Blockchain: budúcnosť cloud computingu

Pojem „blockchain“ sa stal pre mnohých z nás synonymom pre „kryptomenu“. Je to však v skutočnosti najnovšia a najväčšia finančná technológia, ktorá úplne transformuje obchodné transakcie a podporuje a využíva rôzne kryptografické modely. Aj keď prvý boom popularity blockchainu vzišiel z kryptomien, pokračujúca expanzia tejto technológie do ďalších oblastí je teraz v plnom prúde. 

Jednou z najvýbušnejších rýchlo sa rozvíjajúcich inovácií je použitie technológie blockchain v cloudových výpočtoch. Mnoho organizácií využíva cloudové úložisko a profituje z technológie cloud computingu. Ak sa do mixu začlení blockchain, šanca byť svedkom skutočnej revolúcie pri formovaní celého priemyslu dramaticky stúpa. V tomto článku sa bližšie pozrieme na aplikáciu blockchainu v cloudových výpočtových systémoch.

Čo je cloud computing?

 

 Cloudoví operátori poskytujú výpočtové služby ako skladovanie, databázy, siete a spracovanie údajov skôr cez internet ako na miestnych serveroch alebo osobných počítačoch. „Cloud“ označuje platformu na hosťovanie výpočtových a úložných zdrojov. Jedná sa o takzvané virtualizované dátové centrum, ktoré je k dispozícii na prenájom výmenou za stanovený poplatok.

Cloudové služby sú nákladovo efektívnejšie ako tradičné dátové centrá. Mnoho veľkých organizácií na celom svete používa cloudové výpočtové systémy na riešenie výziev v oblasti správy údajov, znižovania infraštruktúry a nákladov na údržbu.

Princípy fungovania cloud computingu

Služby cloud computingu poskytujú dashboardy založené na prehliadačoch, ktoré umožňujú IT odborníkom a vývojárom organizovať zdroje a efektívne spravovať účty.

Cloudové služby sú tiež navrhnuté tak, aby fungovali s rozhraniami REST API a príkazovým riadkom (CLI). Cloudové výpočty využívajú tradičnú architektúru distribuovanej databázy, kde sa údaje ukladajú do počítačov všetkých účastníkov.

História cloudových výpočtov

Cloudové výpočty môžeme hľadať v 60. rokoch, keď John McCarthy a Douglas Parhill skúmali myšlienku poskytovania výpočtovej techniky ako verejnej služby..

Spoločnosť IBM predstavila praktickú aplikáciu zdieľania zdrojov v 70. rokoch 20. storočia s konceptom „zdieľania času“. V čase, keď boli používatelia obmedzovaní časmi rezervácie a postupným výpočtom alebo „dávkovým spracovaním“, predstavila spoločnosť IBM RUSH (Remote Shared Hardware Users). To umožnilo viacerým používateľom súčasne využívať výpočtové zdroje jedného počítača prostredníctvom takzvaných virtuálnych terminálov, tiež známych ako „tenkí klienti“.

Tieto udalosti sa považujú za zrod virtualizácie vo výpočtovej technike a v 90. rokoch vytvorili základný kameň pre cloud computing. Ako sa výpočtový výkon strojov a šírka pásma internetu postupne zvyšovali, spoločnosti začali tieto zdroje využívať na požiadanie a dynamicky škálovateľným spôsobom. Salesforce predstavený v roku 1999 možno nazvať prvou úspešnou implementáciou cloud computingu, ktorá hostí jeho CRM systém.

Cloudové výpočty dnes

Cloud computing stelesňuje základy digitálneho podnikania. Toto odvetvie za posledných desať rokov rástlo mimoriadnym tempom. Očakáva sa, že odvetvie cloud computingu prekoná do roku 2022 210 miliárd dolárov. Stále viac a viac spôsobov, ako sa spojiť a spolupracovať, prechádzať do cloudu.

Tento zrýchlený rast je spôsobený nárastom objemu práce a počtu hier na internete, zvýšeným dopytom spotrebiteľov po šírke pásma a obsahu, globálnym rastom počtu inteligentných telefónov, rýchlym vývojom webových a mobilných aplikácií a vysokými náklady na správu vývojárov na lokálnom serveri.

Prední centralizovaní poskytovatelia cloudových služieb (CSP) – Amazon Web Services (AWS), Google Cloud, Microsoft Azure a Alibaba Cloud – dominujú so 71% podielom na trhu. Samotný AWS je trikrát väčší ako Microsoft Azure, druhého najväčšieho hráča na trhu CSP. Cloud computing je koncentrovaný a oligopolizovaný trh s neúčinnými cenami a protikonkurenčnými praktikami, ako je split mining, kde veľký CSP kopíruje produkty malej cloudovej spoločnosti (už sú ponúkané na jej platforme) a predáva produkty, ktoré často zahŕňajú vývoj od bezkonkurenčných konkurentov … S oligopolizáciou trhu sú potlačené inovácie, výber a flexibilita a neustále služby sú nákladné. V tomto trhovom kontexte existuje 8,4 milióna dátových centier a odborníci odhadujú, že 85% kapacity serverov je nevyužitých.

Blockchain a cloud computing

Spoločnosti po celom svete si uvedomili, že uspokojenie požiadaviek digitálnej obchodnej infraštruktúry vyžaduje decentralizovanejší prístup. Z dôvodu lepšieho prístupu, flexibility, efektívnosti a bezpečnosti sa musí cloud vyvinúť do decentralizovanej infraštruktúry. Inovácie, ako napríklad technológia bez servera, spôsobujú zmenu výpočtovej paradigmy, čo vývojárom bráni v konfigurácii a správe servera a umožňuje im spravovať zdroje potrebné na beh aplikácií..

Záujem o technológiu blockchain rastie po celom svete a v každom priemysle. Početné úniky v sektore cloud computingu prinútili mnoho začínajúcich podnikateľov zvážiť použitie technológie blockchain na finančné transakcie a ukladanie dôverných informácií. To ukazuje, že centralizovaný prístup k cloudovým výpočtom začína strácať na sile. Táto situácia nás privádza späť k prístupu hybridného cloudu, keď spoločnosti začleňujú blockchain do cloudových výpočtov a ukladajú údaje vo verejných aj súkromných cloudoch.

Používanie technológie blockchain v cloudových výpočtoch je spojené s radom výhod:

  • Zvyšuje sa efektívnosť sledovania vlastníctva
  • Decentralizácia
  • Zvýšená bezpečnosť údajov
  • Vylepšené zabezpečenie súkromných kľúčov
  • Kontinuálne riadenie účtovnej knihy
  • Geo-nezávislosť
  • Rýchle zotavenie v situáciách vyššej moci
  • Mikrotransakcie
  • Distribuované superpočítače

Projekty cloud computingu založené na blockchaine

Golem je decentralizované trhovisko, kde si môžete prenajať alebo prenajať svoj výpočtový výkon výmenou za tokeny Golem. Je to druh superpočítača, ktorý využíva výkon počítačového reťazca. Ich riešenie je určené pre malý adresovateľný trh, vyžaduje od používateľov, aby sa naučili nový jazyk, a nemá žiadne nákladové výhody, pretože neexistuje pevná štruktúra cien..

Spoločnosť Dfinity sa zaviazala skúmať územia blockchainu prepojeného s pôvodnými cieľmi projektu Ethereum. Vízia spoločnosti Dfinity je postavená na myšlienke, že nová internetová infraštruktúra by mala podporovať širokú škálu aplikácií pre koncových používateľov a podniky. Sociálne siete, zasielanie správ, vyhľadávanie, ukladanie a interakcia typu peer-to-peer sú všetko príklady funkcií, ktoré plánujú hosťovať vo svojom verejnom cloude Web 3.0. Stojí za to povedať, že Dfinity sa zameriava na inteligentné zmluvy, ktoré majú veľa obmedzení.

Cieľom Blockstack je poskytnúť nový typ decentralizovaného internetu, ktorý používateľom poskytne väčšiu kontrolu nad ich vlastnými údajmi a sťažuje cenzúru obsahu. Vďaka Blockstack je vytváranie decentralizovaných aplikácií také ľahké ako vytváranie cloudových aplikácií. Vývojári používajú bežné knižnice, ktoré zjednodušujú proces vytvárania riešení na blockchaine a nevyžadujú učenie sa nového programovacieho jazyka. Používatelia dostanú univerzálne prihlasovacie údaje, ktoré nevyžadujú heslá, a šifrovanú jednotku, ktorá im umožní preniesť údaje do ľubovoľnej aplikácie, ktorú chcú. Upozorňujeme, že projekt je založený na bitcoinovom protokole a nie je úplne vhodný na výpočty.

Ankr Network poskytuje platformu pre správu cloudových výpočtových zdrojov, budujúcu ekosystém používateľov zdrojov, poskytovateľov, vývojárov aplikácií, spotrebiteľov a ďalších. Spoločnosť Ankr buduje kompletnú cloudovú infraštruktúru a trh pre cloudové služby v kontajneroch. Majitelia dátových centier môžu s cloudovou platformou Ankr monetizovať náhradné výpočtové zdroje. Prevádzkovatelia uzlov môžu na obsadenie blockchainových uzlov za konkurencieschopnú cenu využiť neobsadené cloudové zdroje z dátových centier. Token ANKR sa používa ako aktívum pre stimuly, platby a umiestnenie v sieti Ankr.

Sieť Akash je čerešničkou na torte našej recenzie. Ako decentralizovaná alternatíva k cloudovému oligopolu vyvíja Akash Network Supercloud. Toto decentralizované trhovisko cloud computingu umožňuje každému dátovému centru a komukoľvek s počítačom stať sa poskytovateľom cloudových služieb zabezpečením ponuky ich nevyužitých výpočtových cyklov. Platforma Supercloud efektívne využíva Tendermint a Cosmos a dosahuje pôsobivé výsledky integráciou špičkových technológií kontajnerovania s jedinečným modelom ponúk, aby sa urýchlilo prijatie. AKT je nástroj na zabezpečenie ekonomickej bezpečnosti, stimuláciu skorého prijatia a stabilizáciu výmenných kurzov. Akash tiež vyvíja Supermini, výkonný prenosný superpočítač, ktorý umožňuje používateľom stať sa cloudovými poskytovateľmi Akash z pohodlia domova alebo kancelárie. Technológia Akash je navrhnutá tak, aby vyhovovala všeobecným výpočtovým potrebám a širšiemu použitiu na trhu. Platforma je navrhnutá tak, aby slúžila bežnému trhu a uspokojovala jeho rastúce potreby. Ak aplikácia beží na existujúcich poskytovateľoch cloudu, ako sú AWS, Google Cloud alebo Azure, bude ju možné spustiť na platforme Akash.

Budúcnosť je blízko

Blockchain je určite ďalším krokom k zaisteniu bezpečnosti informácií. Údaje sú uložené na mnohých uzloch po celom svete a neobsahujú jediný bod zraniteľnosti. To rieši problém ochrany údajov v mnohých možných neočakávaných scenároch. Súbory nahrané do blockchainu sú kontrolované a prístupné iba tým stranám, ktoré majú zodpovedajúci kľúč na prístup k šifrovaným súborom. Existujúce blockchainové projekty majú určité nevýhody, ale riešenia ako Akash Network umožňujú bezpečný prístup k cloud computingu za desaťnásobné zníženie nákladov v porovnaní so súčasnými predajcami na trhu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map