Protocol spolu s každým tokenom v peňaženke používateľa.

Zerion umožňuje požičiavať aktíva ako 0x, Augur, BAT, DAI, USDT, USDC, WBTC, zatiaľ čo integrácia s TokenSet umožňuje automatické obchodné stratégie a diverzifikované investičné portfóliá pomocou systému tokenov.

InstaDapp

Instadapp je protokol, ktorý umožňuje investorom vykonávať finančné operácie, ako je kreditovanie, stávkovanie, obchodovanie s pákovým efektom, obchodovanie s maržami a ďalšie, poskytnutím jedinej integrovanej platformy. InstaDapp je integrovaný s prostriedkami Compound, MakerDAO, Uniswap, dYdX, Aave, Curve, 1 palec a umožňuje používateľom komunikovať s týmito protokolmi prostredníctvom svojej platformy.

Vývojári spoločnosti InstaDapp vytvorili svoje vlastné inteligentné zmluvy, ktoré uľahčujú interakciu s protokolmi DeFi. InstaDapp vám teda umožňuje spravovať všetky fondy Uniswap, získavať úroky poskytovaním aktív cez Compound, vykonávať pákové obchodovanie na dYdX, prenášať pozície z Makeru do Compoundu a oveľa viac.

Spoločnosť InstaDapp neúčtuje žiadne poplatky a inteligentné zmluvy kontrolujú spoločnosti ako Peckshield, Samsunz a OpenZeppelin. V januári 2021 spoločnosť InstaDapp oznámila podporu refinancovania úverov a pákového efektu medzi protokolmi Maker, Aave a Compound.

Financovanie enzýmov (predtým Melon Protocol)

Melon Protocol je ethereum založený decentralizovaný protokol pre správu digitálnych aktív, ktorý sa sám umiestňuje ako Asset Management 3.0. Enzým je bezpečné prostredie na vytváranie, správu a investovanie do digitálnych aktív, ako aj na vytváranie stratégií riadenia, ktoré môžu existovať v rámci konfigurovateľného súboru pravidiel..

Protokol Enzyme umožňuje vytváranie fondov na správu aktív s preddefinovanými parametrami vykonávanými inteligentnými zmluvami. Enzým umožňuje investície do mnohých fondov dostupných na platforme, zatiaľ čo proces je nedôverčivý vďaka parametrom a pravidlám zakódovaným do inteligentných zmlúv.

Každý fond pozostáva zo štandardizovaného úložiska, ktoré umožňuje auditovanie a výpočty, a slúži ako základ pre pripojenie rôznych modulov; mohlo by to zahŕňať stanovenie poplatkov za správu, prepojenie fondu s verejnými burzami alebo súbor pravidiel, ktoré obmedzujú zapojenie správcu fondu. Pred investovaním svojich peňazí môže každý investor skontrolovať doplnky a pravidlá fondu.

Enzým je v súčasnosti integrovaný s takými decentralizovanými výmennými protokolmi ako Oasis, Kyber Network, 0x a Uniswap.

Nastaviť protokol

Set Protocol je protokol založený na étere, ktorý poskytuje prístup k sofistikovaným obchodným stratégiám prostredníctvom nákupu tokenov ERC-20 nazývaných „sady“. Sada využíva existujúce otvorené finančné protokoly na agregáciu kryptoaktív do plne zabezpečených košov. Protokol umožňuje vytvárať súpravy, čo sú portfóliá kryté digitálnymi prostriedkami, ktoré obsahujú rôzne parametre a stratégie vyváženia. Príklady takýchto Sád sú zbierka trhových indexov, ktoré sledujú triedy aktív, zaistená sada, zložená sada stablecoinov a ďalšie.

Nastavený protokol má svoj vlastný Množiny tokenov rozhranie, ktoré uľahčuje všetky transakcie. Zakúpením sady získa používateľ token ERC-20, čo je ponuka pre podkladové aktíva v rámci inteligentných zmlúv protokolu Set Protocol. Likvidita sa poskytuje prostredníctvom integrácie so spoločnosťou Kyber Network; v budúcnosti budú pridané ďalšie burzy ako 0x, Uniswap, Bancor a niekoľko ďalších.

dHedge 

dHedge je decentralizovaný protokol pre správu aktív založený na Synthetixe a umožňuje používateľom obchodovať s tokenmi Synths alebo inými tokenmi, ktoré replikujú dynamiku aktív ako zlato, bitcoin a USD. 

Protokol dHedge prináša nové spôsoby využitia likvidity na trhu s derivátmi, ktoré poskytuje protokol Synthetix. Výhodou aktív Synthetix je, že sú prostriedkom na preukázanie ceny podkladového aktíva v reťazci, čo zase umožňuje investorom vytvárať jedinečné portfóliá.

Princíp platformy je podobný ako pri Enzyme Finance a Set Protocol. Manažéri vytvárajú fondy pomocou inteligentných kontraktov dHedge a môžu tiež používať aktívne stratégie správy, algoritmické stratégie alebo investovať do iných fondov na platforme.

Skupiny lákajú investičných manažérov na dHedge, zatiaľ čo manažéri a obchodníci môžu získavať prostriedky na svoju prácu. Správcovia môžu tiež účtovať poplatok za výkon sledovaním návratnosti investícií do fondu. Investori sa zase môžu dostať do a z fondu interakciou s inteligentnou zmluvou a zistiť, aké aktíva sa momentálne nachádzajú v fonde správcu..

Záver

Protokoly na správu aktív sa práve integrujú do populárnych sektorových platforiem DeFi. Z dôvodu rýchleho rastu decentralizovaného financovania sa budú nástroje, ktoré by uľahčili používateľom interakciu s rôznymi protokolmi, vyvíjať zrýchleným tempom. Platformy s užívateľsky prívetivým rozhraním pre správu digitálnych aktív umožňujú bežným používateľom prístup k širokej škále finančných nástrojov a produktov. Vytvorenie decentralizovaných fondov na správu aktív zároveň umožňuje používateľom investovať do pripravených stratégií a nemusíte sa obávať podkladových aktív alebo protokolov..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me