Blockchain v logistike

Logistika je jedným z rozhodujúcich prvkov vo všetkých odvetviach moderného priemyslu. Zaisťuje, aby sa položky dostali na miesto určenia s minimálnym časom a nákladmi. Zjednodušene povedané, ide o vykonávanie a organizáciu zložitých operácií na prepravu tovaru z bodu A do bodu B (zvyčajne z miesta výroby k spotrebiteľovi). Logistický priemysel je dnes obrovský. To bolo ocenený na neuveriteľných 8,1 bilióna dolárov od roku 2017 a predpokladá sa, že tento odhad sa do roku 2023 zdvojnásobí. Sú to astronomické čísla a logistický priemysel sa tak stáva jedným z najnáročnejších. Pokračujeme teda v našej sérii článkov o aplikáciách blockchainovej technológie v reálnom svete so zameraním na úlohu blockchainu v logistickom priemysle a jeho zlepšovanie.

Prečo blockchain?

Stále viac priemyselných odvetví skúma blockchain každý deň. Podnikatelia sa snažia využiť blockchainovú technológiu v rôznych oblastiach svojho podnikania a okno príležitostí vyzerá pôsobivo. Hlavnou výhodou blockchainu je jeho transparentnosť a schopnosť optimalizovať digitálne informačné ekosystémy. Uvedomujúc si možnosti blockchainu, veľa startupov začína používať túto sľubnú technológiu aj v oblastiach, ktoré nemajú nič spoločné s kryptomenami a financiami. Táto technológia môže byť užitočná mnohými spôsobmi. Blockchain v prvom rade ponúka mnoho riešení pre tých, ktorí chcú vylepšiť zabezpečenie a obchodovať s digitálnymi dátami transparentnejším spôsobom, ako aj komplexné riešenia pre spoločnosti, ktoré chcú šetriť náklady a zároveň zostať organizovaní a efektívni. Táto technológia umožňuje spoločnostiam využívať osvedčené inteligentné zmluvy, ktoré automatizujú celý proces nákupu, šetria čas a peniaze. Distribuované a decentralizované účtovné knihy tiež znižujú úzke miesta a administratívne chyby.

Blockchain v logistike

V logistickom priemysle je množstvo účastníkov: výrobcovia, zákazníci, dodávatelia, audítori a ďalšie. Technológia blockchain ponúka výhody každému účastníkovi. Aj keď prevádzkové procesy môžu byť ziskové, prepravné spoločnosti a maloobchodníci prichádzajú o značnú časť svojich príjmov neúčinnými metódami, zbytočnými sprostredkovateľskými nákladmi, krádežami, kybernetickými útokmi a plytvaním potravinami. Samotné zavádzajúce, nesprávne odoslané alebo ukradnuté zásielky spôsobujú minimálne Straty 50 miliárd dolárov každý rok. Najlepším spôsobom, ako môže blockchain pomôcť logistike, je odstránenie neefektívnosti. Momentálne má takmer každý prvok v dodávateľskom reťazci implementovaných množstvo vylepšení. Sprostredkovatelia, zasielatelia a ďalší by sa mali skôr ako na výber najlepších postupov implementácie zamerať na efektívnosť. 

Navyše je vždy kopa papierov, ktoré treba spracovať. Vďaka dokumentácii je už aj tak pomalé doručovanie medzi podnikmi ešte neefektívnejšie. Komplexné procesy a absencia jediného zdroja údajov v skutočnosti negujú celý logistický proces. Je potrebný decentralizovaný systém, ktorý by dokázal spracovávať všetky transakcie a pôsobiť ako rozbočovač pre validáciu a vylepšenie celého procesu.

Blockchain zvyšuje efektivitu a transparentnosť logistiky. Schopnosť blockchainu pôsobiť ako účtovná kniha z neho robí ideálnu technológiu na zjednodušenie sledovania zásielok, globálnych zmlúv a spracovania platieb v logistickom priemysle. To umožňuje zákazníkom sledovať produkt a celý jeho výrobný reťazec. Audítori môžu ľahko overiť každú transakciu. Informácie uložené v blockchaine nemôže zmeniť žiadna tretia strana, čo robí túto technológiu bezpečnejšou ako akékoľvek existujúce riešenie. Táto technológia môže pomôcť naprogramovať fragmentovaný a zložitý proces tak, aby dodávateľský reťazec aj samotná logistika boli efektívnejšie ako kedykoľvek predtým. Aby bol úspech úspešný, musí blockchain pôsobiť ako chrbtová kosť logistickej siete. Je schopná vybaviť všetko, vrátane poskytovania finančných prostriedkov na zaznamenávanie transakcií, vytvárania efektívneho a transparentného systému a sledovania majetku so všetkou potrebnou dokumentáciou. Keďže blockchain je digitálny, dokumentácia sa bude uchovávať online, vďaka čomu bude mať každá dotknutá strana prístup k údajom z ľubovoľného miesta. Môže to pomôcť spoločnostiam zlepšiť tok transakcií a zvýšiť bezpečnosť ich dodávateľského reťazca. Každý produkt dostane osobitnú značku, ktorá umožňuje spoločnostiam zabezpečiť svoje dodávateľské reťazce iba pomocou niekoľkých kliknutí.

Blockchain je decentralizovaný systém verejného registra, ktorý dokumentuje všetky zmeny v hlavnej knihe v reálnom čase, zaznamenáva pohyby každého prepravného kontajnera a umožňuje ukladať informácie o pravosti, pôvode, vlastníckych certifikátoch a umiestnení úložiska. Všetky potrebné informácie sú tak uložené na jednom ľahko prístupnom mieste, čo robí dodávateľský reťazec úplne transparentným. Vyzbrojené týmito údajmi môžu spoločnosti implementovať rýchlejšie trasy a eliminovať zbytočné kroky v procese prepravy. Táto technológia zároveň pomáha obmedziť podvody aj krádeže. Použitím inteligentných zmlúv sa maloobchodníci už nemusia spoliehať na splnenie svojich úloh od maklérov, právnikov alebo iných tretích strán. Inteligentné zmluvy umožňujú maloobchodníkom a logistickým spoločnostiam uzatvárať záväzné dohody, ktoré sú okamžite ukončené, pokiaľ nebudú splnené všetky dohodnuté podmienky. Takéto zmluvy zvyšujú transparentnosť a ziskovosť a zároveň skracujú dodacie lehoty a nákladné chyby.

Vplyv blockchainu

Logistický priemysel zamestnáva obrovské množstvo ľudí a neustále rastie. Preto, aby sme zvládli rastúci dopyt po lodnej doprave, sú potrebné inovatívne riešenia. Koncept IoE (internet všetkého) vytvára nové výzvy pre pripojené zariadenia. Vyžadujú vyššiu úroveň zabezpečenia a blockchain je dnes najlepším riešením, pretože je chránený pokročilými metódami šifrovania, distribuovanými účtovnými knihami a inteligentnými zmluvami. Tieto funkcie blockchainu umožňujú boj proti krádeži, ransomvéru, korupcii, prémiám a problémom so sledovaním. Dodávka a náklad sa s implementáciou blockchainu výrazne zlepšia. Môže sa použiť na zlepšenie procesov medzinárodnej aj miestnej prepravy. Tiež to prinúti výrobcov a dopravné spoločnosti, aby zvýšili svoju výrobnú kapacitu a efektívnosť svojich výrobných procesov. Pri správnej implementácii poskytuje blockchain lepšiu transparentnosť dodávateľského reťazca, čo zase zaisťuje transparentnosť logistiky. Technológia blockchain tiež môže pomôcť vyriešiť problém sledovania skladových zásob tým, že ponúkne spoločnostiam možnosť spravovať svoje produkty na makro a mikro úrovni. Spory je možné navyše vyriešiť oveľa rýchlejšie pomocou nemenných údajov a informácií o náklade v reálnom čase. Vďaka automatizácii je možné veľa sporov vyriešiť za pár minút pomocou spoľahlivých údajov, ktoré tiež pomôžu spoločnostiam vyriešiť spory so zákazníkmi. A konečne, blockchain môže pomôcť zlepšiť fakturáciu a platby prostredníctvom efektívneho a zabezpečeného systému. Spoločnosti môžu pomocou inteligentných zmlúv automatizovať celý proces, aby bol bezchybný a transparentný. Vďaka tomu bude fakturácia a platby tiež veľmi efektívne. Blockchainový dodávateľský reťazec nepochybne pomôže ušetriť milióny dolárov a zníži závislosť celého systému od mnohých sprostredkovateľov a výrazne zvýši transparentnosť.

Výzvy implementácie blockchainu

Pred implementáciou technológie blockchain do logistiky musia spoločnosti prekonať množstvo výziev, medzi ktoré patrí:

  • Nedostatok modelu univerzálneho ukladania údajov: Nie všetky spoločnosti alebo systémy používajú na spoluprácu na blockchaine rovnaký dátový model.
  • Integrácia blockchainu do existujúceho IT ekosystému: Integrovať blockchain do existujúcich interných softvérových aplikácií, ktoré sú často na mieru a pre každú spoločnosť jedinečné, bude vždy náročné..
  • Vývoj technológie blockchain: ďalšou výzvou je práca so samotným blockchainom. Blockchain je nová a rýchlo sa rozvíjajúca technológia. Okamžitá implementácia blockchainu bude mať v budúcnosti ďalšie implementačné problémy.
  • Tok informácií: ďalšou významnou výzvou je riadenie toku informácií medzi rôznymi organizáciami v logistike. Ak je obchod medzinárodný, stáva sa zložitejším, pretože do procesu je zapojených viac aktérov.

Úspešnosť blockchainu v logistike závisí od mnohých faktorov. Každá spoločnosť musí prevziať iniciatívu a pracovať na každej z nich, aby mohla úspešne implementovať blockchain do svojich existujúcich systémov. V zásade by mal každý spolupracovať, zdokonaliť svoje vedomosti o blockchaine a propagovať jeho hodnotu. Jedným z takýchto príkladov by mohla byť spolupráca s konkurenciou pri vytváraní blockchainových štandardov pre logistiku. Zainteresované strany by mali investovať svoj čas a úsilie do zvýšenia hodnoty existujúcich systémov alebo projektov, ktoré sú na hranici implementácie. Pred použitím blockchainu je potrebné ho prestavať pre konkrétne ponuky. Organizácie musia jasne definovať, ktoré obchodné operácie budú založené na blockchaine. Blockchain je nová technológia, ktorá si vyžaduje čo najväčšiu pomoc, aby bolo možné dospieť. To pomôže logistickým spoločnostiam nájsť nové modely, ktoré fungujú v skutočnom svete.

Čo prinesie budúcnosť

Logistika je jednou z najväčších výziev pre súčasnú generáciu spoločností. Priemysel hľadá nové technológie na zlepšenie existujúcich procesov, zníženie nákladov a zvýšenie transparentnosti dodávateľského reťazca. Technológia blockchain ponúka riešenie väčšiny súčasných problémov. S implementáciou blockchainu sú spojené konkrétne výzvy, ale čím viac sa spoločnosti vydajú týmto smerom, tým viac príkladov úspešných výsledkov uvidíme. V súčasnosti sa testuje množstvo efektívnych implementačných stratégií a logistika sa navždy zmení, keď sa zapoja ďalšie organizácie. Logistický priemysel je zameraný na technologické inovácie a distribuované účtovné knihy budú ďalším veľkým ťahom s transparentnými záznamami, úsporami nákladov a efektívnymi informáciami o trasách. V kombinácii s novými technológiami ako Big Data a Artificial Intelligence by blockchain mohol zvýšiť globálny HDP až o 5%.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map