Hazardný priemysel má obrat viac ako 50 miliárd dolárov ročne. V tomto priemysle však existuje množstvo problémov, ktoré môže blockchain pomôcť vyriešiť.

V tomto článku sa zameriame na to, ako pomocou blockchainu skontrolovať integritu platformy a aké hazardné nástroje už v blockchaine existujú.

Hazardné hry možno rozdeliť do niekoľkých kategórií:

 • Ruleta;
 • Výherné automaty;
 • Lotéria;
 • Kocky;
 • Kartové hry;
 • Stávkovanie na udalosti.

Využitie blockchainu v hazardných hrách na príklade kociek

Najjednoduchší spôsob, ako vysvetliť prípad použitia blockchainu v hazardnom priemysle, je príklad hry s kockami.

Kocky majú šesť strán, očíslovaných od 1 do 6. Šanca hodiť každou stranou je 1/6 alebo 16,6%. V online kasíne sa každý hod kockou počíta pomocou generátora pseudonáhodných čísel. Pri dostatočne veľkom počte roliek padne každá strana presne 16,6% z celkového počtu roliek. Pri tradičnom hazarde musí hráč dôverovať kasínu v transparentnosť výsledkov. S využitím blockchainu odpadá potreba dôvery. Stačí, aby si hráč prezrel históriu valcov, aby pochopil, či je kasíno čestné alebo sa ho snaží oklamať. S ostatnými možnosťami hazardu, ako je ruleta alebo lotéria, je všetko úplne rovnaké.

Vyššie je uvedený príklad webu, na ktorom si môžete zahrať „pokročilé“ kocky. Podstata hry je jednoduchá: hráč musí zvoliť číslo od 1 do 99, ak je vaše číslo väčšie ako výsledok, vyhráte, ak nie – prehráte. V závislosti od zvoleného čísla sa mení multiplikátor možnej odmeny. Povedzme, že ste si vybrali číslo 51, potom šanca na získanie väčšieho čísla je 50% a multiplikátor je 1,97 (kasíno za poskytnutie služby vyžaduje 0,03 alebo 3%). Všetky výsledky sú zaznamenané na blockchaine.

Lotérie a výherné automaty

Blockchainové lotérie sú zložité aj zábavné. Existuje napríklad lotéria, kde používatelia vytvárajú zdieľanú skupinu finančných prostriedkov na inteligentnom kontrakte a pokúšajú sa uhádnuť posledné číslice hash nasledujúceho bloku Etherea.

Využitie blockchainu v automatoch je prakticky rovnaké ako v prípade kociek, má však ďalší bonus v podobe anonymity a bezpečnosti výberov finančných prostriedkov. Ale najskôr.

Pozrime sa, ako fungujú hracie automaty. Schéma je celkom jednoduchá: Casino – Oracle – generátor náhodných čísel (RNG)

Tu je pracovný diagram existujúceho slotu:

Random.org sa používa ako generátor náhodných udalostí v kasíne pripojený prostredníctvom tretej strany, služby Oraclize. Oraclize je centralizovaný Oracle, ktorý spája decentralizované aplikácie v blockchaine so službami, ktoré blockchain nepoužívajú.

 1. Hráči uzatvárajú stávky posielaním finančných prostriedkov do inteligentnej zmluvnej peňaženky kasína;
 2. Inteligentná zmluva odošle žiadosť spoločnosti Oraclize;
 3. Oraclize dostane číslo z random.org a odošle ho na inteligentnú zmluvu;
 4. Inteligentná zmluva poskytuje víťazom odmeny.

Tento graf ukazuje, že všetky procesy vyžadujú na blockchaine Ethereum 4 požiadavky. Dvakrát požiadavky súvisia s pohybom ETH kryptomeny a ďalšie dva sú potrebné na vygenerovanie náhodnosti (RNG). Splnenie týchto 4 požiadaviek a čakanie na potvrdenie trvá 1 – 2 minúty.

Konečné výsledky:

Výhody:

 • Ethereum blockchain s vysokou mierou potvrdzovania transakcií, ktorá sa vyžaduje pre aplikácie s decentralizovaným hazardom;
 • Interval potrebný na prenos informácií cez Oraclize;

Nevýhoda:

 • Čas na získanie čísla vygenerovaného webom random.org.

V súčasnosti má väčšina štátov prísne regulácie hazardných hier. Ak banka zistí, že váš účet prijíma prostriedky z účtu s hazardnými hrami, môžete čeliť komplikáciám: od prinútenia vysvetľovať pôvod týchto prostriedkov až po trestné stíhanie.

Používanie kryptomeny pri hazardných hrách vám pomáha chrániť sa pred nebezpečenstvom blokovania osobného účtu a pred obťažovaním zo strany vlády..

Stávkovanie na udalosti

Stávky na udalosti sú pravdepodobne najzaujímavejším typom hazardných hier, pretože vzrušenie zo stávky sa môže pridať k sledovaniu pôsobivej udalosti..

Možno ste už uhádli, že princíp fungovania je podobný hracím automatom: Stávková platforma – Oracle – zdroj údajov. Existujú desiatky platforiem, na ktorých môžete staviť na naplánovanú udalosť, napríklad na víťazstvo Chelsea v nasledujúcej hre. Čo však v prípade, že sa rozhodnete uzavrieť stávku s priateľom?

V takom prípade môžete použiť platformu Augur. Na tejto platforme sú k dispozícii dve hlavné akcie:

 • Vytváranie trhov
 • Obchodovanie s akciami udalosti 

Napríklad ste sa rozhodli staviť na svojho priateľa, koľko ľudí navštívi Mars do roku 2060. Ak chcete vytvoriť trh na Augure, musíte vložiť možné odpovede a potom používatelia, ktorí sa chcú zapojiť do stávky, kúpia akcie tejto udalosti a dostanete určité percento.

Po udalosti bude potrebné rozdeliť odmenu, aby ste zaznamenali jej výsledok. Na tento účel sa používa token REP.

Máte 27 dní na to, aby ste poslali správu s uvedením výsledku udalosti, a ak sa váš názor zhoduje s väčšinou hráčov, ktorí následne oznámili výsledok, dostanete späť svoje žetóny REP spolu s časťou poplatkov za správu.

Čím viac REP nastavíte pri odosielaní správy o výsledku udalosti, tým väčší podiel na poplatku získate.

Menovaná osoba môže navyše oznámiť výsledok udalosti: tvorca trhu deleguje povinnosť tak urobiť do troch dní po uzavretí trhu. Zvyšní účastníci majú ďalšie tri dni na to, aby napadli správu určeného „rozhodcu“. Ak nie sú námietky, trh sa presunie do ďalšieho kola vykazovania, pričom obchádza obvyklú 27-dňovú čakaciu dobu. Ak chcete spochybniť deklarovaný výsledok udalosti, musíte uzavrieť stávku v REP a ak spor vyhráte, dostanete späť svoju stávku.

Aký je momentálne stav decentralizovaného trhu s hazardnými hrami?

Podľa Dappradar 26. júna 2020 presiahol celkový denný objem 5 najväčších žiadostí o hazardné hry 7 miliónov dolárov. Top 10 pozostáva z 5 aplikácií EOS, zatiaľ čo 3 sú založené na Tron a 2 sú založené na Ethereum. Je tiež potrebné poznamenať, že transakcie spojené s hazardom tvoria viac ako 50% z celkového počtu transakcií v blockchainoch EOS a Tron..

Hazardné hry sa spomínajú v gréckej mytológii a v spisoch starovekého Ríma. Dnes, po tisícoch rokov, je tento druh zábavy stále populárny a prináša organizátorom značné príjmy. Aj napriek vysokej miere podvodov v tomto priemysle, ľudí hazardné hry stále lákajú. V modernom svete technológií a informácií prechádzajú hazardné hry významnými zmenami. Vďaka technológii blockchain sa môže stať rozšírenejšou kvôli zvýšenej transparentnosti a vo výsledku legitimizácii.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me