Toto leto v krypto priemysle nie je nič iné ako leto DeFi. Je ťažké si predstaviť niekoho, kto by sa zaujímal o krypto, kto by nepočul o všeobecnej hystérii okolo decentralizovaného financovania. Boli sme svedkami spustenia a rastu desiatok, ak nie stoviek projektov, ktoré spoločne výrazne vylepšili decentralizovanú finančnú sieť. Intuitívne rozhrania a deklarovaná vysoká návratnosť pasívnych investícií viedli k enormnému nárastu blokovaných prostriedkov v ekosystéme DeFi – k dnešnému dňu viac ako 6 miliárd dolárov s neustálym rastom o 500 miliónov dolárov týždenne. Taktiež sme sa dočkali predstavenia množstva nových jedinečných produktov. Ale byť novým a súčasne dobre premysleným je zriedka prípad a mnoho kľúčových nedostatkov DeFi zostáva nevyriešených. V dnešnom článku si ukážeme najlepšie projekty DeFi, na ktoré si treba dať pozor v druhej polovici roku 2020.

Lídri, ktorí priťahujú pozornosť investorov a vývojárov

DIA

DIA (Decentralized Information Asset) je švajčiarsky neziskový blockchainový projekt s otvoreným zdrojovým kódom, ktorého cieľom je implementácia transparentných údajov a otvorených prístupov. V rámci ekosystému DeFi na DIA dohliada decentralizovaná komunita držiteľov tokenov DIA a ich zástupcov. Token riadenia DIA slúži ako stimul pre kľúčových účastníkov trhu.

DIA sa má stať open-source agentúrou Bloomberg pre kryptomeny a finančné údaje. DIA bol jedným z najočakávanejších projektov DeFi, čo potvrdil neuveriteľný rozruch počas predaja 3. augusta. Teraz sa token DIA obchoduje takmer 60-krát vyššie ako jeho pôvodná cena. Projekt podporujú renomovaní investori ako Outlier Ventures.

Protokol Orion

Protokol Orion (ORN) vstúpil na trh ako prvá Dynamic Coin Offering (DYCO) a stal sa jednou z najhorúcejších ponúk v roku 2020. Orion buduje riešenia B2B a B2C na základe najpokročilejšieho agregátora likvidity, aký bol kedy vyvinutý pod vedením generálneho riaditeľa Alexeja Koloskova, skúsený vývojár blockchainu a tvorca decentralizovanej burzy Waves.

Orion podpísal partnerstvá so spoločnosťami Elrond Network, Bitmax, MXC a Acheron. Od svojho uvedenia na burze Kucoin a Bitmax sa na program predvídania podieľalo takmer 33% pôvodnej ponuky ORN. Token ukázal na svojom vrchole 70-násobný rast a teraz sa obchoduje okolo 40-násobne.

Zlúčenina

Spoločnosť Compound bola jednou z prvých spoločností v súčasnom cykle humbukntov DeFi, ktorá si získala obrovskú pozornosť, keď ich natívny token COMP prudko vzrástol na hodnote pred opravou na súčasnú úroveň. Compound je protokol peňažného trhu, ktorý umožňuje používateľom získavať úroky alebo si požičiavať aktíva oproti kolaterálu, to všetko sa vykonáva na blockchaine Ethereum.

Proces plnenia likviditnej skupiny spoločnosti Compound je pomerne priamy a umožňuje každému začať ihneď zarábať zložené úroky pomocou sadzieb, ktoré sa automaticky upravujú na základe ponuky a dopytu. Počet aktív blokovaných v spoločnosti Compound vzrástol za 2,5 mesiaca viac ako 7-násobne a v súčasnosti predstavuje 760 miliónov dolárov.

Túžiť po financiách

Jeden z najzaujímavejších projektov, Yearn Finance, sa dostal na scénu v júli, keď ich rodný token YFI zaznamenal závratný rast vďaka obmedzenej ponuke založenej na exkluzivite pôvodne vyhradenej pre poskytovateľov likvidity (poľnohospodárov). Yearn funguje ako decentralizovaný ekosystém pre agregátory, ktoré využívajú úverové služby, čo umožňuje členom hostiť tokeny ako USDC, DAI a USDT, aby sa mohli zúčastniť na výbere najlukratívnejších úverových príležitostí spoločnosti Yearn.

Spoločnosť vedie vývojár André Cronier, ktorý začal s myšlienkou demokratizácie DeFi. Medzi členmi tímu neprebehla žiadna ťažba, predpredaj ani distribúcia prostriedkov, čo znamená, že väčšinu tokenov YFI vlastní komunita. Od začiatku augusta sa veľkosť YFI zdvojnásobila. Bude zaujímavé sledovať, ako sa token bude správať v nasledujúcich mesiacoch.

dHedge

Spoločnosť dHedge, podporovaná spoločnosťou Synthetix, je obľúbená u popredných investorov, ako sú Blocktower Capital a Three Arrows Capital, a vyvinula nový protokol pre decentralizovanú správu aktív, ktorý sa snaží demokratizovať obchodovanie. Spoločnosť nedávno oznámila, že opustí tajný režim.

Vďaka modelu obchodovania s nulovým sklzom Synthetix a rozširujúcej sa skupine podporovaných aktív ponúka dHedge nové spôsoby, ako využiť likviditu derivátov poskytovanú protokolom Synthetix. Synthetix v súčasnosti umožňuje používateľom raziť, skladovať a obchodovať s rôznymi derivátmi založenými na aktívach, vrátane kryptomien, fiat mien a komodít. Zostaňte naladení na oficiálne uvedenie dHedge.

Uniswap

Uniswap je jednou z hnacích síl aktuálnej býčej kampane DeFi. Uniswap vystupuje ako decentralizovaná burza a líši sa od ostatných DEXov tým, že namiesto kníh objednávok využíva motivované fondy likvidity. Používatelia, ktorí sa rozhodnú poskytnúť likviditu, sú odmenení percentom z poplatkov zaplatených za každú transakciu pomocou Etherea.

Uniswap v súčasnosti drží v rezervách likvidity viac ako 170 miliónov dolárov a stovky nových kótovaní týždenne. Pre začínajúcich používateľov je tu možnosť naučiť sa používať Uniswap, pretože je napájaný pripojenými externými peňaženkami ERC-20 používanými na obchodovanie s aktívami a na zabezpečenie likvidity. Pred ponorením do programu Uniswap je potrebné vziať do úvahy aj sklz a volatilitu..

Krivka financií

Curve, ktorá bola uvedená na trh začiatkom roku 2020, umožňuje používateľom obchodovať medzi stablecoinmi a zároveň poskytuje nízky sklz a algoritmus nízkej provízie navrhnutý špeciálne pre tieto typy aktív. Spoločnosť Curve bola jedným z prvých navrhovateľov výnosného poľnohospodárstva a v súčasnosti ponúka 7 združení, do ktorých môžu používatelia vkladať stablecoiny, aby mohli dostávať odmeny, napríklad v nových menách. V súčasnosti je v bazénoch Curve uzamknutých viac ako 1 miliarda dolárov, čo je nárast z 15 miliónov dolárov k 1. júnu 2020.

Vďaka svojmu jednoduchému rozhraniu je Curve jednou z najpopulárnejších platforiem DeFi a bol ocenený za svoje užívateľsky prívetivé vlastnosti a transparentnú dokumentáciu. Spoločnosť v posledných mesiacoch aktívne podporuje ďalšie projekty DeFi. Tím sa nedávno rozhodol vydať vlastný token na správu platformy. Tiker, ktorý je už mnohým známy, je CRV. Binance, OKEx a ďalšie burzy pohotovo uviedli token a cena v súčasnosti dosiahla 50 dolárov, zatiaľ čo sa pôvodne odhadovala na 10 centov. 

Tvorca DAO

S majetkom takmer 1,5 miliardy dolárov je Maker DAO nepochybne najuznávanejším menom na tomto zozname, a to z dobrého dôvodu. Platforma decentralizovaného poskytovania pôžičiek podporuje DAI, stablecoin viazaný na americký dolár a jeden z najpopulárnejších stablecoinov v priemysle kryptomien. Maker DAO umožňuje komukoľvek otvoriť trezor, zablokovať kolaterál kryptomeny a vygenerovať DAI na základe tohto kolaterálu.

Podľa DeFi-Pulse Maker dominuje ostatným projektom v sektore na úrovni 23,1% z hľadiska blokovaných aktív.

Aleph.im

Aleph.im je jedným z najhorúcejších nováčikov v DeFi aréne za posledných pár mesiacov. Aleph je chatovací protokol pre stroje, kde blockchain funguje ako uzol pre decentralizovaný výpočtový výkon a úložisko. Očakáva sa, že trh s verejným cloudom dosiahne v roku 2020 okolo 374 miliárd dolárov a do roku 2022 prekoná 520 miliárd dolárov. AWS spoločnosti Amazon v súčasnosti vedie trh, dopyt po decentralizovaných riešeniach však nikdy nebol väčší.

Dôkazom úspechu Aleph.im je, že ich webová stránka je práve online. Aleph bude tiež uvedený ako jeden z partnerov vo vysoko medializovanom projekte Sérum, prvej plne decentralizovanej burze derivátov na svete (pozri nižšie)..

Sérum

Najnovšie vedúca burza kryptoderivátov FTX uzavrela partnerstvo s tímom Solana pri ohlásení projektu Serum, prvej plne rozvinutej decentralizovanej burzy spotov a derivátov na svete fungujúcej na základe knihy centralizovaných objednávok limitov (CLOB) v sieti Solana. Budúci DEX sa bude snažiť zarobiť na tom, kde ostatní zlyhali, poskytnutím spoľahlivého cezhraničného obchodu rýchlosťou a cenou, ktorú zákazníci požadujú. A napriek tomu, že je postavený na Solane, bude kompatibilný s Ethereom. Ako vieme, väčšina protokolov DeFi sa nakoniec dostane k centralizovanému orákulu – často najdôležitejšiemu bodu, ale to neplatí pre sérum.

Sérum sa líši od ostatných a to je jeho sila. Jeho softvér umožňuje rýchle DEX obchody; podporuje krížové reťazce, stablecoiny, balenia tokenov BTC, BCH, BSV, LTC, ZEC, ETH a ERC-20, knihy objednávok a schopnosť vytvárať si vlastné a nové finančné produkty. Zároveň je to úplne decentralizované. Neexistujú žiadne veštby s centralizovanými cenovými kanálmi; žiadne súdy, na ktorých integritu sa musíte spoľahnúť. Sérum je čisté DeFi. Na rozdiel od súčasných produktov DeFi je to rýchle a lacné. Architektúra je vyladená tak, aby podporovala operátorov uzlov stimulmi k vkladu prostredníctvom inflácie SRM, obchodných provízií a systému delegácií / odporúčaní nazývaných „vodcovia“.

Token SRM je chrbticou ekosystému séra na natívnej infraštruktúre Solana (token SPL) s krížovým výpisom ako štandard ERC-20, token bude plne integrovaný do séra. 7. augusta sa konalo IEO na burzách FTX a Bitmax a 11. augusta sa uskutočnil kótovanie na mnohých významných burzách, vrátane Binance. V súčasnosti sa token obchoduje 17-krát vyššie ako je jeho pôvodná cena.

Okrem spomínaných Solana a FTX sú partnermi spoločnosti Serum také známe spoločnosti v krypto priemysle ako 3Commas, Akg Ventures, Certus One, Genesis Block a ďalšie. Mnohé z nich sú tiež validátormi séra. Podľa predpovedí zakladateľov by sa úplné spustenie výmeny séra malo uskutočniť do niekoľkých týždňov.

Decentralizácia je budúcnosť financií

Na pozadí globálnej zdravotnej a hospodárskej krízy sa zvýšila popularita projektov DeFi, čo viedlo k vzniku nových inštitucionálnych a individuálnych hráčov na trhu. Cena DeFi tokenov vzrástla od začiatku roka o stovky percent. Príležitosti pre začínajúce podniky využívajúce túto technológiu sú nekonečné, čo je veľkým prísľubom pre diverzifikáciu a rast ekosystému DeFi. Objavujú sa nové priekopnícke produkty DeFi, postavené za nižšie náklady a pripravené dostať sa na hlavný trh.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me