Bitcoinové veľryby. Kto sú najväčší hráči na trhu s kryptomenami?

Počet bitcoinových veľrýb sa zvýšil; pozície veľrýb sa zvyšujú; veľryby spustili rast trhu s kryptomenami; manipulácia s veľrybami prispieva k zvýšeniu cenovej volatility … Takéto tituly často vidíme a počujeme o záhadných bitcoinových veľrybách, ktoré majú obrovský vplyv na celkový priemysel kryptomien a predovšetkým na cenu bitcoinu. V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na vplyvných účastníkov trhu a ich úlohu v priemysle kryptomien.

Kto sú bitcoinové veľryby?

Vývoj kryptomien a vznik novej triedy aktív priniesli veľa slangu a žargónu, ktoré sa často používajú na sociálnych sieťach, ako je Reddit. Okrem slávnej skratky „HODL“ je pojem „veľryba“ možno rovnako známym markerom sféry kryptomeny. Veľkí hráči, často nazývaní veľryby, sa zvyčajne považujú za príčinu volatility trhu. Dôvodom výskytu tohto pojmu je analógia s veľkosťou veľryby, ktorá je najväčším cicavcom na planéte. Preto sú veľryby hráčmi na trhu obchodujúcimi s podstatne väčšími objemami ako priemerní účastníci, a preto za určitých podmienok môžu meniť ceny kryptomien.

Klasifikácia veľrýb

Účastníci trhu, ktorí majú najmenej 1 000 BTC alebo ekvivalent 10 miliónov dolárov, sa považujú za bitcoinové veľryby. Zároveň môžete nájsť celú „morskú“ klasifikáciu držiteľov bitcoinu od „kreviet“ s bilanciou menšou ako jeden bitcoin po „veľryby keporkaky“ spravujúce 5 000 BTC alebo viac.

Existujú aj výnimky, napríklad skorí zástancovia ideológie Satoshi Nakamoto (tvorca bitcoinu), ktorí v čase, keď bitcoin robil prvé kroky, nakupovali veľa BTC. Ich individuálne bohatstvo sa odhaduje na 100 až 1 miliardu USD. Za zmienku stojí, že subjekty, ktoré sa najskôr držia, sa väčšinou nezúčastňujú na cenových manipuláciách. Odborníci to okrem iného pripisujú skutočnosti, že mnoho súkromných kľúčov ovládajúcich veľké objemy majetku sa už dávno stratilo. Tieto aktíva sú teda uzamknuté a nebudú môcť ovplyvniť trh. Ale niektorí z priekopníckych nadšencov pravidelne pripomínajú svoju existenciu a presúvajú veľké množstvo BTC medzi peňaženkami, čo medzi účastníkmi trhu s kryptomenami spôsobuje paniku a rôzne domnienky..

Aktuálna situácia na trhu

Podľa údajov založených na heuristike klastrov, ktoré poskytol Glassnode, potom, čo „populácia“ bitcoinových veľrýb klesla od roku 2016, začala opäť rásť v januári 2019. Navyše sme svedkami takmer nepretržitého rastu od januára 2020. Počet veľrýb sa zvýšil stúpla na 1 800 a môže byť na ceste k prekonaniu predchádzajúcich maxím.

Medzi významných hráčov patria inštitúcie ako hedžové fondy a investičné fondy. Niektorí z nich otvorene oznamujú svoju prítomnosť na trhu. Najvýznamnejšie bitcoinové veľryby boli predtým:

  • Hlavné mesto Pantera
  • Bitcoinové rezervy
  • Binárne finančné
  • Coin Capital Partners
  • Globálny kapitál spoločnosti Falcon
  • Pevnosť
  • Bitcoinová investícia Dôvera
  • Global Advisors Bitcoin Investment Fund

Kto sú však nové veľryby, ktoré zvyšujú celkový počet peňaženiek s viac ako 1 000 BTC? A znamená nárast počtu veľrýb to, že sa im postupne hromadí viac BTC? Odpoveď na tieto otázky je nejednoznačná. Zatiaľ čo kontrola veľrýb nad zvyšujúcim sa podielom BTC rastie, tento rast ešte nie je výrazný, aj keď sa bude môcť trend naďalej meniť, môže sa to zmeniť. Navyše, jednotlivé veľryby v skutočnosti nezbohatnú.

Dominancia veľrýb

Množstvo BTC v držbe veľrýb sa v skutočnosti za posledných päť rokov ustavične znižovalo, pričom kleslo o viac ako 22% zo 6,7 na 5,2 milióna BTC. Ale od začiatku tohto roka sa rast obnovil, keď sa do radov veľrýb pridáva čoraz viac držiteľov BTC.

Ak oddialime a zobrazíme celú históriu distribúcie, je zrejmé, že rovnováha BTC držaná veľrybami dosiahla vrchol na začiatku roka 2016 a potom začala postupne klesať. Aj napriek tohtoročnému zvýšeniu pozícií veľrýb je rovnováha BTC stále hlboko pod vrcholom.

Aby sme však mohli posúdiť celkovú dominanciu veľrýb na trhu, musíme brať do úvahy skutočnosť, že celková ponuka BTC bola v predchádzajúcich rokoch nižšia. Zatiaľ čo celková bilancia BTC držaná veľrybami dosiahla vrchol až v roku 2016, ich dominancia na trhu BTC skutočne dosiahla svoje maximá oveľa skôr v roku 2011, potom bola v stave takmer neustáleho poklesu. Aj keď sa nedávna tendencia k dominancii veľrýb javí ako nepodstatná z hľadiska rozsahu existencie bitcoinu, stále ide o najväčší udržateľný rast za posledných takmer desať rokov.

Väčšiu časť nedávneho nárastu počtu veľrýb možno vysvetliť skôr tým, že existujúce bohaté organizácie vyberajú svoje BTC z búrz, než príliv nových peňazí. Celková bilancia BTC na burzách sa počas roku 2020 výrazne znížila, najmä po čiernom štvrtku. Pokles zostatku BTC na burzách sa zhoduje s nárastom počtu bitcoinových veľrýb a zvýšením zostatku BTC na peňaženkách veľkých hráčov.

Vplyv na trh

Fondy zvyčajne spravujú státisíce BTC, strategicky a tajne fungujú „cez pult“ – mimo dohľadu bežných maloobchodníkov.

Inštitúcie môžu svojím významným kapitálom ovplyvňovať trh podľa svojho želania. To je miesto, kde metafora „bitcoinová veľryba“ skutočne žiari, pretože ktorémukoľvek ďalšiemu obyvateľovi kryptomeny „oceán“ nezostáva nič iné, iba sa dostať z cesty. Okrem toho žiadny pohyb v takýchto situáciách nie je dosť silný na to, aby odvrátil veľryby z ich smeru, takže ich zámery sa stávajú spôsobmi zmeny cien.

Veľrybám sa často vyčíta manipulácia s cenou aktív, aby sa mohli následne predať vyššie alebo kúpiť na dne. Obchodné operácie veľkých účastníkov trhu už okrem BTC ovplyvnili aj rôzne coiny.

Záver

Po poklese od roku 2016 začal počet bitcoinových veľrýb stabilný rast začiatkom roku 2020. Situácia s rovnováhou BTC, ktorú majú títo hlavní hráči, nasledovala. Napriek tomu je celková bilancia denominovaných veľrýb stále pod svojím vrcholom, ktorý bol dosiahnutý na vrchole býčieho trhu na konci roka 2017. Dôvod jasného nárastu počtu nových veľrýb nevedie k výraznému nárastu zvýšenie celkového zostatku aktív veľrýb v dolárovom vyjadrení spočíva v tom, že veľkí hráči nekupujú nové BTC, ale väčšinou vyberajú svoje mince z búrz.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map