Vznik technológie blockchain a najmä bitcoinu, poskytol príležitosť na vytváranie kryptomien a inteligentných kontraktov. Bezpečnosť, transparentnosť a nezvratnosť údajov o transakciách sú kľúčovými kritériami pre vývoj riešení založených na blockchaine. Reklamný priemysel je oblasťou, kde záujem o blockchain rýchlo rastie, a preto rastie potreba technológie a spôsobov jej využitia.

V dnešnom článku si povieme o procese prechodu digitálnej reklamy na blockchain, zvážime pracovné riešenia na implementáciu tohto prechodu a tiež prediskutujeme možný budúci vývoj v digitálnej reklame založený na blockchaine.

Trh digitálnej reklamy

Štúdia „Global Digital Ad Spending Q2 2020“ ukazuje, že objem digitálnej reklamy v roku 2019 predstavoval viac ako 50% z celkového podielu reklamného trhu. Očakáva sa, že globálne výdavky na digitálnu reklamu v roku 2020 vzrastú o 2,4 percenta na 332,84 miliárd dolárov, čo je vôbec najnižšia úroveň v dôsledku globálnej pandémie. 

Veľký podiel digitálnej reklamy sa sústreďuje v rukách najväčších svetových spoločností, ako sú Google, Facebook a Amazon. S rastom ich podielu na trhu digitálnej reklamy rastie aj hodnota reklám. Stále viac a viac používateľských údajov sa sústreďuje v rukách týchto spoločností, čo im umožňuje nielen sledovať naše preferencie, ale aj predávať naše osobné informácie inzerentom.

Decentralizované technológie vrátane blockchainu môžu vyriešiť problém centralizácie. Náklady na reklamu možno znížiť nahradením predajcov inteligentnými zmluvami medzi inzerentmi, producentmi a koncovými používateľmi. 

Ponoríme sa do niekoľkých zaujímavých projektov a riešení v rôznych oblastiach digitálnej reklamy a zvážime riešenie problémov, ako sú:

  1. Nákup osobných údajov používateľov bez ich súhlasu;
  2. Podvod sa prejavil falošnými bannermi, falošnými počtami zobrazení, robotmi a krádežou dát. Založený na správa „Juniper Research“, podvodná činnosť v roku 2019 mala za následok stratu inzerentov približne 42 miliárd dolárov;
  3. Veľký počet sprostredkovateľov;
  4. Nevyhnutnosť dôveryhodnosti poskytnutých údajov.

Decentralizované reklamné siete

Jednou z oblastí uplatnenia blockchainovej technológie je vytváranie decentralizovaných reklamných sietí. Takéto decentralizované ekosystémy spájajú používateľov, vydavateľov, inzerentov a vývojárov dApp, aby zabezpečili transparentnú, férovú a efektívnu interakciu.

Kontrola používateľa nad údajmi, ktoré poskytujú inzerentom, ochrana pred podvodnými reklamami, plná účasť na reklamných činnostiach a speňaženie poskytnutých údajov – všetky tieto príležitosti je možné realizovať implementáciou riešení decentralizovanej reklamy, ako je blockchain.

Decentralizovaný reklamný trh AdEx je ekosystém založený na blockchaine, ktorého cieľom je poskytovať výhody všetkým jeho účastníkom. Blockchainy sú určené na zabezpečenie transparentných interakcií a inteligentné zmluvy fungujú ako záruka súladu. 

AdEx, ako aj ďalšie podobné projekty vytvárajúce decentralizované reklamné ekosystémy (Ubex, Mass Network, Papyrus Network) zabezpečujú, aby inzerenti mohli vytvárať reklamy a integrovať ich do zvoleného počtu prehliadok, pričom za kliknutia a konverzie platia internými tokenmi. 

Na konci roka 2017 spoločnosť AdEx uzavrela partnerstvo s vydavateľskou spoločnosťou Ink, aby usporiadala aukciu s cieľom umiestniť viac ako 2 milióny reklamných priestorov na letenky.

Ďalším projektom, ktorý sa snaží vyriešiť problém so správou jeho údajov a vybudovať decentralizovaný ekosystém, je prehliadač Brave s natívnym tokenom BAT. Prehliadač blokuje externé reklamy a sledovače a ponúka možnosť získať BAT tokeny za prezeranie bezpečných a relevantných reklám na základe webovej aktivity používateľa..

Napriek potvrdeným obvineniam z používania funkcií automatického dopĺňania odporúčaní Coinbase, Binance, Trezor a Ledger, počet prehliadačov a ekosystémov rastie s viac ako 12 miliónmi používateľov na celom svete a asi 4 miliónmi aktívnych používateľov mesačne..

Boj proti podvodom

S problémom podvodnej reklamy sa stretávajú používatelia, inzerenti a organizátori reklamných platforiem. Schémy na zachytenie prenosu alebo získanie prostriedkov od inzerentov a používateľov spôsobujú obrovské škody celému reklamnému odvetviu. 

Riešením problému podvodov môžu byť inteligentné zmluvy. Dodržiavanie podmienok transakcií je zabezpečené prostredníctvom inteligentných zmlúv, ktoré predpisujú všetky podmienky, ktorých splnenie zabezpečí prístup k finančným prostriedkom / platbu.

 Riešenie spoločnosti Amino Payments využívajúce inteligentné zmluvy využívajú vývojári reklamného softvéru Mediaocean. Toto riešenie umožňuje inzerentom získať všetky podrobné informácie o reklamných kampaniach, zmluvných podmienkach a rozpočte. 

Zavedenie inteligentných zmlúv vyrieši problém takzvaného „spoofingu“, keď sa reklama umiestňuje na zdroje nízkej kvality namiesto na deklarované autoritatívne stránky..

Ďalším hráčom na reklamnom trhu, ktorý vyvíja inteligentné riešenia založené na zmluvách a zabezpečuje transakcie pomocou blockchainu, je reklamný trh NYIAX, ktorý tiež spolupracuje s NASDAQ. Táto platforma na správu zmlúv umožňuje inzerentom a vydavateľom obchodovať s pokročilými reklamnými zmluvami. 

Vernostné programy

Udržiavanie vernostných programov stojí americké spoločnosti ročne asi 30 miliárd dolárov. Vernostné programy sa často používajú v cestovných, maloobchodných a finančných službách.

Blockchain pomôže nielen znížiť tieto náklady vytvorením samoregulačných ekosystémov, ale tiež ich zefektívniť a zatraktívniť pre klientov. V súčasnosti existuje len málo úspešných implementácií takýchto programov a sú veľmi podobné tým tradičným.

Jedným z príkladov je aplikácia KrisPay od singapurských leteckých spoločností, ktorá zákazníkom pomáha zbierať tokeny a používať ich v partnerských obchodoch. V roku 2018 oznámila čínska spoločnosť AirAsia vývoj systému odmien, kde môžu cestujúci platiť za letenky pomocou žetónov.

V roku 2018 spoločnosť American Express uzavrela partnerstvo s Hyperledger a online maloobchodom Boxed s cieľom integrovať blockchain do svojho vernostného programu. Blockchain HyperLedgeru vám umožňuje vytvárať programy odmien a držitelia kariet American Express sú odmeňovaní za nákup tovaru od svojich partnerov.

Rozšírenie prehliadača Lolli umožňuje zákazníkom získať cashback BTC za nákupy v partnerských obchodoch, ako sú Walmart, Hotels.com a 900 ďalších služieb.

V súčasnosti každý vernostný program pokrýva malý počet používateľov a partnerstiev, ale časom sa malé programy rozrastú, aby efektívnejšie konkurovali na trhu. Môžu sa tak objaviť veľké partnerstvá. Môžu sem patriť cestovné kancelárie a letecké spoločnosti, ktoré vytvárajú spoločné vernostné programy.

Speňaženie obsahu

V oblasti video obsahu je YouTube nepochybne monopolista. Škandály, ktoré boli spôsobené cenzúrou voči kanálom súvisiacim s kryptomenami a nedbanlivosťou voči podvodníkom, ktorí predstierajú rozdávanie kryptomien, naživo v mene Elona Muska, Vitalika Buterina, Billa Gatesa a ďalších vplyvných osobností, viedli k širšiemu šíreniu decentralizovaného videa hostingové riešenia.

Príkladom takejto platformy založenej na blockchaine je DTube – decentralizovaná platforma na zdieľanie videa postavená na blockchaine Steem. Na ukladanie videa sa používa decentralizované úložisko založené na IPFS, čo tretím stranám znemožňuje mazanie obsahu. V súčasnosti platforma čelí nedostatku obsahu a neochote používateľov smerovať k decentralizovaným riešeniam. Ale s rastúcim záujmom o kryptomeny sa tento problém vyrieši. 

Okrem DTube existujú na trhu decentralizovaných riešení také projekty ako: 

  • PeerTube založený na WebTorrente (klient BitTorrent);
  • Decentralizovaná platforma na zdieľanie obsahu – Lbry,
  • Platforma na podporu videoobsahu – Theta Labs;
  • VibraVid – platforma postavená na blockchaine TRON, využívajúca protokol BitTorrent File System (BTFS).

V oblasti streamovania, alternatívy k populárnej platforme Twitch, decentralizovaného riešenia, sa objavuje DLive. Na speňaženie obsahu platformy sa používajú interné tokeny LINO. V apríli 2019 blogger YouTube PewDiePie s 94 miliónmi predplatiteľov uviedol, že jeho exkluzívne streamy sa budú konať na DLive. Spoločnosť DLive navrch nad službami YouTube a Twitch predstavuje úplnú absenciu poplatkov za dary poslané fanúšikmi.

Vyhliadky blockchainových riešení v reklamnom priemysle

V tomto článku sme spomenuli iba hlavné a intenzívne sa rozvíjajúce oblasti reklamného priemyslu, v ktorých sa vyvíjajú riešenia využívajúce technológiu distribuovanej účtovnej knihy. Užšie oblasti využitia blockchainu sú také projekty a oblasti ako platforma generovania potenciálnych zákazníkov SNOVio, kde sa uplatňujú mechanizmy odmeňovania za uchovávanie poskytovaných údajov, alebo decentralizované vyhľadávacie systémy, ako napríklad platforma Active Search Ecosystem – ktorá umožňuje ukladať a spravovať používateľov informácie a zároveň poskytuje prístup inzerentom.

Ďalším štúdiom a aplikáciou technológií distribuovanej hlavnej knihy sa iba rozšíri rozsah jej aplikácie. Decentralizovaný prístup k monetizácii a správe údajov, ako aj kontrola nad týmito údajmi povedú k eliminácii sprostredkovateľov a tretích strán. Implementácia technológie blockchain je komplikovaná z dôvodu jej nedostatkov, ktoré ešte neboli vyriešené, ako je škálovateľnosť, rýchlosť operácií a zložitosť používania. Hlavnými pozitívnymi aspektmi technológie blockchain sú jej nemennosť a bezpečnosť dát, ktoré lákajú čoraz viac spoločností v reklamnom priemysle na štúdium a implementáciu inovácií..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me